Залишились без житла: на що можуть претендувати жителі розбомбленого гуртожитку на ЗАЗі

ФОТО: Суспільне Чернігів

Модульне містечко на 112 квартир планують побудувати у мікрорайоні ЗАЗ у Чернігові. А на проживання в ньому зможуть претендувати зокрема і жителі гуртожитку, на який скинув бомбу російський літак. Будівля не підлягає відновленню, згідно з висновком комісії — дім знесуть. Там проживало загалом 250 сімей. Як і де живуть люди зараз та на що можуть розраховувати — далі у матеріалі.

Яна Моцар та ще сім сімей жили на одному поверсі. Жінка з чоловіком 12 років прожила в гуртожитку у мікрорайоні ЗАЗ у Чернігові. Тепер вимушена винаймати житло.

Яна Моцар, мешканка гуртожитку. ФОТО: Суспільне Чернігів

"Немає житла. Ми знімаємо в чужих людей, на чужих меблях, на чужий постілі. Ми там живемо".

Квартира у гуртожитку після авіанальоту. ФОТО: Суспільне Чернігів

Її колишній сусід Володимир, вже п’ятий місяць вимушений жити у підвалі сусіднього будинку, бо його квартира непридатна для проживання.

"Я, як пенсію отримав, нічого ж не було, купив електроплитку. Дякую людям, зробити електрику. І ось така допомога. Тут було піску… Так я килимами все застелив тут, пилу вже немає".

Володимир у підвалі. ФОТО: Суспільне Чернігів

Володимир згадує день, коли втратив все, що мав.

"Я тільки пам’ятаю свист. Усе на світі здригнулося. Не здригнувся бетон. Уламки бетону всі на мені були. А я був у військовій шапці, на правому боці. Стінка ось та зберегла моє життя. Не знаю, що відбулось, нічого не чую. Тільки шум розбою, розстрілу".

Володимир, мешканець гуртожитку. ФОТО: Суспільне Чернігів

13 березня, російська авіація скинула бомбу на цей будинок, де проживали близько 250 сімей. Деяким людям вдалося вибратися звідти самим, декому допомагали рятувальники. П'ять мешканців загинуло, троє з них діти — всі вони були однією сім’єю. З того часу в домі ніхто не живе. Комісія, яка обстежувала будинок, дійшла висновку, що він непридатний для життя та підлягає знесенню.

Розбомблений гуртожиток. ФОТО: Суспільне Чернігів

"Знімаємо житло. Щоб якась пропозиція від нашої мерії, від держави - нам нічого ніхто не пропонує. Дуже хочеться, щоб люди отримали житло і жили у своїх квартирах", — розповідає старша по будинку Зинаїда Шишкун.

Зинаїда Шишкун, старша по будинку. ФОТО: Суспільне Чернігів

Допомогти мешканцям будинку безкоштовно згодилися юристи з благодійного фонду “Право на захист”. За словами юристки Катерини Данькової, за законом люди мають право на відшкодування втраченого житла. Але, поки механізми компенсації в державі не врегульовані, скоріш за все виплачуватимуть лише після перемоги.

"Який порядок фіксування зруйнованого житла? По перше, як прописано в законодавстві, внесення даних в Дію, або через чернігівську міську раду. Також ми наполягаємо і рекомендуємо звернення до поліції, правоохоронних органів щодо вчинення кримінального правопорушення. І також, багато про це хто не знає - отримання витягу з єдиного державного реєстру досудових розслідувань. Це є один з основних документів, які фіксують факт пошкодженого майна", — каже юристка.

Катерина Данькова, юристка. ФОТО: Суспільне Чернігів

Також, люди, які втратили своє житло - можуть розраховувати на тимчасове проживання в гуртожитках або модульних містечках. Про це розповіла головна спеціалістка міського відділу квартирного обліку Марина Гиря. За її словами зараз є 168 вільних кімнат у п'яти гуртожитках. Проживання безкоштовно, люди оплачують лише комунальні послуги.

Марина Гиря. ФОТО: Суспільне Чернігів

"На обліку перебуває 122 особи, з них заселено у гуртожитки 43 особи, 53 особи бажають отримати модульний будиночок", — розповідає Марина Гиря.

Для того, щоб стати на облік, тим хто втратив житло — треба зібрати пакет документів:

"Це повинна бути копія паспорту, копія довідки ВПО, місцем перебування повинно бути місто Чернігів. Також повинні надати довідку про склад сім’ї, особовий рахунок, якщо це стосується квартири, а не приватного будинка. Також додати довідку про доходи за останні 6 місяців. Копію документів, що підтверджує факт пошкодження житла".

На проживання в модульних містечках жителі Чернігова також можуть претендувати, каже Марина Гиря. Але рішення про заселення приймає обласна військова адміністрація.

Також, для чернігівців, які втратили своє житло може з’явитись ще одне модульне містечко в районі вулиці Володимира Дрозда.

Роботи з облаштування містечка мають розпочатися у вересні, а термін виконання 3-4 місяці. Це будуть двоповерхові модульні будинки з мебльованими одно та двокімнатними квартирами. Загалом там зможуть проживати більше 500 людей.

Детальніше у сюжеті:

Читайте також:

Для чернігівців, які втратили житло, збудують двоповерхове модульне містечко