4 тисячі пацієнтів із яких 250 дітей нині перебувають на лікуванні у Черкаській області зі статусом ВІЛ, розповіла директорка центру громадського здоров’я Ірина Білоус. Ситуація напружена, бо йде війна, додала фахівчиня.
Найскладніше тим пацієнтам, які зараз в окупації. Сергій змушений був їхати з рідного міста, коли ліки – спеціальна антиретровірусна терапія, почали закінчуватися. Допомогу хлопець отримав у Черкасах. Суспільне поспілкувалося з ним з нагоди дня боротьби зі СНІДом.
Сергій в окупації в Херсоні провів два з половиною місяці. Окрім небезпеки за життя з’явилася ще одна загроза: складно було знайти препарати для АРТ-Антиретровірусна терапія терапії. Її хлопець приймає вже кілька років. Дізнався про свій ВІЛ-позитивний статус у 20.
"Спочатку це було дуже приголомшливо, але після того, як тут провели консультацію, я зрозумів, що нічого страшного в цьому немає".
Для цього щодня потрібно приймати спеціальні ліки, пояснила директорка обласного центру громадського здоров’я Ірина Білоус.
"Для лікування кожної людини використовуються три препарати – це складна схема, щоденна, довічна, утім дуже ефективна. Це просто диво — ти бачиш результат. Коли людину приносять на ношах і вона ніяка… а згодом у неї народжуються здорові діти".
Препарати призначені для пацієнтів з усієї області зберігаються у одній кімнаті. На вигляд – як і більшість пігулок у пляшечках. За словами завідувачки сектору медикаментозного забезпечення ВІЛ-інфікованих, схеми для лікування призначає лікар після низки досліджень:
"Дітям дають сиропи. Дітям, які стоять на обліку, а також дітям при народженні. Ми обслуговуємо і пологовий будинок".
Завдяки такому лікуванню, вірусу в організмі людини стає набагато менше, додала директорка центру громадського здоров’я Ірина Білоус.
"Людина з діагнозом СНІД не становить загрозу у суспільстві. Вона не може розповсюдити вірус".
Утім, найкраще інфікуванню запобігати. 82 % усіх випадків передачі вірусу імунодефіциту людини – статевим шляхом, пояснила Ірина Білоус. Нині ж ситуація стала ще гострішою у зв’язку з війною. Зараз на лікуванні в області перебуває 4 тисячі пацієнтів. Частина із них – переселенці.
Хтось знає, хтось здогадується, а дехто не хоче вірити у свій статус. Завдання соцпрацівника Андрія Петрова налагодити цю довіру між пацієнтом, у тому числі з інших регіонів, та лікарем.
Бути в організмі людини безсимптомно ВІЛ може до 9 років. Тому найкраще щороку здавати аналіз крові. Зробити це можна у будь-якій поліклініці чи у центрі громадського здоров’я. У приміщенні є своя лабораторія. У пробірках – зразки крові пацієнток пологового.
Сергій розповідає: радий, що тоді не побоявся зробити аналіз та звернутися до лікарів.
"По-перше, потрібно тестуватися періодично, не боятися. По-друге, нічого ціннішого за твоє життя — не має. Тож треба його берегти та цінувати".
По приїзду у Черкаси соцпрацівник допоміг Сергію влаштуватися в організацію, яка опікується хворими на ВІЛ.
Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України
Дивіться нас на YouTube: найцікавіші новини Черкащини та України