Amnesty International звинуватила Латвію у жорстокому поводженні з мігрантами. У МЗС країни відповіли

. Генеральна секретарка Amnesty International Аньєс Калламар, фото: Associated Press

Міжнародна правозахисна організація Amnesty International у своєму звіті від 12 жовтня заявила, що латвійська влада порушує міжнародне право, не надаючи притулок мігрантам, що намагаються потрапити в країну через кордон з Білоруссю.

В організації стверджують, що Латвія утримує біженців та мігрантів на кордоні в антисанітарних умовах, застосовує до них тортури, зокрема побиття та ураження електричним струмом, змушуючи повернутися до своїх країн.

"Латвія поставила біженцям і мігрантам жорстокий ультиматум: погодитися повернутися "добровільно" у свою країну, або лишатися застряглими на кордоні, стикаючись з затриманнями, незаконним поверненням і тортурами", — сказала Єва Гедді, директорка офісу європейських інституцій Amnesty International.

За даними організації, невеликий відсоток тих мігрантів, хто був допущений до Латвії, не має доступу до отримання притулку чи будь-якої юридичної допомоги.

У Латвії водночас відкидають звинувачення Amnesty International.

"Останнім часом Amnesty втратила будь-який авторитет, і ця доповідь ще більше доводить повну деградацію колись шанованої правозахисної організації", — написав у Twitter голова латвійського МЗС Едгар Рінкевичс.

При цьому в Amnesty International висувають обвинувачення не лише проти Латвії, але й проти Литви та Польщі.

"Латвія, Литва та Польща продовжують чинити серйозні зловживання під приводом перебування під "гібридною атакою" з боку Білорусі. Надзвичайний стан продовжує дозволяти латвійській владі незаконно повертати людей до Білорусі. Набагато більше людей можуть бути піддані насильству, свавільному затриманню та іншим зловживанням", — зазначила у звіті Єва Гедді.

Латвія вперше оголосила надзвичайний стан на кордоні з Білоруссю 10 серпня 2021 року. Після цього надзвичайний стан кілька разів продовжували: наразі він попередньо діє до листопаду 2022 року. Причиною надзвичайного стану є наплив нелегальних мігрантів, що намагаються з території Білорусі потрапити до Європейського Союзу.

Не перший резонансний звіт Amnesty International

4 серпня міжнародна правозахисна організація Amnesty International опублікувала звіт про дії українських військових. Автори стверджували, що українські бійці нібито піддають небезпеці цивільних, створюючи бази та застосовуючи озброєння в житлових районах, зокрема в школах і лікарнях.

Доповідь викликала резонанс у суспільстві, а за добу з'ясувалося, що український офіс правозахисної організації не брав участь у підготовці та поширенні доповіді.

Голова українського офісу Оксана Покальчук повідомила, що український офіс просив не публікувати цей звіт, однак в міжнародному офісі не дослухались. Через небажання міжнародного офісу Amnesty International зрозуміти некоректність звіту, українська команда Amnesty звільнилася.

7 серпня Amnesty International перепросила за "страждання та гнів" українців через опублікований звіт, але не відмовилася від своїх висновків.