Як учителька образотворчого мистецтва з Луганщини стала продавати NFT для ЗСУ

Олена Сєльчонок з міста Привілля, що на Луганщині, у мирний час викладала образотворче мистецтво для дітей. Також дівчина малювала картини, які продавала в NFT Інформація, яка має цінність у криптовалюті, унікальний цифровий елемент, який ще називається блокчейном. Ним може стати, наприклад, зображення, чи будь-який інший витвір мистецтва.. Після того, як її рідний край піддався атакам російської армії, криптовалютні продажі стали для Олени не лише єдиним способом забезпечити себе, а й можливістю допомагати ЗСУ.

Наразі майже вся родина Олени — внутрішньо переміщені особи. На момент нашої розмови їхнє місто обстрілювалося й було під загрозою окупації, а на момент виходу матеріалу — стало тимчасово окупованим.

Олена Сєльчонок. Фото з особистого архіву Олени Сєльчонок

Від учительки до блокчейн-продажів

Олена закінчила навчання на факультеті живопису й після отримання диплому почала викладати образотворче мистецтво. Працюючи в школі після обіду, зранку малювала. Спочатку це було гобі, яке не сильно монетизувалося — роботи інколи купували, але не часто. Усе змінилося, коли їй запропонували співпрацю на платформі NFT.

"Я малювала свої картини олією, аквареллю й публікувала на різні платформи. Згодом мене запросили на нову платформу для створення та продажу NFT- робіт, команді сайту сподобались мої роботи. Я не дуже добре знаю англійську, тому спілкувалася через перекладач.

Тоді я не знала, що це таке, але почитала, розібралася й почала створювати NFT".

Художниця малює на папері, потім фотографує роботу, робить її яскравішою у фотошопі й завантажує фото на сайт для продажу — вона не перейшла в діджитал-арт, робота з NFT не сильно відрізняється від її творчості раніше.

Роботи Олени Сєльчонок. Фото з особистого архіву Олени Сєльчонок

Олена слідкує за тим, що найбільше купують, що модно, як інші художники працюють з NFT. Також загітувала зайнятися блокчейном кількох своїх друзів. Для тих, хто теж хоче почати, розповідає:

"Наразі мої роботи виставлені на двох платформах:

  • FormosArt — сюди мене запросили особисто, вони мають відділ, де ви можете подати заявку, вони її розглянуть та напишуть вам, якщо їм підійдуть роботи. Моя знайома з Одеси теж малює і там виставила одну свою роботу, її ухвалили на продаж.
  • І Opensea — на цьому сайті я нещодавно".
Референс і робота художниці. Фото з особистого архіву Олени Сєльчонок

Для ЗСУ

У школі, в якій працює Олена і яка нині на тимчасово окупованій території, її не звільнили, але платити заробітню плату не мають змоги. Тож, окрім допомоги від держави, продаж робіт NFT і гроші з цього – єдиний прибуток учительки. Незважаючи на це, частину грошей з кожної проданої картини вона відправляє на ЗСУ. Розповідає, що підтримувала українську армію ще до повномасштабного вторгнення.

"Зазвичай 25-50% відправляю на ЗСУ. Решту залишаю собі на матеріали і жити. Ми переселенці, нам за щось треба існувати. За рік я продала NFT приблизно на тисячу доларів.

Ще до повномасштабного вторгнення я перекидала частину грошей на ЗСУ, бо розуміла, що треба слати: іде війна, треба якось допомогти. Уже тоді, до 24 лютого, недалеко від нас ішла війна".

Процес роботи над малюнками. Фото з особистого архіву Олени Сєльчонок

Про учнів

Олена каже, що не знає, чи повернеться додому. Але на питання, чи хоче повернутися до викладання, відповідає ствердно.

"Мені подобається працювати з дітьми. Я вже до них звикла і вони до мене, хочеться продовжити. Деякі батьки навіть дзвонять і запитують, коли ми повернемося, як нам рік закінчувати. Бо ніхто нічого не знає, у школі нікого немає, ніхто не працює і жодних указів не було: як рік закривати, що робити. Тому ми сподіваємося, що так – далі викладатимемо".

Учні Олени Сєльчонок. Фото з особистого архіву Олени Сєльчонок

Більшість учнів Олени виїхали з батьками в центр чи на захід України, подалі від бойових дій. Учителька підтримує з ними зв'язок.

"Пишуть, що повиїжджали практично всі. Я дзвоню, пишу, дізнаюся, що і як. Дехто навіть скидав свої малюнки. Тобто у них ніби уроків немає, але діти самі займаються самостійно, скидають мені малюнки. Я їм пишу, щоб вони продовжували займатися, щоб не кидали".

Роботи учнів. Фото з особистого архіву Олени Сєльчонок

До перемоги

Ще один плюс NFT — роботи Олени збереглися й завжди з нею, навіть коли вона в іншому місті.

"Наразі майже всі мої роботи у оригінали, і більша частина мого життя залишилися там, у Привіллі. Навіть якщо ми не повернемося, і я їх не зможу забрати, вони є у цифровому форматі. У багатьох людей зараз ситуація, подібна до моєї, а судячи з новин та нових свідчень, буває і набагато гірше.

Я вірю в перемогу України і хочу допомогти у цьому, чим можу. Зараз вони можуть стати у пригоді і мені, і ЗСУ".

Фото з особистого архіву Олени Сєльчонок

Більше про українських художників і ілюстрацію

Читайте нас у Facebook: головні новини культури України та світу

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: culturesuspilne@gmail.com. Ваші історії важливі для нас!