Обігрівають приміщення за допомогою температури землі: як громада на Вінниччині економить на опаленні

Фото: Суспільне Вінниця

Обігрівають приміщення за допомогою температури землі — таку технологію використовують у Якушинецькій громаді на Вінниччині. Там у місцевому будинку культури встановили систему теплових насосів, розповідає Суспільному інженер Віталій Кучерявий.

"Це звичайне джерело тепла, як електрокотел, газовий котел, повітряний. А цей використовує тепло землі", — говорить Віталій Кучерявий.

Температура землі на глибині 10 метрів від 10 до 18 градусів тепла. Теплові насоси працюють за принципом роботи холодильника, але не охолоджують, а нагрівають.

Система може використовуватися і в зворотному процесі охолодження. Вона модернізується і можна пускати в приміщення холод на кондиціонування. Великий плюс цієї системи — економічність. За один кіловат енергії ви отримуєте чотири кіловата тепла", — пояснює Віталій Кучерявий.

Фото: Суспільне

Перед будинком культури пробурили отвори, у які помістили зонди. Їх наповнили спеціальною рідиною, яка із зондів надходить в установки. Там забирається тепло, накопичується, а вже потім рухається по системі обігріву у приміщення.

"Встановлений зовнішній датчик температури. При плюс 15 ззовні, він міряє температуру в приміщенні, бачить різницю температур, розуміє, що треба обігрівати приміщення. Можна цей поріг встановити вище або нижче, вже в залежності від потреб", — каже Кучерявий.

Температуру можна регулювати у кожній кімнаті.

"Якщо нам потрібна температура в приміщенні від 19 до 22, ставимо на трійку. Якщо хочемо більше 25, то ставимо на 5. Якщо приміщення не працює і нам потрібно підтримувати температуру економно, то ставимо на сніжинку і воно буде підтримувати температуру в радіаторах", — говорить інженер.

Фото: Суспільне Вінниця

За чотири роки уже порахували ощадність такої технології, каже очільник Якушинецької громади громади Василь Романюк .

"Ми зробили такий аналіз. Ми купуємо теплову енергію, забезпечуємо своїми ресурсами теплову енергію, наприклад, в школі. В школі нагріти один кубічний метр до 19 градусів коштує 16 гривень. Там, де ми купуємо теплову енергію, по 15 гривень. І, коли порахували у нашому будинку культури, то нагріти до такої самої температури коштує 2,24 гривні. Тобто економія дуже хороша", — говорить Василь Романюк.

Площа будинку культури — півтори тисячі квадратних метрів. Тут більше 30 дитячих гуртків. Раніше обігрівали лише частину приміщення, тепер мають можливість обігрівати усю будівлю.

"Коли ми не були підключені до теплових насосів, опалювали можливо 15% всього приміщення. За місяць коштувала нам електроенергія 30 тисяч гривень. Тепер ми опалюємо увесь будинок культури і у нас в місяць виходить 5-6 тисяч гривень. Тобто в п'ять разів видно економію у коштах", — каже Василь Романюк.

У будинку культури на зимовий період облаштують пункт обігріву на випадок вимкнення електропостачання чи відсутності газу в громаді. Такі ж системи обігріву планували встановити й в інших установах, але на заваді став повномасштабний наступ Росії.

Читайте також

  • Вінницькі лісівники заготовляють дрова до опалювального сезону
  • Компенсація за проживання переселенців: Вінниччина отримає понад 2 млн грн