Відбиток війни. Миколаївець створює фото за допомогою ціанотипії

Фотографія "Відбиток війни". Фото: Богдан Головченко

Миколаївець Богдан Головченко створює фотографії за допомогою ціанотипії – монохромного фотографічного друку. Роботою "Відбиток війни" митець розпочав фотопроєкт про наслідки обстрілів у Миколаєві різними російськими ракетами.

Про це Богдан Головченко розповів кореспондентці Суспільного Галині Самойленко.

"Позначки, яких не має бути на нашій землі. Але їх десятки: на асфальті, будинках тілах та душах", — так фотограф говорить про цей проєкт.

Богдан Головченко виготовляє знімки за допомогою скла та желатину, який надає фотографії блакитного відтінку. За його словами, це початок невеликого фотопроєкту про атаки на Миколаїв російських військ та ті пошкодження, які вони залишають у місті.

"Мені здається, що їх потрібно документувати, їх потрібно показувати і, якщо це можна, спробувати проаналізувати, відрефлексувати художніми засобами. Зараз я фотографую ті об’єкти в місті, які, як на мене, варті уваги. Але, звичайно, так, щоб це не нашкодило безпеці містян: там немає адресних планів і тільки ті об’єкти, які вже показували в ЗМІ. Я не розкриваю ніяких таємниць, але знімаю їх і планую публікувати", — розповів митець.

Вивчати техніки фотографічного руху, зокрема ціанотипію, Богдан почав ще до повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Робота "Відбиток війни" виконана на склі.

"Покроково це виглядає так: спочатку робиться цифровий кадр, його можна робити і на плівці, потім робиться негатив, в такому випадку цифровий негатив наводиться на прозору плівку, потім на скло наноситься шар желатину, як клей, і зверху наноситься емульсія. Емульсія — розчин хімікатів, який якраз дозволяє записувати світло — світлочуттєва така рідина, прикладається на це скло негатив, засвічують його", — пояснює процес роботи Богдан Головченко.

Чоловік використовує спеціальну ультрафіолетову лампу. Друкує фото, промиває водою, висушує. До повномасштабного вторгнення Росії Богдан за тим самим принципом виготовляв фотографії з вистав Миколаївського українського театру драми та музичної комедії, де працює.

Акторка миколаївського театру. Роботу виконана у техніці ціанотипія. Фото: Богдан Головченко

Наразі Богдан Головченко готує світлини, які надруковані на рентгенівській плівці. Фотограф спеціально обрав цю технологію. Говорить, через рентгенівську плівку є можливість подивитися в глибину тих руйнувань, що відбуваються в місті.

"Я вже давно планував не тільки демонструвати рентген-плівки, а зробити альбом, чи брошуру, чи буклет, де будуть фотографії цих руйнувань, пошкоджень та супровідний текст українською та російською мовами. Це я планую видати у паперовому та цифровому варіанті. Щодо виставок онлайн, це також слушна думка", — говорить Богдан.

За словами митця, в його роботах читаються як негативні, так і позитивні емоції.

"Позитив наразі – це віра у ЗСУ, інші угрупування, віра в Україну, віра в Перемогу. Але на сьогодні рефлексується те, що бачиш. Якщо чесно, чи хочеться мені зараз знімати позитивне – швидше, що ні. Хочеться розповісти про те, що болить, що є зараз", — говорить Богдан Головченко.

Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube та Instagram.

Головні історії тижня в одному листі

Підписатися на розсилку Суспільного
Read more!