Туберкульоз в умовах війни: де на Рівненщині можна пролікуватися та що означає супровід

Важливо
Фото: pexels.com

На Рівненщині працює лише один фтизіопульмонологічний центр, у якому лікують хворих на туберкульоз. Також у п'яти медзакладах області можна діагностувати хворобу. На сьогодні хвороба – виліковна, а в Україні працює система, згідно з якою хворі на туберкульоз можуть безоплатно отримати медичну допомогу та соціальний супровід. Це стосується як місцевих жителів, так і вимушених переселенців.

Як проявляється туберкульоз

Пан Анатолій, який просив не називати його прізвище, – 52-річний військовослужбовець з Рівненщини. Він був учасником АТО та збирався їхати "на нуль" після повномасштабного вторгнення Росії до України. Однак, раптовий нічний кашель змінив його плани.

"Оце як почалась війна, я приїхав додому з роботи і вже готувався їхати воювати: зібрав палатку, речі, жінка нарихтувала їжу… А вночі під ранок я кашлянув і відчув у роті кров, почалась кровотеча. Мій швагро, теж АТОвець, відразу повіз в районну лікарню, звідки мене перенаправили у спеціалізований заклад – на лівій легені виявили туберкульоз, на правій – пухлину", – зазначив чоловік.

Він уточнив, що помічав у себе потужний кашель і раніше – двічі-тричі на місяць, однак, думав, що це наслідок тютюнопаління, адже палив одну-дві пачки цигарок на день.

Читайте також: На Рівненщині побільшало випадків туберкульозу. За яких симптомів варто іти до лікаря

Лікарка-фтизіатриня обласного фтизіопульмонологічного центру Ірина Полюхович пояснила: хвороба протягом певного часу розвивається в організмі без будь-яких зовнішніх ознак.

"Коли ступінь ураження органу набуває значних розмірів, людина починає відчувати нездужання. У неї з’являється кашель, що триває понад 2-3 тижні, рясне потовиділення вночі, слабкість, безпричинна втрата ваги та підвищення температури тіла до 37 градусів без видимої на те причини, що триває понад тиждень. Також є задишка без значного фізичного навантаження та біль у грудній клітці", – пояснила Ірина Полюхович.

Де і як відбувається зараження

До того, як виявили хворобу, чоловік працював у приватній фірмі. Він вважав, що захворів, коли змерз взимку.

"Лікарка мені сказала: ви це привезли ще з АТО, коли по вологих окопах та бліндажах були. Там туберкульоз найбільше розвивається, бо є вологість, гниль, пліснява. Мовляв, воно не за рік розвинулось", – поділився хворий.

Читайте також: Як війна впливає на поширення інфекційних хвороб — пояснює епідеміологиня

За словами Ірини Полюхович, хвороба передається повітряним шляхом при тривалому перебуванні в закритому приміщенні разом з хворим.

"Хворі на туберкульоз найчастіше поширюють на членів сім’ї, друзів, колег. Однак, варто знати, що він не передається через обійми, рукостискання, поцілунки та при спільному користуванні предметами побуту – посудом, постільною білизною, рушниками. Неможливо заразитись і через їжу, яку готував хворий", – пояснила Ірина Полюхович.

Як проходить лікування

За словами Ірини Полюхович, для того, аби діагностувати туберкульоз, проводять рентгенографію органів грудної клітки та аналіз мокротиння на наявність у ньому бактерій туберкульозу.

"Аналіз мокротиння дозволяє не лише підтвердити діагноз, а й визначити чутливість мікобактерії туберкульозу до ліків: сьогодні часто трапляються випадки первинного захворювання на туберкульоз, при якому збудник є стійким до препаратів першого ряду. Туберкульоз, у більшості випадків, уражає легені, але захворювання може ушкодити будь-який орган, наприклад: нирки, хребет, мозок, лімфатичні вузли, кишківник, шкірні покриви, статеві органи тощо. В такому випадку проводять спеціальні дослідження", – повідомила лікарка.

Ірина Полюхович зазначила, що сама хвороба в умовах сучасності – виліковна, а лікування проходить за допомогою антимікобактеріальних препаратів. Все лікування безоплатне в межах програми медичних гарантій.

"На сьогодні розроблено ефективні схеми лікування, які дозволяють вилікувати 100% хворих. Стандартна схема лікування передбачає щоденний прийом препаратів впродовж мінімум шести місяців. Хворобу можна лікувати як стаціонарно, так і амбулаторно, а модель амбулаторного лікування набула неабиякого значення під час війни: пацієнт може отримати ліки і консультацію лікаря, залишивши свою домівку", – зазначила фтизіатриня.

В області лікування та медичний супровід можуть отримати як місцеві жителі, так і вимушені переселенці.

Хто та як дає медико-соціальний супровід

За інформацією заступника голови правління благодійної організації "Мережа 100% життя Рівне" Євгена Баборикіна, саме ця організація — єдина в області із подібних, яка займається супроводом хворих на туберкульоз.

"Після того, як у людини діагностували хворобу, вона потрапляє у тубкабінет або в тубдиспенсер. Якщо їй призначають лікування, то повинні також розповісти і про медико-соціальний супровід в процесі лікування для формування прихильності людини до лікування. Задля мотивації ми видаємо продуктові набори, аби людина не покинула своє лікування", – зазначив Євген Баборикін.

І додав: якщо пацієнт не погоджується на медико-соціальний супровід працівниками організації, то такий супровід здійснює лікар. Однак, тоді пацієнт не отримуватиме ті послуги, які входять у пакет супроводу.

Читайте також: В облраді пояснили, куди на Рівненщині звертатись переселенцям із туберкульозом

"За гроші Глобального Фонду, це світова організація, ми надаємо медико-соціальний супровід з передбаченим алгоритмом роботи. Соцпрацівник бере для хворого ліки, видає їх. Якщо це щоденна доставка ліків та контроль прийому препаратів, то соцпрацівник щоденно носить ліки пацієнту", – розповів заступник голови.

Він уточнив, що соцпрацівники привозять хворого туберкульозом на проміжну або фінальну діагностику, оплачують обстеження, якщо таке потрібне. Претендувати на медико-соціальний супровід може будь-хто, незалежно від соціального статусу, статків тощо.

Хто в групі ризику

Зі слів Ірини Полюхович, зараз налічують кілька груп ризику, які мають більше шансів захворіти на туберкульоз. Йдеться про людей, які живуть з ВІЛ, які мали контакт з бактеріально підтвердженим випадком легеневого туберкульозу та або туберкульозу органів дихання, людей, які мають шкідливі звички – вживають наркотики, курять, зловживають алкоголем.

Також це люди з хронічними респіраторними захворюваннями, із супутніми захворюваннями, що призводять до пригнічення імунітету, як от цукровий діабет, злоякісні новоутворення, імуносупресивна терапія та терапія інгібітором ФНП-α та люди з дефіцитом харчування.

Ірина Полюхович додала, що звичайне зниження імунітету внаслідок сильного стресу або шкідливих звичок також може створити додатковий ризик розвитку туберкульозу.

Профілактика туберкульозу

Медики розрізняють чотири види профілактичних заходів проти туберкульозу, повідомила лікарка. Це специфічна профілактика – щеплення та ревакцинація, хіміопрофілактика, санітарна та соціальна профілактика захворюваності.

"Повністю захиститись від туберкульозної інфекції неможливо, але можна запобігти розвитку хвороби або намагатися виявити її на ранній стадії. Здорові люди повинні дотримуватись правил особистої гігієни, збалансовано харчуватись і дотримуватись режиму сну. Також варто відмовитись від шкідливих звичок, особливо паління та дбати про свій психоемоційний стан", – порадила лікарка.

Читайте також: Хвороби війни: що це означає та чи виявляють їх на Рівненщині

І додала: обов’язково необхідно уникати застудних хвороб, своєчасно звертатись до лікарів та регулярно проходити медичні обстеження.

Що відомо

  • У Рівненській області п'ять медустанов мають обладнання, з допомогою якого діагноз можна поставити за 77 хвилин. Це Дубровицький ЦПМСД, Зарічненська багатопрофільна лікарня, Гощанська багатопрофільна лікарня, Березнівський ЦПМСД та Здолбунівська міська лікарня.
  • За інформацією Всесвітньої організації охорони здоров'я, 90% населення України перебуває у зоні ризику зараження туберкульозом.
  • За даними епіднагляду у 2020 році, в Україні було виявлено 17 593 випадків активного туберкульозу (нові та рецидиви), що майже на 30% менше ніж у 2019 році. У Центрі громадського здоров'я МОЗу зниження захворювання пояснили зменшенням звернень по медичну допомогу через коронавірусний карантин.

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram

Ми у Twitter