"Одесі не 200, а 600 років": історик про перші поселення на березі Чорного моря та російську версію заснування міста

ОУНБ ім. М. Грушевського

19 травня відзначали 607 років від першої письмової згадки про населений пункт, який існував на території нинішньої Одеси. Детальніше про історію заснування міста розповів професор кафедри історії України ОНУ імені І.І. Мечникова Тарас Гончарук.

На власній лекції "Кочубіїв - Хаджибей - Одеса. До 607-ї річниці першої письмової згадки міста" викладач зазначив, що вперше про місто згадали у літописі. Поселення на березі Чорного моря називали Кочубей, потім назву змінили на Хаджибей. На Одесу місто перейменували у 1795 році.

Порт із подільським зерном

"Вперше згадується цей порт у зв’язку з дуже цікавими подіями – коли король Речі Посполитої Владислав Ягайло вирішив допомогти Константинополю. В цей час були османи навколо Візантійської імперії. Константинополь споживав наше українське, бессарабське зерно, вони хотіли їсти. На Галичині польський король зустрів послів і пообіцяв їм допомогу з зерном. Його можна було взяти у польському королівському місті Кочубіїв", – розповів Тарас Гончарук.

Картина "Хаджибей", 1899 рік. Художник Геннадій Ладиженсикий. Одеський художній музей

Професор додав, що на думку інших істориків територія Одеси була під владою двоюрідного брата Ягайла – Вітовта. Вважається, що він пробив вихід до Чорного моря.

"В цей час між Дністром та Південним Бугом, між Дністровським Лиманом та Дніпро-Бузьким лиманом оця Русько-Литовська держава виходила до Чорного моря. І тут згадуються деякі загадкові міста: Чернегрот. Навпроти Білого міста (Білгорода-Дністровського) було Чорне місто, там де Дністер впадає в Чорне море", – зазначив Тарас Гончарук.

Місто, якому не 200, а 600 років

Викладач розповів, що місто Кочубей згадували у 1415 році в авторитетному джерелі – "Історія Польщі" хроніста Яна Длугоша.

"Регулярно згадується цей порт. Одеський дослідник Олександр Степанченко звернув увагу на польський переклад Длугоша. Там хроніст прив’язувався до свят і писав, що це було на "Зелені свята", на Трійцю. І Олександр Степанченко визначив дату – це було 19 травня. День, коли вперше була згадка про порт Кочубей", – додав професор.

Мапа Хаджибея та околиць, 1794 рік. Mechanical Curator collection

У Кочубієві відвантажували подільське зерно. На той час, у 1442 році, місто належало польському пану Теодорику Бучацькому.

"Коли свого часу історик Олександр Болдарев заявив, що Одесі не 200, а 600 років, він не відкривав нові факти. Це все чудово знали історики дев’ятнадцятого століття, але не наважувалися сказати прямо, що офіційна точка зору, що не "матушка Єкатерина", яка тут ніколи не була, заснувала це місто. Що воно існувало до того ще 400 років", – розповів Гончарук.

Російська версія заснування Одеси

Викладач зазначив, що історію Одеси писали за часів Миколи I, коли діяла жорстка цензура.

"Наш край – це концепція Новоросії, починаючи від Катерини, вони визнають, що тут колись були греки, потім тут 1 500 років нічого не було, ані татар кримських, ані Золотої Орди, ані Османської імперії, не було запорожців. Що зробив Скальковський? У нього дата заснування міста чудом збіглася з датою коронації Миколи I, а це головне свято Російської імперії. Коронація 22 серпня за старим стилем, за новим – 2 вересня", – додав Тарас Гончарук.

Одеса у 1854 році. Літографія Федора Гросса. Viknaodessa.od.ua

Схожа історія заснування міст була написала для Прибалтики. За версією росіян, спочатку Де Рібас 14 вересня 1789 року взяв штурмом фортецю Хаджибей, а через п'ять років заснував місто.

"Як це – спочатку взяв штурмом, а потім його ж заснував? Неважливо хто тут жив, але тут були люди, використовувалися споруди, старі будинки, використовували турецький Хаджибейський маяк, у парку Шевченка який", – зазначив Гончарук.

Суспільне Одеса

Читайте також

  • Одеські військові знайшли дві стародавні амфори. Їх передали до музею НАН України
  • Забута історія Одеси: як українці впливали на розвиток міста
  • Дерусифікація Одеси: чи будуть у місті демонтувати пам'ятник Катерині

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області