Увечері 7 вересня У Нью-Йорку розпочалося засідання Ради Безпеки ООН, ініційоване США та Албанією для обговорення насильницької депортації Росією громадян України. Це — друге засідання щодо України протягом тижня. Серед іншого, на ньому пролунали останні дані щодо жертв російського вторгнення серед цивільного населення України, а також оцінка кількості біженців та внутрішньо переміщених осіб, які через військове вторгнення РФ були змушені залишити свої домівки.
Цю інформацію повідомила заступниця Генсека ООН з політичних питань Розмарі Дікарло.
За її словами, станом на 7 вересня жертвами російської агресії стали вже понад 13 тисяч цивільних, серед яких 5 тисяч загинули, ще понад 8 тисяч дістали поранення. При цьому внаслідок дій РФ постраждали понад 600 дітей.
"Це лише підтверджені цифри. Ймовірно справжні цифри значно вищі", — наголосила Дікарло.
Посадовиця зазначила, що через російські удари 24 серпня загинуло щонайменше 104 цивільних, у тому числі 10 дітей. Поранень зазнали 25 дітей, відповідно до Офісу Верховного комісара з прав людини, зауважила вона.
Окрім того, понад 6 мільйонів українців нині є внутрішньо переміщеними особами, а нижнє число українських біженців становить більш як 7 мільйонів людей.
"Два тижні тому цей показник становив 6,7 мільйона", — підкреслила посадовиця.
Продовольча криза
За словами Дікарло, із серпня з портів України вийшло близько 100 кораблів із тоннами зерна. Їхній вантаж розвезли по трьох континентах — зокрема, 30% цього зерна потрапило до країн з низьким і середнім рівнем достатку.
Українська сторона уточнила, що з морських портів вийшло понад 90 кораблів, на яких перебувало понад 200 мільйонів тонн продовольства.
Ситуація на ЗАЕС
Посадовиця зазначила, що ООН вітає місію МАГАТЕ на Запорізьку атомну електростанцію як перший крок в напрямку деескалації ситуації.
"Звіт місії МАГАТЕ містить рекомендації для подальшої деескалації ситуації на АЕС. Зокрема створити зону ядерної безпеки і захисту, щоб зберегти безпеку працівників і самої станції", — наголосила вона.
Дікарло повторила заклик Генсека до повного припинення військових дій на АЕС.
"Демілітаризація — це єдиний спосіб запевнити безпеку цієї установи", — підкреслила заступниця Генсека ООН.
Вбивство в Оленівці
Розмарі Дікарло розповіла, що найближчими днями до Оленівки має прибути місія, яка розглядатиме інцидент від 29 липня, в якому загинуло 53 українських військовополонених, а ще від 75 до 130 дістали поранення.
"Голова місії генерал Карлос Альберто дос Сантос Крус їде із командою старших службовців і експертів", — зазначила посадовиця.
За її словами, місія мусить виконати своє завдання без жодних перешкод, отримати повний доступ до людей, місць і доказів.
Фільтраційні табори
Помічниця Генерального секретаря з прав людини Ілзе Брандс Керіс розповіла, що практика облаштування фільтраційних таборів для українського населення призвела до численних порушень прав людини, зокрема право на свободу, особисту безпеку та приватність.
"У випадках, задокументованих нашим управлінням під час фільтрації, збройні сили РФ та пов'язані з ними угруповання, влаштовували обшуки людей, часом змушували їх роздягатися. А також — деталізовані допити щодо їхнього походження, родинних зв’язків, огляд особистих речей, зокрема мобільних засобів, фотографій і відбитків пальців", — зазначила вона.
Посадовиця розповіла, що в деяких випадках людей, які чекали на фільтрацію, тримали в машинах або в необладнаних приміщеннях, без доступу до води, їжі і санітарних потреб.
"Найбільше нас непокоїть те, що жінки і дівчата ризикують зазнати сексуального насильства під час цих процедур", — наголосила Ілзе Брандс Керіс.
За її словами, Управління з прав людини встановило, яких підозрюють у зв’язках із українською армією або у проукраїнській позиції, піддають тортурам та поганому поводженню.
"Їх переводять в карну колонію, зокрема в сумнозвісну колонію в Оленівці", — пояснила посадовиця.
Водночас українська сторона уточнила, додала, що так звані фільтраційні табори виникли також у містах Макіївка, Сніжне, Торецьк, Шахтарськ, Харциськ, Новоазовськ, Бердянськ, селах Нікольське, Безіменне, Юріївка. При цьому, за наявними даними, лише 16 тисяч громадян з окупованих територій змогли повернутися до України.
Читайте також
Вторгнення Росії в Україну, день 197. Текстовий онлайн