Вивозили обладнання з-під обстрілів на Харківщині: як на Чернігівщині відновили зруйноване росіянами підприємство

ФОТО: Суспільне Чернігів

28 лютого 2022 року росіяни повністю знищили завод із виробництва кабелю у Шестовиці неподалік від Чернігова. Після відступу російських військ з Чернігівщини підприємство вирішили відновити та придбали обладнання на заводі, що не працює в Харківській області. Як нині працює підприємство, запущене з нуля, та чому українським виробникам кабелю складно конкурувати із закордонними – розповідаємо далі.

Виробництво "Ютекс Україна" після прильоту ракети "Точка-У" горіло протягом трьох днів. Співробітникам підприємства вдалося зняти ці кадри одразу після того, як з Чернігівщини вигнали росіян.

Так виглядало підприємство у перші дні після відступу росіян з Чернігівщини. ФОТО: "Ютекс Україна"
"Наші співробітники – це хлопці з Киїнки, багато операторів, багато з Шестовиці, вони все це бачили. Постраждав наш охоронець, на жаль, він був поранений, евакуйований в лікарню, але він загинув від отриманих поранень", – каже виконавчий директор ТОВ "Ютекс Україна" Микола Адамюк.

На підприємстві було знищено все обладнання. Врятувати вдалося лише частину скловолокна – основи для кабельної продукції.

Адамюк розповів, що виготовляти кабель на заводі в Шестовиці розпочали у 2016 році. Тут виробляли близько шести тисяч кілометрів кабелю на місяць, 80% продукції продавали в Україні, 20% – експортували до Європи. Загалом на заводі працювало 137 працівників.

"Німеччина, Португалія, Голландія і найбільший попит – це Польща. Ми й в Угорщину продавали, і в Румунію, в Молдову".

Після руйнування підприємці вирішили, що виробництво необхідно відновлювати саме у Чернігові. Знайшли й придбали обладнання у Чугуївському районі, Харківської області на заводі, який вже не працював. Перевозили його в липні 2022 року під обстрілами, адже тоді, розповідає Микола Адамюк, за шість кілометрів від заводу відбувалися бойові дії.

Микола Адамюк. ФОТО: Суспільне Чернігів

"Ми вважали, що на це нам потрібно буде 14 днів. Через те, що туди постійно прилітало, хлопці все зробили за чотири дні. За цей час вони все демонтували. Знайшли машини та возили всім, чим можна було, наймали й зерновози".

За місяць працівники змонтували усе обладнання, яке привезли з Харківщини та вже у вересні вже відновили виробництво.

Головний інженер підприємства Микола Стельмах каже, що було складно знайти приміщення з потрібними параметрами за довжиною.

Микола Стельмах. ФОТО: Суспільне Чернігів
"Ми зайшли в це приміщення – тут не було нічого. Взагалі. Тут був порожній цех, не було освітлення. Ми все робили паралельно разом з монтажем обладнання".

Наразі на підприємстві працює близько сорока людей, бо працює воно на третину колишньої потужності, здебільшого вночі, адже тоді майже не вимикають світло.

Відновлене підприємство "Ютекс Україна". ФОТО: Суспільне Чернігів

На підприємстві надалі планують збільшувати потужності, проте, каже Микола Адамюк, очікують підтримки від держави. За його словами, українські виробники кабелю перебувають у нерівних конкурентних умовах із закордонними.

"Їх запускають на ринки, і та продукція – безмитна. А ми, коли закуповуємо матеріали, сплачуємо мито. Я розумію, що простіше нам зараз везти з Китаю, везти з Індії той самий кабель, але, можливо, в цей час було б краще надавати якісь пільги місцевим виробникам".

Детальніше дивіться у сюжеті:

Читайте також

Новий індустріальний парк “Менський” офіційно включили до Реєстру

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.