Лідерка правої партії "Брати Італії", Джорджа Мелоні, 22 жовтня склала присягу разом з міністрами коаліційного уряду. Нова прем’єрка обіцяє підтримку Україні, а її країна "стоятиме на боці хороброго українського народу". Володимир Зеленський уже привітав Мелоні й висловив сподівання на плідну працю. Про політичну постать Джорджи Мелоні та про те, чи зміняться після її приходу відносини Італії й України — у матеріалі Суспільного.
"Пройшов місяць з дня виборів — цього разу ми зробили це швидко. Це стало можливим завдяки ясності результатів виборів. Також ми мали діяти швидко з урахуванням умов — як внутрішніх, так і міжнародних, які вимагають уряду з повними повноваженнями", — заявив президент Італії Серджо Маттарелла та офіційно доручив Мелоні сформувати коаліційний уряд країни.
21 жовтня Мелоні оголосила імена всіх 24 міністрів. До нового уряду увійшли три партії: окрім "Братів Італії", це "Ліга" Маттео Сальвіні та "Вперед, Італія!".
Сальвіні обійняв посаду міністра інфраструктури. Також він та новий міністр закордонних справ Антоніо Таяні стали віцепрем'єрами. Міністерство внутрішніх справ очолить представник "Ліги" Маттео П'янтедозі, який уже працював там керівником апарату в уряді Маттео Сальвіні. Міністром юстиції стане Карло Нордіо (партія "Брати Італії"), міністром оборони — Гуїдо Крозетто ("Брати Італії"). Міністерство економічного розвитку очолив Адольфо Урсо ("Брати Італії"), міністерство енергетики — Паоло Дзангрілло з партії "Вперед, Італія!".
Міністерство економіки очолив представник "Ліги" Джанкарло Джорджетті. "Він — відомий демократ, політик, який був практично у всіх попередніх урядах. Це неймовірно потужна кандидатура з огляду на те, що Італія зараз буде занурюватися у вир внутрішніх реформ, так само як і приймати новий бюджет на 2023 рік, який буде подаватися Європейській комісії. Важливість міністра економіки — це передусім для Італії неабияка подія", — доцентка кафедри Міжнародних відносин та міжнародного права Київського університету ім. Грінченка Вікторія Вдовиченко пояснює, що саме міністр економіки традиційно ставав "правою рукою" прем'єр-міністра.
Читайте також: Йому вдалося з другої спроби. Що відомо про майбутнього прем’єра Британії Ріші Сунака
Хто така Джорджа Мелоні
У 15 років політикиня опинилася серед членів неофашистської організації "Молодіжний фронт", а після — приєдналася до молодіжного крила "Італійського соціального руху", який у післявоєнній Італії створили послідовники Беніто Муссоліні.
Тоді ж, у 1996 році, її зняли в ролику для французького телебачення, де вона сказала, що "Муссоліні був хорошим політиком. Усе, що він робив — робив для Італії. І в нас не було таких політиків останні 50 років".
Нині Мелоні запевняє, що її політичні погляди трансформувалися і не мають нічого спільного з неофашизмом, пише ВВС.
У 2012 році Джорджа Мелоні стала співзасновницею партії "Брати Італії". Надалі вже обиралася в парламент від цієї політичної сили.
Мелоні виступає за зниження податків, традиційні сімейні цінності, проти наркотиків та абортів, хоча й обіцяла їх не забороняти. Також у різні періоди політичної кар’єри Мелоні виступала за морську блокаду Лівії — для припинення потоку мігрантів в Італію, яка є однією з основних точок в'їзду до Європи. Тільки з початку року 70 000 мігрантів прибули в країну, зокрема з Північної та Субсахарської Африки. Мігранти обирають Італію як країну-транзит, а далі вирушають до країн Північної Європи з більш ліберальною політикою щодо мігрантів, пояснює експерт з Центральної та Східної Європи аналітичного центру ADASTRA Богдан Мироненко.
Чи зміниться політика Італії щодо України
Станом на кінець серпня до Італії вже приїхали 159 тисяч українців. 150 тисяч з них подали заявки на отримання тимчасового захисту. 60% українських біженців — 61 тисяча дорослих та 33 тисячі неповнолітніх — отримали допомогу у 300 євро та 150 євро на місяць протягом трьох місяців, повідомляло IlSole24Ore.
Окрім гуманітарної підтримки, напередодні Україна отримала від Італії новий, уже п’ятий, пакет військової допомоги. Ще в лютому уряд країни схвалив рішення поставити Україні ПЗРК Stinger, міномети та протитанкові комплекси "Мілан", великокаліберні кулемети "Браунінг" та легкі кулемети. Окрім того, в Україну надіслали каски, бронежилети та пристрої виявлення мін.
Опитування Ipsos 25-27 липня показало, що війною занепокоєні 75% італійців, проте лише кожен десятий вважає, що вона може перерости у нову світову. Італійців радше цікавлять економічні проблеми, податки, інфляція, ціни на енергоносії. Проте, каже Вікторія Вдовиченко, Італія не буде зменшувати військову допомогу Україні: "Не варто очікувати зміну вектора. Є ще балансуючі сили, такі як США, ЄС, НАТО, і вибиватися з колії лідерів цього процесу, а також Великої сімки, Італії невигідно. Це не стільки позиція солідарності з Україною, скільки позиція орієнтира на інші великі держави".
Сама Джорджа Мелоні запевнила, що її країна продовжить підтримувати Україну: "Італія стоїть і завжди стоятиме на боці хороброго українського народу, який бореться за свою свободу та повноправний мир. Ви не залишитеся на самоті". Проте у партнерів прем’єрки по коаліції — Маттео Сальвіні та Сільвіо Берлусконі — інакший погляд на відносини з Росією. Лідер "Ліги" Сальвіні неодноразово виступав проти санкцій щодо РФ через анексію Криму, а на засідання Європарламенту у вересні 2014 року надягнув футболку з написом "Ні санкціям проти Росії!". У 2018 році МЗС України висловило протест через ці заяви Сальвіні — на той момент міністра закордонних справ.
Після початку повномасштабної агресії РФ Сальвіні засудив напад Росії, але вже у травні почав виступати проти поставок зброї Україні.
Ще одна важлива людина коаліції — колишній прем'єр Берлусконі. У 2015 році він зустрічався з президентом Росії в Ялті, де дегустував вино з колекції захопленого росіянами українського держпідприємства "Массандра". Після цього СБУ на 3 роки заборонила Берлусконі в'їзд до України. Два роки тому заборону зняли.
У 2022 році Берлусконі теж засудив Путіна за війну, але напередодні заявив, що президент Володимир Зеленський змусив Росію вторгнутися в Україну.
Читайте також: "Путін був під тиском всієї Росії": Берлусконі звинуватив Зеленського у провокації війни
На записі, який публікує газета La Presse, Берлусконі, зокрема, сказав, що "знову почав досить багато спілкуватися з Путіним", а на день народження політики обмінялися подарунками. На закритій зустрічі з парламентською фракцією своєї партії "Вперед, Італіє" він розповів про те, що "Путін надіслав йому 20 пляшок горілки та дуже милий лист". На що Берлусконі відповів пляшками італійського вина і "таким же милим листом". Аудіозапис розповіді Берлусконі опублікували італійські медіа, повідомляє Politico.
"Найближчі пів року зміни в політиці щодо України не передбачаємо. З весни 2023 року побачимо, наскільки активні будуть популістичні вкраплення партнерів по коаліції, в першу чергу партії Берлусконі, і відповідно партії Сальвіні, які обидва залишаються проросійськими", — говорить Вікторія Вдовиченко. Та додає, що середньострокове існування італійського уряду — рік-півтора. А історія партії Мелоні "Брати Італії" дуже строката. "Хамелеонність — це те, чим славиться сама політикиня і відповідно ребрендинг їхньої партії".
На думку Вдовиченко, Мелоні все ж підтримуватиме координацію зі США та НАТО щодо війни Росії проти України. "Мелоні продовжує лінію Маріо Драгі, тому що орієнтується на міцний зв'язок з Вашингтоном, орієнтується на НАТО і на Францію. Самій Італії і премʼєрці Мелоні потрібно ствердитися. Попри те, що вона є харизматичною лідеркою, в неї доволі неоднозначні партнери — що всередині самої партії, що в коаліції".
Читайте також
Росія — держава-терорист. Чому Україна просить світ надати РФ такий статус і що він змінить
"Росія не може накласти вето на правду" — Саманта Павер про війну та програми допомоги українцям
Видалити "ракову пухлину". Чи можна виключити Росію з Радбезу ООН