Неприємний запах у Хмельницькому: Що спричинило та кого покарають

Фото: Суспільне Хмельницький

За відкритим поліцією кримінальним провадженням агропідприємству, яке неправильно внесло органічні добрива і спричинило неприємний запах на території Хмельницької громади, загрожує штраф до двохсот неоподаткованих мінімумів. Кримінальне провадження відкрите за частиною першою статті 239 Кримінального кодексу України «Забруднення або псування земель

Про це Суспільному розповіла начальниця сектору комунікації Нацполіції області Інна Глега.

На неприємний запах в повітрі жителі Олешина стали скаржитися в соціальних мережах на вихідні, 25 липня.

Люди скаржаться у соціальній мережі на неприємний запах. Фото: Суспільне Хмельницький

За цей час він поширився на обласний центр, зокрема екоактивіст, фасилітатор Європейського молодіжного водного парламенту Павло Везденецький опублікував в себе на сторінці пост про запах гною в мікрорайоні Гречани, на березі річки Південний Буг.

Павло Везденецький опублікував в себе на сторінці пост про неприємний запах в мікрорайоні Гречани. Фото: Суспільне Хмельницький

Хмельничанин Роман Олексійович працює в Олешині. Каже, фермерське господарство щороку вносить добрива на поля: «Було і раніше таке, але, щоб так яскраво був виражений неприємний запах - це вперше».

Жителька Олешина Тетяна Петляк розповіла, що вже шість днів через різкий запах змушена зачиняти двері та вікна в будинку і не випускає на вулицю дитину.

«Вчора йшла ввечері – пропахла тим запахом. До хати зайшла і скидаю на веранді всі речі, бо запах неможливо. Дитина аж покашлює. Не те, що вона хвора від цього запаху, але покашлює. Староста взагалі ні до чого не береться», - говорить Тетяна.

Староста Олешинського округу Валентина Базилюк говорить, що така ситуація з неприємним запахом вийшла вперше за весь час її роботи. Підприємство не встигло попередити її про внесення добрив на поля, каже Валентина: «Я думаю, що це не велика біда – це просто несприятливі умови для людей».

Начальник міського управління екології Олександр Луков розповів: причиною неприємного запаху стало неправильне внесення в землю органічних відходів.

Поле, з якого розповсюджувався неприємний запах. Фото: Суспільне Хмельницький

«Я думаю, що вони при зберіганні й при вивозі порушили саму технологію. Органічні відходи мають певний технологічний процес і мають бути сухими. На жаль, вони на поля виводили вологі відходи й від цього дуже різкий і неприємний запах», - пояснив Луков.

Зі слів директора агропідприємства Йагер Тонніс Чапко, відходи були сухими, а на запах в повітрі вплинули погодні умови та ламання трактора, який, за технологією, мав закопати гній в землю.

«Проблема сталась з трактором. Він поїхав назад. Це була моя помилка, бо ми далі продовжили розкидати гній. Трактор ремонтували до ночі. Інша причина – вчора пройшовся дощ. Потім спека. Стало парити, вітер туди пішов. І так всі проблеми на купу», - сказав директор агропідприємства.

Культивують поле, аби ліквідувати запах. Фото: Суспільне Хмельницький

Неприємний запах скоро зникне, додає директор, бо зараз трактори на полі закопують добрива. Фасилітатор Європейського молодіжного водного парламенту Павло Везденецький вважає, що рідкі відходи, через особливості рельєфу Хмельниччини, можуть забруднювати річку.

«Якщо підприємство вносить рідкий гній, а Поділля в нас все горбисте – то з дощами, так чи інакше, з поверхневими водами потрапляють в пойми річок. Тому, що морфологія, природа така – якщо вода виходить на горбок, вона потрапляє далі в річку», - говорить Павло.

Зараз на підприємстві працюють правоохоронні органи, спільно з Держпродспоживслужбою.

Що відомо

  • Причиною неприємного запаху, який цими вихідними відчули хмельничани, був скид відходів на поля поблизу села Олешин Хмельницької тергромади. Відомо, що сільськогосподарське підприємство, порушуючи закон, вивезло на поля гній, який не був належним чином оброблений. Про це сказав Хмельницький міський голова Олександр Симчишин. За його словами, будь-яке забруднення Південного Бугу - неможливе.

Читайте нас у Telegram: новини регіону та України

Підписуйтесь на Суспільне Хмельницький у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram