Перейти до основного змісту

"Венеціанка" рекомендує Україні переглянути мовний закон щодо меншин і знизити квоти

. Facebook

Венеційська комісія вважає, що закон "Про забезпечення функціонування української мови як державної" не забезпечує балансу між зміцненням української мови та захистом мовних прав меншин, а також закликає Україну підготувати закон про мови меншин.

"Закон про меншини ще не підготовлений, хоча його слід було підготувати одночасно із законом про державну мову для забезпечення необхідного балансу від самого початку. Експерти Ради Європи закликають Україну без зайвих затримок підготувати закон про меншини та, до прийняття цього закону, розглянути можливість перенесення виконання положень закону про державну мову, які вже діють", - йдеться у висновку комісії.

Україні пропонується переглянути закон про державну мову та підготувати закон про меншини у співпраці з усіма зацікавленими сторонами, "особливо з представниками національних меншин та корінних народів".

Зокрема, комісія рекомендує переглянути положення закону, що передбачають розрізнене ставлення до мов корінних народів, мов національних меншин, які є офіційними мовами ЄС, та мов національних меншин, які не є офіційними мовами ЄС.

Комісія нагадала, що перехідний період впровадження положень іншого закону - про освіту - було продовжено з 1 вересня 2020 року до 1 вересня 2023 року, але лише для студентів, рідна мова яких є мовою ЄС, але не студентів з іншими рідними мовами, в тому числі з російською. Венеціанка рекомендує продовжити цей період для всіх національних меншин та корінних народів.

Окрім цього, Венеційська комісія пропонує знизити квотні вимоги до контенту українською мовою, встановлені законом про державну мову на теле- та радіомовниках.

Комісія також зазначає, що фізичним особам слід дозволити надати можливість розповсюдження матеріалів передвиборчої агітації іншими мовами, окрім української.

У висновку вказано, що закон повинен передбачати чіткі винятки щодо використання інших мов, окрім української, в надзвичайних ситуаціях (наприклад, у спілкуванні з рятувальними службами); вимоги щодо друку ЗМІ мовою меншин з одночасним друком версії українською мовою повинні бути скасовані. Положення про те, що всі географічні назви та топоніми мають бути виключно українською мовою, а також інші положення закону, повинні бути переглянуті, вважають в комісії.

Як відомо:

  • Закон "Про забезпечення функціонування української мови як державної" був ухвалений у квітні та підписаний у травні 2019 року.
  • Документ, зокрема, визначає, що мовою освітнього процесу буде українська, але держава сприятиме вивченню мов міжнародного спілкування, насамперед англійської.
  • Водночас гарантується право представникам нацменшин і корінних народів у початкових класах та дитсадках вивчати свою мову поряд із державною.
  • Мовою телебачення і радіомовлення буде українська мова. Збільшуються квоти використання української мови на ТБ і радіо. Для місцевих телерадіокомпаній мовлення іншими мовами має становити не більше 20%.

Фото обкладинки - UA.diaspora.it

Топ дня

Вибір редакції