78 день повномасштабної війни. Перемовини щодо звільнення 38 важкопоранених бійців з “Азовсталі”, кадри вбивства військовими РФ цивільних на Київщині, обстріл Кременчуцького НПЗ, відступ росіян з Харківщини, Британія купує Україні радянську зброю, Росія погрожує Фінляндії, Польща випускає марки з Зеленським. Суспільне зібрало головні новини дня.
Віцепрем'єрка Ірина Верещук заявила, що ведуться перемовини щодо звільнення 38 важкопоранених бійців з “Азовсталі”.
Перший заступник представника РФ при ООН Дмитро Полянський заявив, що тепер позиція РФ щодо вступу України в ЄС змінилася й стала аналогічною позиції по вступу України до НАТО. Це сталося, за його словами, після заяв верховного представника ЄС з питань зовнішньої та безпекової політики Жозепа Борреля про те, що війна повинна бути вирішена на полі бою, і того факту, що ЄС — лідер з постачання зброї Україні.
Американський телеканал CNN показав кадри, як російські військові вбили двох не озброєних чоловіків на околицях Києва. Відео з камер спостереження датоване 16 березня. На ньому росіяни намагалися проникнути в приміщення автосалону, потім обшукали власника магазину й охоронця, після чого вистрілили їм у спини.
На Донбасі за минулу добу українські військові відбили дев’ять атак армії РФ. Росіяни намагаються зайти на правий берег річки Сіверський Донець та закріпитись у районі Олександрівки.
Декілька ракетних ударів військами РФ. Сімома ракетами атакували Кременчуцький НПЗ, ще одна ракета впала неподалік залізничних колій. І Запоріжжя — там ракета вранці влучила у заповідну частину острова Хортиця. Та ще завдали авіаудару по Новгород-Сіверському на Чернігівщині, три людини загинули та 12 травмовані.
Британська розвідка вважає, що підрозділи РФ в Харківській області вразливі для мобільних і високо мотивованих українських сил контрнаступу. Тож Росія виводить частини з регіону для поповнення великих втрат. Після їх ймовірно розгорнуть на східному березі річки Сіверський Донець, щоб захистити західний фланг основних сил РФ та основні шляхи постачання для операцій в районі Ізюма.
Читайте також: "Я помираю кожен день", "Це не війна, це вбивства" — що розповіли родичі захисників "Азовсталі"
Через санкції Росія змушена використовувати у деякій військовій техніці комп’ютерні чипи з посудомийних машин і холодильників, каже міністерка торгівлі США Джіна Раймондо, а два російські виробники танків призупинили виробництво через брак компонентів.
Журналісти CNN помітили на супутникових знімках російське судно "Матрос Позиніч", яке перевозить вкрадене українське зерно з Криму до Сирії. Судно раніше відмовився приймати принаймні один середземноморський порт. Нині воно перебуває в сирійському порту Латакії.
Британський міністр оборони Бен Воллес заявив, що його країна купує для України озброєння російського та радянського виробництва. За словами Воллеса, запаси російського озброєння є у 23 країн, та часом Британія “натрапляє на росіян, які також шукають додаткових поставок”. Також, Чехія веде перемовини із Німеччиною, щоб отримати нові танки Leopard, які мають замінити ті, що чехи планують передати Україні.
Президент Фінляндії Саулі Ніїністе та прем'єр-міністерка Санна Марін зробили спільну заяву про те, що підтримують вступ країни до НАТО. Генеральний секретар альянсу Єнс Столтенберг сказав, що це відбудеться швидко. Москва пригрозила Фінляндії "кроками військово-технічного характеру", та тим, що якщо НАТО розгорне сили в Фінляндії й Швеції, "ці території можуть стати ціллю — або можливою ціллю — для удару".
У Польщі випустили поштові марки із Володимиром Зеленським. Усі гроші підуть на закупівлю гуманітарної допомоги для України.
В червні 2022 року Європейська рада вирішить, чи надати Україні статусу кандидата на членство в ЄС — міністр закордонних справ Франції Жан-Ів Ле Дріан.
Європейський Союз виділить Україні другий транш макрофінансової допомоги. Йдеться про 600 мільйонів євро — представниця Європейської комісії Дана Шпінант.
Читайте також
Яку зброю та на яку суму Україна отримала від США з початку війни
"Бийся, тікай або завмри" — як життя в умовах війни впливає на психоемоційну стабільність людини
"У Кремля завжди проблеми з мотивацією" — дослідник пропаганди Пітер Померанцев