ЄС встановив обмеження на російську нафту, РНБО заборонила "проросійські" релігійні організації. 283 день війни. Онлайн

Оновлено
Фото: AP/ Andriy Andriyenko. Донеччина 2 грудня 2022 року.

3 грудня — 283-й день Україна протистоїть повномасштабному вторгненню Росії. Суспільне веде текстовий онлайн усіх подій війни РФ проти України. Попередні головні новини читайте тут, текстовий онлайн англійською — тут. Відеорепортажі — на YouTube Суспільне Новини.

Головне на цей час

  • Після тривалих переговорів Рада ЄС встановила граничну ціну на російську нафту морського походження на рівні 60 доларів за барель. Обмеження цін почне діяти з 5 грудня. Зеленський розкритикував "комфортне" для Росії рішення.
  • У ДТЕК заявили, що українській енергосистемі необхідні тижні, щоб перейти до виключно планових графіків відключення електроенергії.
  • США віднесли Росію та ПВК "Вагнера" до "суб'єктів, що викликають особливу стурбованість".
  • Зеленський ввів у дію рішення РНБО про діяльність в Україні релігійних організацій, афілійованих з Росією, та запровадження проти них санкцій. Впродовж 2 місяців на розгляд Ради мають внести відповідний законопроєкт.
  • Серія листів, які містять вибухівку або частини тварин, покликані тероризувати українських дипломатів по всьому світу. Про це міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба сказав в інтерв’ю CNN. За словами міністра, було 17 випадків, коли посольства отримували листи-бомби, фальшиві листи-бомби або листи, що містили частини тварин, наприклад очі корови чи свині.

На Луганщині партизани перебили залізничне постачання ворогу на 14-20 діб — Гайдай

Про це повідомив голова Луганської ОВА Сергій Гайдай.

"Обережно росіяни — працюють луганські партизани. "Хтось" підпалив устаткування автоматизованого управління залізницею (шафа СЦБ) – на ділянці залізничного сполучення Луганськ-Лантратівка в районі Луганської ТЕС (Щастя). З вогником устаткування було знищено", — повідомив він.

За оцінкою фахівців, знищення такої системи призведе до переведення в "ручний режим" управління ділянкою залізничного сполучення, і як наслідок — унеможливить своєчасне доставлення вантажів військового призначення до передових позицій рашистів (орієнтовно на 14-20 діб).

Суспільне завершує текстовий онлайн подій війни 3 грудня. Хроніку 284 дня — читайте тут.

"Вірю, що повернеться" — в Києві родичі полонених зібрались на акцію

На Михайлівській площі в Києві родичі військовополонених провели мирну акцію з закликом якнайшвидше домогтися повернення їхніх рідних з полону Росії. Родичі розгорнули прапори бригад, де служать їхні військові.

Так, з фотографією Потапчука Артема на акцію прийшли батьки. Військову 24 роки, він служить в Нацгвардії: "Ми навіть не знаємо, чи наш син в полоні. 24 лютого їх відправили відрядження в Маріуполь, його частина в Запоріжжі. Останній раз 7 травня, він написав, що все дуже погано. Він був в Маріуполі на Азовсталі, після цього зв”язку не було. На гарячій лінії сказали, що він в полоні. Ми звертались в МКЧХ, там сказали, що він зниклий безвісти з 26 травня. Нам говорять по-різному, то він в полоні, то зниклий безвісти, але я вірю, що він повернеться", — говорить мама зниклого Артема Потапчука, Наталія.

Перед цим на підтримку полонених із закликом їх звільнити у столиці відбувся автопробіг від Батьківщини-Мати.

"Ми підтримаємо тих, хто зараз в неволі, сім'ї хто чекає на рідних вдома. Кожен хто в полоні має повернутись", — каже в коментарі Суспільному Юлія. Її чоловік у полоні. Лише одного разу він виходив на зв'язок.

"Сказав, що в полоні, більше нічого не знаю. Ми бачимо, що потрохи міняють хлопців, такими акціями сподіваємось пришвидшити процес", — додала вона.

Акція на підтримку полонених в Києві, 3 грудня 2022 року. Фото: Ліля Гончарук, Суспільне

На лівому березі Херсонщини з`явився український прапор

Відео опублікував добровольчий загін аеророзвідки "Карлсон".

"Цей прапор підняли бійці спецпідрозділу «Карлсон» – це стане плацдармом для деокупації лівого берега Херсонщини! Операція завершилась успіхом, і все завдяки точним координаційним та наступальним навичкам хлопців", — ідеться у повідомленні.

Офіційно деталі наразі не коментували.

Залужний обговорив телефоном із Міллі ситуацію на фронті

Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний під час телефонного спілкування з Головою об’єднаного комітету начальників штабів США генералом Марком Міллі поділився оцінками ситуації на фронті та безпекових ризиків, які несуть масовані ракетні удари Росії.

“Провів телефонну розмову з Головою об’єднаного комітету начальників штабів США генералом Марком Міллі. Подякував за значні зусилля, які генерал Міллі особисто, Міністр оборони Остін та Президент Байден докладають для забезпечення потреб Сил оборони України у відсічі російської повномасштабної агресії. Поділився оцінками ситуації на фронті та безпекових ризиків, що їх несуть масовані ракетні удари Росії”, — повідомив Головнокомандувач ЗСУ.

Він також відзначив, що деталізував запити України в озброєнні та техніці, системах протиповітряної та протиракетної оборони. "Запевнив, що попри складні умови ведення бойових дій, ми продовжуємо боротьбу до Перемоги”, — додав Залужний.

Іспанія передала Україні ППО Hawk: як вони посилять захист неба

Іспанія передала Україні першу партію систем ППО Hawk. Це американська модель, що на озброєнні з 1970-х років. Згодом її замінили сучасніші системи ППО на кшталт Patriot. Втім Hawk допоможе Україні оборонятись: система була осучаснена і країни-партнери мають її у достатній кількості, каже речник Повітряних сил України Юрій Ігнат. Окрім систем ППО Hawk, Іспанія надасть Україні батарею зенітно-ракетного комплексу Aspide, протитанкові ракетні комплекси, гармати, снаряди до них та інше військове спорядження, повідомив очільник МЗС Кулеба. Також Іспанія навчатиме українських військових.

СБУ оприлюднила перелік осіб, які потрапили у "церковний список" санкцій РНБО

Загалом йдеться про 10 фігурантів, які є представниками УПЦ (МЦ) або тісно пов’язані з цією організацією, повідомляє СБУ.

  1. Новинський Вадим Владиславович (клірик УПЦ);
  2. Лебідь Петро Дмитрович (митрополит Вишгородський і Чорнобильський Павло, намісник Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври);
  3. Швець Ростислав Пилипович (Лазар, митрополит Симферопольський и Кримський);
  4. Удовенко Володимир Петрович (Платон, митрополит Феодосійський і Керченський);
  5. Опанасенко В’ячеслав Олександрович (єпископ Коктебельский Агафон);
  6. Овсянніков Олександр Олександрович (єпископ Джанкойський і Роздольненський Олексій);
  7. Чернишов Костянтин Валерійович (єпископ Бахчисарайський Калленік);
  8. Таранов Олександр Борисович (архієпископ Ровеньківський і Свердловський Аркадій);
  9. Іванов Олег Олександрович (колишній митрополит Ізюмський і Куп’янський Єлисей);
  10. Масленіков Олексій Олександрович (колишній митрополит Роменський і Буринський Iосиф).

Бойовика "ДНР", який проводив розвідку для організації наступу росіян на Запоріжжя, засудили до 15 років в'язниці

Про це повідомив секретар Запорізької міської ради Анатолій Куртєв.

"Горе-розвідника затримали під час проведення нашими військовими протидиверсійних заходів на межі зіткнення у Запорізькій області. Уродженець Горлівки Донецької області, вступивший до лав «Народної міліції «ДНР», вів розвідку, намагаючись виявити позиції наших військових. Але військовослужбовці ЗСУ та оперативники контррозвідки затримали зрадника країни на гарячому та тим самим зірвали ряд наступальних дій рашистів на окремих ділянках фронту. Від імені усіх запоріжців дякую кожному, хто долучився до затримання і винесення вироку цьому покидьку", — розповів Куртєв.

Зеленський розкритикував рішення ЄС щодо цін на російську нафту

Гранична ціна на російську нафту, яку встановили в Євросоюзі, є "несерйозною та цілком комфортною для бюджету" Росії, заявив президент Зеленський у вечірньому зверненні.

"Бо не назвеш серйозним рішення встановити таку межу для російських цін, яка цілком комфортна для бюджету держави-терориста. Росія вже завдала колосальних збитків усім країнам світу свідомою дестабілізацією енергоринку. А світ ніяк не може наважитися на її справжнє енергетичне роззброєння. Це слабка позиція", — сказав Зеленський.

Раніше Зеленський закликав обмежити ціни на російську нафту до $30-40 за барель.

У Херсоні знову чути вибухи, повідомляють кореспонденти Суспільного.

Нуланд: Українці борються не лише за свою свободу, а й за демократичні цінності

Керівник Офісу президента Андрій Єрмак у Києві провів зустріч із заступницею державного секретаря США з політичних питань Вікторією Нуланд та послом Сполучених Штатів в Україні Бріджит Брінк.

"Хоч Київ зараз майже без освітлення, ви зможете особисто побачити реальну ситуацію й переконатися, що українці залишаються мужніми, не покидають свої міста, продовжують боротися. Ви глибоко обізнані із ситуацією в Україні. Всі знають, як сильно ви підтримуєте нашу країну", – сказав керівник ОП.

Нуланд зі свого боку зауважила: "Ми бачимо, що українці й далі борються. Ви боретеся сьогодні не лише за свою свободу, а й за демократичні цінності. Це має величезне значення".

Військові РФ наступають на напрямках Бахмута та Авдіївки — Генштаб

У напрямку Бахмута та Авдіївки російські військові продовжують вести наступ та активно застосовують авіацію для підтримки наземних угруповань. У вечірньому зверненні Генштаб інформує, що зберігається загроза ракетних ударів по об’єктах енергетичної системи та критичної інфраструктури по всій території України. Підрозділи ЗС Білорусі продовжують виконувати завдання у прикордонних з Україною районах, втім українські військові наразі не виявили ознак формування наступальних угруповань противника.

У Генштабі повідомляють, що на Херсонському напрямку військові РФ обороняють раніше захоплені рубежі. Вони обстрілюють з мінометів, ствольної та реактивної артилерії позицій Сил оборони та звільнених населених пунктів Херсонської області. Не припиняються обстріли передмістя та міста Херсон.

Лукашенко зустрівся з Шойгу. Росіяни готують білоруську армію

Невизнаний низкою держав президент Білорусі Олександр Лукашенко 3 грудня зустрівся з міністром оборони Росії Сергієм Шойгу. Лукашенко обговорив з Шойгу підготовку та забезпечення білоруської армії як "Союзної держави". До цього Шойгу зустрівся з міністром оборони Білорусі Хрєніним.

"Думаю, вам уже білоруський міністр оборони розповів про ситуацію в Білорусі, про підготовку, бойове злагодження підрозділів Білорусі та Росії, які присутні в Білорусі, — заявив Лукашенко. — Маю сказати, що ми серйозно до цього підійшли. І наші, і ваші офіцери готують хлопців. І білоруських, і росіян готують. Для того, щоб у разі потреби перші ряди наші — захисники Союзної держави — змогли відбити будь-яку агресію".

"Від аптечок медичних до... Я вже не говорю там про спорядження та інше, озброєння. Тут ніхто не ділиться: ми як єдине угруповання, єдина армія сьогодні готуємося. Усі про це знають навколо. Ми це не приховували. Та й у сучасному світі приховати це неможливо (...) Словом, так, як домовлялися з президентом Росії. Ви не просто в темі, ви це реалізовуєте з нашим Міністерством оборони. Ми щодо цього плани виконуємо", —зазначив Лукашенко.

Життя на відстані кулі російського снайпера — репортаж з Антонівки на Херсонщині

Після звільнення Херсона російські військові відійшли на лівий берег Дніпра та почали регулярно обстрілювати місто. Чи не найбільше потерпає Антонівка — село, що входить до Херсонської громади, розташоване фактично на березі річки, впритул до підірваного Антонівського мосту. З вікна будинку Ірини видно зруйновану переправу. Вона добре чула, як росіяни відходили та підривали міст: "Вони покрали усі човни. Коли ЗСУ зайшли — не було ні росіян, ні човнів".

Через холод, відсутність світла та води частина антонівців наважується евакуюватись. За словами старости Сергія Іващенка, з довоєнних 13 тисяч місцевих жителів тут залишилось близько трьох. Як вони живуть — у репортажі Тараса Ібрагімова.

Макрон заявив, що планує говорити з Путіним щодо ЗАЕС

Президент Франції Еммануель Макрон заявив, що планує провести з президентом Росії Володимиром Путіним переговори щодо Запорізької АЕС. Про це він заявив у інтерв’ю TF1 і LCI під час своєї поїздки до США.

"Я знову поговорю з президентом Путіним після того, як у мене буде генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ)", — сказав він, додавши, що важливо "забезпечити, щоб не було ескалації щодо цивільної ядерної енергетики".

Макрон заявив, що має спільну позицію з президентом США Джо Байденом стосовно російської війни проти України: "Ми на одній лінії (з Байденом, - ред.): допомагати українцям, чинити опір перед обличчям обстрілів їхньої цивільної інфраструктури, здійснювати тиск на Росію з метою повернення за стіл переговорів, забезпечити відсутність ескалації в питаннях цивільної ядерної енергетики і, нарешті, думати про нову архітектуру безпеки, яка включатиме гарантії для Росії".

Водночас він підкреслив, що питання переговорів "має вирішувати український народ". "Ви думаєте, що коли нам довелося пережити захоплення Ельзасу і Лотарингії (Німеччиною, — ред.), ми б хотіли, аби світовий лідер казав нам робити те чи інше?.. Український народ має сам вирішувати, за яких умов, як, коли, а не ми", — сказав президент Франції.

Також Макрон додав, що світ повинен допомагати Україні військово. За його словами, Франція надаватиме Києву "додаткову зброю", але не таку, яка дає можливість "атакувати Росію на її території".

На Сумщині війська Росії знищили склади агропідприємства — ОВА

На Сумщині 2 грудня війська РФ із САУ знищили склади агропідприємства. Фото наслідків опублікував начальник Сумської обласної військової адміністрації Дмитро Живицький.

"На фото — наслідки вчорашнього обстрілу прикордонного села Зноб-Новгородської громади. Вщент зруйновані склади та ангари належать одному із місцевих агропідприємств. росіяни ударили по них із САУ. 24 снаряди розірвалися на території господарства", — повідомив Живицький.

За його інформацією, війська РФ не вперше обстрілюють саме ці склади, кілька днів тому там теж були влучання. Цього ж разу від приміщень аграріїв майже нічого не лишилося, констатував голова ОВА.

В звільненому Ізюмі з’являться вулиці Бандери, Дудаєва та Ратушного

У деокупованому місті Ізюм на Харківщині вирішили перейменувати 22 вулиці, назви яких пов’язані з РФ, натомість увічнять імена Бандери, Дудаєва, Ратушного, Мазепи, Полуботка. Про це повідомив заступник начальника Ізюмської міської військової адміністрації Володимир Мацокін.

"Вчора відбулось засідання топонімічної комісії. Переіменовано двадцять два топоніми міста. Вулиця московська тепер вулиця Івана Мазепи. Вулиця Пушкінська - вулиця Степана Бандери. Площа Революції - площа Героїв Крут. Вулиця Ломоносова - вулиця Романа Ратушного. Вулиця Пролетарська - вулиця Лондонська. Вулиця Горького - вулиця Віталія Смолярова. Вулиця Тургєнєва - вулиця Джохара Дудаєва. Вулиця Суворова - вулиця Симона Петлюри. Вулиця Волоха - вулиця гетьмана Полуботка. Вулиця Камчатська - вулиця Аляски", — поінформував Мацокін.

Він зазначив, що із повним переліком нових топонімів можна буде ознайомитися після того, як відповідне рішення підпише голова міської військової адміністрації.

З початку березня Ізюм піддавався масованим обстрілам і авіаударам. 27 березня війська РФ зайшли в місто. З 2 квітня Ізюм повністю захопили. Місто звільнили 10 вересня в ході масштабного контрнаступу ЗСУ. Після цього правоохоронці виявили в Ізюмі шість катівень, влаштованих окупантами.

Десять років з конфіскацією майна загрожує маріупольській посадовиці, яка співпрацює з росіянами

Колишній посадовиці Маріупольської районної державної адміністрації закидають колабораційну діяльність через співпрацю з російської окупаційною адміністрацією.

Як повідомили у ДБР, жінка добровільно обійняла посаду “керуючої справами” у так званій “Адміністрації першотравневого району ДНР” у селищі міського типу Мангуш.

“Керуюча справами допомагає місцевим гауляйтерам “керувати” Мангуською територіальною громадою”, – говорять детективи.

Підозрюваній загрожує позбавлення волі до 10 років з конфіскацією майна.

У Мангуші, яким допомагає керувати підозрювана окупантам, знайшли одне з трьох масових поховань. Два інших знаходиться у Виноградному та Старому Криму.

74% росіян все ще підтримують війну в Україні — Левада-центр

74% росіян підтримують війну в Україні, свідчать результати соціологічного опитування російського "Левада-центру". Найбільший рівень підтримки дій російських збройних сил в Україні представлений серед старших вікових груп (40-54 роки та 55 років і старше) та становить близько 75%. Найменше війну в Україні підтримують молоді респонденти (18–24) – 62% опитаних.

Зазначається, що кількість прихильників війни Росії проти України в РФ зросла. Якщо у жовтні за це висловлювалися 36% респондентів, то у листопаді — 41%.

Водночас більшість хотіли б "мирних переговорів", свідчить опитування. 53% опитаних підтримують перехід до мирних переговорів (у жовтні показник становив 57%).

Переважаючими почуттями щодо військових дій РФ в Україні залишаються "гордість за Росію" (42%), "тривога, страх, жах" (34%), "гнів, обурення" та "шок" (по 11%).

Херсон регулярно без світла через обстріли — ДТЕК

Херсон зараз регулярно вимикається від електропостачання через артилерійські обстріли, які руйнують лінії електропередач. Тривають відновлювальні роботи. Про це в етері Суспільного заявив виконавчий директор ДТЕК Дмитро Сахарук.

Зеленський провів засідання Ставки

Президент України Володимир Зеленський у суботу 3 грудня провів чергове засідання Ставки Верховного Головнокомандувача.

"Учасники заслухали доповіді про оперативну ситуацію на фронті та протидію ворогу. Окремо проаналізували темпи відновлення пошкодженої військової техніки та забезпечення сил оборони озброєнням і боєприпасами", — ідеться у повідомленні ОП.

Також розглядали перебіг відновлення енергетичної системи України та реалізацію заходів із забезпечення автономної роботи об’єктів критичної інфраструктури.

"Також було обговорено продовження реалізації заходів із забезпечення духовної незалежності України", — додали в Офісі. Але деталей не назвали.

Росіяни завдали ракетного удару по Краматорську

Росіяни завдали ракетного удару, попередньо — по промисловій зоні Краматорська. Цю інформацію Суспільному підтвердив голова пресслужби Краматорського виконкому Ігор Єськов. Вибух у місті пролунав після 14:00.

За словами Єськова, наразі інформації про постраждалих та руйнації немає. Також офіційно не розголошується точне місце влучання.

У місті кілька разів протягом дня оголошували повітряну тривогу. О 14:01 Краматорська міська рада закликала мешканців міста зберігати інформаційну тишу. Відбій тривоги був о 14:57.

Для відбудови знищеного музею Сковороди на Харківщині потрібно близько 112 млн грн — МКІП

Для повної відбудови знищеного внаслідок ракетної атаки РФ музею Григорія Сковороди у селі Сковородинівка у Харківській області потрібно близько 112 млн грн. Про це повідомляє Міністерство культури та інформаційної політики.

У травні російські військові прямим влучанням ракети знищили Національний літературно-меморіальний музей Григорія Сковороди у селі Сковородинівка на Харківщині.

Дивіться також: 300 років зо дня народження. Світ Сковороди

Міністерство культури та інформаційної політики спільно з Харківською ОДА оголосили збір коштів для відновлення музею.

"І сьогодні хочемо повідомити гарні новини: частину коштів ($50 тис.) на заходи з консервації музею надасть ЮНЕСКО. Ще 450 тис. грн на проведення науково-проєктних робіт, необхідних задля відновлення будівлі, виділить з обласного бюджету Харківська ОВА", — ідеться у повідомленні.

За попередніми оцінками, для повної відбудови музею необхідно близько 112 млн грн.

У МКІП пропонують відвідати унікальну 3D-екскурсію до музею Григорія Сковороди, аби побачити на власні очі, як виглядав заклад до та після влучання російської ракети. Проєкт створений у рамках співпраці МКІП та Google.

У разі нового блекауту столичні бювети підключатимуть до генераторів — Кличко

У разі перебоїв з водопостачанням у столиці забезпечуватимуть систему резервних джерел отримання питної води. В першу чергу, це бюветні комплекси, більшість яких має можливість підключення до генераторів, повідомив мер Києва Віталій Кличко.

"Столиця придбала та залучила для цього генератори, до яких оперативно підключаються 105 бюветів комунального підприємства «Київводфонд» та ще шість бюветів «Київводоканалу» на лівому березі", — розповів він.

Кличко запевнив, що питну воду та воду для інших потреб доставлятимуть в пункти обігріву за необхідності.

"У випадку повної відсутності енергопостачання, працюватимуть ті торгові мережі та магазини, що живляться від автономних джерел, тобто генераторів. У них можна буде придбати питну воду", — додав мер столиці.

"Там лобові атаки та закидання солдатами РФ" — командир військових, що боронять Бахмут

Полковник Артем Ілюхін командує бригадою, що боронить Бахмут. Місто — основна ціль росіян, їхній спосіб просуватись на сході, можливість перебити основні лінії постачання українського війська та зайняти найвигідніші висоти.

За Бахмут понад чотири місяці точаться жорстокі бої.

"Чим більше ми знищимо росіян там, тим менше вони зможуть залучити солдатів для краще спланованих операцій", — каже Ілюхін.

Рушійною силою росіян під Бахмутом є найманці ПВК "Вагнер". Вони здебільшого краще підготовлені, аніж інші російські солдати, та можуть самостійно приймати рішення — це теж є їхньою перевагою над військовими РФ. Четверта бригада оперативного призначення брала ув’язнених-вагнерівців у полон.

"Їх обмежують у спілкуванні з місцевими, з підрозділами, які зазнавали втрат та мають загиблих, аби вони не думали", — каже Ілюхін.

Облік втрат серед ув’язнених росіяни не ведуть. Як і не вели серед мобілізованих в окупованій Луганській області, розповідає полковник.

Ілюхін воює з 2014 року і перший його бій був у Луганському аеропорту. А потім — Дебальцеве, Мар’їнка, Маріуполь. У перші дні повномасштабного вторгнення він захищав летовище у Гостомелі. Про оборону Бахмуту, тактику росіян на сході України та про знищення літака "Мрія" — в інтерв’ю Суспільному.

Газовий блекаут в Україні неможливий — директор Асоціації газовидобувних компаній

Виконавчий директор Асоціації газовидобувних компаній України Артем Петренко в ефірі телемарафону Суспільного запевнив, що газовий блекаут в Україні неможливий, оскільки навіть попри обстріли з боку РФ енергетики роблять все для того, щоб забезпечувати газопостачання та видобуток природного газу на території України.

"Якщо немає електрики, зокрема, газ використовується і для транспортування газу. Тому в плані електрики — це негативно впливає на роботу енергетичного сектору. Але зазвичай енергетики швидко поновлюють енергопостачання. Та, зокрема, й видобувні компанії України активно використовують генератори, зокрема, дизель-генератори для того, щоб продовжувати видобувати природний газ та забезпечувати нашу енергетичну безпеку", — зазначив Артем Петренко.

Він наголосив, що навіть за тотального блекауту газ в Україні буде.

"Ми забезпечені природним газом у підземних газосховищах. Видобувні компанії продовжують активно закачувати газ та видобувати газ там, де це можливо. навіть незважаючи на дуже складну безпекову ситуацію. Тому всіх заспокою — газ в Україні буде", — додав він.

ГУР: Росія за деякими видами озброєння вже використовує стратегічний запас

За даними воєнної розвідки України, російські військові вже використовують стратегічний запас за деякими видами озброєння, а також ракети, виготовлені цього року, зокрема в серпні.

“Це говорить про те, що деякі ракети йдуть на застосування прямо з конвеєра. Наскільки їх вистачить, багато залежить від виробництва. Так, воно впало порівняно з довоєнним періодом. Але, на жаль, РФ за рахунок того, що обходить економічні санкції, ще здатна випускати певну кількість крилатих ракет та іншого озброєння, яке використовується проти нашої держави”, — заявив представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Вадим Скібіцький в ефірі телемарафону “Єдині новини”.

Він розповів, що упродовж 2 місяців РФ вивозила артилерійські боєприпаси 122 мм, 152 мм з Білорусі. Також, за даними воєнної розвідки, тривають перемовини Росії з іншими країнами щодо постачання боєприпасів, ракетного озброєння до РСЗВ “Смерч” та “Ураган”, яких у неї дефіцит та перемовини РФ з Іраном щодо поповнення запасів балістичних ракет.

Як зазначив Вадим Скібіцький, існують відповідні проєкти домовленостей угод між цими країнами, але на сьогодні поставок такого озброєння не зафіксовано.

Тисячі водіїв в Україні "шпигують" на користь РФ

Сотні тисяч водіїв в Україні допомагають "шпигувати" РФ і збирати дані про переміщення, зокрема військових та працівників критичної інфраструктури, коли використовують російські додатки-навігатори. Найбільше користувачів — у великих українських містах.

Радник голови ГС "Асоціація відповідальних перевізників” з питань законодавства Олександр Дяченко в ефірі марафону Суспільного розповів, що організація давно займається проблемами ринку таксі.

"Свого часу виганяли з України Яндекс. Таксі. Нещодавнє опитування водіїв показало, що додатки автонавігатори в мобільних телефонах водіїв залишилися. Це не тільки водії таксі, це й просто водії автомобілів, кур’єри. Якщо брати в перерахунку на загальну кількість авто користувачів в Україні, мова йде про десятки, а, можливо, й сотні тисяч водіїв, які мають в своїх телефонах отакі програми-”розвіднки”, — говорить Дяченко.

Він зазначив, що це стосується двох програм — Яндекс. Карти і 2GIS, які прокладають маршрут містом.

"Найбільше користувачів у великих містах: Києві, Харкові, Одесі. Ця програма знає, де знаходиться яка адреса, яке підприємство і, що найгірше, ваші персональні дані. Тобто, якщо якесь стратегічне підприємство або оборонний колектив змінив адресу перебування, але у ворога умовно є контакти користувача, і він точно знає, що він там працює, то дуже легко за рахунок обробки інформації з таких автонавігаторів, дізнатися, де зараз цей колектив працює. Куди на роботу їздить працівник критичної інфраструктури, військовий, як рухаються військові волонтери", — розповідає Олександр Дяченко.

Він пояснив, що за російським законодавством всі такі компанії внесені суб’єктом до реєстру інформаційної діяльності, і вони зобов'язані передавати всю наявну у них інформацію органам безпеки РФ. Таким чином, говорить Дяченко, десятки, а то й сотні тисяч українських водіїв регулярно “звітують” в Росію про те, яка ситуація на дорогах і де хто працює.

"Ми звернулися до РНБО, Мінцифри. І зараз вони просять магазини додатків App Store, Google Play обмежити доступ цих додатків на територію України, щоб їх не можна було завантажити. Але цього недостатньо. Є багато користувачів, які їх уже мають і використовують. Але ці додатки не працюють в Україні без VPN сервісів. Якщо люди вимкнуть VPN і видалять додатки, то вже рівень небезпеки буде знищено. Навіть без активних дій держави. Але це треба зробити", — розповідає радник голови ГС "Асоціація відповідальних перевізників”.

Київ — повітряна тривога.

Наїхали на невідомий вибуховий пристрій: на Харківщині загинули двоє чоловіків

1 грудня двоє чоловіків наїхали на невідомий вибуховий пристрій. Внаслідок наїзду 59-річний та 44-річний чоловіки загинули, повідомили у поліції Харківської області.

"Чоловіки поїхали додому в село Пашкове Барвінківської територіальної громади та зв'язок з ними зник. Поліцейські встановили, що 1 грудня на польовій дорозі автомобіль чоловіків здійснив наїзд на невідомий вибуховий пристрій. Транспортний засіб зазнав значних механічних ушкоджень, 59 та 44-річні чоловіки загинули", — йдеться у повідомленні.

Територія, де загинули чоловіки, протягом кількох місяців перебувала в окупації.

У поліції вчергове закликали бути обережними та не наближатися до незнайомих предметів.

Росія створює "тіньовий флот" танкерів для обходу нафтових санкцій — Financial Times

Росія таємно накопичила "тіньовий флот" із понад 100 застарілих танкерів, щоб допомогти обійти західні обмеження на продаж нафти, які західні країни запровадили у відповідь на вторгнення в Україну, пише Financial Times.

За оцінками судноплавного брокера Braemar, Росія, яка значною мірою залежить від іноземних танкерів для перевезення нафти, сформувала флот із понад 100 застарілих танкерів.

Енергетична консалтингова компанія Rystad стверджує, що у 2022 році Росія додала в ланцюжок нафтоперевезень 103 танкери шляхом закупівель та перерозподілу суден, які обслуговують Іран та Венесуелу – дві країни, на які поширюється західне нафтове ембарго.

Як зазначає видання, прагнення Кремля зібрати те, що перевізники називають "тіньовим флотом", є спробою подолати нові міжнародні обмеження на російську нафту. Серед них заборона ЄС на морський імпорт, яка набуває чинності в 5 грудня, і нове обмеження глобальної ціни в 60 доларів за барель, яке ЄС підтримав 2 грудня.

Резніков відвідав Чорнобаївку

Міністр оборони України Олексій Резніков відвідав звільнену від окупантів Чорнобаївку.

"Це залишки вивіски міжнародного аеропорту "ХЕРСОН" в Чорнобаївці. Перші три літери назви міста росіяни зрозуміють без перекладача – і це єдине, що вони можуть отримати від України.Багато з них, хто удобрює поля навколо, вже в цьому переконались. Нехай щастить!", – написав міністр.

У населеному пункті Михайлівка Запорізької області чути гучні вибухи. Про це повідомив міський голова Мелітополя Іван Федоров.

"Жителі тимчасово окупованої Михайлівки Мелітопольського району повідомляють про гучні вибухи", – написав він.

Також Федоров додав, що детонує поблизу села Плодородного. Також чутно автоматні черги.

Наразі уточнюються подробиці.

Повітряна тривога у Харківській, Дніпропетровській, Полтавській, Запорізькій та Кіровоградській областях.

Американські сенатори наступної середи проведуть секретний брифінг щодо допомоги Україні.

Як повідомляє телеканал CNN, ця зустріч відбудеться в той час, коли адміністрація президента США наполягає на наданні Україні додаткової допомоги у розмірі 37 мільярдів доларів, яка може бути включена до зведеного законопроєкту на кінець року, що має бути схвалений до 16 грудня для фінансування уряду.

Досі незрозуміло, чи укладе адміністрація угоду по гігантському комплексному пакету або їй доведеться погодитися на тимчасову резолюцію про фінансування федеральних агентств на торішньому рівні — проти чого застерігає Пентагон.

Згідно з інформаційним бюлетенем, запит на фінансування України розподілено між чотирма урядовими відомствами США.

У листі директора Управління та бюджету Шаланди Янг, направленому спікеру палати представників Ненсі Пелосі зазначається, що фінансування "забезпечить Україні фінансування, зброю та підтримку, необхідні їй для самозахисту, і щоб уразливі категорії населення продовжували отримувати рятувальну допомогу".

За її словами, у ньому також розглядається гостра нестача продовольства та енергії, спричинена вторгненням РФ в Україну.

Відповідно до фактичного бюлетеня, розбивка виглядає так:

  • 21,7 мільярда доларів для Міністерства оборони, які будуть витрачені на "обладнання для України, поповнення запасів Міністерства оборони, а також на продовження військової, розвідувальної та іншої оборонної підтримки".
  • 14,5 млрд доларів для Державного департаменту на "пряму бюджетну підтримку України, критично важливі інвестиції під час війни, допомогу у забезпеченні безпеки, зміцнення глобальної продовольчої безпеки та гуманітарну допомогу".
  • 626 мільйонів доларів для Міністерства енергетики "для підтримки ядерної безпеки України та для модернізації Стратегічного нафтового резерву".
  • 900 мільйонів доларів для Міністерства охорони здоров'я та соціальних служб "для надання стандартної медичної допомоги та допоміжних послуг українським умовно-достроково звільненим".

СБУ викрила п'ятьох організаторів псевдореферендуму на Луганщині

Служба безпеки викрила п'ятьох організаторів псевдореферендумів на тимчасово окупованих територіях Луганщини. Їм оголосили підозру.

Про це повідомили у пресслужбі СБУ.

За даними Служби безпеки, п’ятеро так званих депутатів народної ради "ЛНР" у вересні ініціювали псевдозакон про фейковий референдум в окупованих районах Луганщини.

"Встановлено, що серед фігурантів — родич "мера" Луганська, який перебуває під санкціями України та західних держав-партнерів за особливо тяжкі злочини. За даними слідства, всі п’ятеро зловмисників після 2014 року почали співпрацювати з місцевою окупаційною адміністрацією РФ", — йдеться у повідомленні.

За даними слідства, п'ятеро підозрюваних фігурували у матеріалах російської пропаганди, закликали голосувати за включення Луганщини до складу РФ. Також вони їздили по виборчих округах, де агітували місцевих жителів.

Громадянам України повідомили про підозру у колабораційній діяльності та посяганні на територіальну цілісність і недоторканність України.

У Службі безпеці зазначили, що підозрювані переховуються на тимчасово окупованій території Луганської області, але місця їхнього перебування відомі.

Підозрювані в організації псевдорефендуму на Луганщині. Фото: СБУ

В Україну прибули ще дві гаубиці PzH2000

Литва доставила в Україну ще дві відремонтовані гаубиці і передала боєприпаси до них. Про це повідомив міністр оборони країни Арвідас Анушаускас.

"Ще дві гаубиці PzH2000 відремонтовано та доставлено в Україну. Разом з боєприпасами", написав він у Twitter.

За добу війська РФ 28 разів обстріляли Херсонщину

Про це повідомив голова Херсонської ОВА Ярослав Янушевич.

"Російські окупанти 28 разів обстріляли територію Херсонщини. Під ворожим вогнем знову опинилися мирні населені пункти області. Рашисти обстріляли житлові квартали Херсона, через ворожі обстріли є руйнування житлових будинків та іншої цивільної інфраструктури міста. Зокрема, ворог поцілив в онкологічний диспансер", – зазначив він.

За словами Янушевича, минулої доби через обстріли російських окупантів поранення отримала одна людина.

Також голова Херсонської ОВА опублікував фото наслідків російських обстрілів Херсона та населених пуктнів області.

У Білорусі триває накопичення військ – Наєв

Командувач Об’єднаних сил Збройних сил України генерал-лейтенант Сергій Наєв заявив, що у Білорусі триває накопичення військ, але загрози нападу поки що немає. Про це повідомляє пресслужба командування Об'єднаних сил.

"На сьогодні ситуація у Північній операційній зоні є контрольованою. Але на території білорусі триває накопичення союзного угрупування військ. Ми постійно відстежуємо цю ситуацію і готуємо наші сили до адекватного реагування. Наразі загрози з боку Білорусі ще немає. Робота, яка проводиться у нас, має підвищити стійкість нашої оборони та адекватність нашого реагування на зростання цієї загрози", – заявив Наєв.

За його словами, у випадку зростання воєнної загрози, в залежності від її кількісного і якісного складу, передбачена допомога додаткових сил і засобів.

Вночі армія РФ обстріляла Мар'їнку, на світанку вдарила по Авдіївці — ОВА

Вночі 3 грудня армія РФ обстріляла Мар'їнку та її околиці, під ранок вдарила по Авдіївці. Внаслідок обстрілів поранення дістали четверо жителів Донецької області. Найбільших руйнувань за добу, що минула, — у Кураховому, повідомив керівник військової адміністрації Павло Кириленко. За його даними, у Кураховому пошкоджені вісім багатоповерхівок і три приватні будинки, одна людина поранена. Одна людина поранена у Вугледарі, місто та околиці під ударами артилерії РФ.

"Дві людини поранені у Бахмуті. У місті пошкоджені будинок, адмінбудівля та підприємство", — йдеться у повідомленні.

За інформацією ОВА, не припиняються обстріли Торського і Зарічного в Лиманській громаді. Вночі росіяни обстріляли околиці Торецької та Соледарської громад.

Захоплення Бахмута стало для РФ політичною метою — британська розвідка

Росія зосередила головні зусилля на атаках на Бахмут, оскільки захоплення цього міста на Донеччині перетворилося на політичну мету, повідомляє Міністерство оборони Великої Британії з посиланням на дані розвідки.

У відомстві зазначили, що російські війська продовжують докладати багато зусиль і вогневої потужності вздовж приблизно 15-кілометрового сектора укріпленої лінії фронту навколо міста Бахмут у Донецькій області.

У британській розвідці вважають, що російський план, ймовірно, передбачає оточення міста шляхом тактичних наступів на північ і південь.

"Останніми днями Росія, ймовірно, досягла невеликих успіхів на південній осі цього нападу, де вона прагне зміцнити обмежені плацдарми на захід від болотистої місцевості навколо річки Бахмутка", — йдеться у повідомленні.

У британській розвідці зазначили, що з початку серпня Росія віддала перевагу Бахмуту як меті свого головного наступу.

"Захоплення міста матиме обмежену оперативну цінність, хоча це потенційно дозволить Росії загрожувати Краматорську та Слов’янську. Проте кампанія була непропорційно дорогою порівняно з цими можливими вигодами. Існує реальна можливість, що взяття Бахмута стало для Росії насамперед символічною, політичною метою", — зазначили у відомстві.

У Херсоні на три дні зняли заборону на перетин Дніпра в районі річкового вокзалу

У Херсоні 3-5 грудня зняли заборону на перетин річки Дніпро на ділянці Річковий вокзал у світлий час доби. Це робиться для того, аби люди, які знаходяться на дачах на лівому березі Дніпра, могли евакуюватися до Херсона, повідомив голова ОВА Ярослав Янушевич.

"У суботу 3 грудня і до понеділка 5 грудня включно, триватимуть гуманітарні заходи з евакуації українських громадян, які зараз перебувають на лівому березі річки Дніпро у дачному селищі та не встигли залишити тимчасово окуповану територію. Евакуація необхідна через можливу активізацію бойових дій на цій території. Тож у вказаний період буде знято заборону виходу на воду, але тільки у світлий час доби", — написав він у телеграмі.

Також Янушевич повідомив, що на інших ділянках річки дозволу на переправу у названі дати не буде. А під час евакуації необхідно мати при собі документи, що засвідчують особу та підтверджують громадянство України.

Віз боєприпаси з фронту "у якості сувенірів": подробиці вибуху в Одесі з пораненими

Боєприпаси, які здетонували 2 грудня в Одесі на Прохорівській привіз волонтер з Миколаївської області "у якості сувенірів", повідомили джерела Суспільного в поліції.

Внаслідок детонування у поліцейської діагностували травматичну ампутацію ока, троє співробітників мали переломи та мінно-вибухові травми. Троє цивільних отримали поранення уламками, рвані рани. У одного стався перелом.

У поліції відкрили кримінальне провадження щодо чоловіка, який перевозив вибухонебезпечні предмети за статтею 263 КК УкраїниНезаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами..

В Чорне море російська армія вивела чотири кораблі з 24 ракетами "Калібр"

Російські військові 3 грудня вивели на бойове чергування у Чорне море 18 кораблів. Про це в ефірі нацмарафону розповіла керівниця об'єднаного пресцентру сил оборони та охорони "Південь" Наталія Гуменюк.

Серед кораблів — чотири ракетоносії, два з яких підводних, вони мають на борту 24 ракети типу "Калібр".

"Всі кораблі намагаються вивести з бази, адже це може бути небезпечно як з позиції шторму, так і взагалі в їх розумінні", — розповіла Наталія Гуменюк.

За добу армія РФ втратила 510 військових — Генштаб

Станом на ранок 3 грудня загальні бойові втрати Росії з початку повномасштабного наступу на Україну 24 лютого становлять близько 90 600 військовослужбовців. Про це йдеться у повідомленні Генштабу Збройних сил України. За добу російське військо втратило 510 солдатів.

З техніки росіяни втратили:

  • танків ‒ 2917 (+1) од,
  • бойових броньованих машин ‒ 5886 (+3) од,
  • артилерійських систем – 1906 (+1) од,
  • РСЗВ – 395 (+0) од,
  • засоби ППО ‒ 210 (+0) од,
  • літаків – 280 (+0) од,
  • гелікоптерів – 263 (+1) од,
  • БПЛА оперативно-тактичного рівня – 1572 (+8),
  • крилаті ракети ‒ 531 (+0),
  • кораблі /катери ‒ 16 (+0) од,
  • автомобільної техніки та автоцистерн – 4472 (+8) од,
  • спеціальна техніка ‒ 163 (+0).

G7 та Австралія запровадили обмеження ціни на нафту з РФ

Після того, як 27 країн ЄС запровадили обмеження ціни на нафту, що постачається морським транспортом з Росії на рівні 60 доларів за барель, цю ініціативу також підтримали G7 та Австралія, повідомляє пресслужба Міністерства фінансів США.

"Обмеження ціни є важливим інструментом для обмеження доходів, які Росія отримує для фінансування своєї незаконної війни в Україні, одночасно зберігаючи надійне постачання нафти на світові ринки. Ця політика особливо важлива для того, щоб забезпечити доступність поставок нафти в країни з низьким і середнім рівнем доходу, які сильно постраждали від наслідків російської війни", — йдеться в повідомленні.

РФ намагається використати бажання Заходу до переговорів, щоб домогтися превентивних поступок — ISW

Президент Росії Володимир Путін не зацікавлений у серйозних перемовинах з Україною, однак Росія намагається скористатися бажанням Заходу вести переговори, щоб отримати поступки, йдеться у звіті американського інституту вивчення війни.

"Росія намагається отримати вигоду від бажання Заходу вести переговори, щоб створити динаміку, в якій західні офіційні особи будуть відчувати потребу зробити превентивні поступки, щоб заманити Росію за стіл переговорів", — йдеться у звіті.

В ISW зазначили, що 2 грудня Володимир Путін провів телефонну розмову з Олафом Шольцом, в якій неправдиво заявив, що фінансова та військова допомога Заходу Україні створює ситуацію, коли український уряд категорично відкидає переговори між Москвою та Києвом і закликав Шольца переглянути підхід Німеччини до розвитку подій в Україні.

Своєю чергою канцлер Німеччини відповів, що будь-яке дипломатичне вирішення війни має передбачати виведення російських військ з території України.

Аналітики заявляють, що Росія намагається використати бажання Заходу щодо переговорів та створити динаміку, коли західні чиновники запропонують Росії превентивні поступки (наприклад, зменшення фінансової та військової допомоги Україні), щоб переконати її вступити в переговори, натомість не вимагаючи значних попередніх поступок з боку РФ.

Про такі плани можуть свідчити останні заяви глави МЗС РФ Сергія Лаврова та речника Путіна Дмитра Пєскова, які згадують про "гарантії безпеки", які РФ висунула ще до 24 лютого.

Лавров 1 грудня заявив, що РФ буде готова до переговорів із західними чиновниками, якщо Захід погодиться на їхні "гарантії безпеки". А Пєсков додав ще одну умову: визнання Заходом незаконної анексії українських територій.

В Україні зросла кількість дітей, загиблих під час війни

Станом на ранок 3 грудня щонайменше 1295 дітей постраждали в Україні внаслідок повномасштабної збройної агресії Російської Федерації. Про це повідомили в Офісі Генпрокурора.

За офіційною інформацією ювенальних прокурорів 443 дитини загинуло та понад 852 отримали поранення.

Стало відомо, що у квітні внаслідок обстрілу ворогом м. Попасна Луганської загинув 10-річний хлопчик.

Також стало відомо про загибель 17-річноі дівчини через обстріл с. Козача Лопань Харківської області у травні.

Найбільше постраждало дітей у Донецькій області — 424, Харківській — 267, Київській — 117, Миколаївській — 77, Запорізькій — 76, Херсонській — 70, Чернігівській — 68, Луганській — 65, Дніпропетровській — 33.

Ці дані не остаточні, оскільки продовжують встановлювати кількість жертв серед дітей в місцях ведення активних бойових дій, на тимчасово окупованих та звільнених територіях, зазначили в ОГПУ.

Через бомбардування та обстріли збройними силами РФ пошкоджено 2719 закладів освіти. 332 з них зруйновано повністю.

Росіяни вирішили на законодавчому рівні виправдовувати в "ЛНР" осіб, якщо ті скоїли злочин "в інтересах РФ". Про це йдеться у повідомленні Луганської ОВА.

Відповідний законопроєкт внесено на розгляд до нижньої палати російського парламенту. Він визначає порядок застосування кримінального та кримінально-процесуального законодавства РФ на тимчасово окупованих територіях.

Зокрема, за інформацією ЛОВА, запропоновано встановити, що кримінальне судочинство на цих територіях здійснюється за нормами, встановленими кримінально-процесуальним кодексом РФ, а злочинність та караність діянь, скоєних на їх територіях до 30 вересня 2022 року (дати підписання псевдодоговорів про їх прийняття до складу РФ) визначаються відповідно до норм кримінального кодексу РФ".

Також РФ вводиться положення, згідно з яким "не визнаватиметься злочинним діяння, вчинене на території "нового суб'єкта РФ" до 30 вересня, якщо воно було спрямоване на захист інтересів РФ або цих "суб'єктів".

Як зазначили в ЛОВА, до уваги не братимуть, коли саме населений пункт Луганщини опинився під окупацією – у лютому чи у липні.

"Вбив людину у червні в Лисичанську, довів, що то було на користь РФ, – і вільний. Зґвалтував, якщо це відповідає національним інтересам РФ, теж не понесеш відповідальності. Здійснив угон десятьох автівок у квітні, до прикладу, в Сєвєродонецьку – доведи, що пограбував українців – і воля", — йдеться у повідомленні.

На Донеччині від обстрілів російської армії загинула одна людина

Протягом 2 грудня від обстрілів з боку армії РФ загинув мирний житель у Соледарі. Ще четверо людей отримали поранення.

Про це повідомив голова Донецької обласної адміністрації Павло Кириленко.

"Відомо про одного цивільного, убитого росіянами на Донеччині, — у Соледарі", — зазначив він.

За даними Кириленка, поранення отримали жителі Бахмута, Вугледара та Курахового.

Від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну на Донеччині загинули 1236 людей, поранення отримали 2675 людей. Точну кількість загиблих та поранених у Маріуполі та Волновасі зараз встановити неможливо.

У Києві відбуваються екстрені відключення електроенергії

У Києві відбуваються екстрені відключення електроенергії.

Про це повідомляє ДТЕК Київські електромережі.

Графіки стабілізаційних відключень, які складені раніше, наразі не діють.

Енергетики ДТЕК разом зі спеціалістами НЕК "Укренерго", іншими екстреними службами й органами державної влади роблять все можливе для стабілізації ситуації.

У Київській області також відбуваються екстрені відключення світла. Графіки стабілізаційних відключень не діють.

Російські війська зобстріляли Нікополь

Про це повідомив голова Дніпропетровської ОВА Валентин Резніченко.

"Ніч суцільних обстрілів. Росіяни 9 разів ударили по Нікопольщині з "Градів" та важкої артилерії. Найбільше дісталося районному центру. У Нікополь прилетіли понад 30 ворожих снарядів", — зазначив він.

За словами голови ОВА, люди неушкоджені. Пошкоджені 20 приватних будинків, господарські споруди, електромережі та газогони, а також побиті 50 сонячних панелей.

У Червоногригорівській та Марганецькій громадах теж минулося без постраждалих.

Пошкоджені кілька багатоповерхівок, лінія електропередач та газопровід.

Резніченко повідомив, що через влучання російського снаряда загорілася газова труба у приватному дворі. Вогнеборці полум’я уже загасили.

"В інших районах ніч була тихою - без тривог і надзвичайних ситуацій. І на цю хвилину спокійно", — зазначив він.

18 погроз у 12 країнах. Кулеба провів термінову нараду з послами

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба провів термінову нараду з послами у зв'язку з кампанією терору проти українських дипломатів.

За його словами, станом на зараз відомо про 18 випадків погроз дипломатам у 12 країнах.

"Замах на теракт в Іспанії, пакети із збоченими погрозами у вигляді вирваних очей тварин в Угорщині, Нідерландах, Польщі, Хорватії, Італії, Австрії, Чехії, Ватикані, Франції, повідомлення про мінування в Казахстані, а також підозрілий лист у США", — сказав міністр.

За словами Кулеби, терористи намагаються не просто залякати українських дипломатів, вони хочуть "послабити, залякати Україну та підірвати важливу дипломатичну роботу з постачання зброї, енергообладнання, ізоляції Росії".

"Вони думають, що зможуть злякати і зупинити нас чи послабити міжнародну підтримку України. Я розумію, чому вони цього хочуть. Сьогодні українська дипломатія — це потужна сила, яка протистоїть ворогу. Ми вже посилили безпеку та працюємо з національними правоохоронними органами іноземних країн та СБУ, щоб знайти і покарати негідників", — сказав він.

Міністр наголосив, що нікому не вдасться залякати чи зламати українських дипломатів.

"Моя відповідь тим, хто за цим стоїть, проста: дарма стараєтесь. Ми будемо і надалі ефективно працювати на захист України від ворога та нашу перемогу. Терористам нічого не вдасться. Ми не дамо їм залякати Україну чи підірвати роботу дипломатів. Ми продовжимо захищати свій дипломатичний фронт, тягнути зброю та енергообладнання, посилювати ізоляцію Росії та працювати над трибуналом для керівництва держави-терориста", — зазначив Кулеба.

Росія вдарила ракетами по Запорізькій області

Про це повідомив голова Запорізької ОВА Олександр Старух.

"Вночі ворог знову завдав удару по мирних територіях нашої області. Внаслідок вибуху двох ракет в одному з населених пунктів Запорізького району, зруйновано дахи і вибито шибки поблизу розташованих будівель" зазначив він.

За попередньою інформацією, ніхто не постраждав.

Російські війська ведуть наступ на Бахмутському та Авдіївському напрямках. Ще на п'ятьох напрямках війська РФ обороняють захоплені позиції. Крім того, росіяни переміщують особовий склад та техніку для комплектування підрозділів, що зазнали втрат. Про це йдеться у ранковому зведенні Генштабі ЗСУ.

"За минулу добу підрозділи Сил оборони України відбили атаки російських загарбників в районах населених пунктів Червонопопівка Луганської області та Соледар, Опитне, Невельське, Красногорівка і Мар’їнка на Донеччині", — йдеться у повідомленні..

На Волинському та Поліському напрямках обстановка без суттєвих змін, ознак формування наступальних угруповань противника не виявлено.

Білорусь продовжує підтримувати збройну агресію РФ проти України. Зокрема, на її полігонах йде підготовка окремих підрозділів збройних сил РФ.

На Слобожанському напрямку обстрілів з артилерії різних типів зазнали райони населених пунктів Стрілеча, Нескучне, Тернова, Стариця, Огірцеве та Черняків Харківської області.

На Куп’янському та Лиманському напрямках росіяни обороняються. Здійснили обстріли з танків та всього спектру артилерії по районах населених пунктів Синьківка і Табаївка Харківської області та Новоселівське, Стельмахівка, Макіївка і Площанка на Луганщині. Завдав авіаударів по Новоселівському та Іванівці.

На Бахмутському та Авдіїівському напрямках війська РФ зосереджуються на веденні наступу. Обстрілів з танків, мінометів, ствольної та реактивної артилерії зазнали об’єкти в районах населених пунктів Білогорівка, Яковлівка, Соледар, Бахмут, Кліщіївка, Курдюмівка, Дружба, Опитне, Авдіївка, Водяне, Невельське, Красногорівка, Марʼїнка та Новомихайлівка Донецької області. Також росіяни завдали авіаударів неподалік населених пунктів Верхньокам’янське, Соледар і Спірне.

На Новопавлівському напрямку російські військові ведуть оборонні дії. Обстріляли з артилерії райони Великої Новосілки, Вугледара, Пречистівки та Золотої Ниви Донецької області.

На Запорізькому напрямку росіяни обороняються. Здійснили танкові та артилерійські обстріли по районах населених пунктів Ольгівське, Малинівка, Червоне, Тернувате, Чарівне, Гуляйпільське та Кам’янське Запорізької області.

На Херсонському напрямку війська РФ обороняють раніше зайняті рубежі. Вогневого ураження з артилерії різних типів зазнали позиції ЗСУ в районах населених пунктів Дудчани, Тягинка, Іванівка та Дніпровське Херсонської області. Не припиняються обстріли передмістя та міста Херсон.

За даними Генштабу, війська РФ продовжують зазнавати втрат. Зокрема, в місті Токмак Запорізької області зафіксовано прибуття до лікарень понад десяти автомобілів із пораненими військовослужбовцями та тілами загиблих росіян.

Авіація Сил оборони протягом поточної доби завдала 17 ударів по районах зосередження особового складу, озброєння та військової техніки і 3 удари по позиціях зенітно-ракетних комплексів росіян.

За минулу добу українські воїни збили ворожий вертоліт та 6 безпілотників типу “Орлан-10”.

Українські ракетники та артилеристи уразили 5 пунктів управління, 2 склади боєприпасів, 11 районів зосередження особового складу і ОВТ та 4 інших важливих об’єкти російських військ РФ.

Війська РФ завдали 32 ракетних та авіаудари по Україні

Російські війська завдали 5 ракетних, 27 авіаційних ударів по території України. Про це йдеться у ранковому зведенні Генштабі ЗСУ.

Також росіяни здійснили 44 обстріли з реактивних систем залпового вогню по цивільній інфраструктурі та позиціях ЗСУ вздовж лінії зіткнення.

Зберігається загроза ворожих ракетних ударів по об’єктах енергетичної системи та критичної інфраструктури по всій території України.

До кінця весни Україна відправить близько 60 суден із зерном до країн Африки — Зеленський

В рамках української ініціативи Grain from Ukraine ("Зерно з України") буде відправлено близько 60 суден із пшеницею та іншим гуманітарним продовольчим вантажем до країн Африки до кінця весни 2023 року. Про це у зверненні заявив президент України Володимир Зеленський.

За його словами, 2 грудня в порт Одеси зайшло вже третє судно у рамках цієї ініціативи. Так, 25 тисяч тонн гуманітарної пшениці буде відправлено в Сомалі.

"Друге судно завершує завантаження в порту Чорноморськ і прямуватиме до Ефіопії. На його борту — 30 тисяч тонн пшениці. Також в Ефіопію прямує перше судно за програмою — "Зерно з України". А загалом до кінця весни відправимо близько 60 суден з таким гуманітарним вантажем", — сказав президент.

Зеленський наголосив, що такі продовольчі рейси є "буквально порятунком від голоду для мільйонів людей".

Євросоюз відкрив у Києві лабораторію кіберзахисту для ЗСУ

Як повідомляється на сайті Європейської служби зовнішніх дій, кібернетична лабораторія була відкрита у Києві.

"Це дасть змогу Україні розбудувати та розвинути спроможності для ефективного кіберзахисту Збройних сил, ідентифікації зовнішнього втручання в інформаційні системи, запобігання та відбиття кібератак, а також для загального зміцнення спроможностей у сфері кібербезпеки", — йдеться у повідомленні.

На базі лабораторії лабораторія працюватиме майданчик для тренування військових фахівців з кібербезпеки, вдосконалення їхніх навичок із застосуванням реалістичних сценаріїв та симуляторів у режимі реального часу.

У Херсоні запрацювала трансляція українського телемарафону "Єдині новини"

Як повідомив президент Володимир Зеленський, на Херсонщині "щотижня більше покриття звʼязку, більше постачання електрики й газу, більше транспортних можливостей".

"Щотижня більше доступу до нормальної медицини, до освітніх і соціальних послуг. Сьогодні ж у Херсоні запрацювала й трансляція українського телемарафону "Єдині новини", — зазначив Зеленський.

Він також додав, що триває розмінування Херсонщини.

"Хочу сьогодні відзначити й усіх, хто повертає нормальне життя у звільнені райони, зокрема на Херсонщину і в місто Херсон. Це люди з різних областей – усі об’єдналися, усі відгукнулися на заклик допомогти... Це наші енергетики, будівельники, звʼязківці, ремонтні бригади, бізнес, місцеві керівники, сапери. Лише за кілька днів цього тижня було вилучено понад 200 вибухонебезпечних предметів. Розмінування триває", — наголосив президент.