"Вона кілька місяців не тримала шпагу в руках". Старший тренер збірної України – про перемогу Влади Харькової на Євро

Ексклюзивно
FIE

Україна уперше вперше за 13 років взяла медаль на континентальній першості у жіночій особистій шпазі.

У другий день чемпіонату Європи з фехтування в Анталії збірна України здобула першу нагороду – "золото" в індивідуальних змаганнях шпажисток. Зрештою, це "золото" стало єдиним на турнірі для України. Володаркою цієї медалі стала 25-річна киянка Влада Харькова, яка вперше в кар'єрі брала участь у турнірі такого рівня в складі національної команди.

Читайте також: Українка Влада Харькова – чемпіонка Європи з фехтування! Це перше "золото" України на Євро-2022

На шляху до цієї нагороди українська фехтувальниця виграла у віцечемпіонки Європи Марі-Флоранс Кандассамі з Франції та в срібної призерки Олімпійських ігор-2016 Росселли Фьямінго з Італії. При цьому ще напередодні чемпіонату Європи Харькова тривалий час не могла повноцінно тренуватись через початок повномасштабної війни в Україні, яку розв'язала Росія за підтримки Білорусі.

Зокрема, про це в інтерв'ю Суспільне Спорт розповів старший тренер жіночої збірної з фехтування на шпагах Богдан Нікішин.

"Влада виконала велику роботу, хоча через війну весь запланований обсяг ми відпрацювати не змогли. Після 24-го лютого усі дівчата «розсипались». Ми змогли зібратись на зборі в Польщі, за що полякам велика подяка. Після перемоги [на чемпіонаті Європи] ми розмовляли з Владою і згадали, як вона приїхала до Польщі зі словами: «Я нічого не можу, у мене нічого не виходить». Це нормально, адже до цього вона кілька місяців не тримала шпагу в руках. Зрештою, ми змогли вийти переможцями з дуже складною ситуації", – зазначив Нікішин.

За словами тренера, до змагань у Туреччині Влада Харькова підходила в хорошій формі. Водночас наставник зауважив, що шпажистка мала можливості показати високі результати ще раніше цього сезону, однак так і не зуміла ними скористатись.

"Влада – спортсменка вже достатньо зрілого віку. Увесь рік, який ми разом працювали з її особистим тренером Дмитром Рейзліним, ми бачили, що вона готова до високих результатів на міжнародному рівні. Але постійно чогось не вистачало. Ми прагнули дати їй розуміння, що вона може, вона готова і повинна показувати високий рівень фехтування. Чесно кажучи, цьогоріч ми чекали від неї результат дещо раніше, зокрема, на етапах Кубка світу та Гран-прі. У неї були шанси, були етапи Кубка світу, де вона підіймалась високо, але й були прикрі поразки.

Цей же день на чемпіонаті Європи склався для неї якнайкраще. Вона довела собі і нам, що ми не помилялись, довела дівчатам у команді, ми можемо показувати результат, попри зміни в складі. Влада – молодець, вона добре фехтувала, що відзначили навіть тренери інших збірних. Вона розкрилась, і я сподіваюсь, що ця медаль додасть впевненості їй та її партнеркам по команді", – заявив тренер збірної України.

Богдан Нікішин також зазначив, що велику роль у здобутті "золота" Харьковою на Євро зіграв її контакт із тренерським штабом – усе, що їй радили наставники, їй вдавалось переносити на фехтувальну доріжку.

"Вона добре фехтувала, але крім того, слухала, чула і найголовніше – виконувала те, що їй радили. Якщо говорити про півфінальний та фінальний бої, то вона мала установки, які вона виконала майже на 100%. Результат не змусив на себе довго чекати", – підкреслив український спеціаліст.

Хто така Влада Харькова?

  • 25-річна українська шпажистка, яка на змаганнях представляє місто Київ.
  • Наразі особистим тренером Харькової є Дмитро Рейзлін, який також є наставником бронзового призера Олімпійських ігор-2020 Ігоря Рейзліна та триразової призерки чемпіонатів світу Олени Кривицької.
  • На початку кар'єри Харькова тренувалась у місті Ужгород, її тренером був Дмитро Петрус.
  • Харькова є лідеркою національного рейтингу в Україні. Водночас на внутрішніх змагань шпажистка тільки один раз вигравала дорослий чемпіонат України в індивідуальній першості. Це сталось у 2020 році.
  • На міжнародному рівні найкращим результатом Харькової до виступу на чемпіонаті Європи було 15-те місце на Гран-прі в Досі, а також 21-ша позиція на етапі Кубка світу в Барселоні. Обидва результати українка показала в сезоні 2021/2022.
  • Ще будучи юніоркою, Харькова так само піднімалась на п'єдестал чемпіонату Європи. Зокрема, у 2016 році вона стала бронзовою призеркою.
Читайте також: "Кожне тренування починається з новин з України". Український шпажист Нікішин – про нову кар'єру тренера і виклики війни