Правозахисники закликають Раду не ухвалювати законопроєкт, який запроваджує покарання за "образу поліцейського"

Фото: Поліція Сумщини

Українські правозахисники закликають Верховну раду не ухвалювати законопроєкт 5050-1, який, зокрема, передбачає покарання за "образу поліцейського", як у Росії та Білорусі.

Про це повідомляє центр прав людини ZMINA.

"Ми, представники громадських організацій, закликаємо народних депутатів України не підтримувати проєкт закону “Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо захисту честі і гідності громадян та працівників правоохоронних органів" (р.н. 5050-1)", — йдеться у повідомленні.

За словами правозахисників, запропонований законопроєкт наближає українське законодавство до російських та білоруських практик.

"Зокрема, текст законопроєкту 5050-1 передбачає введення покарання за "образу поліцейського". Це новий термін для українського законодавства, який на практиці означатиме, що відповідальність може настати за оціночне судження", — наголосили вони.

Відтак законопроєкт сприятиме самоцензурі, обмеженню для роботи незалежних журналістів та блогерів, а також відкриє додаткові можливості для переслідування активістів за критичні висловлювання", переконані представники громадських організацій.

"Ухвалення законопроєкту підвищить ризик зловживань з боку представників органів правопорядку, вестиме до необґрунтованих затримань осіб та порушень фундаментальних прав людини через можливість суб’єктивного та довільного трактування правоохоронцями терміну "образа". Також залишається питання про доцільність введення нової форми відповідальності за “образу поліцейського” у той час, коли в українському законодавстві вже передбачений захист честі та гідності, ділової репутації особи, в тому числі – представника органу правопорядку (цивільно-правова відповідальність), а також успішно напрацьована українська та європейська судова практика", — зазначається у дописі.

Правозахисники нагадали, що у законодавстві вже існує відповідальність за ст. 185 (Злісна непокора законному розпорядженню або вимозі поліцейського) та 173 (Дрібне хуліганство) КУпАП. Вони стверджують, що цих статей цілком достатньо для притягнення до відповідальності тих, хто ображає правоохоронців.

При цьому попри те, що проєкт закону був зареєстрований у Верховній раді рівно за рік до нападу РФ на Україну — 24 лютого 2021 року, нині його автори просувають документ за скороченою процедурою під приводом воєнного часу, хоча жодних підстав для введення покарання за образу поліцейського у воєнний чи будь-який інший час – немає.

"Єдиною можливою причиною такого поспіху є намагання прийняти цей законопроєкт у період, коли увага громадськості прикута до важливіших речей", — наголошують в організації.

"Ми вважаємо неприпустимим зловживати умовами воєнного стану для розгляду за скороченою процедурою законопроєктів, які можуть погіршити середовище для незалежної журналістики, свободи мирних зібрань та свободи вираження поглядів – цінностей для демократичної України, які вона виборює кожного дня на війні проти Росії. Тим паче коли такі законопроєкти копіюють російську правову практику захисту державного апарату та органів правопорядку за рахунок суттєвого цензурування того, хто й що може собі дозволити сказати у публічному полі", — підкреслили правозахисники.

У ZMINA наполягають, що для представників організації принциповим залишається вектор розвитку України та безкомпромісне збереження демократичної країни, в якій гарантуються та захищаються права та свободи людини.

Війна. Усі останні новини

Читайте також

Вторгнення Росії в Україну, день 85. Текстовий онлайн

"Їм треба пройти через покаяння": в ОПУ розповіли про перспективи перемовин із Росією

Зеленський підписав закон про соцзахист політв’язнів та військовополонених

Підписуйтесь на розсилку Суспільного — головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу