Пошкоджена пам'ятка архітектури у центрі Харкова: в якому стані бекетівський Будинок вчених

Ліпнина у Будинку вчених у Харкові може обвалитися після обстрілів та пошкодження даху, листопад 2022. Фото: Суспільне Харків

Після російських обстрілів навесні 2022 року працівники Будинку вчених самостійно замінювали вікна та збирали розбитий вітраж. Будівля XIX століття, зведена за проєктом архітектора Бекетова, є пам'яткою архітектури.

Двоповерховий Будинок вчених зазнав пошкоджень після ракетного удару по центру Харкова у березні, розповів Суспільному директор закладу Андрій П’янков. Внаслідок обстрілів у Будинку вчених пошкодило дах, з’явилися тріщини, вибило усі вікна — близько двадцяти.

"Дуже багато пошкоджень отримав дах. Від ударної хвилі у нас дах підняло, а потім опустило. Закривали вікна щільною тканиною для того, щоб витримало вітер та щоб погодні умови нам не завадили всередині зберігати мікроклімат. З часом спробували знайти скло зі склопакетів, які були пошкоджені й по частинах з’єднати", — розповідає П'янков.

Розбитий вітраж керівник збирав самостійно: "Уламки — залишки від малюнка, свинець, у якому було зроблено. Ми все це зберегли".

Найбільших руйнувань зазнала головна зала пам'ятки архітектури.

"Тріщини торкнулися конструктивних частин, внаслідок чого ліпнина може обвалитися, а відновлювати її буде проблематично", — каже П'янков.

Фото: Суспільне Харків

"Унікальність у тому, що цей будинок поєднує багато різноманітних будівельних та архітектурних прийомів. Тут — від класичної ліпнини до більш унікальної. Реставрацією мають займатися спеціалісти. Ми підготували обстеження будівлі й чекаємо коли військові дії припиняться, щоб ми могли у нормальному режимі зайнятися відновленням цього Будинку", — додає він.

Щоб зберегти ліпнину, планують зробити 3D-сканування. Для цього заклад, що належить до Міністерства культури, потребує фінансування. Розраховують і на допомогу благодійників.

Читайте також

Через російські обстріли постраждав Харківський художній музей