"Просто укатували в асфальт". Мер звільненого Ірпеня розповів про знущання російських військових

Фото: Emilio Morenatti / АР

В обороні Ірпеня загинуло 16 бійців територіальної оборони, ще 29 отримали поранення, розповів сьогодні мер міста-героя Олександр Маркушин. Каже, разом з військовими втрати ще більші: до півсотні загиблих і сто поранених. Серед мирного населення приблизно дві-три сотні загиблих. Цифри не точні — дуже багато завалів, які ще не розібрані.

Ірпінь, що за 5 кілометрів від Києва, був плацдармом наступу російської армії на столицю, каже міський голова. Ірпінь, що від першого дня був під обстрілами армії РФ, а згодом захоплений і заблокований окупантами, звільнили вчора. Місто на сто відсотків контролює українська армія, але там все ще небезпечно. Що наразі відбувається в звільненому Ірпені, чи є місті російські військові і коли люди зможуть повернутися до вцілілих домівок – сьогодні розповів міський голова.

Про ситуацію в Ірпені сьогодні

Периметр міста повністю контрольований нашими військами, і в Ірпені немає російських загарбників. Місто перевірено практично все. Але якщо хтось десь сховався в підвалі чи в сараї – а це можливо – впевнений, для них же краще буде здатися. Також є невелика територія на кордоні, де залишається незначна кількість – 10-20 людей і декілька БМД, але вони зараз і самі відступлять.

В Ірпені на сьогодні ще небезпечно, тому що місто постійно обстрілюють. Дуже потужно обстрілюють з напрямку Ворзеля, з напрямку Житомирської траси, напрямок з Гостомеля і романівський напрямок, бо та територія тимчасово окупована російськими військами. Місто страждає від обстрілів "Градів", мінометів, важкої артилерії, частково обстрілюють з танків та зі стрілецької зброї.

Про жертви серед мирного населення

Вони наших українців, які були вже вбиті роздавлювали танками та просто укатували в асфальт.

На сьогодні немає цифр (скільки загинуло людей - ред.). В той час, коли були військові дії та потужні обстріли, людей просто ховали у дворах, в парках. Я думаю, приблизно десь 200-300 людей, на жаль, загинуло. Дуже багато людей під завалами загинули, де багатоповерхові будинки. Ми бачимо що 50% міста зруйновано, і ті завали ще ніхто не розбирав, а там сто відсотків є люди.

Сьогодні наша команда разом із поліцією та військовими займалися вивозом людей, які загинули. Це мирні мешканці. Може, комусь не сподобається, але це правда: вони наших українців, які були вже вбиті, роздавлювали танками та просто скатували в асфальт. Це ми точно не пробачимо жодному їх військовому. Це було страшно дивитися.

Про відновлення водопостачання, постачання газу, електроенергії

Водопостачання – завдяки водоканалу Києва – починаємо "тягнути" з Києва в Ірпінь. Бригади починають працювати там, де безпечно. З енергопостачанням та газопостачанням — буде довше, бо частина підстанцій розбомблена. Крім того, дуже багато зруйнованих будинків були з газовими трубами, і треба їх заварювати. Ми запустимо критичну інфраструктуру і комунальні служби тоді, коли буде безпечно в місті. На сьогодні — небезпечно. Всю ніч йшли обстріли.

Зруйнований будинок в Ірпені, березень 2022 року. Фото: АР

Про розмінування міста

При виході з міста росіянами частково були заміновані парки, де були їхні окопи, — там вже розмінували. Також розмінували ті місця, де були їхні бази. Там були розтяжки. Перевірили майже всі трупи, бо наші цивільні так само могли бути заміновані, але не виявили ніяких вибухівок.

У місто зараз заходять саперні групи, які будуть знешкоджувати всі снаряди. В одному парку мешканці зібрали 5 чи 6 снарядів, що не розірвалися. Там їх знищувати не можна, треба буде забирати.

Про кількість мирних людей, які лишились

Нині мирного населення, за нашими розрахункам, близько 3 тисяч людей. Але точно ми не можемо сказати, бо зараз ми підраховуємо: проходимо кожен підвал по тій території, де були російські війська, — і ця цифра може бути більша. Вчора вивезли 150 людей. Сьогодні — 150 людей, серед них третина — це діти. В місті лишається багато місцевих жителів, які не захотіли виїхати, і ті місцеві, які залишалися на території, що була захоплена російськими військами — це було 30% нашого міста.

Евакуація людей з Ірпеня. Фото AP Photo/Efrem Lukatsky

Про знущання з мирного населення та злочини

Розповідали дуже неприємні новини, що їх вивозили, хотіли ділити чоловіків окремо, жінок – окремо. Забирали в них мобільні телефони, повністю обшукували, щоб вони не змогли нас, українських військових, сповістити де їхня (російська – ред.) техніка або передати будь-яку іншу інформацію. Розповідали історії, що людей, які їм не подобались, ці російські загарбники розстрілювали. Це вже злочин перед людством.

Я сьогодні розмовляв з нашими мешканцями, що повиходили з підвалів. Російські військові не тільки роздягали та обшукували їх, у нас є деякі факти про знущання з жінок. І чого вони хлопців відокремили від жінок? Бо хотіли з цих хлопців зробити обмінний фонд для обміну на їх полонених.

Про кількість втрат російських військ та полонених

Полонених в нашому місті було десь 5 російських бійців, а знищено дуже багато. Бо у нас не було завдання брати їх в полон – нам треба було відвойовувати нашу територію. Точної інформації не маємо. Але їхніх полонених та знищених в рази більше, ніж наших бійців.

Про можливість повернутись

Наразі є суворий пропускний режим, містян в місто не пускають, аби не наражати на небезпеку. Повертатися в місто небезпечно. Бо з Бучі, з Гостомеля йдуть на нас обстріли. Коли ми звільнимо ті міста, нам буде легше працювати над відновленням міста.

Не можна повертатись ще точно в найближчий місяць. Я повинен відновити інфраструктуру. І дайте час впоратися з ворогом.

Читайте також: Війна на околицях Києва та життя в столиці. Текстовий онлайн