Перший тиждень 2023 року був щедрий на хороші новини. Зокрема, Марк Куцевалов зібрав на Starlink для херсонців, а Джоан Ролінг привітала українців зі святами. Головні новини та тексти тижня від Суспільне Культура.
Письменниця Джоан Роулінг поширила допис з українськими перекладами "Гаррі Поттера" та побажала українцям щасливого нового року.
"Бажаю вам і всім вашим співвітчизникам набагато щасливішого нового року", – написала Джоан Ролінг та додала сердечка кольорів українського прапора і поставила гештег #SlavaUkraini.
У грудні комік Марк Куцевалов пішов у піший похід з Києва до Херсона, щоб зібрати два мільйони гривень на системи супутникового інтернету Starlink у пункти обігріву Херсона. У сторіз Куцевалов написав, що вдалось зібрати майже 2,5 млн грн.
"Цей похід складніший за літній. Темніє рано, трасою йти зручніше, але страшно – поруч проносяться машини. Сходиш з траси – опиняєшся в кучугурі. Сходити в туалет та ночувати у просто спальному мішку було проблематично", – зазначив він.
Королева Данії Маргрете ІІ відмовилась від патронату над Премією Ганса Крістіана Андерсена через росіянку в журі.
У вересні 2022 року, через пів року після вторгнення Росії в Україну, російську ілюстраторку Анастасію Архіпову було призначено головою журі, яке наступного разу присуджуватиме премію.
Кілька країн висловили протест. Локальні представництва організації IBBY Швеції, Фінляндії, Норвегії, Бельгії, Естонії, Латвії, Литви, Молдови та України намагалися домогтися відставки голови журі, росіянки Анастасії Архіпової, але поки що безуспішно.
Успенський собор і Трапезну церкву, що розташовані на території заповідника «Києво-Печерська Лавра», повернули в державу з користування УПЦ (МП).
"Свято-Успенська Києво-Печерська лавра з 1990 року входить до списку об'єктів світової спадщини ЮНЕСКО. Трапезна церква є пам’яткою архітектури національного значення, відтак дуже важливо дотримуватися процедури охорони та збереження пам’яток культурної спадщини. Українська святиня має служити всьому українському народові", — сказав Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко.
Речник Лаври УПЦ МП Климент в коментарі Суспільному сказав, що про рішення повернути державі Успенський собор і Трапезну церкву їм не було відомо. Це рішення, каже він, незаконне.
До 9 січня українські волонтери розігрують кілька дисків Степана Гіги з автографом за донат для допомоги ЗСУ.
Київська волонтерка Аня Некрасова хоче зібрати кошти на автівку для 23 ОБСП (окремого батальйону спеціального призначення), що захищають Україну на Бахмутському напрямку, та 3 дрони для SPC Division з Харкова, що воюють на Луганському напрямку. Загальна сума до збору — 450 000 грн.
"Степан Гіга нині дуже популярний серед молоді, тож ідея попросити його підписати диски для допомоги ЗСУ прийшла природно. А от на те, щоб отримати самі автографи, знадобився понад місяць", — зазначає вона.
6 та 7 січня на "Coca-Cola Arena" у Дубаї відбудеться шоу "Спляча красуня" за участі російських фігуристів – Тетяни Навки, Аліни Загітової та Петра Чернишова.
Тетяна Навка є дружиною Дмитра Пєскова, прессекретаря президента Росії, а також знаходиться під санкціями Європейського Союзу.
В офіційному віснику Євросоюзу опублікували новий санкційний список, до якого серед інших потрапили Навка, її діти Єлизавета і Микола, а також олімпійська чемпіонка Аліна Кабаєва.
Навіть у настільки скрутні часи, як нинішні, українці не втрачають почуття гумору, а визвольна боротьба породила безліч кумедних історій, які без знання контексту складно зрозуміти європейській та американській авдиторії.
З перших днів повномасштабного вторгнення Росії українські мемороби почали рефлексувати на актуальні події смішними картинками, але ми хочемо поговорити не лише про це, а й про "український мем" у ширшому контексті. Чому це явище є важливим і що саме це відображає в нашій свідомості та українській культурі загалом? — читайте у нашому матеріалі.
З давніх-давен взимку в українців ставало менше роботи й цей час можна було присвятити підготовці до різдвяно-новорічних свят, а також подумати про життя та природу речей. Зараз ми, як і наші пращури, багато роздумуємо про українську культуру та повертаємося до традицій.
Коли ж святкувати Різдво – 25 грудня чи 7 січня, що українці ставили на свята – ялинку чи дідух, чому запровадили новий календар та про народження нового сонця міркує ведучий Українського Радіо Роман Коляда.
Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube
Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: culture@suspilne.media. Ваші історії важливі для нас!