"Мене запитали: "Хочеться служити в армії чи пити пиво з друзями?" — чи стають повістки покаранням для порушників

Вручення повісток на пляжі в Одесі, фото: Суспільне Одеса

Час від часу з'являються повідомлення про вручення чоловікам повісток на пляжах, авторинках, блокпостах, заправках, в ресторанах. Або їх вручають порушникам, наприклад, комендантської години. Як саме це відбувається, наскільки це законно і шо про це думають військові та юристи — розповідає Суспільне.

"Закінчили словами: усе, ти вільний, наступного разу буде гірше"

Влад — столичний бармен. Він військовозобов'язаний. Повістку йому вручили не у військкоматі чи за місцем роботи, а в поліцейському відділку, бо нібито він порушив комендантську годину.

"Крім мене, там вже були хлопці, яких, як я зрозумів, зловили за порушення комендантської години. Мені виписали повістку й написали дату, коли треба з'явитися".

Одного вечора Влад і ще троє його друзів — двоє дівчат і хлопець — йшли до нього в гості. На годиннику було 22:45, та через те, що будинок хлопця одразу біля блокпоста, сподівалися встигнути зайти в дім до початку комендантської години. Каже: саме почали відчиняти двері під'їзду, як в їхню сторону військові посвітили ліхтариком й попросили показати документи.

"Запитували хто ми, що ми робимо. Я пояснював, що тут живу. Один хлопець із Білорусі. Його довго перевіряли, дивилися, чи він є у базі. Потім підійшла поліція. Їм сказали забирати нас у відділок", — каже Влад.

У поліцейському відділку, пригадує, знову перевірили документи й відвели до іншої кімнати, щоб взяти відбитки пальців. Після цього їх вже чекав воєнком.

"Крім мене, там вже були хлопці, яких, як я зрозумів, зловили за порушення комендантської години. Мені виписали повістку й написали дату, коли треба з'явитися. Я прийшов. Я так зрозумів, що це окремий кабінет для людей, яких ловлять за порушення комендантської години. Мене запитали: "Чи хочеться служити в армії?" А потім: "Чи хочеться пити пиво з друзями?" У кінці почали розповідати, що не можна порушувати комендантську годину, бо воєнний стан й закінчили словами: "Усе, ти вільний, наступного разу буде гірше", — пригадує хлопець.

Читайте також: "Нам треба красавчики". Військовий облік та мобілізація: що треба знати про повістки

Ні медогляду, ні інших процедур Влад не проходив. Хлопець каже, що і сам хотів стати на військовий облік, але не може, бо чекає на відновлення паспорта. Та й якщо і мав би отримати повістку, то не у Києві, а за місцем прописки — у Чернівецькій області.

Від пляжів до ринків й по декілька разів — як і де українцям вручають повістки

Історія Влада не поодинока. Повістки українцям вручають у найрізноманітніших місцях. Так, у Луцьку їх роздавали відвідувачам авторинку. В Калуші на Івано-Франківщині — водіям у черзі на заправці. В Одесі —  відпочивальникам на пляжах.  На Черкащині — рибалкам на озері, які порушували правила риболовлі. У столиці поліція провела рейд нічними клубами, щоб знайти порушників комендантської години: вручили понад 200 повісток. А в Тернополі за порушення комендантської години повістку вручили навіть жінці. Утім, за її словами, у військкоматі появою призовниці були шоковані й відправили додому.

У МВС визнають: справді є факти вручення повісток тим, хто завинив перед законом. Але вони не масові. За словами радника міністра внутрішніх справ Вадима Денисенка, ймовірно, у деяких регіонах це роблять для того, щоб вплинути на настрої людей, які почали забувати, що йде війна.

"Це навряд чи є настільки масовим і навряд чи є тією частиною, яка може покращити бойовий дух армії та різко збільшити кількість тих, хто йде до армії. У нас, в принципі, достатньо добровольців, принаймні накладки з цим немає", — сказав Денисенко в ефірі телемарафону.

Вручення повісток на пляжі в Одесі, фото: Суспільне Одеса

Але вручення повістки ще не означає, що людину візьмуть у військо. Киянину Нікіті повістку вручили ще на початку повномасштабного російського вторгнення. 26 лютого він приїхав у Львів. Наступного дня пішов у Центр надання адміністративних послуг, щоб зареєструватися як внутрішньо переміщена особа. Там і отримав документ, що має з'явитися у військкомат — усі чоловіки-переселенці призовного віку протягом семи днів мають стати на облік за місцем їхнього тимчасового проживання.

Нікіта прийшов у військкомат, але його відправили додому. "На вході за цією адресою стояв військовий у формі і з автоматом й усіх повертав додому. Мені він сказав, що у мене немає бойового досвіду, тому нас поки не чекають у військкоматі. Мовляв, зараз певна хвиля мобілізації і чекають певних людей. Нам сказали, що ми потрапляємо в останню хвилю мобілізації. Тому ми просто пішли додому", — каже Нікіта.

Віталій Руденький теж киянин й вручити повістку йому теж намагалися у Львові в кафе у центрі міста аж двічі. Та жодного разу не змогли: чоловік має проблеми зі здоров'ям і для служби не придатний, тож щоразу намагався це пояснити представникам військкомату.

Читайте також: Від муфтія до парамедика на війні. Історія Саїда Ісмагілова

"Ми з ними чемно поговорили. Я пояснив, що якщо в тебе є план і ти хочеш якнайкраще його виконати, то повинен підбирати відповідних людей. Якщо ти підходиш до людини, у якої серйозні проблеми зі здоров'ям, вона пройде медичну комісію й гарантовано буде знята з обліку. Відповідно, ти не виконаєш план. Я сказав, що з радістю піду служити, я би цього хотів, але в мене проблеми зі здоров'ям, тому якщо я піду, то вони просто витратять час", — пояснює Віталій.

Та крім тих, хто й не проти б служити, є ті, яких така перспектива не влаштовує. У "Телеграмі" навіть з'явилися канали, де користувачі застерігають одне одного, які місця оминати, аби не отримати повістку.

Покарання чи необхідність

Начальник управління персоналу штабу командування Сухопутних військ ЗСУ Роман Горбач запевняє, що добровольців зараз вистачає. Мовляв, немає проблеми доукомплектації військових частин. У деяких районах люди навіть чекають у чергах, щоб їх викликали на службу.

Повістка як "батіг для порушників" розділила суспільство на два табори: хто підтримує, а хтось вважає це приниженням військових. "Те, як їх роздають, мені мерзенно. Я проти, і всі військові проти того, що людей карають повістками", — заявив в ефірі загальнонаціонального марафону військовий психолог, офіцер ЗСУ Андрій Козинчук. Хоча, зазначив він, українська армія має втрати, тож новобранці потрібні, але вмотивовані та свідомі.

"Понад 3 млн громадян сьогодні перебувають на обліку у "військкоматах", але не за місцем їх проживання".

Такої ж думки військовослужбовець на позивний "Добрий". Каже: караючи порушників повістками, у військо лише притягнуть недобросовісних людей. "Будь-яке військо — це зріз населення, туди все одно потрапляють і люди, які прихильні до алкоголю, і люди, що прихильні до наркоманії. І того, щоб робити так, аби таких було менше, ми навпаки робимо, аби їх було більше", — каже боєць.

На його погляд, у військо потрібно брати лише мотивованих людей. "Це деморалізує військових, бо вони чекають допомоги у свої ряди, бо щодня у нас вбитими і пораненими є дуже багато людей. Вони чекають, що прийдуть люди, які замінять тих, що вибули, а приходять ті, хто не хочуть служити, які бояться, не вміють", — додає боєць.

Сили територіальної оборони ЗСУ. Фото: УНІАН

А от військовослужбовець на позивний "Борсук" вважає, що держава має право вручати повістки правопорушникам. Хоча й погоджується, що такі люди можуть бути менш вмотивованими. "З точки зору законодавства держава повинна себе захищати. І це цілком окей, що військкомат мобілізує населення в межах, що встановлені законом, але вручати повістки правопорушникам чи просто людям з вулиці є не зовсім доречно", — говорить військовий.

Міністр внутрішніх справ Денис Монастирський вважає, що мобілізація — це справа кожного громадянина й повинна відбуватися на добровільних засадах, але от  військовий облік — нагальна потреба ЗСУ. Тому усі, хто підлягає мобілізації, мають оновити дані в центрах комплектування. "Понад 3 млн громадян сьогодні перебувають на обліку у "військкоматах", але не за місцем їх проживання", — пояснив очільник МВС, тому "роздача" повісток, зокрема, на блокпостах, триватиме. Хоча, на його думку, це "має бути позицією самих громадян".

Хто і де має право вручати повістку

Відповідно до Указу президента України "Про загальну мобілізацію", Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", а також Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу, повістку призовнику можуть вручати співробітники територіальних центрів комплектування або органів місцевого самоврядування, співробітники Служби безпеки, керівники підприємства чи організації, де працює людина. А от поліція у законі не згадана, тому, за словами адвокатки Тетяни Козаченко, патрульні не мають повноважень вручати повістки.

Вручати документ мають людині особисто, під підпис. У ньому мають бути вказані ваші прізвище, імя, по батькові, рік народження та адреса, місце роботи, вид повістки, дата, час та адреса, коли й куди необхідно з’явитися, які документи потрібно мати із собою, печатка, підпис та ініціали керівника територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Чи можуть, наприклад, бійці ТрО чи інші самостійно заповнювати порожні бланки з підписом начальника військкомату та печаткою? Адвокат юридичної компанії "Міллер" Андрій Новак у коментарі "Українські правді" назвав це порушенням. Він вважає, що таку повістку можна оскаржити.

А от правозахисниця Вікторія Тютюнникова в ефірі телемарафону стверджувала, що якщо на місці вручення перебуває начальник, який за законом має право заповнювати повістку та підписувати, то все відбувається законно.

Читайте також: Військовий облік жінок. Що зміниться з 1 жовтня і чи обмежать виїзд

Якщо військовозобов'язаний відмовляється отримувати повістку, мають скласти акт про відмову із підписами уповноважених осіб та свідків.

Адвокатка Любов Михайленко пише, що при врученні повістки ви маєте право попросити людину представитися, назвати посаду, підстави, відповідно до яких вона має повноваження вручати повістки. Якщо це представник військкомату, то він має пред’явити військовий квиток або посвідчення офіцера. Примусово доставляти військовозобов'язаного до центру комплектації заборонено.

А от місце і час вручення повістки ніде не передбачені, повідомляє Центр протидії дезінформації при Раді національної безпеки та оборони України. Тому їх можуть видавати у будь-який час і будь-якому місці.

Про те, чи означає вручення повістки те, що військовозобовязаному доведеться йти до війська та яке порушення за ігнорування повістки чи ухилення від призову, читайте у нашому матеріалі.

Читайте також

"Пам’ятаєте, як в Донецькому аеропорту? Люди витримали. А бетон — ні. Тут так само". Гайдай про Лисичанськ та окупацію

"Коли ми переможемо, я приготую страву "русня під ізюмом" — інтерв’ю з Клопотенком

Чи стане в Україні доступною короткоствольна вогнепальна зброя

"Будь-яка аргументація про те, що ЛГБТК+ не захищають Україну виглядає смішно". Історія Бориса Хмілевського

Головні історії тижня в одному листі

Підписатися на розсилку Суспільного
Read more!