"Останні три з половиною роки у нас відбувається "політична криза". Хто очолить новий парламент Ізраїлю

. Жінка голосує під час виборів в Ізраїлі, Тель-Авів, 1 листопада 2022. (AP Photo/Oded Balilty)

П’яті парламентські вибори за останні три з половиною роки в Ізраїлі відбуваються на тлі війни Росії проти України, непрямої участі в ній Ірану та внутрішніх економічних проблем Ізраїлю. Хто займе більшість в ізраїльському Кнесеті та стане прем’єр-міністром країни — у матеріалі Суспільного.

1 листопада в Ізраїлі зафіксували рекордну явку на виборах із 1981 року. Станом на 10:00 за місцевим часом проголосували 16% виборців — такі дані виборчкому. На минулих парламентських виборах явка на цей час склала 14,8%.

Виборчі дільниці відкриті з 7:00 до 22:00. Усі ізраїльські телеканали мають опублікувати екзит-поли одразу після закриття дільниць. Чекати на остаточні результати доведеться щонайменше до 3 листопада.

У виборах в однопалатному парламенті беруть участь 40 партій. Ізраїльський медіаексперт Михайло Гуревич прогнозує 10-12 партіям шанси набрати достатньо голосів, щоб потрапити в парламент, а до 5 з них формуватимуть коаліцію.

У лідерах, які можуть отримати більшість місць в парламенті — партії "Лікуд" Беньяміна Нетаньягу, та "Еш Атід" — нинішнього тимчасового прем’єра Яїра Лапіда. Лідери партій претендують і на посаду прем’єр-міністра країни, як і міністр оборони Бені Ганц.

Ультраортодокси спостерігають за голосуванням рабина Ізраїля Хагера на виборах у Кнесет, Бней-Брак, 1 листопада 2022. (AP Photo/Oded Balilty)

"Останні три з половиною роки у нас відбувається те, що називається "політичною кризою". А саме, неможливість сформувати уряд. З одного боку, є лідер партії "Лікуд" — багаторічний прем'єр-міністр Беньямін Нетаньягу, який є найпопулярнішим політиком у країні, але водночас має найвищий антирейтинг серед усіх представників істеблішменту. Відповідно виходить ситуація, коли він, з одного боку, з союзниками, отримує близько 60 мандатів, тобто половину голосів. Але при цьому, половина, що залишилася, не готова йти з ним у коаліцію, тому що когось він обдурив 20 років тому, когось — 10 років тому. А багатьох підставив чи ввів в оману, як вважають багато політиків, рік два чи три тому. Виходить така дещо рукотворна політична криза, яка походить від однієї людини", — пояснює Михайло Гуревич.

Експерт каже, останніми днями в країні відбуваються зміни й все через те, що Іран став активно брати участь у війні, яку розв’язала Росія в Україні, і саме на боці країни-агресорки.

"Для Ізраїлю протистояння з Іраном — є питання існування. Тому що Іран у своїй доктрині офіційно заявляє, що не визнає право Ізраїлю на існування. Це призводить до суттєвих змін в службі безпеки, військовому відомстві, і як наслідок, ці зміни можуть вплинути й на рішення політичного керівництва країни (наприклад, чи поставляти зброю Україні, чи ні — ред)", — каже Гуревич.

Читайте також: Йому вдалося з другої спроби. Що відомо про нового прем’єра Британії Ріші Сунака

Беньямін Нетаньягу

У 2019 році Нетаньягу, який очолював уряд, звинуватили у хабарництві, шахрайстві та у зловживанні довірою. Обвинувачення він відкинув, але втратив посаду прем’єра.

Генеральний прокурор країни Авіхай Мандельбліт висунув обвинувачення Нетаньягу за трьома різними справами: "справа 1000", "справа 2000" і "справа 4000". Його, зокрема, звинувачують у тому, що він упродовж років отримував коштовні подарунки, в тому числі від голлівудського продюсера Арнона Мілчена й австралійського мільярдера Джеймса Пакера.

Експрем’єр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу. Фото: AP

Зараз прихильникам колишнього прем’єра Беньяміна Нетаньягу прогнозують 60 місць зі 120, говорить професор політичних наук Ariel University у Самарії (Ізраїль) Зеєв Ханін. Для більшості в парламенті необхідно мінімум 61 місце.

"Лідер опозиції довгий час утримувався від будь-яких заяв щодо України й поведінки Росії", — каже Михайло Гуревич. Проте напередодні заявив, що готовий переглянути політику уряду щодо надання Україні зброї. Про це він сказав у інтерв’ю Fox News Sunday.

Називати Беньяміна Нетаньягу проросійським політиком не можна, вважає і Зеєв Ханін: "Він робив багато суперечливих заяв, правда останні як мінімум 6 місяців з початку війни просто мовчав. Наразі він натякає, що Ізраїлю не потрібно займати жодну зі сторін, тому його вважали проросійським. Але це не так".

Читайте також: "Найближчі пів року зміни вектора не передбачаємо". Чого чекати Україні від політики нової премʼєрки Італії

Яїр Лапід

У червні в Ізраїлі розпалася коаліція на чолі з колишнім прем’єром Нафталі Беннетом. Причиною розпуску Кнесету стали протиріччя всередині коаліції, а також те, що вона залишилася без більшості в парламенті після виходу з неї кількох депутатів. Уряд очолив глава МЗС Яїр Лапід. Він призначив склад уряду і в ньому вперше за 12 років не було представників політичної сили Нетаньягу.

Прем'єр-міністр Ізраїлю Яїр Лапід робить вступну заяву, головуючи на засіданні Кабінету міністрів в Єрусалимі, фото: АP

"Яїр Лапід, який представляє лівоцентристський табір, і бувши міністром закордонних справ, і вже на посаді прем’єра, однозначно заявляв про солідарність з народом України й також засуджував російські бомбардування Києва і трагедію в Бучі", — говорить Михайло Гуревич.

Яїр Лапід найбільше з решти кандидатів на пост прем’єра підтримує Україну у війні з Росією і готовий збільшувати гуманітарну підтримку, пояснює Зеєв Ханін: "Його майбутнє для країни — згуртувати навколо себе всі сили, які підтримують ліберальні економічні реформи, символом яких є міністр фінансів Авіґдор Ліберман. А також громадянські реформи. Ну і широке згуртування різних верств ізраїльського суспільства — від релігійних до світських, від євреїв до арабів, а також інших меншин".

Читайте також: Проросійські більше не перші. Як Латвія обрала новий парламент і чого від нього чекати

Бені Ганц

"Його основне гасло, що він зможе розколоти блок прихильників Нетаньягу. І також те, що він зможе домовитися з центристами та з лівими. Хоча зрозуміло, що за опитуваннями його партія, м'яко кажучи, не набирає більшість. Але в ізраїльській ситуації були випадки, коли, наприклад, Нафталі Беннет з 7 мандатами став прем'єр-міністром", — каже Зеєв Ханін.

Міністр оборони Ізраїлю Бенні Ганц на засіданні кабінету міністрів в офісі прем'єр-міністра в Єрусалимі, неділя, 23 жовтня 2022 року. Фото: AP

Бені Ганц — міністр оборони Ізраїлю. Як і Беньямін Нетаньягу, висловив небажання змінювати політику Ізраїлю щодо ненадання оборонної техніки в Україну.

Підтримка України

80% громадян Ізраїлю підтримують Україну, говорить Зеєв Ханін, а от питання постачання зброї Україні для Ізраїлю, за умови що на його північних кордонах російські війська в Сирії — не тактичне, а стратегічне, і вирішувати його має стабільний уряд Ізраїлю.

"Я говорив би в першу чергу між Лапідом і Нетаньягу. Якщо ставити на когось одного з них в українському питанні, то більш обнадійливою звучать заяви Лапіда", — каже Михайло Гуревич.

Шості вибори

Попередній склад Кнесету розпустили 30 червня 2022 року. Якщо в результаті майбутніх виборів жодному з партійних лідерів не вдасться сформувати уряд, в країні знову призначать вибори. Це прогнозує Зеєв Ханін:

"Наша парламентська демократія заснована на пропорційно-виборчій системі. Ніколи за історію країни не було політичної партії, яка отримала більшість у Кнесеті. Тому йшлося про суперництво тих чи інших блоків, яку очолює одна з двох провідних політичних партій. Зараз найбільші шанси на те, що ми підемо на чергові шості вибори. Цю чергову виборчу кампанію буде оголошено десь на початку наступного 2023 року".

Читайте також

"В Ізраїлі всі вже звикли до війни. Це частина нашого життя". Хасиди святкують Рош га-Шана в Умані

"Ми оголосили терористичним російський режим — нинішній, не майбутній" — член парламенту Естонії

Росія — держава-терорист. Чому Україна просить світ надати РФ такий статус і що він змінить

Проти хіджабу. Чому спалахнули протести в Ірані й чи зможуть іранки вибороти собі права