Сумчанка півтора року через суд добивається оформлення пенсії

Суспільне Суми

Майже півтора року сумчанка Валентина Демидко не може оформити пенсію. Жінка працювала фельдшером-лаборантом у Сумській міській лікарні Святого Пантелеймона (колишній Сумській районній лікарні). За словами жінки лікарня не надає документів, що вона мала шкідливі умови праці. Аби довести це їй, довелось звертатися до суду.

Валентина Демидко вважає, що має 7 років пільгового стажу за той час, коли працювала фельдшером-лаборантом у туберкульозному кабінеті та лабораторії Сумської клінічної лікарні імені Святого Пантелеймона. Управління пенсійного фонду відмовило жінці у призначенні пенсії, мотивуючи тим, що не вистачає необхідної довідки.

"Коли надаються документи, їх достовірність Пенсійний фонд перевіряє. Мені лікарня не надала жодного документа, окрім листів, то це їхня прерогатива витребувати документи з організації для оформлення пенсії, але цього не відбувається, бо лікарня написала, що у вас шкідливості немає, то і до побачення", — розповіла жінка. "Кожен раз я прихожу: “Принесіть довідку, напишіть згідно з такою статтею, такого-то закону, треба отаку довідку”. Я звертаюся письмово, то це ж письмово — ви ж розумієте — терміни вони не в самі короткі їх розглядають, а це все кругом тягнеться", — додала Валентина Демидко.

Суспільне Суми

За автоматичним розподілом, пенсійну справу Валентини розглядали в управлінні Пенсійного фонду Запорізької області, потім у Києві. Відмовили у призначені пенсії, пояснила заступниця начальника управління ГУ Пенсійного Фонду у Сумській області Альона Заставенко, через те, що законодавство вимагає уточнюючих документів.

"Тут повинна була бути довідка, в якій вказувалось, що жінка безпосередньо мала контакт із хворими на туберкульоз. Дійсно, така вимога чинного законодавства є. Що стосується тих роботодавців, які не видають ті чи інші документи своїм працівникам, то тут кожен має право на захист своїх інтересів будь-то в судовому порядку, будь-то іншим способом", — прокоментувала представниця Пенсійного Фонду Альона Заставенко.

Фахівці пенсійного фонду працювали у лікарні, розповідає пані Валентина, але не змогли отримати необхідну інформацію про роботу, яку виконувала жінка. "Обслуговувала туберкульозних хворих, брала розгорнутий клінічний аналіз крові, клінічна сеча і мокротиння та туберкульозні палички. Вони написали, що якісь там аналізи виконувала, а конкретно, щоб уточнити там – нічого не написали", – розповідає сумчанка Валентина Демидко.

Суспільне Суми

Директор Сумської лікарні святого Пантелеймона Володимир Поцелуєв, говорить, що таким працівникам, як Людмила Демидко не проводили атестацію. Бо згідно з постановою Кабінету Міністрів №442 такий працівник має працювати саме з хворими майже весь робочий час. "80% свого робочого часу людина, яка проводить з хворим, тоді організація має проводити атестацію робочого місця, для того, аби її посада попала у список №1. Те, що робить лаборант: вона бере аналізи, готує їх, безпосередньо робить лабораторне дослідження, готує результат. Безпосередньо з самим хворим вона взагалі не працює, тому що їй вже приносять готовий зібраний матеріал, тому її робоче місце не могло бути атестовано", – зазначив Володимир Поцелуєв.

Аби відстояти своє право на пенсію, пані Валентина подала позов до суду. Сумський окружний адміністративний суд, розглянувши позов Валентини Демидко, став на сторону жінки та зобов’язав управління Пенсійного фонду у Запорізькій області зарахувати до пільгового стажу роботу жінки у колишній районній лікарні й призначити пенсію. При цьому суддя посилається на те, що шкідливі умови праці підтверджуються надбавкою до зарплати у 30 і 60%, яку отримувала жінка саме за шкідливі умови праці. Також, у рішенні зазначено, що відповідальність за непроведену атестацію покладається на власника підприємства, а не працівника.

Загалом, говорить суддя-спікер Сумського окружного адміністративного суду Наталія Савицька минулого року тут розглянули 8700 пенсійних справ. Це втричі більше ніж у 2020 році. З них на користь позивачів прийнято понад 70% рішень.

Читайте також: З червня 12 тис. працюючих пенсіонерів на Сумщині мають отримати підвищені пенсії

Розглядаючи такі категорії справ, говорить Наталія Савицька, суд може залучати до справи й роботодавців. "Якщо роботодавець не надає довідку відповідно для того, щоб суд розглянув цю справу, ми можемо витребувати довідку на підтвердження цього стажу, залучивши його у справі як третю сторону. Якщо це підприємство, установа чи організація ще існують, або відповідно орган пенсійного фонду також перевіряючи у особи наявність цього пільгового стажу, наділені повноваженнями збирати уточнюючі дані", – розповіла Наталія Савицька.

Адвокатка Євгенія Юшкевич, яка займається пенсійними справами, говорить – аби не виникало питань при оформленні пенсій, необхідно ще під час роботи контролювати, які записи робляться у трудових книжках. "Ми зазвичай звикли, що трудова книжка лежить у відділі кадрів, і ніколи ми не звертаємо уваги на ті записи, а коли вже приходить час звертатись до Пенсійного фонду для призначення пенсій, виявляється багато помилок і описок", – зазначила адвокатка. "Тоді людини доводиться звертатися до судових органів для врегулювання цих проблемних питань, які ніби й не значні, але Пенсійний фонд не має законних підстав призначати пенсії", – додала Євгенія Юшкевич.

Тепер Валентина Демидко чекає, поки рішення суду у її справі набере законної сили й все одно планує витребувати документи, що підтверджують шкідливі умови праці у лікарні. Сторони на оскарження рішення суду мають місяць, цей термін спливає 30 червня. За інформацією управління Пенсійного фонду Сумської області їхні колеги з Запорізького управління планують оскаржувати це рішення.

Читайте Суспільне у Telegram

Долучайтесь до нашої спільноти у Viber

Підписуйтеся на наш Instagram

Головні історії тижня в одному листі

Підписатися на розсилку Суспільного