Переселенці та релоковані підприємства. Як міграційні процеси під час війни впливають на економіку Кіровоградщини

Колаж: Суспільне Кропивницький

В умовах воєнного стану відбуваються процеси переміщення населення і підприємств з територій, де відбувались чи тривають бойові дії, до більш безпечних територій. Однією з таких територій стала Кіровоградська область. Кандидатка економічних наук, доцентка кафедри економіки, менеджменту та комерційної діяльності Центральноукраїнського національного технічного університету, що у Кропивницькому, Ольга В’юник, розповіла Суспільному про вплив міграційних процесів під час війни на економіку регіону.

За словами Ольги В’юник, військова агресія РФ негативно вплинула на темпи економічного й соціального розвитку, створила низку викликів для ринку праці: "За даними Кіровоградського обласного центру зайнятості, кількість зареєстрованих протягом 2021 року вакансій становила 22,6 тисячі, а 2022 року – лише 14,8 тисячі. Тобто темп зниження склав 65,6%. На 1 січня 2022 року актуальними були 1569 вакансій, а на 1 січня 2023 року – лише 766, що майже вдвічі менше".

Разом зі зниженням кількості вакансій знизилася в області й кількість людей, які мають статус безробітного, сказала експертка. Показник 2021 року – 47,2 тисячі безробітних, 2022-го – 32,8 тисячі. На 1 січня 2023 року понад 74% безробітних – це жінки: "Упродовж 2022 року працевлаштували 10,3 тисячі людей, 9,3 тисячі з яких – офіційно зареєстровані безробітні, 1,9 тисячі проходили професійне навчання, 2,2 тисячі брали участь у громадських та інших тимчасових роботах, 29 тисяч отримували допомогу по безробіттю".

З початку повномасштабного російського вторгнення в Україну на Кіровоградщину з інших регіонів переїхали 49 підприємств, 35 з яких вже працюють. Частка Кіровоградської області за кількістю релокованих підприємств на рівні країни складає майже 6,5%, сказала Ольга В’юник: "За даними міністерства економіки на 25 жовтня, в безпечніші регіони переїхали 761 підприємство, 80% з яких відновили роботу на новому місці. Найбільше підприємств прийняли Львівська, Закарпатська та Чернівецька області".

За даними обласного центру зайнятості, впродовж року кількість безробітних переселенців сягала 2678. Начальник обласної військової адміністрації наводив дані про 90 тисяч переселенців, які переїхали в нашу область.

Зі слів експертки, розв'язання проблем, пов’язаних із забезпеченням переселенців житлом, наданням адміністративних послуг, медичним обслуговуванням, допомогою у працевлаштуванні, психологічною підтримкою та адаптацією на новому місці, забезпеченням релокованих підприємств приміщеннями, обладнанням та земельними ділянками сприятимуть зростанню економіки завдяки створенню нових робочих місць, зростанню обсягів виготовлення продукції та надання послуг й обміну досвідом.

Читайте також

Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері , Телеграм, Інстаграм та Ютуб