Віра в кіно: рецензія на серіал "Поділ" від Бена Стіллера

Фото: кадр з серіалу

19 червня у центрі Львова помітили американського актора та посла доброї волі ООН Бена Стіллера. У наступні дні той відвідав Макарів на Київщині, який постраждав від російської агресії, а також зустрівся з президентом Володимиром Зеленським. Користуючись моментом, ведуча авторської програми на Радіо "Промінь" Віра Сивачук розповідає про серіал "Поділ", режисером якого є Бен Стіллер.

Я обіцяла розповісти про серіал, який почала дивитися в останню довоєнну ніч. Ну як почала – подивилася першу серію і, з почуттям виконаного обов'язку вимкнула ноут далеко за північ. Десь за чотири години до того, як почалося вторгнення.

Другу серію я увімкнула лише через два місяці. Нещодавно з'явився привід подивитися увесь сезон. Автор серіалу, посол доброї волі ООН і голлівудський актор Бен Стіллер завітав до України.

Про те, що він найсимпатичніший комедійний актор "фабрики мрій", ви точно знаєте. А чи знаєте, що Бен знімає науково-фантастичні серіали? Отож, –офісний sci-fi "Поділ" (Severance), автор Ден Еріксон, режисери Бен Стіллер та Айфон Маккардлі, США, 2022 рік.

Про що серіал "Поділ"

Людина офісу. Напівробот у людській подобі – без шлейфу життєвих спогадів – перше враження від Марка, працівника корпорації "Люмон". Таким він став у результаті експерименту поділу свідомості.

Щоранку о 9 годині Марк лишає в камері схову годинник і мокрі черевики, а разом з ними – своє справжнє "я". Потім ліфт, який сканує наскрізь, і нескінченні білі коридори – після "корпоративного чистилища" він готовий без питань та емоцій клацати дивні підбірки чисел у себе на моніторі.

Троє колег, які сидять квадратом посеред порожньої кімнати, теж нічого не пам'ятають про своє зовнішнє життя. Раптом один з колишніх працівників зникає. Він намагається зібрати докупи свою роздвоєну особистість і розповісти правду про "Люмон". Кому? Всесвіту – в особі Марка.

Плюси та мінуси "Поділу"

Серіал від Бена Стіллера – таке собі три в одному: офісний горор про чіпи в мозку, напівдетектив про втрату пам'яті і роздвоєння особистості і наукова фантастика про етику технологій. За сюжетом, кожен з героїв "розслідує" власну персону і намагається згадати життя за межами роботи. "Люмон" – така собі корпоративна секта – намагається всі ці спроби заблокувати і масштабувати свій експеримент. Інтригує? Так, але... Усю цю історію можна було б розповісти 3-4 серіями, а не розтягувати на 9.

Проте у такому випадку, можливо, ми не відчули б стильний візуальний всесвіт серіалу: стерильний, порожній, технічний, який за тобою постійно стежить. Робочий простір, де немає місця твоїй особистості, а лише корпоративним ідолам (уявіть компанію, де цілий поверх заставлений восковими фігурами засновників і босів). І саме в цьому закритому просторі минає понад половина серіалу. Думаю, не випадково.

Висновок

Можливо, ви скажете, що ці офісні страждання – не про нас. Точніше, не про нас теперішніх. Не поспішайте.

Головна дилема серіалу – "забути не можна пам'ятати". Хіба нічого не нагадує? А що, як почистити пам'ять від картинок війни і щодня на вісім годин провалюватися в якийсь офісний сон? Чи стало б легше?

Творці серіалу розмірковують, чи можна розділити наше "я" на зовнішнє і внутрішнє? І чи справді забуття зцілює? Не буду переказувати всіх меседжів. Але, якщо вірити Бенові Стіллеру і компанії, добровільна амнезія не звільняє від страждань. Тому герої й готові віддати все заради простих життєвих спогадів.

"Поділ" – це історія про цілісність людської особистості і про наше право на пам'ять.

Більше рецензій на українське та світове кіно

Читайте нас у Facebook: головні новини культури України та світу

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: culture@suspilne.media. Ваші історії важливі для нас!