Польща та Україна укладуть один з найбільших оборонних контрактів за останні 30 років на суму близько 650 мільйонів доларів. Експерт Національного інституту стратегічних досліджень Олексій Їжак в ефірі Українського радіо прокоментував, яку саме зброю ми можемо отримати та протягом якого часу.
Що саме ми отримаємо відповідно до контракту
Мова йде про дуже якісну та сучасну гаубицю Krab. Ця польська гаубиця цілком на рівні німецької гаубиці PzH 2000 і, можливо, є однією з найкращих серед сучасних. Вона краща за M109, стару американську гаубицю. Крім того, Krab є клоном дуже якісної корейської гаубиці. Це сучасна розробка кінця 90-х. З Кореї вона постачалась до Туреччини, що є великим сигналом якості цієї техніки, а потім — до Польщі, де була локалізована.
І тепер Польща готова цю гаубицю постачати Україні вже як комерційне постачання, яке, можливо, буде за гроші допомоги. Адже є різниця, коли нам "дарують" або за внутрішніми процедурами певної країни пропускається допомога, а є ситуація, коли фінанси проходять через систему закупівель України. Це створює нове бізнес-середовище.
Хто виготовлятиме ці гаубиці
Логіка постачань такого озброєння свідчить про те, що має бути локалізація в Україні. Польща, коли купувала 120 корейських гаубиць, 20 з них отримала просто так, а решту — створювала на своїй території. Так само й Туреччина. Це світова практика, коли спочатку постачаються готові зразки, а потім вони локалізуються, і в кінці програми країна-покупець вже може створювати їх самостійно. Але поки немає офіційного закінчення війни і є загроза російських ударів, розгортати виробництво в Україні небезпечно. А по території Польщі Росія не наважиться наносити удари. Я думаю, в майбутньому, це має бути спільне виробництво з локалізацією в Україні, яке розпочнеться з постачань готових зразків.
Коли може розпочатися постачання
Мені здається, що зараз великих обсягів для контрнаступу вже влітку, можливо, не буде. Тому що це надсучасна для Польщі зброя, і її треба виробляти. Я не виключаю, що буде швидка поставка невеликого обсягу, декілька одиниць, для навчання. Але та артилерія, яку ми отримаємо вже влітку від Сполучених Штатів та інших європейських країн, вже йде. Ми очікуємо контрнаступ влітку, і значна кількість цієї зброї буде втрачена або боєприпаси будуть використані. Тому якщо навіть восени або до кінця року почнуть у великому обсязі надходити польські гаубиці Krab — це дуже важливо.
Про те, що Болгарія офіційно відмовилася постачати зброю Україні
Основна співпраця з Болгарією, яка могла бути, на мій погляд, — це постачання зі складів зразків радянських "Калібрів". Я не виключаю, що такі постачання й були з Болгарії. Загалом в Болгарії немає доступних сучасних видів озброєння, які були б корисні на цьому етапі війни. Тому відмова у постачанні зброї може бути пов’язана саме з тим, чим країна може допомогти і що вона не володіє тією зброєю, яка потрібна зараз. Я не думаю, що політична позиція Болгарії проти України.
З якими країнами Україна потенційно може укласти оборонні контракти
Польський контракт передбачає певну ліцензію від Кореї, яка є дуже розвиненою країною Азії, як і Японія. Тому я не виключаю, що країни на Сході, які володіють сучасною зброєю, теж можуть нам щось несподівано дати. Крім того, Польща для себе запросила у Великобританії величезну кількість залпового вогню. Зрозуміло, що це також в інтересах України. Відтак, цей контракт свідчить про те, що можуть бути несподіванки насамперед зі Сходу.
Війна. Усі останні новини
Що відомо
- Україна домовилася з Польщею про постачання найближчими місяцями ще трьох ескадронів самохідних артилерійських установок Krab.
- Словаччина передасть Україні вісім самохідних артилерійських установок Zuzana 2, які мають калібр 155 мм і далекобійність до 41 кілометра.
- Наприкінці травня уряд Норвегії ухвалив рішення, відповідно до якого країна почне приймати на лікування поранених українських військових.
- 23 квітня Канада відправила в Україну гаубиці типу M777, снаряди до них, а також бронебійні снаряди для протитанкових рушниць Carl Gustaf. За інформацією канадського уряду, це озброєння вже передано українській армії.
- Самохідні гаубиці М109А3, надані Норвегією у рамках міжнародної технічної допомоги, вже застосовують на передовій, повідомив головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний.
Читайте також
Вторгнення Росії в Україну, день 105. Текстовий онлайн
Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: story@suspilne.media. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!