Обмеження цін на російську нафту, Росія завдала масованого удару по Україні. 285 день війни. Онлайн

Оновлено
Автомобілі виїжджають з Херсона, Україна, 26 листопада 2022 року. AP Photo / Bernat Armangue

5 грудня — 285-й день Україна протистоїть повномасштабному вторгненню Росії. Суспільне веде текстовий онлайн усіх подій війни РФ проти України. Попередні головні новини читайте тут, текстовий онлайн англійською — тут. Відеорепортажі — на YouTube Суспільне Новини.

Головне на цей час

  • Вранці в понеділок, 5 грудня, повідомлялось про атаку безпілотника на авіабазу "Енгельс" у Саратовській області Росії. Також на аеродромі "Дягілєво" під Рязанню вибухнув бензовоз. Згодом у Міноборони Росії заявили, що ударів завдав "київський режим". В українському оборонному відомстві наголосили, що все, що відбувається на території держави-агресора — "це відповідальність держави-агресора".
  • Російські військові 5 грудня завдали масованого ракетного удару по об’єктах критичної інфраструктури України, запустивши понад 70 ракет. Українське ППО збило понад 60 з них. Було зафіксоване влучання в енергооб'єкти в трьох областях — у Київській, Вінницькій та Одеській, внаслідок чого в деяких регіонах виникли проблеми з електроенергією та водопостачанням. Крім цього у Молдові в прикордонному селі виявили ракету, що впала.
  • В МЗС заявили про нові погрози українським дипломатам в Іспанії. Так, поліція вилучила ще три конверти з очима тварин, які були адресовані посольству України в Мадриді, генеральному консульству в Барселоні та консульству в Малазі
  • Угорщину звільнили від дотримання обмежень цін на російську нафту. 3 грудня Рада ЄС ухвалила рішення про встановлення граничної ціни на нафту, що експортується Росією, на рівні 60 доларів США за барель. Президент України Володимир Зеленський розкритикував це рішення. Він закликав обмежити ціни на російську нафту до $30-40 за барель.

Суспільне на цьому завершує текстовий онлайн подій 5 грудня. Хроніку 286 дня повномасштабної війни — читайте тут.

Люди переховуються у метро Києва під час масованої ракетної атаки Росії по Україні, 5 грудня 2022 року. Фото: АР

Станом на 22:30 через знеструмлення запізнюються 8 рейсів "Укрзалізниці"

Станом на 22:30 через наслідки знеструмлення спізнюються наступні поїзди:

  • №711/712 Краматорськ — Київ (+4 год 27 хв);
  • №191/192 Одеса — Краматорськ (+2 год 57 хв);
  • №91/92 Одеса — Харків (+2 год 57 хв);
  • №35/36 Одеса — Перемишль (+2 год 07 хв);
  • №37/38 Одеса — Ужгород (+2 год 03 хв);
  • №25/26 Одеса — Рахів (+1 год 23 хв);
  • №235/236 Одеса — Чернівці (+1 год 23 хв).

"Пасажирам, що прибуватимуть після настання комендантської години, гарантуємо тепло "Залізної фортеці" на вокзалі, смачний чай та усі необхідні пересадки на найближчі рейси", — кажуть в "Укрзалізниці".

Росія сьогодні обстріляла одне з енергетичних підприємств ДТЕК

Внаслідок чергової атаки Росії постраждало енергетичне підприємство ДТЕК Енерго: воно було відключено від енергосистеми. Зупинка підприємства призвела до обмежень енерго- та теплопостачання в регіоні.

В Україні за час війни загинули понад 6700 цивільних — ООН

Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну станом на 4 грудня Управління Верховного комісара ООН з прав людини зафіксувало 17 181 жертву серед цивільного населення, серед них — 6702 загиблих і 10 479 поранених.

Найбільше постраждали жителі Донецької та Луганської областей.

У Канаді підтвердили наявність канадських деталей у іранських дронах-камікадзе

Канадська компанія Tallysman Wireless підтвердила, що іранські дрони-камікадзе Shahed 136, які Росія застосовує для ударів по Україні, містять деталі їх виробництва.

Про це президент компанії Жиль Пантер розповів виданню The Globe and Mail.

За його словами, компанія "болісно дізналася", що деякі виготовлені нею компоненти "використовуються не за призначенням у складних військових системах наведення" під час російської війни в Україні.

"Чомусь вважається, що ми якось співучасні у їх використанні, але це не так. Tallysman на 100% відданий підтримці України перед лицем російської агресії", — сказав Жиль.

Він наголосив, що компанія не продає свою продукцію Росії чи Ірану і мережі збуту заборонено проводити операції із фізичними чи юридичними особами, проти яких діють санкції.

Tallysman також не постачає свою продукцію компаніям, які можуть перепродати її Росії чи Ірану.

"Пантер наголосив, що його компанія співпрацює із Прикордонною службою Канади та іншими державними відомствами. На його переконання, деталі до антен, про які йде мова, найвірогідніше були перенаправлені до Ірану дистриб’юторами, які використовували фейкові компанії для приховування своїх намірів", — йдеться у матеріалі.

Президент Tallysman також зауважив, що його компанія тепер "супер обачна стосовно того, яку продукцію ми продаємо й кому", намагаючись максимально перевіряти кінцевий намір використання.

Раніше дослідники із неурядової організації State Watch виявили у іранських дронах, які Росія використовує проти України, 30 деталей, виготовлених німецькими, американськими, японськими та іншими західними компаніями.

За останній тиждень з Херсона добровільно евакуювались 3500 людей — Верещук

За останній тиждень з Херсона добровільно евакуювались 3500 людей безплатними потягами, які забезпечує держава. Також люди продовжують виїжджати самостійно та за допомогою волонтерів. Розповіла в ефірі загальнонаціонального марафону на Суспільному віцепрем'єр-міністерка — міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук.

Сьогоднішньою ракетною атакою Росія відзначила чергову річницю підписання Будапештського меморандуму

Про це повідомив у зверненні президент України Володимир Зеленський.

"Сьогоднішньою ракетною атакою Росія відзначила чергову річницю підписання Будапештського меморандуму. Документа, чия доля дає відповіді на багато і нинішніх запитань про Росію. Щось просто підписати з цими терористами – миру не буде. Щось просто погодити з ними – точно порушать. Віддати Росії хоча б щось із елементів безпеки інших – означає нову війну. Тому й потрібне принципове продовження наявної політики сумлінних держав світу: тільки демонтаж російських терористичних можливостей, тільки звільнення всієї нашої землі й тільки притягнення вбивць до відповідальності – може дати мир. Вірю, прийдемо до цього", — додав президент.

В Україні цьогоріч 158 людей травмувалися через вибухонебезпечні предмети — ДСНС

В Україні із початку року через підрив на вибухонебезпечних предметах травмувалося 158 осіб та загинуло 55 громадян. Про це заявив заступник голови ДСНС України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Роман Примуш.

"За наявною у ДСНС інформацією, в Україні (цьогоріч – ред.) зафіксовано 158 травмованих та 55 загиблих цивільних осіб від підриву на вибухонебезпечних предметах, більше 174 тис. кв. км потенційно небезпечних територій. І вже близько 300 тисяч вибухонебезпечних предметів виявлено та знешкоджено підрозділами ДСНС", — поінформував він.

Зеленський та прем’єр Чорногорії підписали декларацію щодо євроатлантичної інтеграції України

Президент Володимир Зеленський та прем’єр-міністр Чорногорії Дрітан Абазович підписали Спільну декларацію щодо євроатлантичної інтеграції України, повідомляє ОП.

Зеленський закликав парламент Чорногорії долучитися до парламентів інших країн у питанні визнання Росії країною-спонсором тероризму.

Зі свого боку Абазович запевнив, що Україна може розраховувати на повну підтримку з боку Чорногорії.

"Ви захищаєте не лише власну територіальну цілісність і суверенітет - ви бороните універсальні цінності: право людей обирати своє майбутнє, майбутнє своєї країни. Ми готові повною мірою працювати щодо санкцій, ми надаємо допомогу біженцям, а також фінансову, військову допомогу", — зазначив він.

Зеленський окремо подякував Чорногорії за надану Україні військово-технічну допомогу, яка має виключну важливість для посилення оборонних спроможностей України.

Окрему увагу під час розмови було приділено реалізації Україною стратегії євроатлантичної інтеграції. Абазович також зазначив, що Чорногорія підтримує політику відкритих дверей Альянсу і, відповідно, перспективу набуття Україною повноправного членства в НАТО.

МЗС Польщі: Гарантії безпеки потребує Україна, а не Росія

Росія є агресором, який становить загрозу сусіднім країнам. Відтак, якщо хтось потребує гарантій безпеки, то це Україна і країни Центрально-Східної Європи.

Про це в коментарі PAP заявив заступник глави МЗС Польщі Марцін Пшидач, реагуючи на висловлювання президента Франції по те, що Росія потребуватиме "гарантій безпеки", якщо погодиться на переговори щодо завершення війни з Україною.

Як наголосив Пшидач, Росія є агресором, і тим, хто знищує міжнародний порядок. Однак зараз вона "старими радянськими методами" намагається подавати все навпаки.

Як підкреслив заступник глави польської дипломатії, у Варшаві "з легким подивом" сприйняли слова Макрона, оскільки на нинішньому етапі Росія "не надсилає жодних сигналів готовності до переговорів". Натомість переговорам, як підкреслив Пшидач, мало б передувати виведення російських військ із території іншої країни.

Повну заяву читайте тут.

На Київщині продовжують виявляти уламки російських ракет

Збиту ракету окупантів виявили поліцейські на одному із полів Київщини, повідомив глава поліції області Андрій Нєбитов. Він опублікував фото.

"Потерпілих та пошкоджень інфраструктури немає. Дякуємо силам ППО за відмінну роботу", — додав Нєбитов.

ЗСУ все ближче до Кремінної — Гайдай

Збройні сили України на Луганщині рухаються в напрямку Сватове — Кремінна, найближчим часом слід очікувати добрих новин від Генштабу. Про це в ефірі телемарафону сказав начальник Луганської обласної військової адміністрації Сергій Гайдай.

"Просуваємося на напрямку Сватове-Кремінна. Чекаємо на добрі новини від Генштабу. Найскладніша ситуація на луганському фронті зберігається у Білогорівці. рашисти продовжують атакувати, але безуспішно", — сказав очільник ОВА.

Він додав, що в Білогорівці залишаються ще шестеро мирних жителів літнього віку.

Кожна нова атака Росії є приводом знизити ціну на її нафту — ОП

Радник президента України з економічних питань Олег Устенко прокоментував рішення ЄС, "Великої сімки" та Австралії про встановлення граничної ціни на російську нафту на рівні 60 доларів за барель. За його словами, кожна нова атака, як сьогоднішня, є приводом знизити цю ціну.

"60 доларів — це більше, ніж та ціна, на якій наполягала Україна... Ми виступали за ціну, яка б була на рівні виробничої собівартості. І цей рівень — 20-30 доларів. Кожна нова спроба додаткової ескалації, як, наприклад, сьогоднішня, буде означати, що є підстави для того, щоб знижувати цю ціну, від того рівня, на якому вона знаходиться", — зазначив Устенко.

Водночас він привітав рішення країн, зазначивши, що Росія не зможе скористатись альтернативними шляхами постачання.

По всій Україні — екстрені відключення світла через російський обстріл

Після сьогоднішнього російського обстрілу в усіх регіонах України запровадили екстрені відключення електрики, повідомили в Укренерго.

"Частина електростанцій не зможе певний час працювати на повну потужність. У поєднанні з посиленням морозів в найближчу добу це зумовить збільшення дефіциту електроенергії в системі. Для збереження балансу між виробництвом та споживанням електроенергії в усіх областях України буде запроваджено режим аварійних відключень. Першочергово електроенергія буде подаватись на об’єкти критичної інфраструктури: лікарні, водоканали, котельні", — зазначили там.

В Укренерго закликали громадян подбати про себе та рідних, а також допомогти тим, хто потребує цього поряд.

Данілов: в УПЦ МП "багато осіб", які співпрацювали з окупантами

В установах Української православної церкви московського патріархату осіб, які співпрацюють з окупантами набагато більше ніж у будь-якому іншому середовищі, заявив в ефірі загальнонаціонального телемарафону Секретар РНБО Олексій Данілов.

"Держава дійсно відокремлена від церкви. Але дії тих чи інших осіб, установ не можуть бути відокремлені від держави. Якщо такі дії будуть загрожувати національній безпеці, підпадати під 111 ст (Державна зрада), всі без виключення будуть нести за це відповідальність. Але так сталось, що саме в цих установах є люди, які співпрацюють з країною агресором, співпрацюють з окупантами. Так сталося, що їх там набагато більше, ніж в якомусь іншому середовищі", — зауважив Данілов.

За його словами, тому зараз приділяється велика увага цьому питанню. Водночас, Данілов запевнив, "що все буде за законом".

Читайте також: "Церковний список" санкцій РНБО. В СБУ оприлюднили деталі

На Закарпатті судитимуть чоловіка, який працював на РФ в тимчасово окупованій Луганщині

На Закарпатті судитимуть чоловіка, який працював на Росію в тимчасово окупованій Луганщині. Про це повідомили у прокуратурі. За даними слідства, чоловік після окупації міста Сватове Луганської області "вступив у змову з окупаційними військами" — погодився зайняти псевдопосаду заступника голови Адміністрації Сватівського району "ЛНР".

Якщо провину доведуть, то чоловіку загрожує позбавлення волі на строк від 12 до 15 років.

Галущенко обговорив з віцепрем’єром Молдови російський обстріл

Міністр енергетики України Герман Галущенко у телефонному режимі обговорив з віцепрем’єром Молдови Андреєм Спину триваючі обстріли української критичної інфраструктури. Вони домовилися оперативно координувати необхідні рішення щодо стійкості енергосистем обох країн.

Унаслідок атаки 5-го грудня, російська ракета влучила в молдовське аграрне підприємство — вона не вибухнула.

"Росія поширює свій ракетний тероризм і на наших сусідів. Маємо разом тримати енергетичний фронт", – додав Галущенко.

В ГУР прокоментували вибух на російському аеродромі "Енгельс"

Речник ГУР МО Андрій Юсов прокоментував вибух на аеродромі "Енгельс" в Росії.

"Все, що відбувається на території держави-агресора — це відповідальність держави-агресора. Постійний безлад, “бавовна” на військових об’єктах свідчення деградації військової інфраструктури та оборонного комплексу, який ми спостерігаємо на території Російської Федерації. Очевидно, що ця деградація лише набирає обертів. Все інше ми не можемо, ані підтвердити, ані спростувати", — розповів він у коментарі Суспільному.

Російські військові обстріляли чоловічий монастирь на Сумщині

Російські військові обстріляли Глинську пустинь у Шалигинській громаді. Про це повідомив голова ОВА Дмитро Живицький. На прикордоння скерували 15 снарядів із реактивної системи залпового вогню. Влучили на територію чоловічого монастиря.

Глава МЗС Фінляндії про заяву Макрона: "Гарантії потрібні проти Росії"

Міністр закордонних справ Фінляндії Пекка Гаавісто не підтримав заяву президента Франції Еммануеля Макрона про "гарантії безпеки" для Росії, оскільки саме РФ діє проти міжнародного порядку. Про це він сказав на пресконференції, передає Yle.

"У ситуації, що склалася, нам потрібні гарантії саме проти Росії. Це стосується як України, так і інших країн", – заявив Гаавісто.

За його словами, зараз Росія діє проти міжнародного порядку і виступає у ролі загарбника територій інших країн. Як приклад він навів конфлікт у Грузії, окупацію Криму та частини території областей на Сході України.

У Чернівецькій області запровадили екстрені відключення електроенергії

У Чернівецькій області запровадили екстерні відключення електроенергії. Складені раніше графіки погодинних відключень тимчасово не діють, повідомили Суспільному у пресслужбі Чернівціобленерго.

Екстрені відключення пов'язані з обстрілами об'єктів енергетичної інфраструктури України 5 грудня. Укренерго запровадило екстрені відключення й в інших регіонах країни.

НА Київщині, Дніпропетровщині та Донеччині запровадили екстренні відключення світла

У ДТЕК повідомили, що через чергову масовану атаку Росії на об’єкти критичної інфраструктури наразі в деяких регіонах застосовані екстрені відключення. Графіки стабілізаційних відключень поки не діють.

Сили ППО збили усі російські ракети над Харківщиною — обладміністрація

Під час масованого російського обстрілу силам протиповітряної оборони вдалося перехопити усі ракети над Харківщиною. Дані станом на 17 годину в ефірі національного телемарафону повідомив заступник голови Харківської обласної державної адміністрації Роман Семенуха.

"Працювала ППО, працювала авіація на території області. Є збиття ракет, хай детальніше доповідають Збройні сили України. З позитивного можу сказати, що у нас внаслідок масованого ракетного обстрілу влучань на Харківщині немає", — зазначив Семенуха.

Разом з тим посилились обстріли трьох районів області.

"Є перманентні обстріли, особливо це стосується Куп'янського району, Чугуївського, в районі Вовчанської громади. Там у нас, на жаль, є збільшення інтенсивності прильотів, але це стосується РСЗВ і артилерійського обстрілу нашої території ворогом", — сказав заступник голови обладміністрації.

Нині аварійних відключень немає, зазначив посадовець: "Кілька годин тому у нас були відключення міста Лозова і населених пунктів у Лозівській громаді. Наскільки нам відомо, ситуація стабілізована. Станом на зараз відключень немає. Там, де є відключення сьогодні, у Харківській громаді. Мається на увазі місто Харків. Це є планові відключення, вони не є більшими за вчора. Можу сказати, що вони є меншими. Тому станом на 17:00 ситуація стабільна і контрольована".

Повітряні сили збили 60 із понад 70 ракет окупантів

Російські військові 5 грудня завдали масованого ракетного удару по об’єктах критичної інфраструктури України. У Повітряних силах повідомили, що загалом окупанти випустили понад 70 ракет. Загалом було збито понад 60 ракет.

За попередньою інформацією пуски 38 крилатих ракет Х-101/Х-555 здійснювались із восьми літаків-ракетоносців стратегічної авіації Ту-95мс з району Каспійського моря та Волгодонська Ростовської області. Також противник завдав удару 22-ма крилатими ракетами типу "Калібр" із кораблів Чорноморського флоту.

Крім того, з акваторії Чорного моря Україну атакували дальні бомбардувальники Ту-22м3 трьома крилами ракетами Х-22, а також винищувачі Су-35 шістьома керованими авіаційними ракетами Х-59 та однією Х-31П.

Шмигаль: Енергетична система України лишається цілісною після чергової ракетної атаки РФ

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що енергетична система України функціонує та залишається цілісною.

"Були влучання в енергооб’єкти у Київській, Вінницькій, Одеській областях. У деяких регіонах вимушено застосовано екстрені відключення для збалансування системи й уникнення аварій. Рятувальники вже працюють над ліквідацією наслідків атаки, аби повернути світло в кожну домівку", — зазначив очільник Кабміну.

Він додав, що черговий масований ракетний удар Росія завдала в річницю підписання Будапештського меморандуму.

"Терористична країна Росія спробувала знову реалізувати свій злочинний план — занурити Україну в темряву та холод. Завдяки героїчним ЗСУ та силам ППО ворогу вкотре не вдалося задумане", — зауважив Шмигаль.

На Київщині знайшли уламки збитої ракети, яку вдень запустила РФ

На території одного з полів Київської області знайшли уламки ракети, яку вдень 5 грудня запустила Росія, повідомив очільник поліції Київщини Андрій Нєбитов.

"Поліцейські оглядають місце події та фіксують наслідки знешкодженої силами ППО ракети", – зазначив він.

Очільник поліції Київщини закликає не нехтувати сигналами повітряної тривоги та перебувати в укритті під час небезпеки.

На Харківщині скоротили комендантську годину

У Харківській області скоротили тривалість комендантської години. Відсьогодні вона розпочинатиметься о 23:00 і триватиме до 05:00 ранку, повідомив голова Олег ОВА Синєгубов.

Сили ППО збили більшість російських ракет — Зеленський

Сили ППО збили більшість російських ракет, випущених сьогодні по Україні, а енергетики вже працюють над ліквідацією пошкоджень, повідомив президент України Володимир Зеленський.

На Полтавщині і Київщині ППО збили до 10 ракет

Над Києвом сили ППО, за попередньою інформацією від КМВА, збили 9 ракет. На Полтавщині влучань ракет не було зафіксовано, сили ППО збили до 10 російських ракет, повідомив голова Полтавської ОДА Дмитро Лунін. Голова Дніпропетровської ОВА Валентин Резніченко розповів, що захисники з повітряного командування "Схід" збили 15 російських ракет.

Прикордонники виявили на території Молдови уламки ракети

Поблизу молдовського міста Бричани, що неподалік українського кордону, виявили ракету, повідомили в МВС країни. Наразі район, де було виявлено ракету, ізольований поліцейськими патрулями та прикордонниками.

В Одеській області пошкоджені два об'єкти інфраструктури, одна людина в лікарні

В Одеській області внаслідок російської атаки 5 грудня пошкоджено два інфраструктурних об’єкти. Одна людина госпіталізована, повідомив заступник керівника Офісу Президента Кирило Тимошенко.

В Укренерго повідомили про влучання по обʼєктах енергетичної інфраструктури

Росія завдала ударів по обʼєктах енергетичної інфраструктури, через що подекуди запровадили аварійні відключення світла.

Внаслідок обстрілу Новософіївки на Запоріжжі було поранено дитину

Заступник керівника Офісу президента Кирило Тимошенко повідомив, що внаслідок обстрілу села Новософіївка на Запоріжжі зросла кількість поранених. Було поранено маленьку дитину – 1 рік і 10 місяців. За попередніми даними 2 людини загинуло, 3 поранено.

Очільник Миколаївської ОДА Віталій Кім повідомляє про другу хвилю ракет РФ.

Метро в Києві працює в обмеженому режимі.

Київський метрополітен працює в обмеженому режимі.

"Велика кількість людей використовує його як укриття. Висадку пасажирів здійснюють лише на тих станціях, де немає великого скупчення людей", — йдеться в повідомленні.

Одеса лишилась без водопостачання

В Одесі знеструмлені всі насосні станції та резервні лінії. Водопостачання відсутнє скрізь у місті, повідомили в "Інфоксводоканалі"

На Сумщині застосували екстренні відключення світла

На Сумщині застосували екстрені відключення світла аби запобігти порушенням в роботі енергосистеми України, повідомили в обленерго.

У Вінниці чутно звуки вибухів, повідомляють кореспонденти Суспільного.

На Київщині працює ППО

Керівник ОВА Олексій Кулеба повідомив, що на Київщині працює ППО.

"Залишайтеся в укриттях та безпечних місцях. Підвищена небезпека — рух ракет у сторону області", — повідомив він.

На Одещині пролунали вибухи, повідомляють кореспонденти Суспільного.

У Повітряних Силах ЗСУ прокоментували вибух на аеродромі "Енгельс"

У Росії невідомий безпілотник впав на літаки на аеродромі Саратовської області, повідомляють російські ЗМІ. Крім того, за аеродромі у Рязанській області вибухнув бензовоз, три людини загинули.

Речник Повітряних Сил ЗСУ Юрій Ігнат прокоментував пошкодження двох бомбадувальників на аеродромі "Енгельс".

“Хлопок" на аеродромі Енгельс. Пишуть пошкоджено два рашистські стратегічні бомбардувальники. Є загиблі та поранені. Скорбім. З Днем волонтера!” — написав Ігнат.

Росія запустила ракети по Україні — Ігнат

Речник Повітряних сил України Юрій Ігнат в ефірі телемарафону повідомив, що російські стратегічні бомбардувальники вже вилетіли і перша хвиля ракет вже запущена. Він додав, що військові РФ можуть застосувати кілька хвиль атак, щоб розосередити ракети по всій території України і заплутати дії української ППО.

"Традиційно, звідки вони і пускають. Стратегічна авіація - це район Волгодонська, також Каспій і Чорне море, кораблі Чорноморського флоту теж ж запуски, за попередньою інформацією.Вже не тренування, ракети вже запущені", — сказав він.

На Полтавщині працює ППО, повідомив керівник ОВА Дмитро Лунін.

Київ і низка областей — повітряна тривога.

В Україні зберігається дефіцит електроенергії — Укренерго

В Укренерго повідомили, що станом на 5 грудня ситуація в енергосистемі України залишається складною, оскільки зберігається дефіцит електроенергії.

"Протягом вихідних, завдяки збільшенню потужності атомних електростанцій та традиційному для суботи-неділі зниженню споживання, вдалося застосовувати мінімальний обсяг аварійних відключень. На ранок понеділка, диспетчерський центр “Укренерго” фіксує зростання обсягів споживання електроенергії. Це пов’язано як із початком робочого тижня, так і з відчутним зниженням температури майже по всій країні", — йдеться в повідомленні.

У разі недотримання лімітів споживання, вводяться аварійні відключення. Графіки планових відключень.

ГУР: у Росії створюють електронну базу військовозобов‘язаних

У РФ створюють єдину електронну базу даних військовозобов’язаних. Для цього оцифровуються всі чинні документи військового обліку та наявні архіви військкоматів, інформує Головне управління розвідки Міноборони України.

За даними розвідки, головна мета проєкту — створити автоматизовану систему обліку та контролю громадян, які підлягають мобілізації.

“По закінченню розробки системи її об’єднають з базами даних МВС (для контролю документів на виїзд за кордон), системи “Мігрант” (для обліку нерезидентів та тих, хто хоче змінити громадянство), ДІБДР (контроль власників та користувачів транспортних засобів), СНІЛЗ, Роскадастру, Росреєстру, ІПН і навіть клієнтські бази мобільних операторів”, — йдеться у повідомленні.

Після введення в експлуатацію ця система забезпечить можливість тотального контролю за військовозобов’язаними, які не проживають за місцем реєстрації, пояснюють у ГУР.

Це гарантує отримання ними повісток навіть у випадку неможливості фізичного контакту – у формі СМС-повідомлень, електронних листів, повідомлень із соціальних мереж.

Після цього всі вони будуть зобов’язані з’явитися у вказані терміни до місць обліку.

СБУ проводить безпекові заходи на об’єктах УПЦ МП у Полтавській області

Співробітники Служби безпеки України проводять (безпекові) заходи на об’єктах УПЦ (МП) у Полтавській області. Йдеться про Мгарський Спасо-Преображенський чоловічий монастир Полтавської та Миргородської єпархії УПЦ та єпархіальне управління Кременчуцької та Лубенської єпархії УПЦ, повідомили в СБУ.

"Враховуючи збройну агресію РФ, дані заходи проводяться у тому числі для унеможливлення використання релігійних громад як осередку "русского мира" та убезпечення населення від провокацій і терористичних актів", — йдеться в повідомленні.

За безпосередньої участі представників церкви правоохоронці проводять огляд території та приміщень для виявлення осіб, які можливо причетні до протиправної діяльності на шкоду державному суверенітету України, та предметів, заборонених до обігу. Усі дії відбуваються в межах чинного законодавства, зазначили у відомстві.

Газета Financial Times назвала Зеленського "Людиною року"

"Президент України Володимир Зеленський став людиною 2022 року за версією FT. Він , 44-річний, заслужив місце в історії своїм надзвичайним проявом лідерства та сили духу", — йдеться в повідомленні.

В МЗС зафіксували 21 випадок погроз українським посольствам та консульствам в 12 країнах

Іспанська поліція вилучила на поштовому відділені три конверти із, як вважається, очима тварин, які були адресовані посольству України в Мадриді, генеральному консульству в Барселоні та консульству в Малазі. Речник МЗС Олег Ніколенко повідомив, що за цим фактом розпочато слідчі дії.

"Загалом вже маємо 21 випадок погроз українським посольствам та консульствам в 12 країнах. Як вже зазначав Дмитро Кулеба, українських дипломатів не залякати і не зламати. Ми будемо і надалі ефективно працювати на захист України від ворога та нашу перемогу", — додав представник дипломатичного відомства.

У британській розвідці прогнозують зменшення атак авіації РФ взимку

За останні місяці кількість бойових вильотів російської тактичної авіації над Україною значно скоротилася і через погану погоду взимку зберігатимуть низький рівень наземних атак по українських силах. Про це повідомляє Міноборони Великої Британії.

За даними британської розвідки, зараз російські літаки, ймовірно, виконують десятки місій на день, порівняно з високим показником до 300 на день у березні 2022 року.

У відомстві зазначили, що наразі Росія втратила понад 60 літаків у конфлікті, ймовірно, включаючи додаткові винищувачі-бомбардувальники Су-24М і штурмовики Су-25 минулого тижня.

"Зменшення кількості вильотів, ймовірно, є наслідком постійної високої загрози з боку української ППО, обмеження годин польоту російських літаків та погіршення погоди. Оскільки російська тактика наземного нападу значною мірою залежить від візуальної ідентифікації та некерованих боєприпасів, російські ВПС, ймовірно, продовжуватимуть низькі темпи наземних ударів через погану зимову погоду", — йдеться у повідомленні.

На Донеччині росіяни обстріляли дитсадок, гуртожиток та житлові будинки

Протягом 4 грудня та вночі 5 грудня російська армія обстрілювала Вугледар, Авдіївку, Бахмут та Курахове. Обстрілами зруйновані житлові будинки. За попередньою інформацією загиблих та поранених серед мирних жителів немає, повідомив очільник Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко.

У Вугледарі обстрілами пошкоджені вісім житлових будинків. На Донецькому напрямку під обстріли потрапили Курахове та Гостре — пошкоджено дитсадок, чотири багатоповерхівки та сім приватних будинків. В Авдіївці — протягом ночі поодинокі прильоти по старій та центральній частині міста. Інформація про постраждалих не надходила", — повідомив Кириленко.

У Бахмуті окупанти обстріляли середмістя. Там пошкоджені адмінбудівля, гуртожиток, житловий будинок. У Костянтинівській громаді обстрілами пошкоджені два будинки.

Також під вогнем окупантів опинились Зарічне , Торське та околиці Часовоярської та Соледарської громад.

Внаслідок удару по Кривому Рогу одна людина загинула, троє отримали поранення

Армія РФ в ніч на 5 грудня ударила трьома ракетами по Кривому Рогу, влучила в промислове підприємство, є загиблі й поранені, повідомив голова Дніпропетровської обласної військової адміністрації Валентин Резніченко.

За його інформацією, одна людина загинула, це працівник підприємства. Його тіло рятувальники дістали з-під завалів зруйнованого цеху. Ще троє людей дістали поранення. Їх доправили до місцевої лікарні. Стан ушпиталених медики оцінюють як середньої тяжкості.

Начальник військової адміністрації міста Олександр Вілкул уточнив, що загиблому працівникові був 41 рік. Поранені двоє людей віком 44 роки та одна 45.

Повітряна тривога в Запорізькій, Херсонській, Миколаївській областях

Японія встановила обмеження цін на російську нафту

Японія встановила граничну ціну на російську сиру нафту з 5 грудня, але сира нафта, що імпортується із заводу "Сахалін-2", буде виключена з обмежень. Про це повідомили в уряді Японії, передає Reuters.

Рішення ухвалене за угодою країн G7 та Австралії 2 грудня про обмеження ціни на російську сиру нафту на рівні 60 доларів за барель як крок з накладення санкцій на Москву за війну проти України.

В японському уряді зазначили, що виняток щодо сирої нафти з далекосхідного російського проєкту "Сахалін-2", в якому японські енергетичні оператори володіють частками після виходу з Shell, зроблено "у світлі енергетичної безпеки Японії".

Про подальші заходи щодо російських нафтопродуктів, які мають розпочатися 5 лютого 2023 року, буде оголошено пізніше.

У Куп'янську під час ракетного удару загинула жінка

Про це з посиланням на правоохоронців повідомив голова обладміністрації Олег Синєгубов у Telegram.

"Після 4 години ранку росіяни вдарили ракетами типу "С-300" по цивільній інфраструктурі Куп'янська. За попередніми даними правоохоронців, внаслідок ударів окупантів по Куп'янську загинула жінка, детальна інформація уточнюється", — сказано у повідомленні.

Внаслідок обстрілу виникла пожежа на СТО, горів автомобіль. Пошкоджені покрівлі приватних будинків.

За добу армія РФ втратила 540 військових — Генштаб

Станом на ранок 5 грудня загальні бойові втрати Росії з початку повномасштабного наступу на Україну 24 лютого становлять близько 91 690 військовослужбовців. Про це йдеться у повідомленні Генштабу Збройних сил України.

За добу російське військо втратило 540 солдатів.

З техніки росіяни втратили:

  • танків ‒ 2924 (+2) од,
  • артилерійських систем – 1914 (+6) од,
  • артилерійських систем / artillery systems – 1914 (+6) од,
  • РСЗВ – 395 (+0) од,
  • засоби ППО ‒ 211 (+1) од,
  • літаків – 281 (+0) од,
  • гелікоптерів – 264 (+1) од,
  • БПЛА оперативно-тактичного рівня – 1582 (+9),
  • крилаті ракети ‒ 531 (+0),
  • кораблі /катери ‒ 16 (+0) од,
  • автомобільної техніки та автоцистерн – 4497 (+18) од,
  • спеціальна техніка ‒ 163 (+0).

Найбільших втрат російське військо зазнало на Лиманському та Бахмутському напрямках. Дані уточнюються.

В ISW пояснили, від чого залежатиме успіх ЗСУ на фронті взимку

Здатність України зберегти військову ініціативу та продовжити темп своїх поточних оперативних успіхів залежить від того, чи українські сили продовжуватимуть проводити послідовні операції  цієї зими. Про це йдеться у звіті американського інституту вивчення війни.

В ISW нагадали, що українські офіційні особи зазначили, що Сили оборони планують продовжувати наступальні операції протягом зими, щоб скористатися нещодавніми успіхами на полі бою та не дати російським військам відновити ініціативу на полі бою.

Речник Східного угруповання Збройних сил України Сергій Череватий 4 грудня заявив, що замерзлий ґрунт дає змогу просуватися важкій колісній та гусеничній техніці та українські війська готують таку техніку до зимових операцій.

Він також заявив, що неякісні мобілізовані новобранці та кадри групи Вагнера, набрані з російських полонених, не готові до бойових дій взимку.

"Раніше у Міноборони заявили, що ті, хто припускає, що зима зупинить бойові дії, "ймовірно, ніколи не засмагали в січні на південному березі Криму", припускаючи, що українські сили мають намір продовжувати контрнаступальні операції протягом майбутньої зими, що сприятиме до мети повернення Криму", — йдеться у звіті

Заступник міністра оборони України Володимир Гаврилов 18 листопада заявив, що українські війська продовжуватимуть бої взимку, оскільки будь-яка пауза дозволить російським військам посилити свої підрозділи та позиції, нагадали в ISW.

На думку аналітиків, розвідка США помилилася у своєму прогнозі, в якому йдеться, що навесні будуть кращі умови, щоб продовжити контрнаступ.

"Здатність України зберегти військову ініціативу та продовжити темп своїх поточних оперативних успіхів залежить від того, чи українські сили продовжуватимуть проводити  послідовні операції  впродовж зими 2022-2023 років. Росія втратила ініціативу влітку 2022 року після кульмінації її наступу на Донбасі", — зазначили в інституті.

За словами аналітиків, з серпня 2022 року українські війська здобули та утримали ініціативу і відтоді проводять серію успішних послідовних операцій: Україна звільнила більшу частину Харківської області у вересні, місто Херсон у листопаді, і наразі створює умови для подальших українських наступів в інших місцях цієї зими.

"Серія послідовних контрнаступальних операцій у Харківській та Херсонській областях демонструє видатні навички оперативного планування ЗСУ та знання сильних сторін радянського оперативного мистецтва", — вважають в ISW.

На думку експертів, задум української кампанії розроблений так, щоб серією послідовних операцій позбавити Росію ініціативи, завдати поразки її військовим та звільнити більше території.

"Погодні умови взимку 2023 року, ймовірно, визначать часові рамки, протягом яких Україна зможе вести маневрові бойові дії та продовжувати серію оперативних успіхів із мінімальними паузами", — йдеться у звіті.

В ISW зазначили, що сезон осіннього бруду в листопаді ускладнив маневрову війну, проте Україна та РФ продовжували агресивні наступальні операції.

За словами аналітиків, з наближенням сильних морозів наприкінці грудня українські сили знову зможуть використовувати погодні умови.

"Зима зазвичай є найкращим сезоном для механізованих бойових дій в Україні, тоді як весна є кошмарним сезоном для ведення боїв. Відлига сповнює річки та струмки, а поля перетворює на моря бруду. ЗСУ, ймовірно, готуються скористатися мерзлою місцевістю, щоб пересуватися легше, ніж вони могли б у сльотаві осінні місяці", — зазначили в інституті.

Внаслідок війни в Україні загинула 443 дитини — ОГП

Станом на ранок 5 грудня щонайменше 1295 дітей постраждали в Україні внаслідок повномасштабної збройної агресії Російської Федерації. Про це повідомили в Офісі Генпрокурора.

За офіційною інформацією ювенальних прокурорів 443 дитини загинуло та щонайменше 852 отримали поранення.

Найбільше постраждало дітей у Донецькій області — 424, Харківській — 267, Київській — 117, Миколаївській — 77, Запорізькій — 76, Херсонській — 70, Чернігівській — 68, Луганській — 65, Дніпропетровській — 33.

Ці дані не остаточні, оскільки продовжують встановлювати кількість жертв серед дітей в місцях ведення активних бойових дій, на тимчасово окупованих та звільнених територіях, зазначили в ОГПУ.

Через бомбардування та обстріли збройними силами РФ пошкоджено 2719 закладів освіти. 332 з них зруйновано повністю.

Макрон виступає за притягнення Путіна до відповідальності за воєнні злочини

Президент Франції Еммануель Макрон назвав воєнними злочинами атаки Росії на цивільну інфраструктуру і виступає за притягнення президента РФ Володимира Путіна до відповідальності за воєнні злочини. Про це він сказав в інтерв’ю CBS News.

"Я думаю, вони зробили величезну помилку. По-перше, не поважати міжнародне право і порушити всі принципи, які вони підписали, вбивчо для їхнього авторитету. І друге, тому що, ймовірно, вони припустилися багатьох помилок в оцінці своїх можливостей та можливостей України", – сказав він.

На запитання, чи має президент РФ бути притягненим до відповідальності за ці злочини, Макрон відповів ствердно.

"Ми маємо зібрати всі докази воєнних злочинів. І це те, що ми робимо, відправляючи в Україну поліцейських та експертів… Ми маємо запустити всі юридичні ініціативи. Тому моя відповідь — так", — сказав він.

Водночас Макрон наголосив, що виступає за прямий контакт з Путіним.

"Я завжди підтримую регулярні дискусії та прямий контакт з президентом Путіним, тому що вважаю, що найкращий спосіб відновити взаємодію — зберегти цей прямий канал. Ізоляція — найгірша річ, особливо для такого лідера", — сказав Макрон.

Президент Франції також вважає, що Захід має продовжувати підтримку України.

"Зрозуміло, що Росія, і особливо Путін, вирішили взяти на озброєння принаймні енергію та продовольство, створивши дефіцит, нестабільність та інфляцію. І я думаю, що його ставка — це втома від війни і втома від санкцій", — сказав він.

Макрон зазначив, що не бачить військового варіанту завершення війни в Україні і виступає за переговори.

"Я думаю, що важливо донести меседж, що це українцям вирішувати, що єдиний спосіб знайти рішення — переговори", — сказав він.

На Донеччині від обстрілів поранення отримали двоє людей

Протягом 4 грудня від обстрілів на Донеччині поранення отримали двоє людей. Про це повідомив голова Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко.

"За 4 грудня росіяни поранили двох цивільних на Донеччині — в Олексіївці та Желанному Другому", — написав він.

Від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну на Донеччині загинули 1237 людей, поранення отримали 2682 людини. Точну кількість загиблих та поранених у Маріуполі та Волновасі зараз встановити неможливо.

Росія обстріляла Куп'янську громаду: згоріла станція техобслуговування

Російська армія завдала удару по деокупованій Куп'янській громаді близько 04:00 5 грудня. Внаслідок обстрілу сталася пожежа, повідомили у пресслужбі ДСНС у Харківській області.

"Влучанням одного з боєприпасів зруйновано станцію технічного обслуговування на площі 300 кв. м, загорілись залишки її конструктивних елементів та автомобіль на площі 10 кв. м", — сказано у повідомленні.

Також внаслідок вибуху пошкоджень зазнали два домоволодіння, які розташовані поруч зі станцією техобслуговування. Рятувальники гасили пожежу понад годину.

Війська РФ ведуть наступ на двох напрямках і обороняються на чотирьох — Генштаб

Російські війська ведуть наступ на Бахмутському та Авдіївському напрямках і обороняються ще на чотирьох. ЗСУ відбили 13 атак росіян у Луганській та Донецькій областях.

Про це йдеться у ранковому зведенні Генштабу ЗСУ.

"За минулу добу підрозділи Сил оборони відбили атаки російських окупантів в районах населених пунктів Площанка і Білогорівка на Луганщині та Берестове, Білогорівка, Яковлівка, Соледар, Бахмутське, Бахмут, Опитне, Кліщіївка, Андріївка, Мар’їнка і Новомихайлівка Донецької області", — йдеться у повідомленні.

На Волинському та Поліському напрямках обстановка без суттєвих змін, ознак формування наступальних угруповань противника не виявлено.

Білорусь продовжує підтримувати збройну агресію РФ проти України, надаючи територію та повітряний простір для завдання ракетних та авіаційних ударів. Визначені підрозділи збройних сил Білорусь продовжують виконувати завдання у прикордонних з Україною районах.

На Сіверському напрямку росіяни з мінометів обстріляли населені пункти Сопич, Сваркове і Заруцьке Сумської області.

На Слобожанському напрямку обстрілів з різнокаліберної артилерії військ РФ зазнали райони населених пунктів Тимофіївка, Стрілеча, Стариця, Бугруватка, Огірцеве, Вовчанськ, Бочкове, Мала Вовча, Дворічна, Тавільжанка та Богданівське Харківської області.

На Куп’янському та Лиманському напрямках війська РФ ведуть оборону. Здійснили обстріли з танків та артилерії по районах населених пунктів Кислівка, Котлярівка, Табаївка, Крохмальне, Берестове і Вишневе Харківської області; Новоселівське, М’ясожарівка, Макіївка, Площанка на Луганщині та Ямполівка і Андріївка Донецької області.

На Бахмутському та Авдіївському напрямках російські військові зосереджуються на веденні наступу і намагаються покращити тактичне положення. Обстрілів з танків, мінометів, ствольної та реактивної артилерії зазнали райони населених пунктів Соледар, Часів Яр, Бахмутське, Бахмут, Костянтинівка, Кліщіївка, Опитне, Курдюмівка, Залізне, Авдіївка, Первомайське, Водяне, Веселе, Красногорівка, Марʼїнка, та Новомихайлівка Донецької області.

На Новопавлівському та Запорізькому напрямках росіяни ведуть оборону. Вогневого ураження зазнали райони населених пунктів Новосілка, Нескучне, Золота Нива і Пречистівка на Донеччині та Новоандріївка, Новоданилівка, Залізничне, Гуляйполе, Червоне і Дорожнянка Запорізької області.

На Херсонському напрямку війська РФ обстріляли з артилерії райони понад двадцяти населених пунктів вздовж правого берега річки Дніпро. "Російські окупанти не припиняють вогневого терору цивільного населення міста Херсон", — йдеться у повідомленні.

За інформацією Генштабу, в Скадовському районі Херсонської області, росіяни посилили адміністративно-поліцейський режим та ввели комендантську годину. Переміщення між населеними пунктами заборонено цілодобово, пересування в населених пунктах дозволено тільки вдень.

Підтверджено ураження Силами оборони району зосередження особового складу військ РФ в Якимівському районі Запорізької області. Втрати росіян складають до 30 військовослужбовців пораненими та понад 10 — загиблими.

Українська авіація протягом минулої доби завдала 18 ударів по районах зосередження особового складу, озброєння та військової техніки, а також 1 удар по позиціях зенітних ракетних комплексів військ РФ.

Водночас ЗСУ збили російський гелікоптер Ка-52 та 4 БПлА.

Підрозділи ракетних військ і артилерії Сил оборони уразили 2 пункти управління, склад боєприпасів, район зосередження особового складу та ОВТ, а також один інший важливий об’єкт росіян.

Ракетний удар по промисловому підприємству в Кривому Розі: одна людина загинула, троє поранені

Внаслідок нічного обстрілу Кривого Рогу одна людина загинула і ще троє отримали поранення. Про це повідомив голова Дніпропетровської ОВА Валентин Резніченко.

"Трагічна ніч… Один загиблий, троє поранених. Після опівночі росіяни ударили трьома ракетами по Кривому Рогу. Поцілили у промислове підприємство. Убили працівника. Його тіло рятувальники дістали з-під завалів зруйнованого виробничого цеху", — написав він.

Ще трьох людей ушпиталили в стані середньої тяжкості.

Крім цього, росіяни знову обстріляли Марганецьку громаду Нікопольського району. Жертв серед населення немає, інші наслідки атаки уточнюються.

Тактика залишити Росію непереможеною є токсичною — МЗС Литви

Міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс вважає, що тактика залишити Росію непереможеною і готовою до майбутнього партнерства є токсичною. Про це він написав у Twitter.

Міністр висловив своє невдоволення тим, що Захід не надсилає Україні всі інструменти, необхідні для припинення війни і уникає конкретики під час дебатів про членство України в НАТО.

Він пояснив це тим, що на Заході досі жива віра в те, що після війни "ми можемо повернутися до звичайної роботи, ніби 24 лютого було просто збоєм".

"Тактика залишити Росію непереможеною і готовою до майбутнього партнерства є токсичною. Це призводить до закликів припинити війну шляхом переговорів, а не перемогою України. Деякі навіть пропонують територіальні поступки загарбникам", – заявив міністр.

Ландсбергіс наголосив, що Росію не слід запрошувати на "мирні" переговори "в нагороду за жорстоке вторгнення, окупацію та вбивство своїх сусідів знову і знову".

"Повзуча нормалізація дій Росії в корені неправильна. Також помилковим є переконання, що поточну архітектуру безпеки багатосторонніх регіональних і глобальних організацій необхідно зберегти як "найкращу, яку ми маємо", – зазначив він.

Глава МЗС Литви наголосив, що міжнародні організації повністю не змогли запобігти конфлікту такого масштабу, якого в Європі не було з часів Другої світової війни.

"Принаймні в цих організаціях мають відбутися зміни. Але не варто виключати можливість зникнення окремих організацій і утворення нових. З попередніми конфліктами в Європі архітектура безпеки була переосмислена після закінчення бойових дій, з’явилися нові структури. Наприклад, ООН з'явилася після помилок, допущених в епоху Ліги Націй", – сказав Ландсбергіс.

Він переконаний, що війна має завершитися перемогою України.

"Спочатку Росія повинна зустріти поразку на полі бою. Для цього Україні потрібна вся наша допомога. Усю зброю, всю допомогу, яку ми можемо надати. Інакше Росія продовжить спроби переосмислити континент відповідно до власного імперіалістичного бачення світу. В інтересах Європи дати відсіч і перемогти загарбник", – зазначив литовський міністр.

За його словами, після поразки РФ у війні необхідно створити нову систему на основі уроків попередніх помилок.

"Покладання на економічний обмін як принцип взаємної гарантії, десекьюритизація, право вето в питаннях безпеки, надане агресорам, – ось деякі з помилкових уявлень, які не змогли забезпечити безпеку континенту", – написав Ландсбергіс.

Глава МЗС Литви зазначив, що європейська стратегія має бути переосмислена та відображена в новій архітектурі безпеки, яка "забезпечить безпеку континенту на десятиліття вперед".

"І цю нову систему ми повинні починати створювати з України, а не з путінської Росії", – наголосив він.

Війська РФ завдали 7 ракетниз та 32 авіаудари по Україні

Про це йдеться у ранковому зведенні Генштабу ЗСУ.

"Протягом минулої доби противник завдав 7 ракетних та 32 авіаційних удари, а також здійснив понад 50 обстрілів з реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ та населених пунктах вздовж лінії зіткнення", — йдеться у повідомленні.

Зберігається загроза ракетних ударів по об’єктах енергетичної системи та критичної інфраструктури по всій території України.

В ООН поширюють проєкт резолюції щодо створення спецтрибуналу для керівництва РФ — The Guardian

В ООН поширюють проєкт резолюції про створення спеціального трибуналу на кшталт Нюрнберзького для притягнення російського керівництва до відповідальності за злочини агресії в Україні. Про це пише The Guardian.

Видання зазначає, що протидія США цій пропозиції може пом’якшитися через лобіювання українського президента Володимира Зеленського.

"Це те, чого прагне президент Зеленський. Це те, чого хоче Україна, і я думаю, що це матиме велику вагу. Питання в тому, чи будуть у них голоси на Генеральній Асамблеї. Досі всі резолюції щодо України підтримувалися більшістю. Цифри були досить сильними", — сказала в Лондоні посол США з питань глобального кримінального правосуддя Бет ван Шаак.

За її словами, США не мають твердої позиції щодо спеціального трибуналу. Однак, дипломатка вважає, що є сенс у проведенні заочних судових процесів над росіянами, обвинуваченими у воєнних злочинах, якщо немає можливості їх екстрадувати.

Ван Шаак зазначила, що США могли б розсекретити розвідувальні дані, щоб допомогти виявити тих, хто несе найбільшу відповідальність за підготовку та ведення війни, яка "є відвертим порушенням Статуту ООН".

Її зауваження свідчать про те, що ключові фігури в адміністрації президента Джо Байдена зараз прихильніше ставиться до ідеї створення спецтрибуналу.

"Ми розглядаємо всі кути й, безумовно, підтримуємо деякі проміжні кроки, зокрема, коли йдеться про збереження доказів", — сказала вона.

У США опрацьовують можливість визнання РФ спонсором тероризму без наслідків – Блінкен

Адміністрація президента США працює з Конгресом над альтернативним законопроєктом, який дозволить обійти наслідки, які може мати визнання Росії "державою-спонсором тероризму".

Про це в інтерв'ю CNN заявив держсекретар США Ентоні Блінкен.

Він зазначив, що Сполучені Штати разом з десятками країн ввели безпрецедентні санкції проти Росії, безпрецедентні обмеження з експортного контролю.

"Ми зараз працюємо з Конгресом над законодавством, яке допоможе нам обійти деякі проблеми, пов’язані з використанням статусу "держави-спонсора тероризму" (статусу SST, – ред.), що може мати непередбачувані наслідки", — сказав Блінкен.

Держсекретар США також заявив, що російське політичне керівництво не виявляє жодного інтересу до мирного врегулювання війни в Україні, ігноруючи пропозиції української сторони.

За дев'ять місяців війни Росія вивезла майже три мільйони українців — омбудсмен

З початку повномасштабного вторгнення близько 2,8 млн українців були вимушені виїхати чи були депортовані на територію Росії.

Про це повідомив уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець.

Він зазначив, що якщо хтось перебуває в Росії та має потребу у тому, щоб дістатися до безпечної території, може звертатись за двома номерами на гарячу лінію:

  • 0-800-50-17-20 (безкоштовно)
  • +38 044-299-74-08 (якщо ви за межами України)

Російські війська завдали ракетних ударів по Запоріжжю

Про це повідомив секретар Запорізької міськради Анатолій Куртєв.

Окупанти вдарили по об'єктах промислової та енергетичної інфраструктури Запоріжжя.

Пошкоджено одне з приватних підприємств. На місці працюють рятувальні служби.

У Кривому Розі вночі пролунали потужні вибухи

Про це повідомив начальник військової адміністрації Кривого Рогу Олександр Вілкул.

"Кривий Ріг. У місті кілька потужних вибухів. Нічого не знімайте та не викладайте у соцмережі. Наслідки встановлюються", - повідомив Вілкул.

У тимчасово окупованій Голій Пристані на Херсонщині знову було чутно вибухи, повідомляють місцеві жителі.

Дев'ятий пакет санкцій проти РФ узгодять 12 грудня — журналіст

Про це повідомив редактор "Радіо Свобода" Рікард Йозвяк.

"Європейська Комісія провела брифінг для країн-членів ЄС щодо 9-го пакету санкцій проти Росії. Цікаво, що Білорусь не підпадає під санкції (знову). Близько 180 найменувань, що стосуються банків, засобів масової інформації та технологій, можуть бути узгоджені під час зустрічі міністрів закордонних справ ЄС 12 грудня", — написав Йозвяк у Twitter.