"Квартира пішла на мотоцикли" — історія чернігівського колекціонера техніки

ФОТО: Суспільне Чернігів

Влітку на Чернігівщині мав відкритися музей мототехніки. Завадило повномасштабне вторгнення росіян. Колекцію зі 150 мотоциклів, мопедів та велосипедів зібрав чернігівець Олександр Шпак. Експонати розміщувались в селі, де чоловік виріс. Населений пункт був в окупації та чоловік радіє, що жоден мотоцикл росіяни не вкрали.

Мотоцикл "Іж Планета-2" Олександр побачив у друга в гаражі у березні минулого року та купив. Він став першим в колекції чоловіка. За рік вона виросла до 70 мотоциклів.

Мотоцикл "Іж Планета-2". ФОТО: Суспільне Чернігів

Колекцію мотоциклів він почав збирати для душі. Коли їх кількість перевалила за кілька десятків, зрозумів – це буде цілий музей. Поки найдорожчий екземпляр – німецький мотоцикл 1960 року випуску. Він коштував Олександру дві тисячі доларів.

"Оце Сімпсон 1960 року. Тут мотор своєрідний, його ще називали в Німеччині "молот". Я знайшов його в Полтаві", – розповів Олександр.
Найдорожчий екземпляр – німецький мотоцикл 1960 року випуску. ФОТО: Суспільне Чернігів

Мотоцикли чоловік збирав по всій Україні. Найтриваліша поїздка – 2200 кілометрів, тоді він за раз об’їхав 10 областей.

Зазвичай власники старих мотоциклів ремонтували їх, використовуючи деталі з інших моделей, розповідає Олександр. В його ж музеї мотоцикли будуть тільки оригінальної комплектації. Утім знайти "рідну деталь" – завдання складне.

"У них зазвичай цінна запчастина – це сигнали в карболітовому корпусі. Практично не попадаються на мотоциклах. Це вже шукаєш, десь у когось він лежав або замовляється. Це я знайшов конкретно 1955 року під рік мотоциклу і він оригінальний з цієї сторони є розподільчі коробки. Знайшов в цьому селі, випадково з товаришем поговорив, каже, у мене лежить коробочка, схожа те, що тобі треба. Виніс, я просто був у шоці. У людини лежала років 30-40 в гаражі припадала пилом", – поділився колекціонер.

Колекція Олександра. ФОТО: Суспільне Чернігів

Музей Олександр планував облаштувати в селі на Чернігівщині, де виріс, в приміщенні колишнього магазину площею 400 квадратів. А відкрити вже цього літа. Завадило повномасштабне вторгнення росіян та окупація цього села. Він в цей час перебував вдома у Чернігові.

"Росіяни ходили, у вікна дивилися, але нічого не взяли – це взагалі нонсенс якийсь. У нас стояла Росгвардія, вони буквально дивилися тільки за порядком, переживав дуже сильно, коли я приїхав, ледь не плакав, тут все на місці, зрадів. Стільки праці, ви ж самі розумієте, праці і грошей".

Після звільнення села, більшу частину мотоциклів чоловік заховав.

Колекція Олександра. ФОТО: Суспільне Чернігів

Окрім мотоциклів, музей буде наповнений й ретро мопедами та велосипедами. Зараз вже є близько 150 експонатів. 70% техніки відремонтовано та на ходу.

Колекція Олександра. ФОТО: Суспільне Чернігів

Щоб зібрати таку колекцію, Олександр витрачав сімейні заощадження.

"На квартиру дітям були зібрані, пішла квартира на мотоцикли".

Колекція Олександра. ФОТО: Суспільне Чернігів

Коли дружина зрозуміла, що звичайне захоплення переростає у щось серйозніше, почала сварити Олександра.

"У нас тема мотоциклів – це зразу: "Закінчуємо, все, мені не цікаво, що там, куди там". Я людина цілеспрямована, якщо я йду до мети, я буду йти, я не можу на пів шляху зупинитися. Сенс тоді було починати?"

Колекція Олександра. ФОТО: Суспільне Чернігів

10 річний син Андрій підтримує батька.

"Я не жалкую, тому що, якщо він купить мотоцикл, вони ж будуть дорожчати і буде ціна більша, ніж ми заробимо 100 тисяч, а пройде два роки – це вже буде 500 тисяч – це ж логічно".

Син Андрій. ФОТО: Суспільне Чернігів

Поки нових мотоциклів Олександр не купує. Усі гроші йдуть на відновлення пошкодженого від російських снарядів власного будинку в Чернігові. Автівка, на якій він перевозив мототехніку – втрачена. Чоловік чекає на закінчення війни, тоді він зможе продовжити підготовку до відкриття музею.

Детальніше — у сюжеті:

Читайте також:

Блокпости та мініконцерти: у Прилуках діти збирають гроші на допомогу ЗСУ

Головні історії тижня в одному листі

Підписатися на розсилку Суспільного
Read more!