Підприємці Чернігівщини скаржаться на масове блокування податкових накладних: як це впливає на бізнес

ФОТО: Суспільне Чернігів

Змушені платити більше податків – підприємці Чернігівщини говорять про масове блокування податкових накладних. За словами представників бізнесу, це призводить до вимивання обігових коштів, а надалі може спричинити зупинення виробництв або загнати підприємства в тінь. Детальніше — в матеріалі.

Чернігівська виробничо-торгова фірма "Аве Сан" займається будівництвом, а також продажем та обслуговуванням касових апаратів. Її генеральна директорка Галина Пащенко розповідає: підприємство будує приміщення однієї з мереж супермаркетів по всій Україні, також бере участь у відновленні постраждалого від бомбардувань житла.

Генеральна директорка "Аве Сан" Галина Пащенко. ФОТО: Суспільне Чернігів
"Наше підприємство також дуже постраждало, у нас були вибиті всі вікна, пробоїни в покрівлі. Але найбільше зараз вибиває з колії те, що сильно почали блокувати податкові накладні".

Галина Пащенко каже: накладні блокують їхнім партнерам, наприклад, постачальникам вікон, з якими підприємство співпрацює вже понад десять років. Внаслідок цього фірма втрачає податковий кредит – тобто суму, на яку платник ПДВ має право зменшити податкове зобов’язання.

Продукція підприємства "Аве Сан". ФОТО: Суспільне Чернігів

"За жовтень підприємство не отримало 565 тисяч гривень податкового кредиту, тобто загальна сума операції на три мільйони 380 тисяч гривень. Розумієте? Уже навіть за листопад заблоковано 316 тисяч податкового кредиту".

Підприємиця каже, якщо вона не перерахує ці недоотримані 565 тисяч гривень до бюджету, отримає штраф.

"Дуже важко зараз, нема зайвих обігових коштів, як нам бути зараз, ми ще не розуміємо. Нам же гроші платять за виконану роботу й авансів зараз немає".

Блокують накладні у постачальників картоплі – про це каже директор приватного багатопрофільного підприємства "Вимал", яке виробляє крохмаль, Сергій Самоненко.

Директор "Вимал" Сергій Самоненко. ФОТО: Суспільне Чернігів

"Ми продаємо продукцію, у нас виникають податкові зобов’язання – це ті гроші, які ми отримуємо за реалізацію продукції, а податковий кредит, який ми беремо у наших постачальників сировини, блокується. Таким чином за результатами жовтня нам доведеться сплатити зайвих 290 тисяч ПДВ коштом блокування податкових накладних".

Сировина для виробництва крохмалю, яку використовує "Вимал". ФОТО: Суспільне Чернігів

Заблокувати накладну можуть за критеріями ризиковості. 14 жовтня цього року набула чинності постанова Кабінету Міністрів "Про внесення змін до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних". Відтоді, кажуть підприємці, й почалося масове блокування.

"Наприклад, у фермерів, які вирощують картоплю по 10, по 15, по 20 років, блокуються податкові накладні. Можна було б зрозуміти, якби якесь підприємство, яке виробляло цукерки, тут почало продавати яке-небудь обладнання, це непрофільна діяльність, що це таке – можливо, якась ризикованість і тут потрібно з цим розбиратися", – розповів Сергій Самоненко.

Президент Чернігівської регіональної торгово-промислової палати Костянтин Іванов каже: блокування накладних найбільше впливає на великі підприємства, бо вони мають багато постачальників і покупців.

Президент Чернігівської регіональної торгово-промислової палати Костянтин Іванов. ФОТО: Суспільне Чернігів

"Це стосується роботодавців і це стосується робочих місць, і це виникає ще один чинник тиску, коли врешті власники підприємств, менеджмент, скажуть: «Ну все, стоп. Ми закриваємося»".

Галина Пащенко не розуміє взагалі задля чого це робиться, тим паче в такий складний для країни час:

"Або хочуть всіх в тінь загнати, або я не розумію, нащо це робити? В такий важкий час, коли підприємства з останніх сил стараються, щоб людям дати роботу, стараються, щоб виконувати цю роботу".

Тієї ж думки й Сергій Самоненко.

"Це фактично вимивання обігових коштів у живих підприємств Чернігівщини, а у нас не треба ж нікому пояснювати, в яких умовах працюють підприємства після оточення".

Для того, щоб податкова змінила рішення про блокування, необхідно надати пояснення – пакет документів. А це, за словами підприємців, додаткова втрата часу.

"Це не проблема Чернігівщини, це проблема держави. Ми перебуваємо в конструктивному діалозі зараз із нашою податковою службою Чернігівської області, ми зустрілися спеціально на рівні діалогу зараз. Ми чуємо від нашої обласного рівня податкової служби бажання цього діалогу, бажання розбиратися в цьому", – розповів Костянтин Іванов.

За інформацією Головного управління Державної податкової служби в області, фахівці служби проводять зустрічі й онлайн-конференції з представниками бізнесу та обласної влади, на яких роз’яснюють податкові зміни та обговорюють проблеми, що виникають у зв’язку з блокуванням накладних.

Детальніше у сюжеті:

Читайте також

105 мільйонів: на що громади Чернігівщини планують витратити кошти від Київради?

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.