10 жовтня в Києві внаслідок російських обстрілів було пошкоджено кілька закладів культури та освіти, зокрема Будинок учителя, музеї Ханенків і Шевченка, корпуси й бібліотеку КНУ Шевченка, Київську картинну галерею, Природничий музей і музей Києва, музеї-квартири Тичини й Бажана, Національну філармонію й "Український дім".
Суспільне Культура підготувало фоторепортаж про масштаби пошкоджень та розпитало заклади про втрати й плани відновлення.
Національний музей мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків
У музеї Ханенків повідомляють, що команда музею не постраждала, а музейна колекція убезпечена ще з початку повномаштабного вторгення Росії в Україну.
Роботи по оцінці пошкоджень ще тривають, пишуть на сторінці музею: "Мабуть, на численних фото та відео з місця подій ви бачили, що постраждали вікна музею. Ми вже перекрили їх та винесли уламки скла. За це дякуємо друзям та волонтерам музею!"
Також для усіх, хто хоче допомогти, музей Ханенків опублікував фінансові реквізити.
Національний музей Тараса Шевченка
Музей розташований в палаці XIX століття, який належав меценату та підприємцю Миколі Терещенку. Одразу після обстрілу в музеї повідомили, що у зв’язку з ліквідацією наслідків ракетного удару заклад буде зачинено для відвідувачів 10-16 жовтня. У коментарі Суспільне Культура в музеї додали, що всі працівники "живі та цілі".
Згодом опублікували й більш розширений коментар — у Facebook-дописі музею йдеться, що будівлю пошкоджено, постраждали вікна першого та другого поверхів. "Працівники музею та наші друзі-партнери у процесі прибирання уламків скла. Поки що ми не можемо оцінити точну суму збитків, але розуміємо, що вона доволі значна", — пише музей Шевченка.
Також музейники залишили благодійний рахунок для всіх, хто бажає допомогти фінансово.
Музеї Києва, які постраждали від обстрілу, звернулися по допомогу у відновленні
Київський міський будинок учителя
Будинок Центральної ради, в якому розміщені Педагогічний музей України та Музей української революції 1917-1921 рр., зазнав пошкоджень після російських обстрілів — ударна хвиля вибила вікна та скло на куполі.
Суспільне поспілкувалося з директором Будинку вчителя Олегом Стешуком про завдані збитки, роботу під час війни й про плани відновлення. За його словами, під час влучанння в Будинку вчителя були прибиральниця та охоронець: "Вони почули перший вибух, який, як ми розуміємо, був у парку Шевченка. Одразу ж вони почали спускатися в укриття, і, коли пролунав другий, вони були в сховищі й не постраждали.
Сьогодні тільки почали підраховувати збитки й втрати майна, тому що вчора цілий день працювала поліція. Це в першу чергу вікна, "рідні" металеві конструкції 1912 року. Шиби повибивало, а вони стоять на місці. Пластик розірвало, повидувало. Ми навіть закрити його не можемо. Ми знаємо лише приблизні метражі — це близько 500 квадратних метрів скла вибито. Двері вибило. Вестибюль практично весь знищений. Усе вибито.
Будівлю якраз готували до реставрації, тому що вже час, вона ще ні разу не реставрувалася. Це був заклад позашкільної освіти, але акцент робився не на роботі з великою кількістю дітей, хоч вони були. У першу чергу заклад був для педагогічних працівників. Чому ж його і називають Будинок учителя, тому що тут проводив вільний час, брав участь у методичних обмінах великий масив київських педагогів.
З 2015 року було прийняте рішення про реставрацію будівлі, тому на цей час, слава Богу, приміщення стояло пустим. Тільки технічні працівники були".
Щодо відновлення Стешук говорить, що зараз важливо чим швидше накрити купол, поки погода хороша: "Тому що коли підуть дощі, збитки можуть зрости в рази. Будівля, ці зали, вважаються на четвертому рівні аварійності. Це означає, що перебування людей там дуже обмежене, лише з виробничої діяльності й миттєво треба звільняти. Особливо враховуючи, що з’явилися нові деформаційні шви після вибуху".
Червоний корпус КНУ ім. Т. Шевченка, Інститут філології — Жовтий корпус
Під час ранкових обстрілів центру Києва 10 жовтня були пошкоджені столичні освітні заклади, зокрема Червоний корпус КНУ ім. Т. Шевченка, який є памʼяткою історії національного значення, та Інститут філології. Про масштаб руйнувань Суспільному розповів Володимир Бугров, ректор Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
"Практично весь другий поверх з боку бібліотеки Максимовича, вікна центрального фасаду до колон на другому й третьому поверхах вирвало вибуховою хвилею. На зеленій зоні позаду Червоного корпусу є ушкодження, постраждав також корпус хімічного факультету, розташований у дворі Червоного корпусу. На щастя, всі працівники виконали безпекові вимоги і спустилися в укриття, постраждалих немає. Але ураження наших споруд достатньо значні", — повідомив Бугров.
Щодо термінів, у які будуть відновлюватися споруди, ректор говорить: "Гадаю, нам буде надана допомога, адже ці споруди ― не лише навчальні корпуси, а й пам’ятки архітектури. Наближається зима, і їх необхідно зберегти в належному стані. Якщо буде все організовано, то протягом двох тижнів, на мою думку, можна буде впоратися".
Поранений університет. Про ушкодження КНУ імені Тараса Шевченка розповідає ректор Володимир Бугров
Інститут філології також опублікував в Instagram фото руйнувань й написав: "У нашому Інституті немає кафедри російської філології. Наш колектив плекає український дух, тому русскій мір прийшов не в гості до Булгакова чи на кафедру російської філології, а він посягнувся на українське слово, культуру та місце, де виховуються патріоти".
Бібліотека ім. М. Максимовича
Збитки Наукової бібліотеки імені Максима Максимовича важко підрахувати, в основному пошкоджені вікна, двері та стіни, розповідажє директор Олег Сербін у коментарі виданню "Читомо".
"Площа враження від хвилі була такою, що вікна де-не-де залишилася цілі. З книжками все гаразд, деякі видання тільки злетіли з полиць, це невелика частка від фонду. Оскільки фонд впорядковано професійно на стелажі, вони розміщені перпендикулярно в основному до вікон, скло летіло поміж рядами", — розповідає директор.
На момент вибуху в бібліотеці була частина колективу та директор, проте всі залишилися цілі. Сербін також зазначає, що для відновлення потрібні будуть великі кошти — за його словами, до нього звернулися багато волонтерів і благодійників із пропозиціями допомоги.
"Київська картинна галерея"
Київська картинна галерея, а в минулому Музей російського мистецтва, у своїх соцмережах повідомляє, що оцінка пошкоджень продовжується. "Поки відбуватиметься цей процес та відновлювальні роботи, музей буде закритим для відвідувачів", — йдеться в дописі.
Святослав Вакарчук заспівав на вцілілому скляному мості в Києві
Національний науково-природничий музей НАН України
Науково-природничий музей, який потрапив під вибухову хвилю, 10 жовтня опублікував пост-прохання про фінансову підтримку. За їхніми словами, "57 вікон в експозиціях музею потребують хоча б віконниць".
Уже наступного дня вони опублікували пост-подяку за надіслані кошти: "Ми вражені, що десятки наших підписників відгукнулися на заклик про допомогу Природничому Музею!" У цьому пості музей залишив також контакт директорки з музейної та наукової роботи для тих, хто має змогу допомогти музею матеріалами.
Директорка з музейної та наукової роботи Оксана Червоненко коментує: "Вікна з першого по третій поверх зруйновані, вибухова хвиля через двері розбила вікно навпроти, дивом залишились цілими колекції. Був такий вибух, що прибиральниця на червертому поверсі просто впала. Шкода вітрину, там дороговартісне скло, важко везти і замовляти. Збитки — найменше мільйон двісті тисяч на три поверхи.
4 колекції, до 2 млн одиниць зберігання. Ми були єдині в Києві, хто працював під час війни, інші музеї свої колекції поховали. У нас немає такої можливості, бо експонати занадто великі.
Будівля — пам'ятка архітектури національного значення, проектував академік Альошин. Вікна треба встановити якомога швидше, поки дощів немає, бо якщо вони будуть, у нас специфічна колекція і художні форми мають бути захищені. Навіть каміння — не можливо, щоб воно залишалося відкритим. Тим паче природничі предмети: кістки, опудала — це буде просто жах, якщо на них піде грибок. Ми втратимо цю колекцію, а поновити її неможливо. Тому що все, що тут збиралося нашими попередниками, зібрали за багато років, за століття, можна сказати, з усіх куточків світу. Тепер такої можливості просто немає. Можливо, і тих тварин вже немає, які тут були.
Ми відчуваємо підтримку, люди нам скидають гроші, від 50 грн і хто скільки може, ми дуже відчутно отримуємо підтримку наших відвідувачів. Відреагували дуже швидко Міністурство культури, вони вже привезли нам ОСБ, яким ми маємо закрити вікна, але це не вирішення питання. По-перше, це денне світло, а по-друге, це провітрювання. Якщо не буде провітрювання, то ми також отримаємо грибок".
Також працівники музею знайшли на території шматки від ракети. У зв'язку з пошкодженням будівлі музей зачинений до 16 жовтня включно.
Музей-квартира Павла Тичини
На сторінці музею повідомили, що суттєво меморіальна квартира не постраждала. "Вибиті лише вікна, але ролети врятували приміщення від розлітання битого скла. Тривають роботи по оцінці пошкоджень та встановленню захисних щитів на вікна".
Також у музеї-квартирі Павла Тичини зазначили, що ніхто зі співробітників не постраждав, подякували за підтримку й оголосили, що поки триватимуть роботи з відновлення, музей буде зачинено для відвідувачів.
Бабкін випустив пісню з росіянином Гребенщиковим: це проєкт на підтримку UNITED24
Національна філармонія України
Згідно з дописом на сторінці філармонії, будівля Колонного залу лишилася неушкодженою — "вибуховою хвилею розтрощено лише кілька віконних шибок у службових приміщеннях прилеглого до парку крила будівлі".
Виконуючий обов'язки головного інженера Микола Болдо коментує: "Пошкоджено перший поверх, вибило вікна, склопакети, фурнітуру. Вибило дев'ять великих вікон та п'ять малих. Всередині є пошкодження через підривну хвилю. Мають привезти матеріали щоб зашити вікна на випадок повторення, а тоді будемо зсередини ремонтувати. Об'єм роботи великий. Травмованих немає, був не робочий час, ті що були всередині спустились в укриття".
Заплановані на 11, 12 і 13 жовтня концерти в Колонному залі імені М.В. Лисенка, музичному салоні та інших концертних майданчиках Києва скасовано.
Національний центр "Український Дім"
У соцмережах "Українського Дому" у зв'язку з напруженою ситуацією в столиці та наслідками ракетного обстрілу закликають не ризикувати і не відвідувати центр міста. Також інституція скасувала всі заходи до 13 жовтня включно — деякі з них перенесено, деякі обіцяють згодом продовжити.
Також, як повідомляє Міністерство культури та інформаційної політики, пошкоджень зазнали фасади та частково дахи і елементи інтер’єрів Музею історії міста Києва, Інститутів літератури та археографії НАН України, музею-квартири Миколи Бажана.
Як російські пропагандисти побачили свастику на браслеті Залужного й що насправді на ньому зображено
Читайте нас у Facebook або Telegram
Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: culture@suspilne.media. Ваші історії важливі для нас!