Окупація на Миколаївщині. Волонтер зі Снігурівки розповів про ситуацію в місті

Фото: Миколаївська обласна прокуратура

Волонтеру зі Снігурівки Михайлу (в цілях безпеки ми змінили справжнє ім'я на вигадане) вдалося виїхати з міста у квітні. Він розказав про ситуацію в окупованій Снігурівці. Зокрема про те, як поводяться російські солдати, яка ситуація зі світлом та мобільним зв'язком та про пропагандистську роботу окупантів.

Світло

У деяких людей є генератори. На початку війни багато людей закупили бензинові, дизельні генератори, або придбали їх вже після окупації. Якось викручуються, привозять з Херсона. Хто не дуже боїться, то їздить в Херсон. Там бензину та дизеля достатньо. От, привозять і продають у Снігурівці. Життя йде, забезпечення тільки через Херсон. Місцеві жителі їх (російських солдатів — ред.) питали: "Коли буде вода, світло?". Відповіді чують дві: "З Херсона вам світло тягнуть, не переживайте". А більш радикальна відповідь: "Ви не переживайте, скоро візьмемо Баштанку і звідти вам світло піде".

Вода

Ситуація навколо сіл Снігурівської ОТГ щодо забезпечення водою набагато сумніша. Там проблеми із питною водою. Тому що у колодязях запаси закінчуються. І також виживають за рахунок городів. Гуманітарку, яку росіяни завозять у Снігурівку, вона до цих сіл часто просто не доходить. Там ситуація набагато гірша.

Волонтерська допомога

Окупанти не дозволяють нормально заїжджати волонтерам у Снігурівку. Миколаївським волонтерам доступ по факту закритий. Інколи, і це поодинокі випадки, виходить проїхати. Але це тільки невеликими партіями, тільки адресна доставка комусь. Вільно, як раніше, в перші тижні, коли заїжджали волонтери і були пункти роздачі саме української гуманітарної допомоги, то їх вже не існує. Та й люди бояться. Російські військові можуть забирати те, що їм потрібне.

Грошовий обіг

У місті "ходить" гривня. На ринках, коли приходять окупанти, вони намагаються розплачуватись рублями. Але люди не приймають таку валюту. Кажуть, що нам потрібні тільки гривні, нам російські рублі не потрібні.

Мобільний зв'язок

Зв’язок із людьми є. Ми виходимо на зв’язок. Він є тільки в певних місцях в Снігурівці. Тобто люди приходять у певні точки. У квартири, в багатоповерхівки, в під’їзди, стоять намагаються піймати зв’язок та спілкуються із рідними. Тобто вільно, з дому, зателефонувати не можна.

Ставлення до місцевих жителів

До місцевих жителів ставлення неоднозначне. До контингенту бабусь та дітей вони ставляться лояльно. До чоловіків – з підозрою. Власне, як і раніше. Так само тривають затримання, допити. На своєму прикладі скажу: ті люди, які хоч якось пов’язані з ТрО, партизанщиною, з місцевим самоврядуванням, вже вшосте-всьоме… ротація їхніх військ. А ротація відбувається кожні два тижні приблизно, заїжджає нова група і вони наново, по списках, які були складені відносно людей, які в них "під питанням", то вони їздять і знов перевіряють. Я на своєму прикладі скажу. Вони приїжджали до мене додому і у сусідів питали. Їм відповідають: "Чого ви вже всьоме приїжджаєте?" А вони: "Ну, раптом повернулися, треба допитати, поговорити".

Крадіжки

Те, що було раніше, то це крадіжки, обносили будинки. І це не те, що десь або хтось сказав. Це я особисто бачив. Приїжджала гуманітарка в білих вантажівках. Було написано на них "Донское объединение волонтёров", розвантажувались біля адміністрації. А потім ці ж вантажівки під’їжджали до будинків, в тому числі і до мого будинку і вантажили генератори, телевізори. І це робили не мародери або українські військові, як вони казали, а це робили вони, у військовій формі РФ. Вони здебільшого квартируються в будинках людей. Деяких людей навіть виганяли з дому, говорили: зараз воєнний час, ми маємо право ваш будинок використовувати у своїх цілях. Вони більше в домах та квартирах, які розташовані на околицях міста. А зараз росіяни забирають у людей автомобілі, мопеди. Забирають бензин та дизель у людей. Спочатку вимінювали на цигарки, а тепер просто відбирають.

Пропагандистська робота

Пропагандистська робота ними ведеться постійно. З самого початку було: "Подивіться, які ми гарні і яка погана українська влада". Почалось все з гуманітарки, яку вони забирали і видавали під своїм прапором. Що з останнього – вони запустили роботу магазину "33 квадратних метри". Це один з найбільших будівельних магазинів Снігурівки. Вони знайшли керівництво магазину і ті почали розсилати всім своїм співробітникам інформацію про те, що магазин поновлює роботу, виходьте працювати. А на питання щодо безпеки їм відповіли, що росіяни вас не чіпатимуть, можна виходити спокійно. Проте не могли дати гарантії, що не буде бомбардувань. А пропагандистська робота полягає в тому, що люди пишуть заявку, що у них постраждав будинок, дах. Заявку до місцевої окупаційної влади. Вони розглядають цю заявку і були випадки, коли "33 квадратних метри" виділяли певні матеріали і під камери російських ЗМІ приїжджали солдати і допомагали відбудовувати постраждалим людям будинки, і "ліквідовували наслідки ударів ЗСУ", як вони кажуть.

Настрої людей

Люди там залишились різні, переважно ті, хто має чітку позицію, що це українська земля, що незабаром місто звільнять. Але з’явилися і ті, хто вважає, що нам і так непогано живеться, гуманітарка завозиться. І вже дивляться трохи інакше на факт перебування окупантів у місті. Тому що і пропаганда працює: "Ось вас бомблять, вони не рахуються з вашими життями, бомблять по житлових масивах". Хоча є багато свідків того, що вночі, або ввечері мінометний розрахунок окупантів з різних місць Снігурівки стріляє по житлових масивах. Тому що прильоти снарядів часто відбуваються з того боку, де українських військ немає, а стоять тилові частини окупантів. Вони видають це так, що "вас обстрілюють ваші ж". І звісно, люди похилого віку вірять. Вступають в діалоги з окупантами, дають коментарі, інтерв’ю всіляким російським репортерам та блогерам.

Що відомо

  • 25 лютого окупанти завдали ударів по українським військовим у Снігурівці, у результаті атаки четверо військових отримали травми.
  • 14 березня внаслідок авіаційного обстрілу міста Снігурівка російськими військовими пошкоджені житлові будинки по вул. Жовтневій. Вході обстрілу загинули дві людини.
  • Військовослужбовці Російської Федерації вранці 19 березня градами обстріляли житловий сектор у Снігурівці. Обстріли призвели до загоряння трьох будівель. Загинула одна людина
  • 19 березня війська РФ зайшли в Снігурівку.
  • Референдум щодо обрання мера та адміністративного приєднання до окупованого Криму готується в місті Снігурівка Миколаївської області.

Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube та Instagram.

Головні історії тижня в одному листі

Підписатися на розсилку Суспільного
Read more!