Рівненський колекціонер передав музею українську енциклопедію і тридцять срібних хрестів

Фото: Facebook Віктор Луц

Перша енциклопедія українською мовою в трьох томах і тридцять срібних хрестів поповнили фондову збірку Рівненського обласного краєзнавчого музею. Їх 15 серпня передав місцевий колекціонер Вадим Пономаренко. Це одне з найкращих поповнень за останні десять років, розповів Суспільному старший науковий співробітник музею, заслужений працівник культури України Віктор Луц.

"Українська загальна енцикльопедія" у трьох томах, яка поповнила музейну збірку, видана у 30-х роках ХХ століття у Львові, Станіславовінині Івано-Франківськ та Коломиї. Її головним редактором був голова Наукового товариства імені Тараса ШевченкаНаукове товариство імені Шевченка (НТШ) — всесвітня українська академічна організація, багатопрофільна академія наук українського народу. Рушійна сила формування та розвитку української науки кінця ХІХ — першої половини XX ст. Іван Раковський.

Фото: Facebook Віктор Луц

Статті до тритомної праці писали 136 авторів. Віктор Луц зауважив, що це перша українська енциклопедія.

"Вона дуже хорошої якості і дійсно відповідає званню "енциклопедія". Найголовніше, що вона вийшла українською мовою, у 1930-1934 роках. Вона в трьох томах і має понад дві тисячі сторінок. Досить великий обсяг зроблений за доволі короткий час. Це рідкісне видання. На Рівненщині в бібліотеках її нема, в музеї у нас не було. Нам передали усі три томи і в гарному стані", — розповів Суспільному Віктор Луц.

З його слів, першу українську енциклопедію передав рівненській колекціонер і друг обласного краєзнавчого музею Вадим Пономаренко.

Вадим Пономаренко (у центрі) передає українську енциклопедію і колекцію срібних хрестів Віктору Луцу (зліва) і директору музею Олександру Булизі. Фото: Facebook Віктор Луц

Разом із тритомником Вадим Пономаренко подарував у музейну збірку тридцять срібних нагрудних хрестів від кінця ХІХ до 20-х років ХХ століття. Їх виготовив коваль із села Крилів колишнього Корецького району.

"Вони досить великі, розміром сім на майже п'ять сантиметрів. Дуже цікаві. Начебто схожі, але всі індивідуальні і мають дуже вузьке регіональне поширення. Я не бачив, щоб на півночі області було щось аналогічне. Тільки в Корецькому районі бачив. А центром виготовлення, видно, було село Крилів. Мені вони дуже подобаються своїм народним виконанням і стилізацією, навіть дерев'яну різьбу нагадують. В іконописі на Івано-Франківщині були такі схожі лики. Звідкіля у нас така традиція, сказати тяжко", — зазначив старший науковий співробітник краєзнавчого музею.

Фото: Facebook Віктор Луц

Двадцять хрестів із переданої колекції мають викарбувану на звороті дату — від 1899 до 1921 років. На деяких також вказані ініціали власників.

Передані колекцію хрестів і енциклопедію Віктор Луц назвав цінним подарунком музею.

"Одне з найкращих поповнень за минулі десять років. Це рідкісний випадок, зараз іде війна і в такий час людина передає в музей такі речі", — сказав він.

Фото: Facebook Віктор Луц

Читайте також

  • Мода 30-х: рівнянка передала до музею вінтажні капелюшки
  • У громаді на Рівненщині біля історичних будівель встановлюють інформаційні таблички
  • У зоопарку Рівного діятиме представництво Українського центру реабілітації рукокрилих
  • 600 балів: у Рівному випускниця склала три предмети НМТ на максимальний результат

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram

Ми у Twitter