«За допомогою сонця здобувати вітамін Д не доцільно», – хмельницький дерматовенеролог

Фото: Суспільне Хмельницький

З початком літа та відкриттям купального сезону на міському пляжі у Хмельницькому побільшало відпочиваючих. Дерматовенеролог Кирило Антонецький розповів Суспільному, як безпечно отримати вітамін Д та кому категорично не можна перебувати на сонці.

У сонячну погоду у людей спостерігається підвищення розумової та трудової активності, а сонячні промені стимулюють імунну систему та зменшують рівень холестерину в крові, говорить лікар-дерматовенеролог Кирило Антонецький. Також, з його слів, сонце певним чином вбиває деякі види грибків, вірусів та мікробів.

«За допомогою сонця здобувати вітамін Д не доцільно», – дерматовенеролог

За словами Кирила Антонецького, сонячне випромінювання продукує, стимулює вироблення вітаміну Д, проте доцільніше його отримувати за допомогою правильного харчування або ж споживання спеціальних вітамінів за призначенням лікаря.

«Вітамін Д необхідний в організмі, але безумовна його роль в дитинстві, тобто, формування кісткової системи, кісток, сухожиль. В будь-якому випадку вважається, що кількість вітаміну Д, яку ми, зазвичай, отримуємо при правильному харчуванні та інколи, приймаючи спеціальні препарати, достатня для того, щоб не виникало дефіциту та не розвивався рахіт. Водночас надлишок сонця, яке може використовуватись як стимулятор вітаміну Д, провокує цілу низку негативних явищ, які перекреслюють його позитивний ефект», – говорить лікар.

«Дітям до двох років категорично забороняється перебувати на відкритому сонці».

Аби дитина отримала необхідний рівень вітаміну Д від сонця, достатньо у сонячний день перебувати у затінку. Як розповів лікар, цього вистачить для правильного розвитку дитячого організму.

«Нещодавні дослідження показали, що діти, які в ранньому віці отримували декілька сонячних опіків, після 35 років мають ризик виникнення та розвитку меланом – найагресивніших форм раку шкіри – на 60-80% більше, ніж в решти людей», – каже Кирило.

Окрім того, надмірне перебування на сонці та «обгорання» як для дитини, так і для дорослого прискорює старіння шкіри та провокує віддалені негативні наслідки, спричиненні зайвою засмагою.

«Засмагати абсолютно не корисно. Якщо людина хоче засмагнути, мати темніший колір шкіри, то це потрібно робити правильно. Перше, чого треба уникати – це не допускати ніколи почервоніння шкіри, так званих сонячних опіків. Кожне почервоніння шкіри – це вже перший тип сонячного опіку. Відповідно, чим їх більше, тим більше шансів надалі отримати розвиток раку шкіри та інших проблем», – розповів дерматовенеролог.

«Міфом є і те, що засмага у солярії – не шкідлива. Солярій – це серйозний ризик розвитку раку шкіри».

«Немає сенсу штучно засмагати. Всесвітньою організацією охорони здоров’я солярії з 2009 року віднесенні до списку канцерогенів. Тобто, штучна засмага в солярії досягається набагато швидше, ніж засмага шкіри на сонці, але, водночас, ризик розвитку раку шкіри значно збільшується», – говорить Кирило Антонецький.

Перебування на сонці без сонцезахисних окулярів негативно впливає на сітківку і з часом може викликати катаракту, говорить лікар. Аби сонцезахисні окуляри стали не просто аксесуаром, а реальним захистом очей від шкідливих сонячних променів, їх потрібно підбирати ретельно.

«Є два основні критерії. Перше – потрібно купувати якісні сонцезахисні окуляри, не фальсифікат. Друга порада – дивитись, що на них написано. Зазвичай, або на самих лінзах, або на «вушках» окулярів стоять спеціальні позначки. Ступінь захисту окулярів є чотирьох категорій – від UV 100 до UV 400, тобто, окуляри з захистом від ультрафіолетового випромінювання. Вважається, що оптимальний варіант – це купувати окуляри, де ступінь захисту UV 300. На «вушках» окулярів пишеться категорія: 1-2-3-4. Оптимальний захист від ультрафіолетового випромінювання мають окуляри третьої категорії», – пояснює лікар.

Другий орган, який найчастіше вражається – це губи. Вони мають найтонший шар дерми, епідермісу – всього 4-5 шарів.

«Вражається в цілому обличчя, тому що, коли ми знаходимось в умовах перегрівання, розширюються капіляри на обличчі. Якщо це робити систематично і постійно, розвивається купероз шкіри. Кількість зморшок зростає. Дослідження показують, що 80% всіх зморшок на обличчі – це наслідок засмаги на сонці або штучної засмаги», – розповідає Кирило.

Деяким категоріям людей категорично забороняється перебувати на сонці.

Заборонено засмагати. Фото: Суспільне Хмельницький

За словами лікаря, від довгого перебування на сонці спостерігається зниження імунітету.

«Страждає імунна система. Були дослідження, які показали, що після шестигодинного перебування на сонці наш імунний захист працює лише на 30%. Щоб його відновити, потрібно 24 години», – каже лікар.

Як безпечно засмагати

«Засмагати можна до 10 ранку і після 17 години вечора. Максимальне перебування на сонці – 15-20 хвилин».

Під час перебування на сонці обов’язково потрібно користуватись сонцезахистом. В першу чергу, при виборі сонцезахисного крему потрібно звертати увагу на його маркування.

«Варто дивитись, чи вказаний там spf фактор та на цифри, які стоять поруч з ним. В більшості засобів spf фактор від 5 до 50. Що означають ці цифри? Умовно кажучи, якщо ми взяли крем, де написано spf 20, це означає, що людина, яка його не наносить на відкритому сонці, згорить, почервоніє за 15 хвилин. А використовуючи цей засіб, 15 множимо на 20, тобто, згорить, але через 300 хвилин, тобто, п'ять годин. Також потрібно обов’язково дивитись, щоб, окрім spf, там був ще вказаний фактор UVA. Тобто, цей крем захищає не тільки від сонячного опіку на даний час, а й захищає від UVA променів, які потім викликають передчасне старіння шкіри та інші негативні наслідки. Треба пам’ятати, що підрахунок показує ідеальний варіант захисту, а насправді спрацьовує по-різному. Це залежить і від сонячної активності, яка змінюється протягом дня, і від рухливості, динамічності життя людини, яка його нанесла», – пояснює дерматовенеролог.

«Сонцезахисні креми, які мають spf 50, треба наносити повторно що дві години або після кожного купання на суху шкіру. Засоби, які мають ступінь захисту менший, потрібно наносити частіше».

Що робити, якщо опік вже отримали

За словами лікаря, найперше потрібно охолодити шкіру, яка зазнала сонячного опіку. Далі – зволожити шкіру кремом та вдягнути одяг, який закриватиме обпечені ділянки шкіри.

«Засоби з пантенолом – це вже лікування на 2-3 добу після сонячного опіку».

«Потрібно прийняти прохолодний душ, знизити температуру шкіри. Категорично не потрібно використовувати будь-який жирний засіб: ні сало, ні сметана, ні горілка не допоможуть. Ідеальний варіант – це зволожуючий крем з легкою текстурою, який не забиває пори. Також можна використати термальну воду. Бажано, щоб ці засоби були з холодильника - це сприятиме зупиненню розвитку глибших стадій опіку шкіри», – каже Кирило Антонецький.

Додає: «Якщо на шкірі після засмаги, окрім почервоніння та відчуття стягнення, почали з’являтись пухирці, необхідно звернутись до лікаря».

Читайте також

  • «Платани на Староміській ще можна врятувати» – експертка зеленбуду.
  • Ремонтують дахи і склять вікна: хмельницькі комунальники приїхали до Чернігова відновлювати пошкоджені будинки.

Головні історії тижня в одному листі

Підписатися на розсилку Суспільного
Read more!