На Тернопільщині розшукують поштово-дорожні стовпці сторічної давності

Фото: Петро Площанський

У Заліщиках на Тернопільщині розшукують поштово-дорожні кам'яні стовпці сторічної давності. До Другої світової війни, за панування на Тернопільщині Польщі, від пошти у Заліщиках до краю повіту – пошти у селі Королівка, через кожен кілометр при дорозі були встановлені поштово-дорожні знаки. Це були витесані з суцільного каменю стовпці. Висота надземної частини була близько метра, переріз при вершині – 30 сантиметрів. Загалом їх було встановлено 29. Про це розповів Суспільному науковий співробітник Національного природного парку "Дністровський каньйон" Петро Площанський.

За його словами, на сьогодні розшукали вже п'ять таких кам'яних дорожніх знаків.

"На кожному стовпці з двох сторін витесані цифри: одна вказувала відстань у кілометрах до Заліщиків, а друга – до Королівки. Тобто, на стовпці біля пошти у Заліщиках мали бути цифри 0 та 29. На стовпцях витесано написи:“Powit Zalezczyki” (Заліщицький повіт) та назва населеного пункту, де встановлено стовпець. Наприклад, на стовпцях у Добрівлянах витесано “Gmina Dobrowlany”.

Стовпець із написом польською мовою. Фото: Петро Площанський

Останній з п'яти знайдених стовпців знайшли праворуч дороги на підйомі після Добрівлян, біля стежки нижче джерела Казкове.

"Він виглядав з землі на пів метра. Виконуючи дорожні роботи, стовпець зламали. Цього літа працівники Національного природного парку "Дністровський каньйон" перенесли верхню зламану частину до джерела Казкове і там його встановили. Нижня частина залишилась у землі", – розповів Площанський.

Стовпці сторічної давності можуть валятися на узбіччях. Фото: Петро Площанський

Науковці розшукують і перевстановлюють стовпці з часу заснування національного парку. Вверх по Дністру є ще такі ж раритети на позначення кордону давнішої, австрійської доби.

У чагарниках теж можна натрапити на кам'яного свідка минувшини. Фото: Петро Площанський

"Їх важко знаходити, бо коли розширювали дороги, бульдозер зрізав надземні частини. Кілька з них вагою до двохсот кілограмів лежить у Дністрі. Сподіваємося, цим історичним стовпцям теж знайдеться місце на сучасних шляхах. Бо це – свідки нашої минувшини. А доглянута старовина, як показує досвід, здатна прикрасити будь-який сучасний куточок", – сказав науковий співробітник.

Перевстановлений стовпець. Фото: Петро Площанський

Читайте також

Головні історії тижня в одному листі

Підписатися на розсилку Суспільного
Read more!