Тепло без газу та електрики: у Понорницькій громаді на Чернігівщині встановили 12 твердопаливних котлів

ФОТО: Суспільне Чернігів

Усі комунальні заклади в Понорницькій громаді тепер мають твердопаливні котельні. За два роки існування громади тут встановили 12 твердопаливних котлів. Всі – вітчизняного виробництва, половина з них виготовлені в Чернігові, половина – місцевими майстрами.

Твердопаливну котельню роблять в одній зі шкіл громади. Через постійні відключення – електрики нема. Зварювальний апарат працює від генератора. Роботи залишилось ще на кілька днів – тоді перехід всіх закладів громади на тверде паливо завершиться. Котел на 700 кВт забезпечить теплом двоповерхову будівлю школи. Він останній та найдорожчий, який встановлений у громаді.

"Якщо б це були найняті працівники – було б дорожче, а так нам установка обійдеться у 150 тисяч. І за котел ми віддали понад 400 тисяч", – розповів голова Понорницької громади Віктор Іващенко.
Голова Понорницької громади Віктор Іващенко. ФОТО: Суспільне Чернігів

Старі котли замінили новими, які є економнішими та спалюють менше дров. У приміщеннях із газовим опаленням встановили дров’яні котли, щоб підстрахуватися, сказав Іващенко. На відміну від електрики та газу, дрова в громаді є власні.

У Понорницькій громаді на Чернігівщині встановили 12 твердопаливних котлів. ФОТО: Суспільне Чернігів

"Ми переходимо з тої причини, що, якщо не буде електроенергії, то і газ не будуть подавати. Це якщо не буде електроенергії там днів п’ять. В усій громаді всі заклади освіти, лікарня, ФАПи – всі перейшли на дрова. Дров ще у громаді на сьогодні достатньо", – сказав Віктор Іващенко.

"У нас дров’яний котел завжди був. І завжди було в садочку тепло. І було, і зараз. А цей просто економніший", – розповіла директорка дитсадка Людмила.

Директорка дитсадка Людмила. ФОТО: Суспільне Чернігів

Без електрики освітній процес не зупиняється – в класах тепло і світло. Коридори школи перетворені працівники на оранжереї з теплолюбними рослинами. Опалюють газом, насоси котельні працюють від генератора.

Діти у школі. ФОТО: Суспільне Чернігів

Газом продовжать опалювати й після встановлення твердопаливного котла. На тепер це зручніше і, за дійсним тарифом, вигідніше ніж дровами, каже директорка школи Інна.

"Газ для нашої школи по мінімальній ціні і кубатурі, бо наша школа з 2013 року дуже утеплена. А дров’яний котел ми встановлюємо на випадок аварії".
Директорка школи Інна. ФОТО: Суспільне Чернігів

Котельні, для роботи яких потрібні насоси, забезпечені генераторами. Таких в громаді половина. Старіші системи опалення їх не потребують. У котельні в місцевому терцентрі організували "Пункт незламності".

"Опалення у нас від дров’яного котла, який не потребує електроенергії,. Йде самостоком вода по трубах. І це добре на цей час, тому що може не бути світла і поки перезаряджають генератор", – розповіла відповідальна за роботу пункту Наталія.
Відповідальна за роботу пункту незламності Наталія. ФОТО: Суспільне Чернігів

Детальніше дивіться у сюжеті:

Читайте також

У Прилуках волонтери роздають флікери школярам

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.