"У Росії війна і спорт тісно пов'язані". Норвезькі біатлоністи - про нагородження атлетів в РФ в умовах війни

Ukr.net

Норвезькі спортсмени розкритикували росіян за їхню "лояльність" до влади.

З моменту початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну російські спортсмени взяли участь у низці заходів, організованих владою. У березні частина з них була присутньою під час концерту на честь анексії Криму. А на параді 9 травня одну із військових колон вивів титулований гімнаст Нікіта Нагорний - 3-разовий призер Олімпіади-2020.

Читайте також: Російський олімпійський чемпіон з гімнастики очолив одну з колон на "параді 9 травня" в Москві: фото

Взаємодія політики та спорту в Росії мала й обернену форму. У квітні президент РФ Владімір Путін нагородив російських призерів Олімпіади-2022 за здобуті нагороди. А наприкінці квітня російські лижники та біатлоністи взяли участь з міністром оборони РФ Сєргеєм Шойгу, під час якої отримали військові звання.

Серед присутніх на зустрічі був біатлоніст Едуард Латипов - один із мультимедалістів останньої Олімпіади-2022. На Іграх у Пекіні Латипов здобув три бронзові нагороди - він отримав військове звання лейтенанта. Він, як і решта запрошених, належать до спортивного клубу ЦСКА, що є центральним військовим клубом російської армії.

У Норвегії, яка здобула перемогу у медальному заліку Олімпіади та виграла залік Кубка націй з біатлону у сезоні 2021/22 відреагували на вторгнення Росії в Україну, засудивши дії РФ. Тоді як російські біатлоністи не висловлювали свою позицію щодо війни в Україні.

Учасник олімпійської збірної Норвегії Ветле Шостад Крістіансен висловився щодо нагородження спортсменів військовими званнями й іншими нагородами в умовах війни. І вважає, що в Росії війна та спорт дуже тісно пов'язані.

"Той факт, що він [Латипов] отримує військові звання, є дуже особливим для нас. У Росії війна та спорт дуже тісно пов'язані між собою. Можливо, це і не про війну, але зараз це справді є дуже особливим", - сказав Крістіансен в інтерв'ю виданню Daglabet.

Практика нагородження російських спортсменів державними нагородами останнім часом набула поширення. У квітні нагороду отримала російська лижниця Вєроніка Степанова, яка під час урочистої промови сказала, що, на її думку, Росія знову стає сильною та успішною.

"Гадаю, це було справді дещо шокуюче. Не знаю жодну спортсменку, яка б висловилася у тому ж дусі. Важко сказати, чи вони добровільно [погоджуються на запрошення], чи змушують себе робити фальшиві посмішки. Не знаєш, якими є наслідки для тих, хто не стане цьому підігравати, чи дозволять їм змагатися далі. Але виглядає це бридко. Особливо, коли починаєш слухати промову Степанової. Це було не добре, а абсолютно гидко. Сумно, що вона виглядає такою неосвіченою. Але, можливо, вони обмежені в отриманні інформації, назвімо це "промиванням мізків".

Погодився з думкою партнера по команді і біатлоніст Тарьєй Бьо. Він вважає, що спортсменам не варто було отримувати нагороди та звання від російської влади та підтримав їхнє відсторонення через війну в Україні.

"Якби я був на їхньому місці, я б, ймовірно, відклав отримання звань до тих пір, поки війна не закінчиться. Зараз же це є дуже символічно та неправильно".

А ось біатлоніст Штурла Легрейд, який підтримав Україну фінансово через війну, яку розпочала Росія, вважає, що спортсмени мають проявляти громадянську позицію і не відмовчуватися.

"Коли мова йде про війну, то вона не лише є близькою до нас географічно, але й особисто, оскільки наші друзі змушені залишити біатлон, щоб захищати свою країну. Гадаю, за таких обставин легко зайняти якусь позицію. Хоча багато хто може відмовитися говорити, гадаю, усі розуміють, що чинити так - неправильно".

"Гадаю, що це важливо, щоб ми, спортсмени, розуміли, яким є наш вплив і що ми слідкуємо за подіями у світі і трохи проінформовані відносно того, що відбуваються. Як спортсмен, ти мусиш нести відповідальність та займати позицію, коли щось йде не так", - сказав Легрейд.

Читайте також: "Переживаємо сильніше, бо це наша сусідня країна напала на Україну". Штурла Легрейд – про погляд на війну

Як міжнародний спорт реагує на повномасштабне вторгнення РФ в Україну