Перейти до основного змісту

Перший суд над російським військовим: хто такий Вадим Шишимарін і в чому його звинувачують

Оновлено
. Вадим Шишимарін під час засідання суду, в Києві, 13 травня 2022 р, фото: УНІАН

Оновлення: 23 травня виніс вирок у справі Шишимаріна. Його визнали винним у вбивстві чоловіка на Сумщині і засудили до довічного ув'язнення за статтею "порушення законів та звичаїв війни". Протягом 30 днів рішення може бути оскаржене.

18 травня в Солом’янському районному суді почали розглядати справу російського військового Вадима Шишимаріна. Це перший солдат, якого судять за злочин проти цивільного. У чому звинувачують Шишимаріна й про інші деталі справи — Суспільне.

Хто такий Шишимарін

Вадим Шишимарін — 21-річний сержант та командир відділення танкової "Кантемирівської дивізії" Московської області. Народився в місті Усть-Ілімськ, Сибір. Не одружений, дітей немає. За даними видання "Настоящее время", яке проаналізувало його кредитну історію, у Шишимаріна в Росії є борги на понад 200 000 російських рублів (3300 доларів, — ред.), зокрема за житло та комунальні послуги.

Як він опинився в Україні

За даними слідства, Вадим Шишимарін прибув в Україну 24 лютого. Разом з іншими військовими незаконно перетнув кордон у Сумській області та рухався вглиб території України.

Після того, як ЗСУ розбили російську колону, угруповання Шишимаріна почало відступати до кордону з Росією. Дорогою солдати вкрали декілька цивільних авто, стверджують прокурори.

Фото: Суспільне

28 лютого в селищі Чупахівка на Сумщині військові зустріли цивільного — 62-річного Олександра Шеліпова. Він розмовляв телефоном. Шишимаріну наказали вистрілити у чоловіка, бо той нібито міг здати позиції росіян ЗСУ. Спершу Шишимарін відмовився. Але після повторного наказу вбив Шеліпова пострілом у голову. Про скоєне обвинувачений розказав на засіданні:

"Коли ми їхали, прапорщик Макеєв побачив чоловіка. Він розмовляв по телефону. Він (Макеєв, — ред.) сказав, що він нас здасть, що телефонує військовим. Наказав стріляти. Я не вистрілив. Невідомий військовий, що сидів поряд, почав погрозливим тоном наказувати, аргументуючи це тим, що ми не доїдемо до наших військ, що ми не викличемо підмогу і нам загрожує небезпека. Коли ми порівнялися, я вистрілив коротку чергу. Тим самим я вбив його".

Читайте також: Вона допомогла дістати з-під завалів 66 жінок, дітей, літніх людей. Історія парамедикині Тайри, яка потрапила у полон РФ

Згодом, потрапивши у засідку Територіальної оборони, сказав Шишимарін, військові сховалися на покинутій свинофермі. А 1 березня здалися місцевим мешканцям.

Тарас Ібрагімов, Суспільне

У чому його звинувачують

У вбивстві цивільного та інкримінують 438 ст. Кримінального кодексу "Порушення правил та звичаїв війни". Санкції статті передбачають від десяти до п’ятнадцяти років позбавлення волі або довічне ув’язнення.

Шишимаріну надали безоплатного українського адвоката.

Як слідство вийшло на Шишимаріна

Про вбивство, вчинене Вадимом Шишимаріним, слідство довідалося не одразу. Розслідувати справу почали після тесту на поліграфі.

"Було два факти. Перший — зізнавальні покази Шишимаріна. Це дізналися, коли з ним працював поліграфолог. Він дав відповідь, що є реакція на запитання про вчинення кримінальних злочинів. Оперативні працівники почали з ними більш детально працювати. А другий факт — труп. Ми просто зіставили ці дві обставини", — каже прокурор у справі Ярослав Ущапівський.

Читайте також: Хто стане новим головою Конституційного суду та що зі справами проти Тупицького

За його словами, на поліграфі перевіряють усіх військовополонених, які потрапляють в Україну. Така процедура не врегульована законом, але й не заборонена, говорить прокурор. Водночас поліграф не може бути доказом злочину в суді.

Докази

Про те, що цивільного вбив саме Шишимарін, говорить не лише його зізнання. На сержанта під час допиту вказали свідки та потерпіла — Катерина, дружина Олександра Шеліпова. А ще речові докази: мобільний телефон убитого, зброя Шишимаріна та балістична (судова криміналістична експертиза, яка досліджує вогнепальну зброю та боєприпаси, — ред.) експертиза.

Фото: Костянтин Андріюк, надане Суспільному

"Експертиза показала, що постріл був здійснений із зброї вказаного калібру та що в нетривалий проміжок часу перед тим, як експертиза проводилась, із неї здійснювались постріли", — сказав прокурор Андрій Синюк.

Позиції сторін

Обвинувачення вважає, що зібраних доказів вистачить, аби притягнути Вадима Шишимаріна до відповідальності і вимагає міру покарання від 10 до 15 років позбавлення волі або довічне ув’язнення.

Адвокат Віктор Овсянніков не погоджується із кваліфікацією справи: "Я можу тільки сказати, що він (Шишимарін, — ред.) не заперечує саму подію. Але у мене є сумніви щодо кваліфікації цієї справи", — сказав він. Адвокат просить виправдати підсудного, пояснюючи, що той "формально виконував наказ вистрілити та сподівався, що не поцілить".

Читайте також: “Нас робить людьми мистецтво, за нього ми й воюємо” — історії українських експолонених

"Я хотів би ще раз вибачитися за те, що зробив. Я не відмовляюся і готовий прийняти всі заходи, які будуть", — сказав у останньому слові Вадим Шишимарін.

Катерина Шеліпова погодилася, щоб Шишимаріна обміняли на українських бійців: "Я думаю, що йому довічне ув’язнення потрібно. Але якщо його поміняють на наших маріупольських захисників, хлопців героїв із Азовсталі, я буду за".

Вирок Шишимаріну оголосять 23 травня.

Вадим Шишимарін, фото: Тарас Ібрагімов / Суспільне

Чому військовополоненого судять в Україні

Будь-який військовий, зокрема і Шишимарін, потрапляючи в полон, отримує статус військовополоненого за міжнародним правом. Та як тільки з’являються докази військових злочинів, а військовому повідомляють про підозру — він позбувається статусу військовополоненого і набуває підозрюваного чи обвинуваченого. Фактично переходить із міжнародного права в національне кримінальне і постає перед судом.

Чи можуть його обміняти

Якби Шишимарін мав статус військовополоненого, його могли б обміняти згідно з міжнародним правом. Проте законом не врегульований обмін обвинувачених чи засуджених людей. Водночас обмін все одно можливий, але це буде політичним рішенням.

Такі випадки в історії України вже були. Насамперед мова про справи Майдану. Коли п’ятьох беркутівців, яких обвинувачували у розстрілі 48 людей на Майдані, у грудні 2019-го обміняли на полонених в ОРДЛО. У тому ж 2019-му відбувся обмін між Києвом та Москвою. Тоді Україна обміняла Головного редактора видання "РИА-Новости Україна" Кирила Вишинського, якого звинуватили у державній зраді.

Читайте також

"Якщо очікування перейде у розчарування, нам буде важко зберегти людей" — інтерв'ю з мером тимчасово окупованого Херсона

"Якось вони це все роблять — із задоволенням" — звільнений з полону староста на Херсонщині про катування й допити

"Я помираю кожен день", "Це не війна, це вбивства" — що розповіли родичі захисників "Азовсталі"

Як в Росії виникла "культура" мародерства — розповідає історик Андрій Рукас

Топ дня

Вибір редакції