Зустріч 40-ка міністрів на базі "Рамштайн" — це перше засідання військової антипутінської коаліції — Клімкін

. Фото: УНІАН

На авіабазі "Рамштайн" у Німеччині відбулася зустріч 40 міністрів оборони різних країн, де йшлося про озброєння для України. В ефірі Українського радіо міністр закордонних справ України у 2014-2019 рр. Павло Клімкін розповів, чому ця зустріч важлива для України у протистоянні агресії РФ.

"Рамштайн" у перекладі з німецької означає "те, що ми використовуємо на млинах; те, що робить із зерна борошно". Це досить символічна річ.

Про зустріч на авіабазі

"Рамштайн" — відома авіабаза, фактично найголовніша для Сполучених Штатів. Вона працює ще з часів Другої світової війни. Ця база завжди була місцем для переговорів і консультацій з військових питань. "Рамштайн" у перекладі з німецької означає "те, що ми використовуємо на млинах; те, що робить із зерна борошно". Це досить символічна річ.

Те що відбулося вчора, це фактично перше засідання військової антипутінської коаліції, де говорили про зброю, але також про воєнну стратегію, взаємодію, обмін інформацією, як взагалі протидіяти російському режимові.

"Ми дотиснули німців і вони починають постачати важке озброєння".

Важливо, що тепер це буде постійна структура. Вони збиратимуться на політичному рівні раз на місяць і взаємодіятимуть, оскільки на робочому рівні це потрібно робити 24/7. Також — координуватимуть процес постачання озброєнь Україні.

Другий прорив — це те, що ми всі разом дотиснули німців і вони починають постачати важке озброєння. Офіційні повідомлення будуть найближчим часом. Йдеться про німецькі "Гепарди" — гармати, які працюють як по наземних, так і по повітряних цілях. Німецька якість і ефективність усім відома.

Інші країни також погодилися постачати нам зброю і ми маємо понад 40 держав, які працюють як єдине ціле для воєнної перемоги України. Це результат вчорашнього дня.

Міністр оборони України Олексій Резніков говорить з міністром оборони Литви Арвідасом Анушаускасом під час засідання Консультативної групи з питань безпеки України на авіабазі Рамштайн, Німеччина, 26 квітня, 2022. Фото: АР

Про антипутінську коаліцію

Захід зрозумів, що стримувати путінський режим — замало. Так не працює. Потрібно переходити до ізоляції. Про це говорили представники Сполучених Штатів, зокрема держсекретар Ентоні Блінкен, і шеф Пентагону пан Остін у Києві. Але про це говорили також у Рамштайні. Вони прекрасно розуміють: те, що відбувається в Україні — це захист не лише наш, не тільки нашої державності й взагалі нашого існування, але це і захист демократії та верховенства права. Вони розуміють, що західний світ знаходиться під загрозою атаки авторитарних режимів, насамперед російського.

"Те, що відбувається в Україні — це захист не лише наш, не тільки нашої державності й нашого існування, але і захист демократії та верховенства права".

Тому це справді антипутінська коаліція, точніше її військова частина. На політичному рівні західні країни вже проговорювали цю стратегію, вони розуміють, що зараз мають не просто надію на Україну і українців, вони мають до нас довіру. Тому і почали постачати важку і складну зброю, якою можна реально перемагати російські війська.

Про постачання зброї

Я б не говорив про конкретні типи зброї, які постачаються або можуть постачатися Україні, але справді це тектонічний зсув. Тепер зрозуміло, що Україна може отримувати дальнобійну артилерію і це для нас абсолютно критично для стримування російських військ. Україна може отримати системи, які вражають на відстані сотень кілометрів і це фундаментальна зміна в підходах до цієї війни.

Це означає, що в нас є не лише оборонний потенціал, у нас є західний наступальний потенціал. Ми можемо вести не тільки ефективну оборону нашої території, а реально взяти в руки ініціативу. Це також один із головних підсумків вчорашньої зустрічі.

Читайте також: "Спочатку РФ планувала окупацію всієї України. Зараз — 5-6 областей" — Чмут і Жданов про війну, зброю та Придністров'я

Про позицію Німеччини

Такі зустрічі як на авіабазі Рамштайн ретельно готуються і основні рішення приймаються до зустрічі. Уже під час зібрання погоджується стратегія, хто та в якому порядку робить.

Тиск на Німеччину останні тижні був шалений. Там є багато викривлених пацифістів, які досі вважають, що краще не постачати зброю, хапаються за серце і хочуть повернутися після війни до якоїсь нової "нормальності" з Росією. Але таких стає дедалі менше. І там створюється поступово дуже непростий, але консенсус щодо необхідності допомогти Україні. Це дійсно запізно, це запізніле рішення і ми це запам'ятаємо. Але Німеччину теж прорвало. Це не лише те, що потрібно для захисту від танків, це дійсно важка зброя. Впевнений, що німці будуть постачати й іншу зброю: танки і легкі танки та все, що нам потрібно.

Ще декілька тижнів тому, коли ми "довбали" німців і чули "а як же ви будете навчатися, для цього потрібні місяці, для цього потрібно місяці і технічна підтримка". Зараз врешті-решт вони вилізли зі своєї "теплої ванни" зарегульованості і зрозуміли, що це війна і що необхідно нас підтримати, оскільки інакше вони ризикують, що ця війна вийде на європейський і на глобальний рівні. Тобто у них теж мислення змінюється. Змінюється запізно, але все ж це тектонічний зсув і ми можемо говорити, що Німеччину нарешті прорвало.

Читайте також: Танки Leopard, гаубиці та БМП. Німецькі компанії хочуть передати Україні важке озброєння

Про ізоляції РФ

Думаю, що станеться перезавантаження путінської диктатури. Тепер зрозуміло, що це не "мавпа з гранатою", це якийсь "ведмедик із ракетою", який загрожує всьому світу, який може просто взяти і відключити газ, який може напасти на своїх сусідів і не тільки, який живе у своєму власному нецивілізованому просторі.

Читайте також: Російський "Газпром" зупинив постачання газу компаніям Болгарії та Польщі

Просто стримувати цей режим уже неможливо і тому ми говоримо разом із антипутінською коаліцією про повну ізоляцію: політичну та економічну, взагалі будь-яку ізоляцію цього режиму. Ми говоримо і про послаблення, оскільки санкції діють не так швидко, як нам хотілося б, але діють.

Російська економіка обов’язково сколапсує. Тоді йтиметься про те, що цей режим не може керувати Росією, оскільки він є злочинним і має нести відповідальність. Люди, які є складовою цього режиму, мають закінчити не на дачах біля Москви, а десь на "дачах" біля Гааги.

Війна. Усі новини