Висновки робити зарано, але є позитивний сигнал: Зеленський прокоментував перший комерційний рейс із порту Одеси

. Фото: Офіс президента України

Вихід з Одеси першого від початку війни з РФ судна з українською агропродукцією є значним успіхом, однак поки що тяжко передбачити, чи працюватимуть належним чином домовленості щодо розблокування українських портів.

Про це під час відеозвернення 1 серпня заявив президент Володимир Зеленський.

"Сьогодні почалось виконання Ініціативи щодо експорту українського зерна та іншої агропродукції з наших портів на Чорному морі. Перше судно, яке перевозить 26 тисяч тонн кукурудзи, вийшло з порту Одеси", — нагадав гарант.

За його словами, поки що неможливо спрогнозувати, чи працюватиме ініціатива належним чином.

"Станом на зараз ще не час робити будь-які висновки й прогнозувати подальші події. Але порт запрацював, експортний рух почався, і це можна назвати першим позитивним сигналом, що є шанс зупинити розгортання продовольчої кризи у світі", — зауважив президент.

Зеленський наголосив, що нині все залежить від виконання безпекових параметрів ініціативи, що є відповідальністю, в першу чергу, Організації Обʼєднаних Націй і Туреччини.

"У нас не може бути ілюзії, що Росія просто утримається від спроб зірвати український експорт. Росія послідовно провокувала голод в країнах Африки й Азії, які традиційно імпортували значні обсяги українського продовольства. А зараз — в умовах надзвичайної спеки, як цьогоріч в Європі, загроза цінової кризи і певного продовольчого дефіциту є також і для частини європейських країн", — зазначив він.

Президент повідомив, що на відправку з України вже чекають 16 суден, і держава готова зробити належний внесок у стабілізацію світового ринку продовольства. При цьому Зеленський звернув увагу на те, що функціонування транспортного коридору важливе для сотень тисяч українців, які працюють в аграрній сфері.

"Для нашої держави це теж має значну користь — і питання не лише у мільярдах доларів валютної виручки. У вирощуванні експортних аграрних культур задіяні близько пів мільйона українців, а якщо додати суміжні галузі, то це плюс мільйон робочих місць. Звідси й відповідна державна увага до виконання експортної Ініціативи. Це дійсно потрібно нашим людям", — підкреслив гарант.

Що відомо

  • Перше судно Razoni з розблокованим українським зерном вирушило 1 серпня з Одеського порту до ліванського порту Тріполі. На борту суховантажника, що рухатиметься коридором безпеки, 26 тисяч тонн української кукурудзи.
  • Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш привітав вихід з Одеського порту судна із вантажем кукурудзи, зазначивши, що відновити експорт української агропродукції вдалося завдяки зусиллям координаційного центру, створеного за участі ООН.
  • 22 липня у Стамбулі Україна, Туреччина та ООН підписали угоду, яка стосується розблокування портів та вивезення українського зерна. Дзеркальну угоду з Туреччиною та ООН також підписала Росія.
  • 23 липня росіяни атакували Одеський морський торговий порт крилатими ракетами типу "Калібр". У ньому знаходилось зерно, яке мали відправити на експорт
  • Через морські коридори з трьох портів Одещини планують вивозити три мільйони тонн української агропродукції щомісяця

Читайте також

"Ми все одно остерігаємося провокацій" — очільник аграрної конфедерації про початок вивозу зерна з портів України

Вихід з українського порту судна з зерном став кроком до подолання глобальної кризи — Єврокомісія

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу