Демонтаж храму-МАФу УПЦ МП: суд прийняв докази сторін

Фото: Суспільне

Сьогодні, 18 січня, відбулося засідання суду щодо демонтажу храму-МАФу УПЦ МП біля Десятинної церкви у Києві. Про це повідомляє кореспондентка Суспільного.

Представниця позивача від Національного музею історії України Наталя Панченко розповіла, що суд завершив підготовчу стадію позивного процесу. На цій стадії визначається коло учасників справи, з’ясовується обсяг позивних вимог, обставин, сторони надають докази. Музей їх збирав 3 роки.

Фото: Суспільне

Фото: Суспільне

Він вважає будівництво храму-МАФУ самочинним, оскільки ці землі належать музею на праві постійного користування відповідно до держакту 1999 року.

Коли будувався храм, то не проводилися археологічні дослідження. Панченко нагадала, що музей розташований в історичний частині Києва, де багато пам’яток археології. Зокрема, на цій території є перший мурований храм.

Фото: Суспільне

"І багато чого про що ми навіть не знаємо, оскільки територія потребує подальшого дослідження. Що було на місці будівництва МАФу можна тільки здогадуватись, оскільки це вже не можна відновити", — зазначила адвокат.

Наступне судове засідання по цій справі відбудеться 8 лютого.

Що відомо

У 1998 році столичне землеуправління передало Національному музею історії України земельну ділянку. У 2004 році тодішній очільник музею Сергій Чайковський дав громаді УПЦ МП дозвіл на зведення на цьому місті каплиці. Через два роки релігійна громада МП встановила тимчасовий намет, який ще через рік перетворився на дерев'яну каплицю.

У 2011 році Юрій Мірошниченко, тодішній представник Януковича, зареєстрував законопроєкт, згідно з яким держава мала профінансувати православний комплекс біля фундаменту Десятинної церкви. Ця спроба (як і наступна) виявилась невдалою – профільний комітет Ради та громадськість виступили проти.

Але вже наступного, 2012 року релігійна громада через суд отримала право власності на будівлю (але не на землю). Впродовж двох років музей Десятинної церкви отримав 10 мільйонів гривень з бюджету.

У 2017 році В'ячеслав Толпига, який понад 10 років досліджував цю тему, зареєстрував петицію щодо зносу каплиці. У 2018 році архітектори Олександр Горбань та Олексій Шемотюк намагалаися підпалити каплицю, бо вважали, що будівля зведена незаконно.

Того ж року НМІУ звернувся до Окружного суду Києва з вимогою визнати рішення про держреєстрацію прав громади УПЦ МП на незаконно зведену каплицю – протиправною.

У 2021 році Національний музей історії України в суді вимагав знести каплицю на його території. Згідно з позовом, каплицю звели самочинно біля залишків Десятинної церкви.

Читайте також

До "Софії Київської" прибув черговий вантаж гумдопомоги для українських музеїв

Хліб ціною життя, документи та уламки снарядів: у сільському музеї на Сумщині збирають експонати про сучасну війну