З 10 грудня в Україні набуває чинності закон “Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України”, і починає діяти перший етап обмежень. Про це інформує пресслужба Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів.
Зокрема, у магазинах, супермаркетах, аптеках, закладах харчування та сфері надання послуг заборонили безоплатне розповсюдження пластикових пакетів. Під заборону не потрапляють біорозкладні пакети, а також надтонкі пластикові пакети для первинної упаковки свіжої риби, м’яса і продуктів із них, а також сипучих продуктів і льоду.
До порушників цієї вимоги застосовуватимуться адміністративно-господарські санкції, попередили у міністерстві.
“Мета такого рішення – запобігти утворенню пластикових відходів. Адже, коли ми менше використовуємо пакети, то менше продукуємо сміття, яке потім опиниться на звалищі, а отже у довкіллі”, — йдеться у повідомленні пресслужби відомства із захисту довкілля та природних ресурсів.
За словами очільника міністерства Руслана Стрільця, практика, яка запроваджується в Україні, — не нова. Подібні обмеження встановили десятки країн світу. У Туреччині протягом першого року заборони пластикових пакетів, їх використання зменшилось на 75%. В Ірландії попит на пластикові пакети знизився на 90%.
Альтернативною звичайному пластиковому пакету є біорозкладний пакет. Він розкладається від 1 до 4 місяців і не шкодить довкіллю, пояснили у міністерстві. Наступним кроком для України має стати обмеження обігу та виробництва пластикової продукції одноразового використання.
Що кажуть експерти
З 10 грудня уряд встановлюватиме мінімальні роздрібні ціни на так звані "маєчки", що сотнями і тисячами роздавалися продавцями у супермаркетах. Про те, чи стануть їх менше використовувати, в ефірі Українського радіо розповів еколог, експерт з питань охорони довкілля Сергій Волков.
"Мета — запровадити систему, щоб цих пакетів було менше. Маркетингові заходи інколи передбачають, що пакети можуть бути безкоштовні. Люди мають сплачувати мінімальну ціну за них і розуміти, що за забруднення потрібно платити. Це не впливає глобально на великі магазини", — сказав експерт.
Що відомо
- В країнах ЄС 3 липня набула чинності заборона на виробництво та продаж пластикового посуду одноразового використання.
- 1 червня Верховна рада підтримала у повторному другому читанні законопроєкт, який забороняє продаж пластикових пакетів з 2022 року
- 27 листопада 2020 року німецький Бундестаг заборонив використання пластикових пакетів. Супермаркети перестануть їх пропонувати з 2022 року.
- Група дослідників підтвердила наявність частинок мікропластику на вершині найвищої гори світу – Евересту.
- Дві третини країн-членів Організації об'єднаних націй виступили за створення нового глобального договору, щоб подолати забруднення пластиком. Водночас найбільші виробники таких відходів – США та Велика Британія – поки що не долучилися до роботи.
Читайте також
"За забруднення потрібно платити". Чи стануть українці використовувати менше пластикових пакетів
Життя без поліетиленових пакетів. Якими є альтернативи та як відмовитися від пластику
Заборона пластикових пакетів: що зміниться для виробників та покупців
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: story@suspilne.media. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!