"Не відчули достатніх гарантій". ООН розформувала місію зі встановлення фактів вбивства військових в Оленівці

Важливо
. Генеральний секретар Організації Об'єднаних Націй Антоніу Гутерреш. Фото : Getty Images

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш розпустив місію зі встановлення фактів удару по колонії в окупованій Оленівці Донецької області. В Оленівці Росія утримує українців, під час удару 29 липня там загинуло понад 50 українських військовополонених. Україна назвала це масовим вбивством з боку РФ і вимагала розслідування. Причина, з якої представники Організації не запрацювали — в ООН "не відчули" "достатніх умов" для розгортання місії.

Про це 5 січня повідомив представник генсека Стефан Дюжаррик, ідеться у пресрелізі ООН.

"Генеральний секретар вирішив розформувати свою місію з встановлення фактів щодо інциденту 29 липня 2022 року в Оленівці в Україні через відсутність умов, необхідних для розгортання місії на місці", — ідеться у повідомленні.

Про створення місії з встановлення фактів було оголошено 3 серпня 2022 року.

Зеленський в Радбезі ООН: Або зупиніть Росію, або переформатуйтесь, або саморозпуск

На запитання про те, хто винен у зриві роботи місії, представник ООН сказав: "Основна причина – це гарантії безпеки. У нас була політична угода. Але для такої складної, делікатної та небезпечної місії подивімось правді в очі, що таке зона активних бойових дій. Нам потрібні чіткі гарантії безпеки та доступу з обох сторін, і ми не відчували, що отримали їх".

Дюжаррик не виключив, що місію поновлять, коли ООН отримає достатні гарантії.

На питання про те, що ООН витратила 5 місяців і має відзвітувати перед родинами загиблих, він зазначив, що "п’ять місяців – це довгий термін, і я можу вам сказати, що ми намагалися... дуже наполегливо. Щойно ми відчуємо, що маємо належні гарантії безпеки і можемо йти, місію буде відновлено".

Читайте також: Колонія в Оленівці: місце, що стало пеклом

Що відомо про вибух у колонії в Оленівці

Під час вибуху в ніч проти 29 липня 2022 року, який пролунав на території колишньої виправної колонії в смт Оленівка на тимчасово окупованій території Донецької області, була знищена будівля, де утримували українських військовополонених.

Зруйноване приміщення в’язниці в Оленівці, 29 липня 2022 року. Фото: AP

За даними росіян, загинуло понад 50 українських захисників, кількість поранених невідома. За даними Офісу генпрокурора України, ​поранення дістали 130 людей. Серед утримуваних були зокрема захисники Азовсталі.

В українській розвідці вважають, що російські окупанти не мали наміру обмінювати українських полонених в Оленівці та умисно стратили їх, щоб приховати тортури та умови утримання полонених. Генштаб ЗСУ повідомляв, що підрив колонії в Оленівці вчинили найманці ПВК "Вагнера" без узгодження з військовим керівництвом РФ.

3 серпня 2022 року генсекретар ООН Антоніу Гутерреш повідомив, що ООН запускає "місію по встановленню фактів" трагедії в Оленівській колонії. 28 вересня Уповноважений з прав людини ВР Дмитро Лубінець повідомив, що створена генсеком ООН місія, яка мала розслідувати теракт в Оленівці, так і не прибула в Україну.

11 жовтня на підконтрольну Україні територію повернули тіла 62 українських військових. Серед них — загиблі в Оленівці

Станом на 10 грудня 2022 року РФ утримувала в Оленівській колонії 150 українців. Україна закликає міжнародних правозахисників вимагати доступу до полонених в Оленівці.

Оленівка. Усі новини

Читайте також

"Це найдовша дорога додому, що в мене була". Військовослужбовці розповіли про російський полон та повернення в Україну

Колишній командир "Азову" розповів подробиці теракту в Оленівці

"Жага рятувати життя": інтерв'ю військової медикині, яка пройшла "Азовсталь" та Оленівку

"Удари сипались з усіх сторін". Історії волонтерів, які сто днів провели в Оленівці