Штукатурять, монтують електропроводку: у Чернігові людей, чиє житло постраждало, навчають будівельній справі

ФОТО: Суспільне Чернігів

Відновити пошкоджене житло самотужки. У Чернігові людей, чиє майно постраждало під час бойових дій, безкоштовно навчають штукатурити, робити кам’яну кладку, монтувати електропроводку. Курси проводять на базі професійних ліцеїв. Як проходить навчання – далі у матеріалі.

Світлана Василенко вчиться працювати з гіпсокартоном – вона слухачка курсів для дорослих із відновлення власного житла. Розповідає, її будинок в Трисвятській Слободі пошкоджено під час бойових дій, тому його потрібно майже повністю будувати заново.

"Перший приліт був 28 лютого, потім з 4-го на 5-те прилетіли гради, був мінометний обстріл, потім 16-17 прилетів літачок трохи скинув ще бомбочок, тому у нас будиночок стояв без дверей, без вікон, без даху, сараю й гаража зовсім не було".
Світлана Василенко. ФОТО: Суспільне Чернігів

У групі займається 15 людей. Перший тиждень вони навчалися штукатурити стіни.

"В принципі вдома по господарству доводилося все робити, а от таких навичок, особливо штукатура, практики малувато, але своїми руками, як кажуть, спробували, я думаю, з часом воно все налагодиться", – розповів слухач курсів Олександр Закревський.

Олександр Закревський. ФОТО: Суспільне Чернігів

Світлана Василенко розказує, чому їй вдалося вже навчитися.

"Зараз ми вчимося ставити профіля, прикручувати гіпсокартон, ну і різні вироби. Ми захотіли зробити ялинку, от ми з гіпсокартону робимо ялинку додому, щоб щось було красиво в даний момент".

Майстер виробничого навчання Юрій Масаликін пояснив, що входить до програми навчання.

"Слухачі мають можливість попрацювати з гіпсокартоном, профілями, навчитися його різати заданого розміру і потім монтувати перегородки різної складності. Також входить сюди монтаж дверних прорізів також різної складності й з укладання мінеральної вати всередину".

Майстер виробничого навчання Юрій Масаликін. ФОТО: Суспільне Чернігів

Курси із відновлення житла проходять в Чернігові на базі професійно-технічних закладів в рамках програми розвитку ООН. В будівельному ліцеї навчають за двома програмами. Це штукатурні роботи та робота з гіпсокартоном, які тривають три тижні, а також двотижневі курси з кам’яних робіт, розповідає заступник директора ліцею Євгеній Шевченко.

"Надали нам матеріал для проведення цих курсів та сучасний інструмент. Розподілили в програмі ми теорію десь відсотків 30 від загального часу, 70 % - виробниче навчання в майстерні".

Євгеній Шевченко. ФОТО: Суспільне Чернігів

Базові навички за професією електромонтажник з освітлення та освітлювальних мереж отримують слухачі курсів у ліцеї залізничного транспорту. Тут група також складається з 15 чоловік, претендентів, каже заступник директора ліцею Олег Галепа, було втричі більше.

"Ми зважали передусім, чи пошкоджене житло, на сімейний стан, на робітня-безробітна людина і звичайно, рівень зацікавленості людини до проходження цих курсів. Тому що 10 днів – це не так уже багато для того, щоб засвоїти саме таку об’ємну професію".

Олег Галепа. ФОТО: Суспільне Чернігів

Теоретичні та практичні заняття проводить майстер Юрій Коваленко. Розповідає, слухачі вивчають монтаж та проведення електропроводки, а також альтернативні джерела енергії.

"Це як сонячні електростанції, вітрогенераторні, вивчають монтаж та підключення цих самих альтернативних джерел енергії та підключення споживачів до неї, наприклад, вони збирають схему з освітлення й підключають цю мережу електростанції, які вони монтують. І сам монтаж електростанцій працює, тобто виготовляє електроенергію, і сама схема, яку вони зібрали, також працює".

Майстер Юрій Коваленко. ФОТО: Суспільне Чернігів

Чернігівець Олександр Мороз розповідає: вирішив навчатися електромонтажу, щоб поремонтувати пошкоджене майно – під час бойових дій постраждав його гараж.

"Артилерійський обстріл, велика пожежа, було знищено велику кількість мого майна. Я маю знищений автомобіль, майстерню та декілька човнів, верстатів та інше".

Олександр Мороз. ФОТО: Суспільне Чернігів

У будинку Миколи Вінниченка вибухами пошкодило вікна та дах, а ще, каже чоловік, він надовго залишився без електроенергії.

"Багато кабелів було перебито й зіткнувся з таким питанням, що необхідно самому брати й крутити ці проводи. Тому вирішив прийти сюди, щоб отримати якісь нові знання. Ми тут отримали ази. Ми вже розуміємо, навіть якщо ми щось не будемо знати, ми будемо знати, куди звернутися, в телефонному режимі, в інтернеті, де це можна буде переглянути й зробити так, як це необхідно".

Микола Вінниченко. ФОТО: Суспільне Чернігів

Детальніше у сюжеті:

Читайте також

Заново вчать їсти, пити, защіпати ґудзики: як у Чернігові працює команда реабілітологів

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.