Науковці та громади Миколаївщини працюватимуть над відновленням екосистеми Кінбурнської коси після деокупації

Фото: УНІАН/Євген Колесник

В Очакові відбулося перше засідання учасників проєкту "Кінбурн Екохаб". Мета проєкту — розробити конкретні заходи з відновлення екологічної системи Кінбурнської коси, територія якої станом на 4 грудня тимчасово перебуває в окупації російськими військами.

Про це кореспондентам Суспільного розповіла екологиня Інна Тимченко.

До проєкту долучились науковці Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова та Чорноморського національного університету імені Петра Могили, представники Очаківської, Куцурубської й Чорноморської громад, а також фахівці національного природничого парку "Білобережжя Святослава", що розташований на Кінбурнській косі.

"Учасники проєкту розуміють, якими мають бути етапи відновлення, на що варто звернути увагу в першу чергу, а що можна тимчасово не чіпати. Звісно, що все це впроваджуватиметься вже після перемоги, але про це варто говорити вже зараз", — сказала Інна Тимченко.

У випадку з Кінбурном розміри збитків, які завдала російська армія екосистемі, не є настільки важливими. Головне — це розробка заходів з відновлення, шляхи реалізації та їх обґрунтованість, — говорить екологиня.

"Розміри збитків не мають такого значення, оскільки в Європі розмір компенсації за спричинену шкоду екосистемі вираховується відповідно до затрат саме на відновлювальні заходи", — пояснила Інна Тимченко.

На засіданні, що відбулося 2 грудня, учасники проєкту презентували його освітню та наукову мету представникам Очаківської та Куцурубської громад. Надалі, говорить екологиня, учасники проєкту збиратимуться онлайн та офлайн — це будуть семінари, на яких обговорюватимуть екологічні проблеми та шляхи їх вирішення, в тому числі й з рекомендаціями для представників громад.

Більшість злочинів проти довкілля, які вчинили й станом на 4 грудня продовжують вчиняти російські військові, буде важко довести в міжнародних судах, розповіла Інна Тимченко. За ті, що вдасться довести, Російська Федерація виплачуватиме репарації. Наслідки решти екозлочинів допоможуть вирішити європейські партнери, говорить екологиня.

"Така допомога надійде — це сто відсотків, адже будь-яка цінна екосистема, в цьому випадку Кінбурну, має загальноєвропейську цінність. Саме тому важливо знати, які саме заходи вживатимуться для відновлення екосистеми, їхню доцільність та вартість", — розповіла Інна Тимченко.

Що відомо

  • Станом на 4 грудня на Миколаївщині під тимчасовою окупацією російськими військами залишається Кінбурнський півострів.
  • Кінбурнська коса — піщана коса, розташована в Миколаївській області, є частиною Кінбурнського півострова і має статус першого в Україні регіонального ландшафтного парку. До окупації на півострові довжиною близько 40 км було найбільше в Європі поле диких червонокнижних орхідей, ліси, а також рожеві озера і більше ніж 4700 видів тварин.
  • Російські збройні сили зайшли на територію півострова у березні 2022 року зі сторони суходолу в Херсонській області. Це дозволило їм встановити контроль над значною ділянкою морської акваторії Чорного моря, адже коса розташована в стратегічному місці — тут сходяться виходи із портів Херсону (Херсонський морський торговий порт) та Миколаєва (Морські торгові порти (МТП) "Миколаїв", "Ольвія" та "Ніка-Терра"). Таким чином, окупувавши косу, російські військові фактично заблокували виходи з цих портів. Крім того, контролюючи Кінбурнську косу, російські військові постійно обстрілюють Очаків.
  • В середині квітня 2022 року на півострові почалися пожежі. Станом на жовтень, через дії росіян на Кінбурнському півострові вигоріло вже понад 10 тисяч гектарів. Йдеться про ліси, степові ділянки, очерети тощо. Близько половини наявних природних ділянок на території миколаївської частини коси знищені, повідомив голова Миколаївської філії Національного екологічного центру України Олег Деркач.

Читайте також

На Миколаївщині російські військові примусово виселяють людей з Кінбурнського півострова — начальник ОВА

Ймовірно РФ не планує утримувати Кінбурнську косу, що на Миколаївщині — ISW

Чому важливо звільнити Кінбурнську косу на Миколаївщині — пояснює військовий аналітик Том Купер

Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube та Instagram.