"Дім не так шкода втратити у війні, як школу". Історія зруйнованої школи у Торецьку

Торецька школа №7 у селищі Дружба Торецької громади до влучання російських ракет. Фото надав Олексій Головатий

Кількість пошкоджених та зруйнованих шкіл у Донецькій області перевищила шість сотень. Серед них і Торецька школа №7. Окупанти поцілили в неї чотири рази. Після останнього влучання руйнування найбільші. Нині її учні навчаються дистанційно з різних куточків України. Про долю школи та роботу в евакуації Суспільному розказав директор школи Олексій Головатий.

"Втратити обладнання не так страшно, як саму школу у селищі, бо її навряд відбудовуватимуть там"

У селищі Дружба Торецької громади до місцевої школи ходили 184 учні. Ще 25 дітей відвідували садочок. Тепер більшість школярів вчаться за тисячу кілометрів від рідних стін.

Сергій Головатий із учнями до 24 лютого. Фото надав Олексій Головатий

Школа у селищі, попри близькість до фронту, мала сучасне оснащення: педагоги постаралися взяти максимум від грантових програм, з гордістю згадує Олексій Головатий.

Тут були лави із сонячними панелями, теплиця, баки для роздільного сортування сміття, інтерактивні дошки, комп’ютерний клас, сенсорна кімната і навіть шкільне радіо.

Сонячні панелі в школі у Торецьку, Донеччина, гудень 2019 року. Фото: Лія Русик

"Приміщення школи ми зробили максимально комфортним. З останніх — це бібліотека і харчоблок з їдальнею. На другому поверсі — затишний садочок, у якому нове все: від ремонту до меблів та водозабезпечення. Ззовні на будівлі — стінопис, у дворі школи —велостоянка. Втратити такий освітній осередок буде боляче, адже його навряд чи відбудовуватимуть тут", — розповідав про школу Олексій Головатий 17 травня ще до влучання російської ракети к будівлю школи.

Фото надав Сергій Головатий

13 листопада Торецьку школу №7 обстріляла армія РФ. Вчетверте після 24 лютого.

Школа була порожньою, тому ніхто не постраждав, але будівля зруйнована.

"Школа для мене — не просто стіни, це частина життя". Фото: Олексій Головатий

"Я шокований. Школа для мене — то не просто стіни, це частина життя. Скільки туди ми вклали сил, часу, старань, любові. Пережити складно. Мені здається, свій будинок було б не так шкода втратити у війні, як школу", — каже Головатий.

Планували відзначати 45-річчя школи, а тепер діти роз’їхалися по Україні та за кордон.

Через російську агресію після 24 лютого на Донеччині понад 100 тисяч учнів перейшли на онлайн-навчання, 80% з них — в евакуації.

З прифронтового Торецька ще весною на Львівщину виїхали кілька груп дітей. Одна з них зупинилася у Львові, ще одна — у Самборі. Там вони провели літо та почали новий навчальний рік.

"Залишилося дітей вже мало, батьки позабирали, бо самі також вже виїхали з селища. Тоді ми рятували дітей, поки дорослі вагалися, чи влаштовувалися самостійно. Зараз з нами лише ті учні, батьки яких задіяні в кризових сферах Торецька і продовжують працювати на життєдіяльність міста", — пояснює директор.

Дитячий садочок при школі до влучання російської ракети. Фото надав Олексій Головатий

Нині заклад працює дистанційно. За словами Олексія Головатого, вісімнадцять учителів вчать 140 школярів. Через російську агресію учнів у Торецькій школі №7 поменшало на 20%: діти роз’їхалися по інших школах України та за кордон.

Більшість дороговартісного обладнання зі школи та садочка, яке можна було забрати, за словами керівника закладу, вдалося зберегти. Він додає: принаймні, поки що.

Наслідки російських обстрілів по школі. Фото надав Олексій Головатий

За даними пресслужби ДонОДА на 23 листопада, окупанти зруйнували та пошкодили 682 заклади освіти в області. З них 283 садочки, 298 шкіл, 69 закладів вищої, фахової передвищої та профтехосвіти, позашкільної — 32.

Що відомо

  • В Торецькій громаді на Донеччині під обстріл армії РФ 13 листопада потрапила школа №7. Без постраждалих, але будівля зазнала значних руйнувань. Це вже вчетверте після 24 лютого російські солдати обстріляли навчальний заклад
  • Більшість школярів вчаться за тисячу кілометрів від рідних стін. На Суспільному кілька історій про те, як завершують непростий навчальний рік освітяни та учні Донеччини.
  • Ще весною на Львівщину з прифронтового міста виїхало кілька груп дітей. Одна з них зупиниласяу Львові, ще одна — у Самборі.

Читайте також

На Донеччині росіяни обстріляли Торецьк та Часів Яр. Які наслідки

Сніговий рекорд, пінгвіни та п'ятигодинний розтин риби: луганчанин про експедицію в Антарктиді

Голодомор 1932-1933 років на Донеччині та Луганщині. Спогади та історичні паралелі