"Допуск росіян та білорусів - нонсенс". Головний тренер України з дзюдо - про послаблення санкцій та бойкот змагань

НОК України

Ексклюзивний коментар тренера збірної України для Суспільне Спорт.

Міжнародна федерація дзюдо (IJF) послабила санкції проти атлетів з Росії та Білорусі. З початку повномасштабного вторгнення дзюдоїсти з цих країн були відсторонені від будь-яких виступів на турнірах під егідою міжнародної федерації.

Це відсторонення було розраховане на три місяці. Після цього IJF змінила санкції: тепер дзюдоїсти можуть змагатися під нейтральним прапором. Своє рішення IJF мотивувала "необхідністю забезпечити рівні можливості усім атлетам".

У відповідь на це федерація дзюдо України заявила про готовність бойкотувати всі старти, якщо росіяни та білоруси таки будуть допущені.

Читайте також: Росію і Білорусь допустили до міжнародних турнірів з дзюдо під нейтральним прапором. Україна готова їх бойкотувати

Суспільне Спорт поспілкувалося з головним тренером збірної України з дзюдо, Віталієм Дубровою, про це рішення, його ймовірні наслідки, а також про готовність інших країн долучитися до бойкоту змагань.

  • Україна готова бойкотувати змагання, якщо туди допустять атлетів з РФ та РБ?

"Підтримую це рішення [про бойкот]. Насправді допуск росіян та білорусів - це нонсенс у цій ситуації. Бо є рекомендація МОК не допускати росіян та білорусів, і було ухвалено рішення IJF щодо недопуску. І зараз це рішення неначе сніг на голову: ніде не проговорювалося, ніде його не було, і тут раптом за десять днів до початку олімпійської кваліфікації виникає такий допис на офіційному сайті [міжнародної] федерації. Ніяких листів не було від федерації. Неможливо, щоб ми з росіянами разом брали участь за такої ситуації".

  • Як реагуватиме Україна на рішення IJF?

"Наразі наша федерація готує листи в Міжнародну федерацію і до національних федерацій з проханням не те, щоб підтримати, а вплинути на цю ситуацію. Ми спілкувалися з нашою федерацією: тренерський штаб, президія у будь-якому разі, якщо росіян допустять, вирішили, що брати у цьому участі не будемо.

Не будемо брати участь [за допуску росіян та білорусів], категорично не будемо. Це ситуація політична, тому що дзюдо - це такий перший вид спорту, де є допуск росіян та білорусів. Якщо воно пролізе, ми братимемо участь і промовчимо, то далі інші види спорту також це можуть робити. Читав, що президент IJF посилається на слова Баха, останній його виступ. Він казав, що "не мають ущемлятися права спортсменів", але наприкінці інтерв'ю Бах казав, що наразі не на часі знімати санкції з росіян та білорусів.

Я перечитав інтерв'ю Баха, передивився. Там чітко наприкінці сказано, що зараз не на часі знімати санкції. Там [з його інтерв'ю] вихоплювали таку частину, що не потрібно притісняти атлетів за паспортом, нейтральний статус. Але кінцівка, на що ми і посилаємося, - є офіційна рекомендація МОК - не допускати. Навіть інтерв'ю Баха воно не мало офіційний статус. Наразі було прийняте рішення МОК не допускати [росіян та білорусів]".

Читайте також: Президент МОК розкритикував Вімблдон через "політичність" рішення про недопущення тенісистів з РФ і Білорусі
  • Чому IJF могла змінити своє рішення на користь росіян?

"Тривалий час спонсорами Міжнародної федерації дзюдо було багато російських компаній: "Газпром", "Роснєфть". Звісно, що вони мають певні зв'язки. На території Росії проводилося багато змагань: гран-прі, чемпіонат світу у Челябінську, Грендслеми, турніри Мастерс. Звісно, вони мають стосунки, і ці стосунки за один-два дні не розриваються. Ну і ми ж розуміємо, що в інших міжнародних федераціях вплив росіян досить високий. Вони за рахунок своїх грошей, своїх спонсорів мають високий вплив. [Міжнародна] федерація дзюдо не є у цьому сенсі винятком".

  • Як відбиратися на Олімпіаду, якщо не скасують рішення?

"Насправді ми сподіваємося, що нас підтримають інші національні федерації. Ми мали вже бесіди, переписувалися кулуарно. І низка федерацій готова підтримати наш бойкот. Але тут така ситуація складається, що 17 червня у Відні відбудеться Конгрес Європейської федерації з дзюдо. Це за тиждень перед початком турніру в Монголії. І я впевнений, що там ця ситуація буде проговорена, і це питання піднімуть. Не думаю, що воно залишиться поза [обговоренням]. Бо там відбудуться і вибори нового президента, оскільки попередній президент був росіянин, Сєргєй Соловєйчік. Будуть перевибори, єдиний кандидат - німець Отто Кнайт. Скажімо, він не був помічений у проросійських позиціях раніше".

  • Хто підтримує позицію України?

"Знаю, що скандинавські федерації, а також Польщі та Великої Британії категорично заперечують участь росіян та білорусів, їхніх керівників. Тож писатимемо листа на міжнародну федерацію і чекатимемо Конгресу. Там і наш президент виступить, спробує донести позицію всім європейським федераціям".

  • Чи відмовлять Угорщина та Хорватіятам відбудуться липневі Грендслеми з дзюдо приймати росіян?

"Не думаю. Президент федерації дзюдо Угорщини - казначей Міжнародної федерації. Звісно, що він не піде всупереч рішенню IJF. Хорватська федерація... Можливо, якщо керівники держави та діячі спорту дадуть таку рекомендацію, то вони це зроблять. В іншому випадку, гадаю, це неможливо".

  • Як відреагували самі росіяни на рішення IJF?

"Гадаю, це пробний крок [IJF] такий роблять. Це вже кілька днів пройшло після цього рішення - на російських сайтах про це не пишуть. Навіть на сайті [російської] федерації нічого не пишуть, а вони завжди, якщо що, то дуже швидко реагують, свої перемоги вони роздувають дуже сильно.

Росіяни наприкінці травня були упродовж десяти днів у тренувальному таборі у Монголії. І після цього з'явилося це рішення. Можливо, були якісь перемовини з монгольською федерацією. Турнір Грендслем зазвичай збирає близько 50-60 країн-учасниць. А у Монголії заявлено 25-28 країн. Побачимо, можливо деякі країни знімуться, побачивши, що зареєструвалися росіяни. Знаю, що японська федерація ще на початку всіх цих санкцій мала чітку позицію, що росіянам повинно бути заборонено. Президент японської федерації, який у минулому зустрічався з Путіним, говорив, що йому це ганебно - у досить жорсткій формі відреагували японці. Побачимо на реакцію інших федерацій".

  • Чи розраховує Україна, що рішення може бути переглянуте знову?

"Розраховуємо, що отримаємо підтримку від інших країн, коли вони побачать нашу чітку позицію. Вважаю, що якщо навіть п'ять-шість країн нас підтримують - це буде великий скандал, і IJF буде змушене приймати рішення та відігрувати назад. Хоча у рішенні IJF і сказано, що воно є остаточним".

  • Як дзюдоїсти збірної України відреагували на це рішення?

"Більшість спортсменів збірної України розуміє і шоковані, що таке відбувається. Тим паче, що, спілкуючись з росіянами, вони зрозуміли, що ті не підтримують Україну, а підтримують війну і всю цю ситуацію. Ба більше, я подивився: з 28 спортсменів [заявлених на гран-прі у Монголії] 11 входять у спортивний клуб Збройних сил РФ".