РФ атакує Одесу старими ракетами, втрачає техніку на Зміїному та не може залучити "ПМР". Інтерв'ю з військовим оглядачем

Ексклюзивно

За 87 днів війни Росія нанесла по території Одещини низку ракетних ударів, намагалася дестабілізувати становище, використовуючи невизнану республіку "Придністров'я", загрожувала висадкою десанту та заблокувала порти, проте захопити регіон так і не змогла.

Суспільне Одеса поспілкувалося із військово-політичним оглядачем Олександром Коваленком та дізналося про те, яких ударів вдалося завдати ЗСУ по Чорноморському флоту Росії; чи зможуть росіяни висадити свій десант в Одеській області; чому Зміїний – нова Чорнобаївка; якими ракетами країна-агресор обстрілювала Одещину на початку війни та зараз і чим це загрожує цивільному населенню; яку роль може зіграти невизнана республіка "Придністров'я" у цій війні та які сценарії розвитку подій можливі на Одещині в контексті російського вторгнення.

Які сили та засоби Чорноморського флоту РФ нам вдалося знищити за майже три місяці повномасштабної війни?

У першу чергу ми маємо підтверджену інформацію про знищення деяких російських кораблів як першого, так і другого рангу. Було знищено ракетний крейсер "Москва". Це стало найбільшою перемогою ЗСУ на Чорноморському плацдармі на сьогодні. Треба зауважити, що цей корабель був унікальний, тому що Росія не здатна зараз будувати ракетні крейсери даного проєкту. А взагалі у російському флоті було лише три кораблі проєкту "Орлан".

Найголовніше те, що без ракетного крейсера "Москва" російський Чорноморський флот не може вже називатися флотом, тому що флот – це та структура, яка має на озброєнні корабель першого рангу. Ракетний крейсер "Москва" – це єдиний корабель першого рангу, який був у Чорноморському флоті, тому зараз це Чорноморська флотилія.

Читайте також: Спалити "Москву". Що відомо про пошкодження ракетного крейсера РФ у Чорному морі

По-друге, дуже вагомим внеском у перемогу та здобутки під час цієї кампанії із захисту нашого узбережжя було знищення російського великого десантного корабля "Саратов", а також пошкодження двох великих десантних кораблів проєкту 775, яке відбулося в Бердянську. Це грає велику роль, особливо якщо ми кажемо про загрозу десантування для Одеси та області. Росія зараз не має можливості серійно будувати саме великі десантні кораблі й не може досить швидко ремонтувати пошкодженні ВДК.

Щодо інших засобів, які були на озброєнні Чорноморського флоту, а зараз вже флотилії Російської Федерації, то була знищена велика кількість десантних катерів класу "Раптор". Вперше це було зафіксовано біля Маріуполя, коли захисники знищили "Раптор" за допомогою протитанкового ракетного комплексу. Протитанковий комплекс знищив корабель четвертого рангу. Також дуже показовим було знищення десантних катерів класу "Серна", особливо багато біля острова Зміїний. Так само як і деяку кількість катерів "Раптор".

Читайте також: Українські сили знищили російські катери біля острова Зміїний

Тому на сьогодні ми бачимо, що дуже велика кількість російських кораблів усіх рангів не є захищеними. Для них присутня дуже велика загроза у Чорному морі, яка не тільки надходить від протикорабельних ракетних комплексів таких, як "Нептун", та ракет Р-360, але і їх може накривати Точка-У, по них може працювати "Байрактари", тому вони не можуть стовідсотково ефективно виконувати свої функції у Чорному морі та почуватися безпечно.

Російський великий десантний корабель. Арміяінформ

Оперативне командування "Південь" щодня повідомляє про високу ймовірність висадки російського десанту. Чи можливо це в нинішніх умовах та які конкретні наслідки це матиме ? Що робитимуть українські військові, якщо помітять таку спробу?

Насправді ця загроза буде існувати до завершення війни з Росією, до самого кінця, до капітуляції Москви. Тому що для Москви дуже важливо захопити такий плацдарм, як Одеська область. Але треба розуміти, що висадка десанту була б найбільш ефективною, коли б це відбувалося у форматі неочікуваності.

Висадка десанту повинна супроводжуватися підтримкою за рахунок ракетних ударів по території району, де буде відбуватися висадка, та ракетних ударів за допомогою авіації. Найбільш ефективним було б, якщо була б ще підтримка із суші. Як це можливо зробити? Ну, наприклад, якби було окуповано Миколаївську область і якби з того напрямку відбувався наступ російських військ та вони здійснювали б якусь вогневу підтримку російській десантній групі.

Якщо ми кажемо про висадку десанту десь з іншого боку, наприклад, в Білгород-Дністровському районі, Ізмаїльському районі, то знищення моста через Затоку – це дуже важлива річ. Знищення логістичної артерії унеможливлює досить швидке перекидання підрозділів ЗСУ.

Читайте також: Росіяни повторно запустили ракети в міст через Дністровський лиман

Ми бачимо, як взагалі зменшилася кількість ракетних ударів по території Одеси та Одеської області. Ми бачимо, як вони все більше використовують не високоточні ракети "Калібр", які в них дефіцитні, а такі ракети, як П-800 – це протикорабельні ракети типу "Онікс", які запускаються з берегових протикорабельних комплексів "Бастіон". Тобто протикорабельні комплекси використовують по суші. Так, її можна використовувати, але це взагалі не для цього вона робилася. Але навіть зараз вони мінімізували використання саме цих ракет, тому що в них вже теж вони стають дефіцитними.

Тому вони використовують ще більш старі радянські Х-22 по Одесі та Одеській області, що каже про те, що дійсно у них зараз ракетний потенціал дуже мінімізований. Він вже не такий, як був на початку повномасштабного вторгнення. Ресурсу як такого у них немає для здійснення ефективного та успішного десантування.

По-перше, це людський ресурс. Значна частина професійної морської піхоти, яка була б готова до десантної операції, була знищена під час оцих трьох місяців бойових дій на території України. По-друге, це потенціал великих десантних кораблів. Навіть якщо у них буде людський якийсь потенціал, вони наберуть якихось резервістів, мобілізують непрофесійних, другого сорту бійців, то їм не вистачатиме потенціалу ВДК, один з яких повністю знищено, два з яких мають пошкодження. Не факт, що їх можна використовувати для десантування.

Третій момент – немає сухопутної підтримки. Четвертий фактор, знову ж таки, не є можливим здійснювати досить серйозну підтримку авіації, тому що працює ППО. Це буде самогубство для авіації, яка буде брати участь у цьому десантуванні. Ще один дуже важливий фактор – ми показали, як працює наш Р-360 ПТРК "Нептун". Якщо вони будуть виконувати це десантування обмеженою кількістю десантних кораблів, то їх буде знищено.

На сьогодні знищити ВДК – це більш легка ціль, ніж "Москва", тому що вони не мають ефективного протиповітряного захисту, і щоб знищити цей корабель достатньо однієї ракети Р-360, а не двох, як для крейсера "Москва".

Ну і звісно ще дуже важлива річ – сухопутна складова. Підтримка сухопутної складової чи то із "Придністров'я", чи то з боку окупованого Миколаєва. Ми бачимо, що вони не можуть окупувати Миколаїв та область, та і не зможуть. Не вистачає ресурсів для цього. "Придністров'я" це теж досить сумнівна забаганка була, якби вони його використовували для якихось наступальних дій саме в Одесі та Одеській області.

Якщо говорити про десантування, то всі фактори проти російського десанту. Це буде м'ясорубка в першу чергу для тих, хто хоче висаджуватися на узбережжя Одеси та Одеської області.

Росія намагалася вчиняти провокації на кордоні з “Придністров'ям”, проте наразі там відносно тихо. Чи значить це, що росіяни покинули спроби зайти на територію Одещини з боку невизнаної республіки ? Експерти говорять про те, що сили “ПМР” можуть піти в бік Кишинева. Які загрози несе нам такий сценарій?

Ця загроза, звісно, є, тому що Росія має досить реваншистські хижацькі наміри як до Білорусі, як до Молдови. У Білорусі ми бачимо, як вони намагалися змусити Лукашенка, щоб він віддав свою армію для її використання для повномасштабного вторгнення в Україну. Лукашенко, який би він не був військовий злочинець та тиран, але все ж таки армію свою він не віддав. Територію так, з території можете повномасштабне вторгнення робити, а з армією щось у них там не зрослося. Але це логічно. Це була б м'ясорубка в першу чергу для білоруської армії. Тоді б майже в кожній сім'ї білоруській був якийсь загиблий в Україні родич саме з-поміж військовослужбовців. Це були б знову ж таки соціальні заворушення.

Читайте також: Молдова готується на випадок збройного конфлікту. Європа заявила, що надасть військову підтримку

Щодо Молдови, то вони зараз здійснюють тиск на "Придністров'я", щоб воно брало участь у повномасштабній війні проти України, але "Придністров'я" дуже добре розуміє, що це для них буде самогубство. Вони не мають того потенціалу, щоб воювати із ЗСУ. Збройні Сили України натомість можуть за 72 години зачистити цю територію.

Якщо казати, наприклад, про якусь атаку в бік безпосередньо Молдови, так, звісно, Росія і такий має сценарій, вони теж тиснуть на "Придністров'я". Але у такому сценарії що буде заважати Кишиневу, наприклад, звернутися за допомогою до Бухаресту або Києва, щоб їм допомогли? І знову ж таки, "Придністров'я" буде зачищено за 72 години це й за допомогою не тільки України, а й Румунії. І все. Не буде більше цього апендициту "руського міра".

У "Придністров'ї" досить серйозна мафія. Мафія, яка усі ці роки годувалася коштом російських кураторів. Вони отримували російські рублі, вони отримували з російського бюджету усю цю фінансову допомогу й дуже успішними корупційними схемами освоювали її між собою. А ось зараз така ситуація, коли потрібно воювати. І ця війна не на користь "Придністров'я". Вона завершиться ліквідацією "ПМР" так званої. Їм воно не потрібно, вони хочуть і надалі жити ось на ці рублі, які приходять з Росії, а не воювати та фактично зникнути. Тому вони теж не дуже сценарій цей вітають.

Українська армія кілька разів нищила позиції росіян на острові Зміїний. Чи варто найближчим часом очікувати звільнення острову та чому він так важливий для РФ ? У росіян залишилась сили та засоби закріпитись на острові?

Дуже цікава ситуація зі Зміїним. Не даремно його порівнюють, наприклад, з Чорнобаївкою. Це дійсно тактично і стратегічно важливий острів, так само як і населений пункт Чорнобаївка, яка є вхідними воротами до Херсону. І саме вона є основним плацдармом для здійснення наступу в бік Миколаївської області та безпосередньо Миколаєва. Концентрація у цьому населеному пункті сил та засобів для наступу дуже важлива. Але коли вони накопичують необхідну кількість резервів, вони знищуються, бо цей населений пункт прострілюється на всі 100% українською артилерією.

Так само і з островом Зміїний. Дуже важливий острів для контролю судноплавства. Не тільки узбережжя, наприклад, України, а й також Румунії та частини Болгарії. Розміщення ППО на цьому острові також не тільки контролює частину повітряного простору України, а й Молдови, Румунії, Болгарії. Якби там були розміщені протикорабельні ракетні комплекси, то ще й контроль над водною обстановкою в регіоні, тобто ще більша загроза. Ще це можливість нанесення по території Румунії та Болгарії ударів, які наносяться по Україні за допомогою ракет П-800 з території тимчасово окупованого Криму. Тому тактично та стратегічно дуже важливо мати контроль над територією цього острову.

Острів Зміїний Одеської області. MAXAR

Але цей острів розташований майже за 30-40 кілометрів від узбережжя Одеської області, тож можна по ньому наносити удари на тільки артилерійські, а й сьогодні ми використовуємо комбіновані схеми по знищенню російських окупантів на території острову.

Що російські окупанти розуміють під контролем? Розміщення контингенту та налагодження інфраструктури, розміщення зброї. Але у сучасній війні контроль – це зовсім інше. Стратегія, яку використовують російські окупанти, це стратегія Радянського Союзу. Сучасний контроль – це вогневий контроль в першу чергу. Тобто те, що ми можемо знищувати. Не потрібно, щоб там знаходились наші війська, достатньо, щоб ми мали саму можливість вогневого ураження цього об'єкту. Так само, як в Чорнобаївці чи в Ізюмі. Не важливо, контролюємо ми цей об'єкт чи ні. Важливо, щоб ми могли наносити по ньому ураження.

Так само і з островом Зміїний. Зараз вони знову повертають туди комплекси ППО, Панцир С1, ЗРК "ТОР-М2”, а також вони намагаються полагодити там інфраструктуру, яка була знищена 7 травня, але це все тимчасово. Зараз вони там закріплюються, а хто гарантує, що через тиждень вони знову не будуть знищені? До того ж Україна має всі можливості це зробити. Коли їй буде потрібно, вона знову знищить гарнізон російських окупантів на острові Зміїний, і не потрібно ЗСУ там розміщувати свій десант, як розповідає російська пропаганда.

Чому росіяни скидають ракети на Одесу ? Це від безсилля на лінії фронту чи це певна стратегія ? Чому обстріли були регулярними 8-10 травня, а наразі стихли ?

Треба розуміти, що зараз взагалі кількість ракетних обстрілів значно зменшилась, саме якщо ми порівнюємо з лютим чи березнем. У першу чергу це обумовлено тим, що високоточної зброї, такої як “Калібри”, в них вже небагато, вона вже дефіцитна. І в першу чергу вони її використовують у виключних випадках, наприклад коли намагаються нанести десь ураження по території Львівської області, наприклад. Якомога далі, щоб ця ракета мала більше шансів пройти ППО України, тому що вона більш-менш сучасна, крилата ракета “Калібр”. У неї більше шансів обійти ППО та знищити ціль, яка їй була задана.

Щодо іншого виду зброї. Зараз все ж таки по Одесі в першу чергу спрацьовують ракети Х-22, вже навіть не П-800, а старі радянські анахронізми Х-22. У цих ракет є декілька проблем. Перша проблема – це паливна система. Ще коли вони були нові, ще за часів Радянського Союзу, коли їх виробляли, навіть тоді паливна система була не дуже доброю. Ця ракета могла взагалі впасти. У неї переставав працювати двигун, переставала працювати паливна система та ракета падала, не досягнувши своєї якоїсь мети. Це по-перше.

Ракета Х-22.

По-друге, ці ракети перевозять зараз з усієї Росії до аеродромів, з яких підіймаються літаки ТУ-22М3, з яких їх запускають по Одесі та Одеській області. Це логістично дуже важко та займає дуже багато часу, коли ці всі ракети звозяться. Ці ракети знімаються з консервації. Багато з них вже вийшли з терміну обслуговування та використання. Ними зараз користуватися – це дуже небезпечно в першу чергу для екіпажу, який це робить, тому коли їх знімають з консервації. Деякі ракети взагалі не можна вже використовувати, деякі ремонтують та відправляють, аби їх надалі запускати по території України.

Третій момент, це стосовно літаків ТУ-22. Щоб зробити цей пуск, використовується велика кількість палива, щоб він підіймався в повітря, робив якийсь там круг, запускав ці ракети. У нього ж потім посадка, за цей час велика кількість палива витрачається, тобто це дорого. Але не у цьому справа, що це дорого з раціонального погляду. А ще те, що після польоту цей літак деякий час має перебувати на післяпольотному обслуговуванні. Тобто це 24-48 годин, а іноді навіть більше, якщо якісь неполадки виникають.

Ми бачимо зараз ці паузи між обстрілами, вони збільшуються. Не лише тому, що ракети дефіцитні, а й тому що вони логістично та технічно не можуть в повномасштабному обсязі використовуватись 24/7.

Щодо Одеси та Одеської області, в цьому напрямку є багато об'єктів, які окупанти російські бажали б знищити. Але це не вдалося, коли була високоточна зброя. А зараз ми бачимо, як вони використовують Х-22 ракети, у яких точність – це плюс-мінус 300-200 метрів. А то і більше. Тому їм ще важче знищувати ці об'єкти. Я знаю майже по кожному випадку, коли вони та що вони намагалися знищити. Але замість цього об'єкту падала ця ракета на зовсім інше. І вони якось виправдовувались у своєму інформаційному просторі, чому було знищено саме цей об'єкт. Цивільний мається на увазі. Вони кажуть, що там було те і те.

Читайте також: Росіяни завдали ракетного удару по Одещині. Зруйновано пляжну вбиральню — ОК "Південь"

Багато хто з одеситів навіть знає, що вони намагались знищити, але не влучили. Знову ж таки, точність, недостача інформації, хоч в них в Одесі є свої наводчики так звані, які надають їм координати. Ті, хто скидає інформацію і підтверджує, чи було знищено об'єкт, чи ні, це фото, відеоінформація про те, наскільки були успішні обстріли території Одеси та області. Але все одно цієї інформації недостатньо, коли ти використовуєш настільки стару зброю. Це анахронізм, це вже мінус їхніх можливостей.

Вони будуть і далі продовжувати обстрілювати Одесу та область в надії, що вони знищать ті чи інші об'єкти. Але, знову ж таки, точність. Точність вже вирішить, вже будуть не ті обстріли. Але це не означає, що треба якось ігнорувати сигнали повітряної тривоги, адже вони мають за мету знищити військовий об'єкт, а ракета падає на цивільний. Тому не треба ігнорувати повітряну тривогу.

Які сценарії розвитку подій в Одесі можливі в контексті російського вторгнення?

На сьогодні найбільша загроза – це диверсійна діяльність. Саме диверсійні групи, не якийсь там наступ масштабний, батальйонно-тактичні групи, а саме невеликі диверсійні групи, які можуть проникати на територію Одеської області та безпосередньо діяти на території Одеси. Вони вже мали змогу неодноразово здійснювати свою діяльність на території Одеської області, в першу чергу, як цивільні особи. Нагадаю, що саме представники "Придністров'я" керували великою кількістю диверсій, провокацій на території Одеси. СБУ заарештувала саме представників "Придністров'я", наприклад, в січні 2022 року, які вішали опудала Зеленського в центрі міста або підпалювали авто військовослужбовця ЗСУ.

Російського спецагента, який планував теракти в Одесі, затримали — СБУ

Зараз відомо, що в "Придністров'ї" існує дуже велика кількість таких груп, які не тільки можуть керувати провокаціями, але ще й у форматі диверсійної діяльності готові проникати на територію області та виконувати терористичні завдання.

Наші спецслужби до цього готові, вони вже мають досить великий досвід боротьби з ними. Я вважаю, що є великі ризики, що ця загроза буде використана проти Одеси та Одеської області Росією, але казати про те, що ми не готові до такого сценарію, я не можу.

Щодо інших загроз, то це взагалі соціальна дестабілізація. Я вважаю, що це також дуже важливий аспект, тому що РФ має в Одесі дуже велику кількість агентів впливу, які були пов'язані з такою партійною структурою як "ОПЗЖ". Саме через цю партію розповсюджувалися не тільки наративи про "рускій мір", але ще була налагоджена сітка агентури. Ця сітка залишилася, ці агенти продовжують працювати, але вони вже більш завуальовані та латентні. Але якщо вони отримають вказівку працювати більш активно, то це може відбуватися в рамках якихось заворушень і, в першу чергу, соціального аспекту.

Наприклад, зараз дуже великі проблеми з паливом. Це об'єктивні проблеми в місті, але з цього можна зробити якесь заворушення. Так само як у 2021 році ми бачили, які були заворушення в Києві з "антивакцинаторами", які також фінансувалися з Росії. І зараз ми бачимо, що один з так званих "народних мерів" Херсону це так званий "антивакцинатор", який фінансувався з Росії.

Яких сценаріїв, про які активно говорять у ЗМІ чи які озвучувала влада, бути не може?

Я вважаю, що на сьогодні сценарій, який озвучувався в Міністерстві оборони РФ – прокладання сухопутного шляху до "Придністров'я" – неможливий абсолютно. У них немає ніяких ресурсів, щоб прокладати цей сухопутний шлях до "Придністров'я" з Херсону та Херсонської області. Цей регіон взагалі тимчасово утримується, тому це також вирішене питання, що з часом ця територія буде деокупована.

Які сценарії можуть бути використані ? Це моральний та психологічний тиск саме через обстріли території ракетами, а також обстріли цивільної інфраструктури, знищення якихось об'єктів, які забезпечують Одесу водою. Це дуже добре відомо, що в Одеси є проблеми з водопостачанням, бо це використовувалося навіть під час Другої світової війни. Тому я не виключаю, що російські окупанти, які є нащадками нацистів, згідно з їх діями, я не здивуюся, якщо вони використають і таку стратегію. Але це їм буде дуже важко зробити. Ракетна зброя вже не така точна, ремонтні бригади в Україні працюють дуже добре. Ми бачимо, як залізничні вузли, які вони намагаються знищити, дуже швидко відремонтовуються.

Російські пропагандисти час від часу запускають в ефіри інформацію про те, що Росія завдасть ядерного удару, всі помруть, але РФ не програє у цій війні. Багато сумнівів стосовно цього, але якщо Росія все-таки наважиться на ядерний удар, яка ймовірність того, що вони захочуть його завдати по Одесі?

Я скажу так, по Україні не буде завдано ядерного удару Російською Федерацією. Це стовідсотково. Тут навіть не треба міркувати по якому місту: по Харкову, Одесі чи Києву. Його взагалі не буде. Це факт і все.

У межах ленд-лізу очікуються постачання Україні нового озброєння для протидії морської та ракетної загрози з боку Росії? Так, якщо ми кажемо про ленд-ліз, то буде зброя, яка безпосередньо допомагатиме в боротьбі проти загроз з боку Чорного моря, тобто проти російської флотилії кораблів.