Як у Запоріжжі реагують на заборону безплатних пакетів покупці та підприємці

Фото: Суспільне Запоріжжя

Пакети-"маєчки" в Україні стали платними. З 10 грудня набув чинності Закон про обмеження обігу пластикових пакетів, зокрема, в магазинах, супермаркетах, аптеках, ринках та закладах харчування. Заборона не стосується біорозкладних та надтонких пластикових пакетів для свіжої риби, м’яса, сипучих продуктів та льоду.

Як реагують запорізькі покупці та продавці на нововведення та скільки коштують пакети – дізнавалася кореспондентка Суспільного Запоріжжя Олена Черкун.

Фото: Суспільне Запоріжжя

Покупці продуктів на Центральному запорізькому ринку, з якими поспілкувалося Суспільне, обмеження обігу пластикових пакетів схвалюють.

"Я, взагалі, противник поліетилену в будь-якому вигляді, тому, тільки за паперові пакети та готовий їх купувати, а поліетиленові навіть купувати не буду. Якщо ситуація безвихідна – змушений буду купувати, аби донести. А так, в принципі, я за те, щоб переходили на паперові пакети", каже запоріжець Ігор.

Ігор, покупець Центрального ринку Запоріжжя. Фото: Суспільне Запоріжжя

Продавчиня Ламара розповідає – купує пакети за свої гроші. Каже: продавати їх не буде:

"Я такі пакети беру та віддаю їх безплатно.Також, в мене є і паперові пакети. Як можна їх продавати, хто їх буде купувати? Паперові пакети ніхто не просить. В який я поклала, такий і беруть, але деякі кажуть: не потрібні нам пакети взагалі, давайте так. Я чула, що пакети будуть по дві гривні. Людям 50 копійок дорого, як я буду з людей просити дві гривні?", – каже вона.

Ламара, продавчиня Центрального ринку Запоріжжя. Фото: Суспільне Запоріжжя

"Ми як реалізовували, так і будемо реалізовувати. Продавати пакети, принаймні я, не планую. У нас свіже м’ясо – у паперовому пакеті людина, просто, не донесе до дому. Якщо будуть такі біорозкладні пакети – будемо брати. Зараз у нас таких немає", – каже Яна Васильєва, приватна підприємиця.

Яна Васильєва, приватна підприємиця. Фото: Суспільне Запоріжжя

В одному з супермаркетів Запоріжжя біля поліетиленових пакетів, в які складають овочі та фрукти з’явилося оголошення про їхню ціну: за надтонкі пакети беруть із покупців по копійці.

Фото: Суспільне Запоріжжя

"Проблеми в тому, що вони не безплатні, я не бачу. Але, мені здається, що від них треба взагалі відмовитись. В Англії ми були, там усюди паперові пакети й за них не знімають додаткову ціну. Ціна входить вже у рахунок самої продукції", каже запоріжець Даніл.

Даніл, покупець. Фото: Суспільне Запоріжжя

"Взагалі вважаю, що це ідея хороша, але поки що реалізація… він, все одно, коштує майже безцінь. В будь-якому разі, папір чи тканина, це буде краще, ніж поліетилен", каже запоріжець Андрій.

Андрій, покупець. Фото: Суспільне Запоріжжя

Раніше ціна пакету враховувалася у собівартість товару, тепер це окремий пункт у чеку, каже керівник PR-центру цієї мережі супермаркетів Олександр Шуть.

"Зараз уже, так, йде платний продукт. Клієнти можуть приходити зі своїми пакетами, які в них є, мережа не має жодних заперечень. Можна використовувати свої сумки багаторазові, можна використовувати свої пакети, можна використовувати альтернативу пакетам – паперову тару – жодних обмежень немає. Єдине що, якщо це свіжий товар, наприклад риба чи м’ясо, ми, звісно ж, пакуємо їх у свіжі пакети, щоб вони були чисті, щоб клієнт був переконаний, що у нас якісний продукт", каже він.

Олександр Шуть, керівник PR-центру мережі супермаркетів. Фото: Суспільне Запоріжжя
Читайте також: Ціни на пластикові пакети в Україні досі не встановлені

З 10 грудня заборонено безплатне розповсюдження тонких, надтонких та оксорозкладних пакетів, наголошує головна спеціалістка відділу контролю у сфері захисту споживачів Держпродспоживслужби області Оксана Александрова.

"Другим етапом Закону, з березня 2022 року, в торгівлі буде дозволено використовувати тільки біорозкладні пакети. Контроль за дотриманням законодавства про обмеження обігу пластикових пакетів на території України буде покладено на Держпродспоживслужбу. Вона буде контролювати це, виключно, шляхом планових або позапланових перевірок", каже спеціалістка.

Оксана Александрова, головна спеціалістка відділу контролю у сфері захисту споживачів Держпродспоживслужби області. Фото: Суспільне Запоріжжя

За словами юриста Сергія Панцакова за безплатне розповсюдження визначених Законом пакетів, підприємці сплачуватимуть штрафи:

"Це відповідальність адміністративно-господарська, у розмірі від 1700 гривень до 3400 гривень. З 10 березня відбудуться зміни, які заборонять розповсюдження пластикових пакетів та відповідну відповідальність за таке розповсюдження. З 10 березня, відповідно, буде від 8 500 до 17 000, а у разі повторного порушення протягом 3 років – від 17 000 до 34000 гривень", каже Сергій Панцаков.

Сергій Панцаков, юрист. Фото з Facebook-сторінки Сергія Панцакова

За словами Сергія Панцакова, мінімальну ціну на пластикові пакети встановлює Кабінет Міністрів України, за пропозицією Мінекономіки. Попередньо, це від двох із половиною гривень за пакет. Але цю постанову Уряд іще не ухвалив, каже юрист. Тож, зараз підприємці визначають ціну самостійно.

Підписуйтеся на Суспільне Запоріжжя у Viber

Читайте нас у Telegram