"РФ потрібна картинка для ЗМІ, де покажуть, що Україна не забезпечує безпеку на ЗАЕС" — Шелест про засідання Радбезу ООН

Ексклюзивно
Ганна Шелест. Скріншот: Суспільне

Росія скликала засідання Ради Безпеки ООН щодо Запорізької атомної електростанції. В.о. постійного представника Росії в ООН Дмитро Полянський повідомив, що РФ ініціює засідання нібито через українські обстріли. Чому засідання, присвячене обстрілам Запорізької атомної електростанції скликає країна, яка ж станцію й обстрілює, та чим воно може закінчитися, Українське радіо розпитало директорку безпекових програм Ради зовнішньої політики "Українська призма" Ганною Шелест.

Експертка пояснила, що засідання Радбезу ООН завжди скликає хтось з членів, яких є на цей момент 15, і РФ як постійний член має на це право.

"Питання ЗАЕС входить до повноважень Радбезу, адже воно стосується питань безпеки. Й хоча це питання ядерної безпеки, для вирішення яких існує МАГАТЕ з офісом у Відні, Радбез може розглядати будь-яке безпекове питання, пов’язане з війною або конфліктом", — зазначила вона.

Водночас те, що засідання скликає саме Російська Федерація, є достатньо цікавим.

"Росія за останні кілька років багато разів зверталася до такої техніки. Наприклад, коли Україна намагалася скликати Генеральну асамблею, бо не можемо скликати Радбез, а за день-два до цього РФ по цьому ж питанню намагалася скликати Раду безпеки, продемонструвавши таким чином, які в неї є повноваження", — зауважила Ганна Шелест.

За її словами, це дуже часто закінчувалося погано для самої Москви та її дипломатів.

"Були випадки, коли не затверджували навіть порядок денний, тож засідання не відбувалося. А були випадки, коли засідання перетворювалося на таке, де РФ висловлювали все, що про неї думають, доводили всі факти їхніх порушень. Це було ганьбою для їхньої делегації", — розповіла Ганна Шелест.

За словами експертки, РФ від засідання, яке вона скликає, потрібна картинка та можливість для її представника зробити дуже різкі заяви, які пізніше можна буде транслювати в медіа:

"Й тут йдеться не лише про російські ЗМІ, але й медіа дружніх країн або тих держав, які якось залежні від Москви і коли треба — можуть дублювати цю позицію. РФ може "красиво" вийти із заявами, наприклад, що Україна обстрілює Енергодар абощо і сказати, що це ми не забезпечуємо безпеку. Потім це буде нарізка, яка демонструватиметься в якості їхньої позиції", — пояснила вона.

За її словами, на засіданні багато залежить від того, про що говоритиме очільник МАГАТЕ.

"За процедурою спочатку заслуховується хтось зі співробітників ООН, де презентує, в чому є проблема. Коли підіймається українське питання, то, зазвичай виступає або заступник Генерального секретаря з прав людини, або з політичних питань", — зауважила Шелест.

Посадовиця пояснила, що оскільки в цьому випадку йдеться про вузьке профільне питання, буде відповідний представник від вузькопрофільної організації.

"Й тут багато залежатиме від акцентів, які він зробить. Якщо він буде говорити про те, що їх поки що не допускають на територію ЗАЕС і які загрози себе в собі криє, — це задасть певний тон", — пояснила Шелест.

Вона додала, що Україна на сто відсотків впевнена в заявах американської, британської та французької сторін, які будуть проукраїнськими. Натомість в цій царині гостро стоїть питання щодо позиції Китаю:

"Китай також є ядерною державою, тому розуміє, про що йдеться. Плюс це не "слизьке" питання, як от з правами людини, в яких Китай намагається балансувати, аби потім не "прилетіло" їм за питання внутрішньої чи зовнішньої політики", — зауважила експертка.

Читайте також

МАГАТЕ закликає надати доступ, Китай — до перемовин. Про що заявили на Радбезі щодо ЗАЕС

Вторгнення Росії в Україну, день 170. Текстовий онлайн

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Головні історії тижня в одному листі

Підписатися на розсилку Суспільного
Read more!