Нова допомога від США, звинувачення "Газпрому", "Укренерго" підрахувало збитки від обстрілів. 272 день війни. Онлайн

Оновлено
Український військовий стоїть на колінах перед меморіалом, присвяченим людям, які загинули в сутичках з силовиками, на Майдані Незалежності в Києві, Україна, 21 листопада 2022 року; AP Photo / Andrew Kravchenko

22 листопада — 272-й день Україна протистоїть повномасштабному вторгненню Росії. Суспільне веде текстовий онлайн усіх подій війни Росії проти України. Попередні головні новини читайте тут, текстовий онлайн англійською — тут. Відеорепортажі — на YouTube Суспільне Новини.

Головне на цей час

  • Сполучені Штати Америки надали Україні 4,5 млрд доларів як додаткову пряму бюджетну підтримку. Гроші почнуть виплачуватися найближчими тижнями і підуть на заробітну плату для працівників лікарень, державних службовців та вчителів, а також соціальну допомогу для людей похилого віку та вразливих верств населення.
  • Сума збитків "Укренерго" через військову агресію Росії складає понад 70 млрд грн. Над відновленням енергомереж пошкоджених російськими ракетами та дронами працюють 70 ремонтних бригад, понад тисяча кваліфікованих фахівців.
  • Україні треба звільнити та відновити близько 2 тисяч сіл і міст, захоплених Росією. Про це повідомив президент Володимир Зеленський під час звернення до 104-го Конгресу мерів і голів муніципалітетів Франції. За словами Зеленського, наразі вдалося звільнити вже понад 1800 населених пунктів.
  • Канцлер Олаф Шольц заявив, що Німеччина повинна бути готова до ескалації ситуації в Україні.
  • "Газпром" звинуватив Україну в крадіжці газу через транзит до Молдови. Російська компанія заявила, що обсяг фактично поставленого російського газу, щодо якого порушено оплату поточних постачань у листопаді, становить 24,945 млн куб. м. У Оператора ГТС України спростували ці закили і додали, що усі передані обсяги природного газу підтверджені необхідними документами.
  • Росія масованими атаками по критичній інфраструктурі України пошкодила практично всі ТЕС та великі ГЕС, повідомив очільник "Укренерго" Володимир Кудрицький.
  • Слідчі Служби безпеки України прийшли з обшуками до енергетичної компанії VS Energy. Її власники – російські олігархи Євгеній Гінер, Михайло Воєводін та Олександр Бабаков. У групу VS Energy входять "Чернівцівобленерго", "Херсонобленерго", "Кіровоградобленерго", "Житомиробленерго" та "Рівнеобленерго".
  • Прокуратура України розпочала розслідування через відеозаписи з Макіївки Луганської області, на яких зафіксовані події, пов'язані з загибеллю групи російських військових. На одному із записів військові РФ лягають на землю, здаючись у полон, але потім один з них відкриває вогонь у бік українських військових. На іншому відео, знятому з висоти — тіла російських військових.

Суспільне завершує текстовий онлайн 272-го дня повномасштабної війни Росії проти України. Хроніку 23 листопада — читайте тут.

Хрест Печерської Лаври на тлі державного прапора України та монумента Батьківщина-Мати в Києві, Україна, 22 листопада 2022 р. Фото: АР

В Україні підготували 4 тисяч "пунктів незламності"

Про це у вечірньому зверненні сказав президент України Володимир Зеленський.

"Розгортаємо по всій країні й наш новий проект підтримки людей – «Пункти незламності». За підсумками цього дня, підготовлено вже більше чотирьох тисяч таких пунктів. Заплановано – ще більше", — зазначив Зеленський.

Він закликав українців вже зараз перевірити, де знаходиться найближчий пункт — на сайті nezlamnist.gov.ua.

"Якщо знову відбудуться масовані російські удари і якщо буде розуміння, що за години постачання електрики не відновити, то активується робота «Пунктів незламності». Там усі базові послуги: це електрика, мобільний зв’язок та інтернет, тепло, вода, аптечка. Абсолютно безкоштовно і цілодобово. Пункти працюватимуть обов’язково – при всіх обласних та районних адміністраціях, також при школах, будівлях ДСНС тощо. На сайті та в усіх «Пунктах незламності» можна буде дізнатись, де працює найближче АЗС, банківське відділення, аптека, магазин. Усі ми маємо бути готовими до будь-яких сценаріїв, враховуючи, які терористи воюють проти нашого народу і що вони намагаються зробити. Впевнений: допомагаючи один одному, всі ми разом зможемо пройти цю зиму", — додав президент.

МЗС України закликає ЄС запровадити санкції проти ракетної індустрії Росії

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба закликав Євросоюз прискорити роботу над дев'ятим пакетом санкцій проти РФ і запровадити обмеження щодо ракетної індустрії Росії.

Про це глава української дипломатії сказав на онлайн-брифінгу у вівторок.

"Давно вже перезріло питання про ухвалення дев’ятого санкційного пакета ЄС, але пакета все ще немає. Ба більше, ми чуємо лише про намагання розпочати серйозну роботу над його підготовкою. Така ситуація є абсолютно неприпустимою. Я закликаю всіх своїх колег у ЄС і в Єврокомісії і серед держав-членів ЄС відкинути будь-які сумніви або, як модно казати, втому, і розпочати та швидко завершити новий дев’ятий санкційний пакет і зробити його максимально потужним", — сказав Кулеба.

Він додав, що санкції дійсно працюють і послаблюють російську "воєнну машину".

"Сектори, які мають особливе значення для російської економіки, а саме енергетика, фінанси, торгівля, технології, повинні бути предметом санкцій для досягнення необхідних результатів. Особливу увагу треба приділяти санкціям, які гальмують і зупиняють ракетну індустрію РФ. Тобто здатність Росії виготовляти нові ракети потрібно просто знищити, щоб вони не мали додаткового ресурсу для знищення українських міст, української енергетичної системи і українських громадян", — наголосив очільник МЗС.

Кулеба зазначив, що Україна також наполягає на необхідності повного енергетичного ембарго, продовженні нафтового ембарго на північну гілку газопроводу "Дружба", забороні імпорту скрапленого газу з Росії. Окрім того, Україна закликає запровадити санкції проти "Росатому" і призупинити права Росії в МАГАТЕ.

Міністр також закликав повністю заборонити російську пропаганду в країнах ЄС, розширити індивідуальні санкції і внести до санкційного списку всіх причетних до протиправних дій на ЗАЕС.

Дніпро, Запоріжжя, Миколаїв, Херсон — повітряна тривога.

Табачнику оголосили підозру — він допомагав колаборантам

Офіс Генерального прокурора оголосив підозру ексміністру освіти і науки Дмитру Табачнику в державній зраді. За даними слідства, він допомагав колаборантам окупованих частин Херсонської та Запорізької областей.

Зазначається, що він сконтактував колаборантів окупованих територій у Херсонській та Запорізькій областях Володимира Сальдо і Євгена Балицького із заступником міністра охорони здоровʼя РФ Андрєєм Плутініцкім для організації процесів у сфері охорони у захоплених населених пунктах.

ЄС запропонував 45-денний перехідний період до обмеження цін на експорт нафти з РФ — ЗМІ

Про це передає агентство Bloomberg з посиланням на документ, що містить пропозицію ЄС.

Згідно з документом, з яким ознайомилося агентство Bloomberg, Євросоюз запропонував додати 45-денний перехідний період до введення обмеження. Цей пільговий період буде застосовуватися до нафти, завантаженої до 5 грудня — дати, коли нафтові санкції повинні вступити в силу, і розвантаженої до 19 січня.

Посли ЄС повинні зустрітися в середу з метою затвердження ліміту, повідомляє Bloomberg. Очікується, що на зустрічі дипломати також обговорять рівень цін. Якщо вони підтримають пропозицію, то ЄС і "Велика сімка" можуть оголосити про введення ліміту вже ввечері 23 листопада.

Ці обмеження заборонять компаніям надавати послуги з транспортування, страхування, брокерські послуги та фінансову допомогу, необхідні для транспортування російської нафти в будь-яку точку світу, якщо нафта не буде продаватися нижче узгодженого порогу.

В ООН висловили стурбованість з приводу "відео з розстрілом російських військовополонених"

Заступник речника генсекретаря ООН Фархан Хак під час брифінгу на прохання журналіста прокоментувати відео, де українські сили нібито "страчують російських військових" заявив, що в ООН занепокоєні будь-якими порушення прав людини, незалежно від того, хто це чинить.

"Ви, мабуть, бачили, Голова Місії ООН з прав людини в Україні Матильда Богнер минулого тижня презентувала доповідь, у якій серед інших випадків повідомляється про вбивства українською сторону російських військовополонених або комбатантів. Це треба ретельно розслідувати", — заявив Хак.

Що передувало

13 листопада у соцмережах зʼявилося відео з кадрами вбитих росіян в одному з дворів. Інцидент, який, ймовірно, стався і потрапив на відео, відбувся 12 листопада або раніше у селищі Макіївка на лінії фронту на Луганщині.

Населений пункт був окупований російськими силами. Про відновлення контролю над селом 13-го листопада повідомив очільник Луганської облдержадміністрації, 16 листопада звільнення офіційно підтвердило Міністерство оборони.

Згодом зʼявилося відео нібито з місця події. На ньому видно, як російські окупанти виходять із будівлі і лягають. Один із них під час виходу з будівлі відкриває вогонь по українських військових — потім відео обривається.

Уповноважений Верховної ради України з питань прав людини Дмитро Лубінець 20 листопада прокоментував відео, на якому російські військові здаються в полон, а потім один з них відкриває вогонь. Він наголосив, що фіктивна здача в полон є воєнним злочином. Скориставшись інсценуванням здачі в полон, росіяни вчинили воєнний злочин.

До цього Міноборони РФ назвали інцидент "кривавою розправою, що відображає сутність київського режиму". Згодом голова Ради з прав людини при президенті РФ Валерій Фадєєв заявив, що направив "інформацію про страту у Макіївці" до ООН, ОБСЄ, Amnesty International та інших організацій.

Україна отримала від Світового банку $60 млн пільгового кредиту

Україна отримала від Світового банку 60 млн доларів, які спрямують на відшкодування видатків держбюджету на зарплати працівникам держорганів та бюджетних установ освітньої сфери, повідомляє пресслужба Міністерства фінансів.

Зазначається, що 22 листопада 2022 року до Державного бюджету України надійшло 60 млн дол. фінансування від Світового банку. З цих коштів 50 млн дол. надано на пільгових умовах від Міжнародної асоціації розвитку, решта 10 млн дол. — як гарантії від Латвії.

"Ми вдячні уряду Латвії та команді Світового банку за підтримку фінансової стабільності України. Залучені кошти дозволять Україні посилити фінансування для працівників бюджетної сфери, а також і надалі забезпечувати стійке державне управління в Україні", – сказав міністр фінансів Сергій Марченко.

Кошти буде спрямовано на відшкодування видатків держбюджету, здійснених для забезпечення оплати праці працівників державних органів та бюджетних установ освітньої сфери, як на національному, так і регіональному рівнях.

Зазначені позики надано за Угодою про надання Україні фінансування в межах спільного з Міжнародним банком реконструкції та розвитку (МБРР), Міжнародною асоціацією розвитку (МАР) проєкту "Підтримка державних видатків для забезпечення стійкого державного управління в Україні".

У НАТО обговорять подальшу підтримку України на зустрічі в Бухаресті

Про це повідомив держсекретар США Ентоні Блінкен.

"Сьогодні мав гарну телефонну розмову з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом перед зустріччю МЗС НАТО, на якій ми вживатимемо заходів щодо спільних пріоритетів, таких як підтримка України, стримування та оборона, стійкість, а також приєднання Фінляндії та Швеції", — написав Блінкен.

Засідання НАТО на рівні очільників Міністерств закордонних справ заплановано у Бухаресті 29-30 листопада.

У Херсоні привозять гарячі обіди для жителів мікрорайонів, які мають електроплити

Щодня від 200 до 500 гарячих обідів привозять у Таврійський мікрорайон Херсона з одного з ресторанів. Більшість будинків тут, мають електроплити, і через відсутність світла, люди не можуть самі готувати.

У черзі Оксана з двома дітьми. Каже, вдома, як і у решти жителів цього району, електроплита, тому за відсутності електрики, готувати не можуть. Тут вони не вперше, діти борщем смакують залюбки.

Такі обіди готують з початку повномасштабної війни, розповідає Олексій Александров співзасновник громадського об’єднання "CHEFS CLUB". Спочатку годували лікарів, які не могли залишити робоче місце. Згодом до них додались пацієнти стаціонарів та переселенці. Роботу не припиняли. Тепер обіди возять тим херсонцям, які не можуть самі готувати їх вдома.

На обід готують одну — дві страви, в залежності від наявності продуктів. Але гаряче — обов'язково. Традиційно в меню улюблений українцями борщ, і не тільки.

ЗМІ заявили, що перед самітом G20 Путіну пропонували проєкт "мирної угоди". В Росії та ОПУ заперечили

ЗМІ заявили, що перед самітом G20 Путіну пропонували проєкт "мирної угоди", де питання Криму нібито має бути "відкладене" на сім років. Речник Кремля Дмитро Пєсков заявив, що російський президент Володимир Путін не отримував жодного документа. В Офісі президента України також не мають інформації про якісь "мирні плани".

Як повідомляє російське агентство "РИА Новости" Пєсков заявив, що Путін не отримував жодних проєктів мирної угоди.

Заступник голови ОП Ігор Жовква в етері національного телемарафону сказав, що йому не відома інформація про якісь мирні плани.

"Мені точно не відома жодна інформація про плани, які комусь передавались", — заявив він.

Жовква наголосив, що на саміті G20 президент пропонував формулу миру від України.

В Офісі президента повідомили про допомогу, що надходить на Херсонщину

Про це написав у Telegram заступник голови Офісу президента Кирило Тимошенко.

"Сьогодні понад 60 тонн гуманітарної допомоги Херсонщина отримала від Чернівецької та Житомирської громад. Це продукти харчування, питна вода, буржуйки та засоби гігієни", — повідомив Тимошенко.

Шмигаль спростував чутки і нагадав, що Україна не продає електроенергію до ЄС

Про це голова уряду Денис Шмигаль заявив під час вступного слова на засіданні Кабінету міністрів.

"До ситуації в енергосекторі зараз прикута увага всієї країни. Тому, як завжди буває в таких випадках, з’являється багато чуток, а інколи й відвертої брехні. Давайте остаточно розставимо крапки над "ї" щодо деяких важливих питань.

По-перше, Україна не продає електроенергію в Європейський Союз із 11 жовтня, коли почалася масована атака на нашу енергосистему. Тобто те, що наші електростанції зараз виробляють — вони виробляють для України та українців.

По-друге, ми бачимо багато питань про те, чому одні міста відключають частіше за інші. Давайте не шукати чорну кішку в темній кімнаті, коли її там немає. Якщо спрощено й коротко, то між станцією, яка виробляє електроенергію, та нашими домівками як кінцевим споживачем є підстанції та мережі, що транспортують електроенергію. Російські терористи б’ють саме по цих об’єктах. Через це інколи неможливо транспортувати велику кількість електроенергії в окремі області чи райони. Тому обмеження відбуваються по країні нерівномірно", — наголосив Шмигаль.

Укрзалізниця відкрила продаж квитків на ранковий Hyundai до Львова

Про це повідомляє пресслужба перевізника.

"Укрзалізниця відкрила продаж на рейс Інтерсіті+ №743/744 Київ — Львів. Вже з 25 листопада можна буде щоденно вирушати зі столиці о 06:20 з Києва-Пасажирського або о 06:37 зі Святошина (обидві станції сполучені київською кільцевою електричкою, що починає курсувати з 05:30) і прибувати до Львова до полуденної кави об 11:58. Зворотний рейс вирушатиме о 15:30 і прибуватиме до Святошина о 21:03, до Києва-Пасажирського о 21:17", — йдеться у повідомленні.

У КМДА підрахували, скільки туристів відвідали Київ в умовах війни

За 9 місяців цього року Київ відвідали 98 тисяч іноземців та близько 170 тисяч внутрішніх туристів, повідомляє Київська міська державна адміністрація. З початком повномасштабного вторгнення Росії туристична галузь столиці, як і інших українських міст, перебуває у кризі.

"За даними Держприкордонслужби, за 9 місяців цього року Київ відвідали близько 98 тисяч іноземців. Йдеться про іноземних журналістів, представників благодійних фондів та міжнародних структур, волонтерів і політиків різних країн. Також, за оцінками експертів, із початку року Київ відвідали близько 170 тисяч внутрішніх туристів", – розповіла заступниця голови КМДА Марина Хонда.

За її словами, за 9 місяців цього року до міського бюджету надійшло 35,2 млн гривень туристичного збору. За цей же період 2021 року туристичний збір у бюджеті становив 46,6 млн гривень.

Netflix назвав Ярослава Мудрого "правителем Північної Росії": реакція соцмереж

Офіційний акаунт серіалу "Вікінги: Валгалла" на Netflix оголосив героїв другого сезону шоу. Серед них київський князь Ярослав Мудрий, який раптом став "королем" та "правителем Північної Росії", що викликало обурення у соціальних мережах.

Ярослав Мудрий був Великим князем Київським у 1019-1054 роках. Також у різні роки він був князем ростовським і новгородським, адже ці території входили до складу Київської Русі.

Частина користувачів соцмереж нагадала у коментарях, що за правління Ярослава Мудрого ні Росії, ні Москви не існувало.

Український блогер Віталій Гордієнко додав: "Перевіряйте факти перед зйомкою. Це досить неприйнятне і некоректне формулювання. Ярослав — князь Київської Русі, а Північної Росії взагалі не було".

У коментарях також запропонували скористатись послугами Google та пересвідчитись у достовірності елементарних історичних фактів.

Окрім того, серед персонажів автори серіалу згадують Олену, "дочку російського царя". І її роль виконує російська актриса Софія Лебедєва.

Серіал "Вікінги" вийшов на екрани у 2013 році. Режисерами спінофу стали Нільс Арден Оплєв та Стів Сейнт Леджер. Другий сезон серіалу, де буде київський князь, має вийти 12 січня 2023 року.
Наразі автори серіалу не реагували на обурення в соцмережах.

Україні треба звільнити та відновити близько 2 тисяч сіл і міст, захоплених РФ

Про це повідомив президент Володимир Зеленський під час звернення до 104-го Конгресу мерів і голів муніципалітетів Франції.

"Загалом міст і сіл, які нам належить звільнити й відновити, ще близько 2 тисяч. Мінімум десятки з них зруйновані ударами російської армії повністю, як Маріуполь чи Волноваха", — наголосив президент.

Він зазначив, що загарбникам тимчасово вдалося захопити частину території десяти українських областей: "Що таке десять областей України? Це понад 11 тисяч населених пунктів. З цих 11 тисяч, лише уявіть, загальна кількість міст і сіл України, які потрапили під окупацію, – більш як 3700".

Він додав, що зараз в усіх цих населених пунктах відбувається одне – "повна відсутність будь-яких можливостей нормально й вільно жити": "Наслідки окупації всюди дуже схожі. Все, що російські солдати встигли замінувати, вони замінували. Все, що окупанти встигли пограбувати, вони пограбували. Загалом по Україні сотні тисяч будинків зруйновані чи пошкоджені обстрілами. Окупанти залишають по собі повністю зруйновану інфраструктуру".

За словами Зеленського, наразі вдалося звільнити вже понад 1800 населених пунктів.

У Чернігові та Києві затримали транснаціональну групу, яка вербувала людей для нелегальної міграції

Поліція Чернігівщини спільно з СБУ затримали учасників організованої транснаціональної злочинної групи, які вербували та переміщували осіб до Туреччини та країн ЄС задля організації там процесу нелегальної міграції. Про це повідомляє поліція Чернігівської області.

Завербовані люди мали займатися переправленням нелегальних мігрантів, переважно громадян Афганістану та Сирії, з Туреччини до Італії заздалегідь прокладеним каналом для нелегальної міграції.

"В процесі транспортування нелегальних мігрантів по морю або по суші завербованих українців затримували поліцейські країн ЄС і надалі притягували їх до кримінальної відповідальності. Така діяльність передбачає покарання у вигляді позбавлення волі в середньому на 3-5 років, в залежності від країни, в якій вони були затримані. Нині нам відомо про шістьох мешканців Чернігівської області, які відбувають покарання за такі діяння в пенітенціарних установах ЄС", – говорить начальник відділу міграційної поліції Чернігівщини Антон Милосердов.

Учасники групи шукали людей, які опинились у складних фінансових обставинах та обіцяли їм за переправлення певної кількості нелегальних мігрантів – приблизно 3-5 тисяч євро. Також вони покривали всі витрати завербованих осіб для їх виїзду за кордон та переїзд до конкретної країни.

За кожного завербованого та переправленого за кордон чоловіка організатори транснаціональної групи отримували від своїх закордонних партнерів до 50% від майбутніх заробітків потерпілого, який перевозив мігрантів.

ФОТО: Поліція Чернігівської області

Правоохоронцям вдалося запобігти незаконному переправленню за кордон п’ятьох чоловіків з Чернігова. Організатора каналу затримали у Києві, а його співучасника – у Чернігові.

У Британії збільшилася кількість українців, які працюють за гуманітарними програмами

Про це повідомляється в результатах опитування Національного статистичного управління Великої Британії.

У червні 2022 року в рамках дослідження UK Humanitarian Response Insight Survey було опитано 9 601 людей, більшість з яких в'їхали до Сполученого Королівства за програмою спонсорства України. Повторне опитування проводилося з 17 жовтня по 7 листопада. У повторному опитуванні 56% респондентів повідомили, що працюють у Великій Британії, порівняно з 19% у червневому опитуванні.

Також зросла кількість респондентів, які заявили, що можуть говорити англійською мовою "вільно або в достатній мірі" — з 44% до 57%. Станом на листопад 2022 року 60% опитуваних заявили, що мають "достатньо грошей, щоб утримувати себе та своїх утриманців протягом наступних трьох місяців".

Водночас більшість працюючих респондентів зазначили, що вони працюють не в тому ж секторі, що і в Україні.

У березні 2022 року уряд Великої Британії запустив дві візові програми для українців, які тікають від війни, йдеться у повідомленні ONS. Українська сімейна програма дозволяє громадянам України приєднатися до членів сім'ї, які вже проживають у Великій Британії. Українська спонсорська програма дозволяє громадянам України та їхнім сім'ям в'їжджати до Великої Британії, якщо у них є "іменний спонсор", який може надати житло.

У тимчасово окупованому Криму продовжили високий рівень "терористичної небезпеки"

У тимчасово окупованому Криму продовжено високий рівень терористичної небезпеки до 7 грудня.

Відповідне рішення ухвалив окупаційний голова Криму Сергій Аксьонов.

Рішення стосується окупованих Армянська, Джанкоя, Керчі, Красноперекопська, а також Джанкойський, Красноперекопський і Ленінський райони. Водночас йдеться про посилання безпеки об'єктів окупаційних міністерств.

У РНБО повідомили скільки ракет ще залишилося у Росії

Про це заявив секретар Ради національної безпеки й оборони Олексій Данілов в ефірі Радіо Свобода.

"У нас є достеменна інформація про наявність на території РФ тих чи інших видів озброєння. Маємо розуміння, скільки залишилося – певних ракет залишилося менше 10%, є ракети, яких залишилося 18%, є ракети, яких, на жаль, до біса на території РФ – це ракети С300. Їх занадто багато. Ними зараз і жбурляють в Запоріжжя, Херсон, на Харківщину. У них їх ще багато. Що стосується високоточних ракет – ми чітко усвідомлюємо, скільки вони на сьогодні їх мають. Якби все було гаразд, то вони б точно не зверталися до іншої країни для того, щоб їм допомагали ракетами", – розповів Данілов.

В окупованому Севастополі та Євпаторії чути вибухи

В окупованих Севастополі, Балаклаві та Євпаторії місцеві жителі чули вибухи. За офіційною інформацією від окупантів, працює російська система ППО, відбуваючи атаки безпілотників.

Про це повідомили мешканці зазначених міст Суспільному Крим, а також публікують відповідні відео окупаційні пабліки. Зокрема, в Євпаторії було чутно декілька гучних вибухів.

"В Євпаторії чутно глухі вибухи, певно десь за містом. Але було і кілька гучних вибухів у західній частині міста", — зазначив місцевий мешканець.

Ще одна жителька Євпаторії повідомила, що вибух був схожий на звук від петарди.

"Сиділа каву пила та чую на вулиці вибухи, балкон закритий, думала що петарди", - сказала вона.

У Севастополі містяни теж інформують про ймовірну роботу ППО.

"Було чути вибухи десь на півночі міста, схоже на ППО. Також мої родичі казали, що чули вибухи в Балаклаві", — сказав севастополець.

До Дебальцева росіяни перемістили підрозділи чеченців та вагнерівців

"У місті Єнакієве, що на Донеччині, триває підготовка примусово мобілізованих з території тимчасово окупованого регіону до лав російських окупаційних військ. Як особливість відзначається розміщення так званих інструкторів в приміщенні місцевого політехнічного технікуму, де, одночасно, навчаються студенти", — повідомляє Генеральний штаб.

В тимчасово окуповане місто Дебальцеве на Донеччині, з метою нарощення угруповання військ, росіяни перемістили окремі підрозділи з території чеченської республіки та зі складу приватної військової компанії "Вагнер".

За повідомленням Генштабу, виявлено перегрупування окремих підрозділів окупантів в районі населеного пункту Молочанськ Запорізької області. Вивільнено окремі позиції та знято окремі блокпости.

За добу росіяни здійснили близько 15 обстрілів з реактивних систем залпового вогню по позиціях ЗСУ та населених пунктах, повідомляє Генеральний штаб ЗСУ.

  • На Волинському та Поліському напрямках обстановка залишається без суттєвих змін, ознак формування наступальних угруповань противника не виявлено.
  • На Сіверському напрямку росіяни обстріляли з реактивних систем залпового вогню в районі населеного пункту Кустине Сумської області.
  • На Слобожанському напрямку, у прикордонних районах Бєлгородської області війська РФ продовжують утримувати угруповання військ для проведення демонстраційних дій.
  • На Куп’янському та Лиманському напрямках військові РФ веде оборону і обстрілює з танків, мінометів та ствольної артилерії, зокрема, райони населених пунктів Кислівка, Крохмальне, Берестове Харківської області, а також Макіївка та Білогорівка на Луганщині.
  • На Бахмутському та Авдіївському напрямках росіяни зосереджують основні зусилля на веденні наступальних дій. Здійснив обстріли з танків та артилерії різних типів районів населених пунктів Бахмутське, Бахмут, Кліщіївка, Зеленопілля, Авдіївка, Водяне, Первомайське, Невельське.
  • На Новопавлівському та Запорізькому напрямках військові РФ здійснили обстріли позицій Сил оборони України з танків та всього спектру артилерії. Від артилерійського вогню противника постраждали райони близько 10 населених пунктів. Зокрема, Оріхів Запорізької області.
  • На Криворізькому та Херсонському напрямках росіяни ведуть позиційну оборону, удосконалює фортифікаційне обладнання та логістичне забезпечення передових підрозділів, не припиняє артилерійські обстріли позицій наших військ і населених пунктів на правому березі річки Дніпро. Застосовували ствольну та реактивну артилерію для обстрілів населених пунктів Мар’ївка Дніпропетровської області, а також Токарівка, Антонівка, Дніпровське Херсонської області та міста Херсон.

Співробітника "Укренерго", який збив літак РФ над Харківщиною, нагородили орденом

Орденом "За мужність" III ступеня нагородили автомеханіка Івана П'ятку, який до вторгнення РФ працював в "Укренерго", а нині захищає Україну: чоловік збив літак окупантів СУ-25 на Харківщині.

Іван брав участь у контрнаступі на Харківщини, повідомили у пресслужбі "Укренерго".

"Наступ йшов всю ніч. І на ранок ми вже пройшли досить далеко, тож росіяни прислали літаки, щоб прикрити свій відступ. Їх було дві групи по чотири машини в кожній. Коли йшла перша, колега спробував, але не вийшло прицілитись. Я взявся за другу, захопив у приціл передостаннього. Що далі було, сам не бачив, бо і літаки, і ракети летять надзвичайно швидко. Коли хлопці з артилерії, вони були ближче до місця подій, кажуть, що влучив! Навіть на телефон встигли зафільмувати момент попадання", — розказав про збиття літака Іван.

Ризики вторгнення з Білорусі: у командуванні ЗСУ не вбачають потужностей ворога

Про це в ефірі телемарафону "Єдині новини" повідомила заступник міністра оборони Ганна Маляр.

"Україна відстежує все, що відбувається, відома вся інформація – хто, куди пересувається, в якій кількості. Дійсно, відбувається рух, але він там відбувається постійно. Весь час, поки триває повномасштабне вторгнення, на території білорусі постійно відбувається рух техніки та особового складу. Відомо, що росія використовує територію білорусі для своїх військових цілей. Чи є загроза? Це війна, і росія так само, як ми припускаємо всі можливі сценарії, і вони для себе розробляють всі можливі сценарії. Те, що це може бути запасним варіантом, може бути, і це видно", — зазначила Маляр.

Вона додала, що наразі не можна говорити про накопичення достатньої сили, аби прямо зараз відбулося вторгнення. ЗСУ перебувають у стані готовності миттєво реагувати на будь-які виклики з півночі.

"Газпром" звинуватив Україну в крадіжці газу. У "Нафтогазі" відповіли

Оператор ГТС України спростував звинувачення "Газпрому" у крадіжках газу, який Росія постачає Молдові і заявив, що залишається надійним партнером Кишинева, повідомляє пресслужба "Нафтогазу".

"Всі обсяги природного газу, які були прийняті на точці входу з РФ "Суджа" для подальшого транспортування споживачам Молдови, були передані на точках виходу з України до Молдови "Олексіївка" та "Гребеники" у повному обсязі. Це підтверджено всіма необхідними документами, підписаними з суміжними операторами, одним з яких є сам "Газпром", — йдеться у повідомленні.

Оператор ГТС зазначив, що з початку вересня 2022 року Молдова запровадила віртуальний реверс на точках з'єднання з Україною.

"Вже з кінця вересня транспортування природного газу з Молдови в Україну через точку з’єднання "Гребеники" здійснюється саме у формі віртуального реверсу. Віртуальний реверс — це один з найпрогресивніших комерційних методів європейського ринку газу, який також сприяє зменшенню негативного впливу від транспортування газу на доікілля", — йдеться у повідомленні.

Шмигаль: сума збитків "Укренерго" через військову агресію Росії складає понад 70 млрд грн

Про це заявив прем'єр-міністр Денис Шмигаль під час засідання уряду.

"За попередніми оцінками сума збитків "Укренерго" через військову агресію Росії складає понад 70 млрд грн. над відновленням енергомереж пошкоджених російськими ракетами та дронами працює 70 ремонтних бригад, це понад тисячу кваліфікованих фахівців", — повідомив Шмигаль.

Він додав, що в усіх регіонах продовжують застосовуватись відключення споживачів.

"Ми намагаємося їх зменшити в часі але почались морози і ми бачимо що споживання електрики зростає тому на жаль в окремих ситуаціях не виключаємо і аварійних відключень. Тому критично можливим залишається заклик до повсякмісної економії електроенергії", — додав голова уряду.

США виділили Україні 4,5 млрд. доларів у рамках прямої бюджетної підтримки

Про це заявила міністр фінансів США Джанет Л. Єллен.

"Сполучені Штати продовжують відстоювати свою непохитну прихильність Україні, мобілізувавши додаткові 4,5 мільярда доларів у вигляді грантів для прямої бюджетної підтримки. Ці кошти почнуть виплачуватися найближчими тижнями і допоможуть уряду України захиститися від незаконної війни Росії шляхом зміцнення економічної стабільності та підтримки основних державних послуг, включаючи заробітну плату працівникам лікарень, державним службовцям та вчителям, а також соціальну допомогу літнім людям та вразливим верствам населення", — заявила Єллен.

Вона додала, що ці виплати доведуть загальний обсяг прямої бюджетної підтримки України з боку США до 13 мільярдів доларів, усі у вигляді грантів.

"Ми закликаємо інших донорів збільшити та прискорити свою допомогу Україні. На додаток до надання економічної підтримки, Міністерство фінансів та уряд США продовжуватимуть використовувати всі наші інструменти, включаючи історичну санкційну коаліцію, щоб послабити військову машину Путіна", — наголосила міністр фінансів США.

Як у Миколаєві готують операторів дронів

Операторів дронів у Миколаєві готують у декілька черг. Це представники різних підрозділів Збройних сил України та тероборони. Про це з навчального класу повідомив кореспондент Суспільного.

Зараз в навчальному класі три бійці. Це діючі військовослужбовці. Перед тим, як їм дадуть пілотувати справжніми дронами, чоловіки мають опанувати маневри на різних віртуальних локаціях. Вони відрізняються складністю проходження дистанції, висотами, перешкодами. Це четверте заняття групи станом на 22 листопада.

Бійці вчаться керувати дронами. Фото: Олександр Гордієнко/Суспільне Миколаїв

Для первинної підготовки операторів дронів потрібен ноутбук, програмне забезпечення та джойстик. Перед тим, як ці чоловіки вправлятимуться зі справжніми дронами, вони мають відпрацювати на симуляторі 100 годин. Заняття триває півтори. Інструктор з псевдо "Теша" пояснює, що таке FPV-дрон, який застосовуватимуть бійці.

"FPV-дрон — це некомерційний варіант дронів. Якщо комерційні дрони допомагають тобі літати, то в цьому випадку ти сам пілот. Ти повністю пілотуєш, ти контролюєш усю ситуацію, ти дивишся через передню камеру, яка фіксована. І це доволі складно для пілотування. Але хлопці навчаються", — пояснює інструктор.

Мінфін залучив до бюджету 1,18 млрд грн від військових облігацій

Про це повідомляє пресслужба Міністерства фінансів.

"За результатами проведення розміщень облігацій внутрішньої державної позики 22 листопада 2022 року, до державного бюджету залучено 1 179 772 887,13 грн", — вказано в повідомленні.

Від продажу ОВДП, номінованих у гривні, зі строком погашення 5 квітня 2023 року залучено 236,47 млн грн; зі строком погашення 27 вересня 2023 року – 12,63 млн грн; зі строком погашення 14 лютого 2024 року – 12,35 млн грн та зі строком погашення 30 жовтня 2024 року - 918,3 млн грн.

У Міносвіти заявили, що через війну планують впровадити альтернативу ЗНО у 2023 році

Як повідомив міністр освіти Сергій Шкарлет, безпекова складова та труднощі логістики не дозволяють МОН планувати проведення зовнішнього незалежного оцінювання у традиційному форматі у 2023 році.

Як альтернативу ЗНО, у міністерстві розглядають проведення у 2023 році удосконаленого національного мультипредметного тесту (НМТ).

"ЗНО було і буде механізмом прозорого вступу до закладів вищої освіти. Однак в умовах воєнного стану існують перешкоди щодо його організації та проведення, а також неможливо охопити тестуванням потенційних вступників до українських ЗВО, які тимчасово перебувають за кордоном", — зазначив міністр.

Тестові завдання укладуть згідно з програмами ЗНО з відповідних предметів. НМТ міститиме обов’язковий та додатковий блоки. Обов’язковий блок буде складатися з чотирьох предметів:

  1. української мови;
  2. математики;
  3. історії України;
  4. іноземної мови (на вибір вступників будуть запропоновані англійська, французька, німецька та іспанська мови).

Реєстрація для участі в НМТ планується у квітні, а тестування у червні – липні 2023 року в межах основної та додаткової сесій.

Канцлер Німеччини заявив, що треба бути готовими до ескалації в Україні

Канцлер Олаф Шольц заявив, що Німеччина повинна бути готова до ескалації ситуації в Україні.

"З огляду на розвиток війни та очевидні та зростаючі невдачі Росії ми повинні бути готові до ескалації", — сказав Шольц на конференції в Берліні, цитує його Reuters.

Шольц додав, що нова ескалація ситуації може включати руйнування інфраструктури,

Канцлер Німеччини також заявив, що його на під час його нещодавньої поїздки до Китаю він та голова КНР Сі Цзіньпін засудили погрози застосування атомної зброї в Україні.

Шольц також зазначив, що оборонний фонд у 100 млрд євро, який оголосили після вторгнення Росії, став результатом уроку, отриманого при нарощуванні оборонних запасів німецьких збройних сил.

Прокуратура України розпочала розслідування через відеозаписи з Макіївки — колишній заступник генпрокурора

Прокуратура України розпочала розслідування через відеозаписи з Макіївки Луганської області, на яких зафіксовані події, пов'язані з загибеллю групи російських військових. На одному із записів військові РФ лягають на землю, здаючись у полон, але потім один з них відкриває вогонь у бік українських військових. На іншому відео, знятому з висоти — тіла російських військових.

Колишній заступник генерально прокурора України Гюндуз Мамедов повідомив, що 19 листопада прокуратура передала до Єдиного реєстру досудових розслідувань матеріали справи.

За його словами те, що трапилося в Макіївці, кваліфікували як "віроломство, вчинене військовослужбовцями РФ при здачі в полон". Розслідування розпочали за частиною 1 статті 438 КК України (порушення законів та звичаїв війни).

"Передбачувана стрілянина під час капітуляції підпадає під цю кваліфікацію і заборонена Міжнародним гуманітарним правом. Однак цього недостатньо. Слідство має встановити всі обставини події та дати правову оцінку діям сторін", — додав Мамедов.

Наразі прокуратура України не підтвердила цю інформацію, Суспільне звернулося за коментарем.

ЄС може визнати ПВК "Вагнер" терористичною організацією — Politico

Депутати Європарламенту хочуть включити російську ПВК "Вагнер" до списку терористичних організацій, повідомляє видання Politico.

Так, депутати Європарламенту надіслали відповідного листа президенту Європейської ради Шарлю Мішелю та прем'єр-міністру Чехії Петру Фіалі, чия країна цього року головує у Раді.

Депутати Європарламенту вважають, що групу слід визнати терористичною організацією через порушення "вагнерівцями" прав людини в Україні, а також їхні дії в інших країнах.

Як відомо, приватна військова кампанія також брала участь у конфліктах у Сирії, Судані, Мозамбіку та Центральноафриканській Республіці.

У Херсоні внаслідок обстрілу міста російськими окупантами загинули троє людей

22 листопада станом на 15.30 російські окупанти влучили в 12 місць у Херсоні. Троє людей загинули, повідомив Суспільному керівник цивільного захисту Херсонської міськради Олександр Лещенко.

Раніше голова ОВА Янушевич в ефірі загальнонаціонального марафону повідомив про двох загиблих через обстріли військовими РФ херсонців.

Координували рух російської техніки: СБУ повідомила про підозру двом залізничникам з Харківщини

СБУ повідомила про підозру у колабораціонізмі двом колишнім керівникам структурного підрозділу Південної залізниці на Харківщині. Одного з них затримали, інший — втік до РФ. За версією слідства, посадовці "Укрзалізниці" допомагали противнику підтримувати залізничне сполучення з РФ, повідомляє пресслужба відомства.

"Під час окупації регіону вони керували стратегічно важливим залізничним вузлом у Куп’янську, через який окупанти вивозили українське зерно. Крім цього, колаборанти управляли рухом російських ешелонів з військовою технікою і боєприпасами для ведення бойових дій проти Сил оборони на східному напрямку", — йдеться у повідомленні.

За даними слідства, підозрювані є жителями смт Куп'янськ-Вузловий. Підозрювані залізничники почали співпрацювати з російськими окупантами на початку повномасштабного вторгнення.

"У липні 37-річний чоловік обійняв посаду начальника підрозділу Служби експлуатації (руху) т. зв. підприємства "Куп'янська залізниця", створеного окупаційною владою. В свою чергу, 50-річний чоловік обійняв посаду його заступника", — уточнюють у прокуратурі.

"На цих посадах колаборанти допомагали ворогу підтримувати залізничне сполучення з країною-агресором, а також слідкували за ефективним використанням рухомого складу в інтересах окупантів", — повідомляє СБУ.

За інформацією слідства, 37-річний підозрюваний втік до РФ під час осіннього контрнаступу. Його планують оголосити в розшук. Про підозру йому повідомили заочно.

Іншого підозрюваного затримали, йому інкримінують колабораційну діяльність, а саме ч. 4 ст. 111-1 Кримінального кодексу України.

Якщо провину чоловіків доведуть в суді, їм загрожує штраф або позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років, з позбавленням права обіймати певні посади до 15 років та з конфіскацією майна.

У Оріхові внаслідок російських обстрілів загинув волонтер. Дві жінки отримали важкі поранення

Під час обстрілу 22 листопада російськими військовими міста Оріхів загинув 57-річний чоловік. Двох жінок, 48 та 61 рік, госпіталізували до медичного закладу з тяжкими пораненнями. Про це Суспільному повідомив міський голова Оріхова Анатолій Хворостянов.

Російські ракети поцілили у гуманітарний штаб, де відбувалася видача волонтерської допомоги. За попередніми даними, загиблий — волонтер, який працював у штабі. Також поранені працівники гуманітарного штабу.

За словами Анатолія Хворостянов у місті посилились ворожі обстріли.

"Обстріли йдуть майже цілодобово. Час, коли вони починаються і коли вони закінчуються, взагалі не піддаються будь-якій логіці. І обстрілюють не тільки як у перші місяці десь периферійну зону міста, а дістається і центральній частині, і середній. Дуже багато “приходів” по житлових районах".

Наразі у місті майже відсутнє світло, а від цього залежить і водопостачання:

"Тобто, ситуація не найкраща. І по відновленню світла, на жаль, перспектив особливих немає. У зв’язку із тим, що близько півтора місяця тому двоє працівників РЕМ отримали важкі поранення під час виконання своїх службових обов’язків, а ще двоє загинули взагалі. Також пошкоджено одну із центральних електричних підстанції, яка обслуговувала територію майже усієї громади та міста в цілому", — каже міський голова.

Австрія передасть Україні генератори для серверів та цифрової інфраструктури — Мінцифра

Україна підписала меморандум з Австрією у сфері цифровізації. Австрія передасть Україні генератори для серверів та цифрової інфраструктури. Про це повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

"Наш пріоритет — максимально швидко відновити зв‘язок на деокупованих територіях. Австрійські колеги готові допомогти нашим серверам та цифровій інфраструктурі, виділивши партію генераторів. Також працюватимемо над забезпеченням України Старлінками. Потрібно ще більше терміналів для підтримки роботи телеком-інфраструктури", — зазначив він.

За словами Федорова, команда Мінцифри допоможе Австрії досвідом з розбудови цифрової держави.

"Зараз австрійці працюють над запуском цифрових документів в one-stop shop застосунку Digitales Amt, який працює за схожим на "Дію" принципом. Як і Україна колись, вони почали із запуску цифрового водійського посвідчення. Раніше ми поділилися напрацюваннями в напрямі водійського та допомагатимемо з цифровізацією інших документів", — сказав міністр.

В Укренерго розповіли про імовірність блекауту

Ймовірність блекауту залежить від характеру і масштабу ушкоджень, які завдаються енергосистемі під час конкретної ракетної атаки. Українські енергетики готові до найгірших сценаріїв, заявив голова правління НЕК “Укренерго” Володимир Кудрицький.

"Ймовірність блекауту залежить від багатьох факторів. Як спрацювало наше ППО – в останній раз воно спрацювало на відмінно. Куди, в які конкретно об’єкти долетіли та поцілили ракети. Який ступінь пошкоджень — тому що можна попасти в підстанцію чи електростанцію і повністю забрати в неї можливість працювати, а можна нанести часткові ушкодження. Яка саме комбінація цих попадань. Дуже багато залежить від того, в якому стані була енергосистема в конкретний момент попадання, наприклад, який був рівень споживання у цей момент", — пояснив Кудрицький.

Голова правління НЕК "Укренерго" зазначив, що неможливо спрогнозувати, коли може статись блекаут чи яка його ймовірність. Все залежить від того, чи будуть масовані ракетні атаки продовжуватися і, якщо так, наскільки вони будуть успішними.

"Блекаут – це не є кінець світу. Це повне або суттєве погашення енергосистеми, після якого одразу починається відновлення її роботи. Ми в Укренерго та інші енергетичні компанії, готуючись до найгірших сценаріїв, провели відповідні тренування та підготовчі заходи для того, щоб навіть якщо така подія станеться, всі чудово знали, що і хто буде робити та яким чином ми будемо швидко відновлювати роботу нашої енергосистеми. Хочу зазначити: далеко не факт, що нас чекає попереду блекаут. Українська енергосистема вже багато разів продемонструвала свою стійкість. Сподіваємося також на покращення вмінь і спроможностей нашої протиповітряної оборони", – сказав Володимир Кудрицький.

Заклик до масового виїзду українців за кордон через проблеми з електрикою наразі недоречний — Укренерго

Про це 22 листопада повідомив очільник "Укренерго" Володимир Кудрицький, коментуючи звернення ДТЕК про те, що українцям слід подумати про виїзд на кілька місяців через російські атаки на об’єкти енергетичної інфраструктури.

"Ми бачимо роль енергетичного сектору в тому, щоб забезпечити такі умови функціонування нашої енергосистеми, щоб українці могли залишатися в країні і зимувати тут. Наша щоденна битва полягає у тому, щоб енергосистема якомога краще задовольняла потреби українців в електроенергії. У нас є планові відключення наразі, на декілька годин, ми намагаємось зробити їх більш комфортними, для того, щоб споживач знав, коли відключення, і зміг спланувати свій день. Але я вважаю, що заклик до якогось масового виїзду українців за кордон наразі недоречний", — сказав він.

Україна підтвердила, що проводила зустріч з Іраном щодо дронів

В українському МЗС підтвердили, що між Іраном та українською стороною відбулася експертна зустріч щодо дронів-камікадзе, які використовує Росія на війні з Україною. Наразі подробиці зустрічі не розголошують.

"Така експертна зустріч дійсно відбулася. Подробиці я розголошувати не можу, водночас можу запевнити, що українська сторона продовжує вживати максимально жорстких заходів, аби унеможливити використання іранської зброї з боку Росії задля війни проти України. Україна довела до відома Ірану позицію про те, що наслідки співучасті в агресії РФ будуть неспівставними із потенційною вигодою від співпраці з Росією", — повідомив речник МЗС Олег Ніколенко у коментарі Суспільному.

У Херсоні запрацював перший канал Українського радіо

У Херсоні запрацював мобільний радіопередавач, який транслює перший канал Українського радіо на хвилі 100,6 FM, повідомили у Держспецзв'язку.

У дописі сказано, що фахівці концерну радіомовлення, радіозв’язку та телебачення запустили в роботу пересувну радіопередавальну станцію в Херсоні.

"Це – мікроавтобус, оснащений генератором, супутниковою антеною, а також телескопічною антеною для передання радіосигналу. Його передала британська телекомунікаційна компанія Arqiva, за підтримки уряду Великої Британії", — повідомляє Держспецзв'язку.

Росія пошкодила практично всі ТЕС та ГЕС в Україні — голова Укренерго

Росія масованими атаками по критичній інфраструктурі України пошкодила практично всі ТЕС та великі ГЕС, заявив очільник "Укренерго" Володимир Кудрицький на брифінгу в Media Center Ukraine.

"Після останньої атаки у нас практично не залишилося непошкоджених теплових та гідроелектростанцій. Тобто для того, щоб ви розуміли масштаб і те, з чим нам доводиться працювати, практично вся теплова та гідрогенерація, якщо ми говоримо про великі об'єкти, зазнавала ракетних ударів", – сказав Кудрицький.

Укрзалізниця збільшує кількість вагонів на "Потяг перемоги" до Херсона

Першим рейсом із Херсона "Потягом перемоги" виїхали близько 300 жителів, серед яких понад 20 дітей. Можна придбати квитки на додаткові 9 вагонів потягу, повідомляють в Укрзалізниці.

"Перші два рейси "Потяга до перемоги" Укрзалізниці до нещодавно звільненого Херсона показали, наскільки сильно чекали повернення залізничного сполучення мешканці Херсонщини", йдеться в повідомленні.

Через збільшення попиту в Укрзалізниці повідомляють, що додадуть додаткових 9 вагонів у напрямку до Херсона. Вже відкрили продаж квитків на рейси в обох напрямках: з Києва до Херсона на 22 та 24 листопада і з Херсона до Києва на 23 та 25 листопада. Квитки можна придбати у застосунку, чат-боті та на сайті booking.uz.gov.ua.

Японія передасть Україні генератори та сонячні лампи

Уряд Японії передасть Україні генератори та лампи на сонячних батареях на загальну суму понад 2,5 млн доларів, повідомили у пресслужбі міністерства закордонних справ країни.

Японія 22 листопада вирішила продовжити екстрену грантову допомогу в розмірі приблизно 2,57 мільйона доларів, щоб допомогти Україні підготуватися до зими. Уряд реалізовуватиме допомогу через Управління Верховного комісара ООН.

"Масштабне знеструмлення сталося в різних областях України через руйнування значної частини об'єктів енергетичної інфраструктури внаслідок нападів Росії. Поки в Україні зима стає холоднішою, а дні коротшають з кожним днем, допомога має важливе значення під час зимового періоду для тих, хто не може користуватися опаленням та освітлювальним обладнанням через відключення", — йдеться в повідомленні.

В японському уряді наголосили, що у співпраці з міжнародною спільнотою, включно з членами G7, продовжать надавати підтримку та підтримувати українців.

Резніков показав кількість ракет, які лишилися на озброєнні у РФ

"Чотири вороги російського ракетного арсеналу: блискучі українські сили Протиповітряної оборони; невмілі російські ракетні сили; санкції; час. Демілітаризуймо державу-терориста, щоб жити в мирі!", – написав міністр оборони України Олексій Резніков.

Єврокомісія виділяє Україні 2,5 млрд євро

"Європейська комісія виділяє Україні ще 2,5 мільярда євро. Ми плануємо 18 мільярдів євро на 2023 рік із регулярним виділенням коштів. Для термінового ремонту та швидкого відновлення, що веде до успішної реконструкції. Ми будемо підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно", — написала президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

МЗС викликало угорського посла чарез шарф Орбана із зображенням Угорщини з українськими територіями

Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан прийшов на футбольний матч із шарфом, на якому зображена Угорщина з частиною української території. У відповідь Міністерство закордонних справ України викликало угорського посла для того, щоб заявити йому про неприйнятність вчинку Орбана.

Про це заявив офіційний представник Міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко.

"Пропагування в Угорщині ідей ревізіонізму не сприяє розвитку українсько-угорських відносин та не відповідає принципам європейської політики", — повідомив посадовець.

Відтак МЗС України запросило угорського посла, щоб довести до його відома неприйнятність вчинку Віктора Орбана.

"Очікуємо на офіційні вибачення угорської сторони та спростування зазіхань на територіальну цілісність України", — зазначив Ніколенко.

Очолив відділ окупаційного СІЗО та випустив ув’язнених: у Херсоні затримали експосадовця виправної колонії

У Херсоні затримали колишнього начальника відділу "Північної виправної колонії №90". Експосадовець добровільно обійняв посаду так званого "начальника відділу охорони Херсонського слідчого ізолятора" в окупаційному "Управлінні служби виконання покарань по Херсонській області". Йому повідомили про підозру у державній зраді, повідомляє Офіс Генерального прокурора.

За даними слідства, колаборант на посаді дав вказівки працівникам слідчого ізолятора залишити місце несення служби. За його наказом ключі від камер та службових приміщень залишилися у безпосередньому доступі ув’язнених, що призвело до їх масової втечі.

Правоохоронці затримали чоловіка у деокупованому Херсоні. За процесуального керівництва Херсонської обласної прокуратури йому повідомлено про підозру у державній зраді.

Іран заявив, що провів зустріч з українською стороною щодо дронів, які використовує РФ

Представництво Ірану в ООН у зв'язку із новими заявами ЗМІ про запуск лінії з виробництва безпілотників-камікадзе у Росії заявило, що організує спільну нараду експертів з українською владою для розслідування цих заяв, повідомило іранське державне інформаційне агентство IRNA.

"На сьогодні зроблені важливі кроки у спільній взаємодії оборонних експертів Ірану та України, і це триватиме доти, доки не будуть усунені будь-які непорозуміння з цього приводу", — йдеться у повідомленні.

При цьому представник Ірану також зазначив, що Ісламська Республіка Іран та Росія вже багато років співпрацюють у галузі оборони, науки та досліджень на основі угод, які були укладені ще до початку війни в Україні.

"Крім того, у жовтні 2020 року минув п'ятирічний період обмеження озброєнь Ірану в резолюції 2231 Ради Безпеки ООН, і Іран може співпрацювати в галузі оборони з іншими країнами відповідно до своїх потреб та пріоритетів", — зауважили у представництві.

Представник Ірану в Організації Об'єднаних Націй додав, що від початку кризи в Україні Іран зайняв "чітку, послідовну і непохитну позицію", підкресливши, що всі члени Організації Об'єднаних Націй повинні повністю дотримуватися принципів і цілей, які містяться в Статуті ООН та міжнародних законів, що стосуються суверенітету, незалежності, єдності та територіальної цілісності країн.

Окупанти обстріли в Оріхові пунт видачі гуманітарної допомоги, є загиблий і поранені

Голова Запорізької ОВА Олександр Старух повідомив, що російські окупанти обстрілюють місто Оріхів. В результаті прямого влучання у пункт видачі гуманітарної допомоги у приміщенні школи, загинув соціальний працівник, ще дві жінки отримали поранення.

"Жертв могло бути значно більше, але їх вдалось запобігти завдяки правильній організації роботи з видачі допомоги, коли уникається створення черг і скупчень людей та наявності поряд обладнаних укриттів", — розповів Старух.

Україна повернула додому тіла 33 загиблих військових

У Мінреінтеграції повідомили, що 22 листопада відбулася передача тіл військовослужбовців, які віддали свої життя за Україну. Вдалося повернути рідним тіла 33 захисників.

"Процес переговорів про передачу тіл триває постійно. Спільними зусиллями прагнемо якнайшвидше повернути сім’ям тіла захисників, щоб ті могли гідно вшанувати їх пам’ять.", – наголосив уповноважений зі зниклих безвісти Олег Котенко.

Загалом вдалося повернути 696 тіл.

На Кінбурнській косі лишилося три окуповані населені пункту — Кім

На Кінбурнській косі лишилося три окуповані населені пункти, повідомив голова Миколаївської обласної військової адміністрації Віталій Кім.

"У нас залишилося три населені пункти на Кінбурнській косі, щоб ми юридично вийшли зі стану області, що воює. Як ви знаєте, світло ми маємо, поки що. Робимо все, щоб воно було у нас і надалі, наша система витримає. Посилюємо охорону та систему ППО", — розповів Кім.

Українські атаки зменшують вплив Росії на Чорному морі — британська розвідка

Ймовірна атака України на російський нафтовий термінал у Новоросійську призвела до зменшення впливу Росії на Чорному морі, повідомляє Міністерство оборони Великої Британії із посиланням на дані розвідки.

"18 листопада 2022 року численні російські та українські ЗМІ повідомили про напад на нафтовий термінал у порту Новоросійськ на чорноморському узбережжі Росії. Поруч із нафтовим терміналом розташована велика база Чорноморського флоту Росії (ЧФ)", — нагадали в міністерстві.

За даними британської сторони, при цьому Чорноморський флот перемістив багато операцій, пов’язаних із підводними човнами, до Новоросійська після того, як влітку Україна завдала удару по їхній базі в Севастополі в окупованому Криму.

"Російське командування, швидше за все, буде стурбоване загрозами для флотилії десантних кораблів, що базується в Новоросійську. Ці судна є відносно вразливими без супроводу та відіграють важливішу роль у постачанні російських сил в Україні після пошкодження Керченського мосту в жовтні", — зазначається в дописі.

У Міноборони королівства зауважують, що хоча повні подробиці інциденту ще невідомі, однак будь-яка демонстрація українською стороною здатністю загрожувати Новоросійську, швидше за все, стане подальшим стратегічним викликом для ЧФ.

"Це також ще більше підірве і без того зменшений морський вплив Росії в Чорному морі", — наголошують у міністерстві.

Росію не запросили на Мюнхенську конференцію з безпеки

Голова Мюнхенської конференції з безпеки Крістоф Гойсген заявив, що на найближчу конференцію не запросили представників влади РФ.

"Російські посадовці не запрошені на Мюнхенську конференцію з безпеки 2023 року. Ми не дамо їм майданчик для їхньої пропаганди. Ми хочемо обговорити майбутнє Росії з лідерами російської опозиції та вигнанцями — їхні голоси мають бути почуті та посилені", — написав Гойсген.

На Луганщині та Донеччині захисники відбили 13 атак російської армії

Сил оборони України минулої доби відбили атаки російського війська в районі тринадцяти населених пунктів Луганської та Донецької області, повідомив у ранковому зведенні 22 листопада Генштаб ЗСУ.

Українські військові відбили атаки поблизу Стельмахівки на Луганщині та Спірного Білогорівки, Яковлівки, Соледара, Бахмута, Кам’янки, Опитного, Веселого, Первомайського, Красногорівки, Мар’їнки і Новомихайлівки Донецької області.

У Генштабі повідомили, що Лиманському напрямку росіяни вели оборону та обстрілювали з танків, мінометів та ствольної артилерії Новоселівське, Стельмахівку, Площанку, Макіївки на Луганщині та Терни Донецької області.

Наступати армія РФ намагається на Бахмутському та Авдіївському напрямках. "Противник здійснив обстріли з танків та артилерії різних типів обʼєктів в районах сімнадцяти населених пунктів. Серед них — Андріївка, Соледар, Бахмут, Бахмутське, Майорськ, Опитне, Яковлівка, Веселе та Водяне", — розповіли у Генштабі і додали, що найбільших втрат противник зазнав на Бахмутському та Лиманському напрямках. Загалом за добу РФ втратила 400 солдатів.

СБУ на Рівненщині проводить "безпекові заходи" на території культових споруд УПЦ МП

СБУ повідомила про проведення “безпекових заходів” на території Корецького Свято-Троїцького монастиря та приміщень Сарненсько-Поліської єпархії УПЦ московського патріархату. Як повідомили у пресслужбі відомства, це відбувається через зростання ризиків, зокрема і терактів та диверсій в місцях масового скупчення людей.

Контррозвідувальні безпекові заходи охоплюють територію Корецького Свято-Троїцького монастиря, жіночого монастиря на честь Волинської ікони Божої Матері у Серниках колишнього Зарічненського району та на території приміщень Сарненсько-Поліської єпархії.

“Ці заходи відбуваються спільно з Національною поліцією та Національною гвардією - в межах системної роботи СБУ з протидії підривній діяльності російських спецслужб в Україні. Зокрема, враховуючи збройну агресію Російської Федерації, зростає ризик вчинення терористичних актів, диверсій, захоплення заручників, особливо в місцях великого скупчення громадян”, — повідомила речниця УСБУ області Анна Свінціцька-Савчук.

У Херсоні розміновують школи і дитсадки

У Херсоні триває робота над обстеженням та розмінуванням приміщень і територій, повідомляє Херсонська міська рада. Коли приміщення розмінують, на базі освітніх закладів облаштують пункти Незламності. У них працюватимуть генератори, старлінки.

Міська рада наголосила, що в цих пунктах херсонці матимуть можливість отримати консультації соціальних та медичних працівників, випити гарячого чаю з печивом, та зарядити гаджети.

Втрати Росії в Україні сягнули 85 тисяч військових — Генштаб

Станом на ранок 22 листопада Росія втратила у війні проти України близько 85 тисяч своїх військовослужбовців, при цьому за добу втрати стали орієнтовно 400 осіб. Про це повідомляє Генеральний штаб Збройних сил.

"Загальні бойові втрати противника з 24.02 по 22.11 орієнтовно склали: особового складу — близько 85 000 (+400) осіб ліквідовано.

За даними ГШ, найбільших втрат російські військові зазнали на Бахмутському та Лиманському напрямках.

В ДСНС розповіли про наслідки ракетного удару по Чугуєву 21 листопада

Російські окупанти вввечері 21 листопада вдарили по Чугуєву Харківської області. Місце обстрілу перевіряли рятувальники, повідомляє Головне управління ДСНС Харківщини.

"Пожеж там не зафіксовано, проте ворожі снаряди зруйнувати приватний будинок, надвірні забудови та 2 автомобілі на території 3-х домоволодінь. Постраждалих немає", — йдеться у повідомленні.

СБУ повідомила про "контррозвідувальні заходи" у Києво-Печерській лаврі

Служба безпеки України заявила, що проводить контррозвідувальні безпекові заходи на території Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври у Києві. Про це повідомляє пресслужба СБУ.

"Ці заходи відбуваються спільно з Національною поліцією та Національною гвардією в межах системної роботи СБУ з протидії підривній діяльності російських спецслужб в Україні", — йдеться у повідомленні.

У службі зазначили, що з урахуванням збройної агресії РФ зростає ризик вчинення терористичних актів, диверсій, захоплення заручників, особливо в місцях великого скупчення громадян. Відтак вказані заходи проводяться для:

  • недопущення використання Лаври як осередку "русского мира";
  • перевірки даних про використання приміщень УПЦ для переховування диверсійно-розвідувальних груп, іноземних громадян, зберігання зброї тощо;
  • убезпечення населення від провокацій і терористичних актів.

У СБУ зазначили, що за безпосередньої участі представників церкви правоохоронці проводять огляд території та приміщень Лаври для виявлення заборонених до обігу предметів та здійснюють перевірку осіб на території Лаври щодо їхньої причетності до протиправної діяльності на шкоду державному суверенітету України.

Обстріли ЗАЕС потрібні Росії, щоб встановити контроль над станцією — ISW

Росія веде обстріли Запорізької атомної електростації, щоб під приводом захисту від них встановити повний адміністративний контроль над ЗАЕС та дискредитувати Україну. Про це повідомляє американський Інститут вивчення війни (ISW)

Як зазначають аналітики, артилерійські удари самі по собі навряд чи проб'ють захисну оболонку, яка захищає кожен ядерний реактор. Натомість вони становлять велику загрозу для сховищ відпрацьованого ядерного палива, які можуть призвести до витоку радіоактивних матеріалів і спричинити радіологічну (на відміну від ядерної) катастрофу у разі компрометації.

"Змішування радіологічних і ядерних аварій, що триває, і постійне обговорення загрози катастрофи на ЗАЕС, ймовірно, є частиною ширшої інформаційної операції Росії, спрямованої на те, щоб підірвати підтримку України Заходом і представити російський контроль над станцією як необхідний для запобігання ядерній катастрофі в майбутньому", — пише ISW.

В Інституті вважають, що у такий спосіб РФ намагається зміцнити подальший оперативний та адміністративний контроль над українськими ядерними активами та змусити міжнародну спільноту хоча б побічно визнати російську анексію частини української території.

В Одеській області продовжать вимикати світло поза графіками

В Одеській області 22 листопада триватимуть екстрені відключення електроенергії. Відповідна інформація з'явилася на сайті ДТЕК Одеські електромережі.

Графіки, складені для стабілізаційних відключень, наразі не діють. Екстрені відключення на Одещині діяли й 21 листопада.

Російські окупанти обстрілюють населені пункти Куп'янського району — Генштаб

Під обстріли російських окупантів потрапили населені пункти у Куп'янському районі. Про це йдеться у ранковому зведенні Генерального штабу Збройних сил України.

"На Куп’янському та Лиманському напрямках ворог веде оборону, здійснює обстріли з танків, мінометів та ствольної артилерії. Зокрема, в районах населених пунктів Орлянське та Лозове Харківської області", — повідомив Генштаб.

За добу РФ завдала по Україні 9 авіаційних, 7 ракетних ударів та понад 50 обстрілів з реактивних систем залпового вогню. Атаки окупантів відбили на Луганщині та Донеччині.

На Донеччині за добу через атаки РФ загинули четверо цивільних — ОВА

Протягом доби російські війська вбили щонайменше чотирьох цивільних мешканців Донецької області, стільки ж дістали поранення. Про це повідомив голова Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко.

"За 21 листопада росіяни вбили 4 цивільних на Донеччині: у Бахмуті, Георгіївці, Кураховому та Петрівці. Ще 4 людини в області зазнали поранень", — написав він.

Посадовець нагадав, що нині неможливо встановити точну кількість жертв у Маріуполі та Волновасі.

Через війну загинули чи дістали поранення 16,7 тисячі цивільних українців — ООН

Станом на кінець листопада у зв’язку з російським вторгненням в Україну загалом загинули чи дістали поранення близько 16,7 тисячі цивільних українців. Про це зазначається у звіті Управління Верховного комісара ООН з прав людини, оприлюдненому 21 листопада.

"Із 24 лютого 2022 року, коли почався збройний напад Російської Федерації на Україну, до 20 листопада 2022 року Управління Верховного комісара ООН з прав людини зафіксувало 16784 випадки загибелі або поранення цивільних осіб в Україні", — йдеться у його тексті.

Серед них — 6595 загиблих і 10 189 поранених цивільних, у тому числі дітей. За даними ООН, у більшості випадків жертвами конфлікту є чоловіки.

До переліку входять мешканці як районів, що залишаються під окупацією російських військ, так і жителів підконтрольної ЗСУ території.

Більшість втрат, зафіксованих серед цивільних, спричинена застосуванням вибухової зброї невибіркового ураження, в тому числі важкої артилерії та реактивних систем залпового вогню, а також ракетних та авіаударів.

Росія намагається взяти під контроль власний інформаційний простір — ISW

Керівництво російського режиму готує низку кроків, які мають посилити контроль Кремля над інформаційним простором Росії. Про це повідомляє американський Інститут вивчення війни (ISW).

Як зазначають в інституті, зокрема російське видання новин "Коммерсантъ" повідомило 21 листопада, що Державна дума РФ може розглянути до кінця 2022 року законопроєкт про регулювання алгоритмів онлайн-"рекомендацій", який в кінцевому підсумку дозволить уряду відключати певні алгоритми. Він включатиме регулювання соціальних мереж, онлайн-кінотеатрів, пошукових систем та інтернет-магазинів.

Видання зауважило, що цей законопроєкт вимагатиме від власників усіх сайтів і платформ забезпечити здатність уряду повністю або частково заблокувати участь конкретних користувачів, і що ці положення з'явилися до початку війни в жовтні 2021 року спеціально для західних ЗМІ, таких як Facebook, Instagram і YouTube через ризик "соціального конфлікту".

"Дума, ймовірно, розглядає цей законопроєкт у спробі усунути постійну перешкоду у здатності Кремля представляти та захищати війну перед внутрішньою аудиторією, а також створити прямі засоби протидії як внутрішнім, так і зовнішнім джерелам інакодумства в Інтернеті", — вважає ISW.

При цьому Федеральна служба безпеки Росії додатково зробила кроки з кодифікації контролю над інформаційним простором і підписала постанову від 4 листопада, яка затверджує перелік військових та військово-технічних заходів, які у разі їхнього надходження з іноземних джерел можуть бути використані проти безпеки Російської Федерації.

Аналітики зауважують, що цей указ являє собою спробу розширити зусилля з боку ФСБ щодо заборони широкого спектра інформації про російські Збройні сили, що може призвести до більш жорсткого контролю за дискурсом серед російських блогерів та інших подібних джерел, які часто обговорюють і критикують тактичні, оперативні та стратегічні аспекти війни в Україні.

Кожен п’ятий українець має проблеми з доступом до ліків — ВООЗ

Приблизно кожен п'ятий мешканець України має проблеми із доступом до ліків, при цьому атаки Росії на українську інфраструктуру у сфері охорони здоров'я також вплинули на доступність медичних послуг. Про це під час брифінгу 21 листопада заявив доктор Ярно Хабіхт, представник Всесвітньої організації охорони здоров'я в Україні.

За словами посадовця, проблема ускладнюється в окупованих Росією регіонах України, де необхідні ліки не може отримати кожна третя людина. Він додав, що зимовий сезон і особливо сніг, який уже спостерігався в деяких частинах України, стане серйозною проблемою для системи охорони здоров'я.

За словами представника ВООЗ, постійні атаки на інфраструктуру охорони здоров'я в Україні також вплинули на доступність медичних послуг, таких як ліки, вакцини проти COVID-19 та обладнання у відділеннях інтенсивної терапії лікарень.

У Кіровоградській області 22 листопада продовжать планово відключати електроенергію

У Кіровоградській області 22 листопада продовжать планово відключати електроенергію. Про це повідомили в Укренерго.

Відключення будуть діяти до 24:00.

"Українська енергосистема все ще повністю не оговталася від шести хвиль ракетних ударів і не може працювати на повну потужність", – йдеться в повідомленні.

РФ з "Градів" та важкої артилерії обстріляла села Нікопольського району Дніпропетровщини

У ніч на 22 листопада російські військові із "Градів" та важкої артилерії обстріляли кілька сіл Марганецької громади Нікопольського району Дніпропетровщини. Про це сказано в телеграмі голови Дніпропетровської обласної військової адміністрації Валентина Резніченка.

За словами посадовця, загалом росіяни випустили близько 60 снарядів. Загиблих та поранених немає.

Росіяни посилюють оборону на півдні — Генштаб

Російські окупаційні сили на Криворізькому та Херсонському напрямках вдосконалюють фортифікаційне обладнання та логістичне забезпечення передових підрозділів, що ведуть оборону окупованих територій, повідомляє Генштаб у ранковому зведенні. Також росіяни не припиняють артилерійських обстрілів позицій українських військ і населених пунктів на правому березі річки Дніпро.

"Російські окупанти ведуть вогонь зі ствольної та реактивної артилерії по районах населених пунктів Антонівка, Зеленівка, Комишани та Музиківка Херсонської області", — повідомили в ГШ.

При цьому українська авіація протягом минулої доби завдала удару по району зосередження особового складу, озброєння та військової техніки противника.

Окрім того, підрозділи ракетних військ і артилерії Сил оборони України за минулу добу уразили пункт управління, склад паливно-мастильних матеріалів, район зосередження особового складу, озброєння і військової техніки та станцію радіоелектронної боротьби російських окупантів.

Росіяни облаштували катівню біля Стрілкового на Херсонщині — Генштаб

Російські окупаційні сили на Херсонщині облаштували катівню на території бази відпочинку у населеному пункті Стрілкове Генічеського району. Про це повідомляє Генеральний штаб Збройних сил у ранковому зведенні.

"У порушення норм Міжнародного гуманітарного права, законів та звичаїв ведення війни російські окупаційні війська, зокрема у населеному пункті Стрілкове Генічеського району на Херсонщині, на території бази відпочинку, облаштували катівню, де утримують та піддають тортурам громадян України", — йдеться у повідомленні.

При цьому росіяни не припиняють завдавати ударів по об’єктах промисловості та намагаються утримати тимчасово захоплені території. Військові РФ зосереджують зусилля на стримуванні дій підрозділів Сил оборони України, здійснюють інженерне обладнання лінії оборони, на окремих напрямках продовжують вести наступальні дії, а також ведуть повітряну розвідку, зазначили в ГШ.

Волонтери з Борисполя гріють та годують українських військових

Євген Бевзенко — співзасновник Волонтерської бригади швидкого реагування. Після звільнення Київщини від російських окупантів він допомагав розбирати завали зруйнованих будинків. Із жовтня чоловік виготовляє печі та газові балони, а його дружина Марина готує. Все це вони відправляють на передову для українських бійців. Суспільне поспілкувалося з подружжям про їхню волонтерську діяльність, буржуйки, свічки та тушонку для військових та про те, чи зменшився волонтерський рух за дев’ять місяців повномасштабної війни.

Євген Бевзенко у 2014 році з початком російської агресії на Донбасі вступив до лав Збройних сил. До 2015 року воював в районі Дебальцевого. Після повернення чоловік отримав земельну ділянку в Борисполі, почав зводити будинок. Проте, каже, все змінилося 24 лютого 2022 року.

"Я працюю в аеропорту. Помітив, літаки перестали літати, якось тихо стало. Мені здалося, навіть в повітрі був якийсь запах смерті. Вночі 24 лютого я навіть не закрив вікно, хоч і було холодно, щоб можна було почути обстріли. Коли почув, почав кричати: "Повітря! Повітря!". І ми в тому, в чому були, побігли в погріб. Пересиділи. Потім дружину з дитиною відвезли на захід України, а я повернувся і вступив в лави територіальної оборони. Я продовжую там бути, в резерві, тому що беру активну участь у волонтерській діяльності", — розповідає Євген.

У квітні, коли населені пункти Київщини були звільнені від військ РФ, Євген Бевзенко створив Бориспільську бригаду швидкого реагування. Волонтери допомагали розбирати завали зруйнованих будинків в селах Броварського району.

З жовтня чоловік почав виготовляти для українських військових буржуйки та газові балони. Першу піч зробив зі свого старого бойлера. Її передали силам ППО і замовили ще 12 таких печей. Тоді волонтер звернувся по допомогу до місцевих. Ті почали приносити відпрацьовані бойлери та газові балони. За місяць чоловік виготовив 7 буржуйок.

Повний текст публікації читайте за посиланням.

Британія надала Україні оновлені ракети Brimstone 2 — The Telegraph

Військово-повітряні сили Великої Британії передали українським військам найновішу версію ракет Brimstone 2 із лазерним наведенням, дальність польоту якої майже вдвічі перевищує цей показник у попередньої моделі. Про це повідомляє The Telegraph.

"Відео, оприлюднене минулого місяця Службою радіомовлення британських Збройних сил, показало, що більш просунута версія готується до транспортування з бази Королівських ВПС Брайз Нортон в Оксфордширі", — йдеться у повідомленні.

За даними видання, при цьому українські війська модифікували вантажівки для використання їх як мобільних пускових платформ для знищення російських танків та іншої техніки з великої відстані. Зазвичай ці ракети зазвичай запускаються з повітря.

"Ракети, кожна з яких коштує близько 175 000 фунтів стерлінгів, можуть вражати цілі, відстежуючи лазер, випущений військами, літаками чи транспортними засобами, або вибирати свою власну ціль із заздалегідь запрограмованого списку за допомогою надзвичайно високочастотного радара міліметрового діапазону", — пише The Telegraph.

Ця система дозволяє зброї сканувати поле бою та вибирати найбільш придатну мету, виключаючи цивільні автомобілі або менш важливу військову техніку. При наведенні лазером, випущеним дружніми військами, Brimstone можна використовувати у населених пунктах з великою точністю, обмежуючи потенційні побічні втрати серед цивільного населення.

Перша версія Brimstone надійшла на озброєння британських ВПС у 2005 році. У 2008 році вона була модернізована для використання лазерного наведення. Brimstone 2, наступна покращена модель, надійшла на озброєння у 2016 році.

У Києві невідомі зіпсували графіті Бенксі

У Києві невідомі зіпсували один із настінних малюнків всесвітньо відомого художника Бенксі. Про це повідомив столичний Telegram-канал "Киев Ирпень Буча".

До графіті Бенксі на вулиці Велика Житомирська додали зображення трьох українських козаків. На малюнку британця можна було побачити зображення статевого органу, який Бенксі творчо оформив у снаряд, що запускають російські військові. Українці доповнили малюнок символічною рамкою у вигляді зав’язаного презерватива, який тримають козаки.

Фото: The Art Newspaper, Vladyslav Sodel/Fb

Німеччина передала Україні підозрювану у розкраданні коштів Держінформ’юсту

Про це повідомляє пресслужба Національного антикорупційного бюро.

"18 листопада 2022 року НАБУ і САП домоглися екстрадиції з Німеччини в Україну гендиректорки приватного підприємства, підозрюваної у причетності до заволодіння 6,5 мільйонами гривень ДП "Держінформ’юст", — йдеться у повідомленні.

У Бюро пояснили, що жінка майже п’ять років перебувала у розшуку, і наприкінці травня 2022 року її затримали компетентні органи Німеччини.

"Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід підозрюваній у вигляді тримання під вартою з альтернативою 496,2 тисячі гривень застави", — зауважили в НАБУ.

Товариство "Червоного хреста" надає допомогу херсонцям

Херсонець Іван Коваленко збирає інформацію про потреби для маломобільних верств населення у своєму будинку, потім йде за допомогою до Червоного Хреста. Чоловік розповідає там завжди допомагали усім нужденним. Під час окупації роботі заважала так звана "влада". А зараз допомогу знову відновили.

Без допомоги в Херсоні — без світла, води і тепла не вижити – говорить херсонка Олена. Жінка дуже вдячна Червоному хресту за те, що він створив умови, щоб херсонці заряджали.

Заступниця голови херсонської обласної організації "Товариства червоного хреста" Лариса Марченко говорить, що зараз у Херсоні працює кілька пунктів видачі гуманітарної допомоги від організації – на площі Свободи, у дніпровському відділенні по вулиці Кулика та у корабельному, що розташоване у другій поліклініці лікарні Тропіних.